YEMEKLERİMİZ
Bizim kültürümüzde sofra demek sevgi demektir.
Tarih: 15.2.2019 09:30:02 / 276okunma / yorum
Nuray Sevgili Taş

          Bizim kültürümüzde sofra demek sevgi demektir.Şerefle, azimle çalışarak kazanılmış nimetin neşe ile paylaşılmasıdır.Allah´a şükretmektir bir anlamda.Sofralarımızda önemli olan ne yiyip ne içileceği değil sevgiyle nasıl yenilip içileceğidir.Asıl mesele sevgiyle paylaşarak edeple yiyip içmeyi bilmektir. 
         Sofra sıradan yiyip içme mekânı değil, bir vesiledir.Dostluğu,sevgiyi, duygularımızı pekiştirdiğimiz vesiledir. Sofralarımızda kişiler birbirini daha iyi tanıma imkânı bulur.Sofradan karnımız gönlümüz ruhumuz doymuş olarak kalkarız.Sofrada zamandan ve mekândan bağımsızızdır.Bize anı yaşama imkânı sunar. Kafamızruhumuz vegönlümüz o an sadece oradadır.       
Sofralarda herkes eşit ve kardeş olur, insan olur.Herkes kendidir.Kişi hem tekdir bireydir hemde bütünün bir parçasıdır.
          Sofralarımızda sadece neşeyi değil sıkıntı ve zorluklarımızıda paylaşırız biz.En kötü zamanlarımızda bir olup hemen bir sofra kurarız.
         Güzel Anamur´umuzdada güzel sofralar kurarız.Bayram sofralarımız,düğün sofralarımız,mevlit sofralarımız,asker uğurlama sofralarımız,ramazan sofralarımız vardır bizim en güzelinden severek kurduğumuz.En güzel yemeklerimizi yapar en güzel kıyafetlerimizi giyer en güler yüzlü halimizle misafirlerimizin karşısına çıkarız.
          Anamur´umuzun da öne çıkan yemek çeşitleri Yufka,Keşkek,Bazlama,Gözleme,Gölevez,Batırık,Börülce,Dövme,Etli Pilav,Yahni,Topalak Çorbası,Kuru Keş Salatası,SamsıragibiYörük kültürününönde gelen yemekleridir.Kültürümüzdeki yemekler hem çok kolay pişebilen, hem lezzetli, hem sağlıklı yemeklerdir.Biz Yörükleryemeğe aş deriz.Yemeklerimize konulan malzemelerin birçoğunu kendimiz üretiriz.Çoğu zaman yemeklerimizi yer sofrasında yer,yemek arkası tatlı yerine kendi ürettiğimiz pekmeze ekmek banarız.
          İlçe dışında yaşayan bizlerde yaşadığımız yerde ilk önce Anamurlu var mı diye bakarız. Batırık günleri, börek yapma günleri düzenleriz.Anamur kahvaltı günleri düzenleriz.Pişi kızartır,Kuru keş salatası yapar,börek açarız.Birbirimize döğme hediye götürürüz.Doğup büyüdüğümüz Anamur kültürünü her yerde yaşatır, her yere de Anamur´umuzda götürürüz.
          Anamurlu olmak ayrıcalıktır.  Ürettikleriyle, yaylası, denizive insanların samimiyetiyle olduğu kadar kurulan sofralarıyla da bir ayrıcalıktır.

Anahtar Kelimeler: YEMEKLERİMİZ
Yazarın Diğer Yazıları
ORGANİK TARIM İÇİN (20 Kasım 2018 - Salı)
KEŞKE İLE BAŞLAMAYAN BİR HAYATIN OLSUN (03 Ekim 2018 - Çarşamba)
ADALET (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
ONLAR KAHRAMAN TÜRK KADINIYDI (13 Şubat 2018 - Salı)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12