Uzm.Dr.Serkan KOÇ
Kardiyoloji Uzmanı Serkan Koç
Tarih: 23.6.2016 10:14:53 / 1157okunma / yorum
SAĞLIK KÖŞESİ

/resimler/2016-6/23/1022326759482.jpg

Bu yazı dizimizde kalp krizi hakkında bilmeniz gerekenleri bize sıkça sorulan sorular ve bunlara verdiğimiz cevaplar şeklinde derledik. İşte kalp krizi hakkında bilmeniz gerekenler

 

Kalp krizi nedir?

 

Kalp krizi koroner adını verdiğimiz kalp damarlarının tıkanması sonrası, kalp dokusunun beslenmesinin bozulması ve kısmi ölümü ile sonuçlanan acil bir durumdur. Ülkemizde ve tüm dünya ülkelerinde ölümün 1.sıradaki sebebidir.

 

Kalp krizinin belirtileri nelerdir? Kalp krizi geçirdiğimi nasıl anlarım?

 

Tipik olarak nitelendirdiğimiz kalp krizi ağrısının özellikleri şunlardır:

-Göğüs kafesinde sıkışma, baskı, ağırlık hissi şeklinde hissedilen, genellikle sol kola, omuza, sırta bazen de boyuna ve çeneye yayılan, bulantı ve kusmanın eşlik edebildiği, nefes darlığının hissedildiği bir ağrıdır.“İğne batar” veya “bıçak saplanır” tarzda tarif edilen ağrılar genellikle kalp krizi ağrıları değildir ancak uzun sürmesi halinde muhakkak en yakın hekime başvurulmalıdır.

 

Bu şikayetler bende olursa ne yapmalıyım?

 

Kalp krizinde geçen süre “altın” değerindedir. Ne kadar geç başvurursanız o kadar çok miktarda kalp kasınız ölür. Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz şikayetlerin 20 dakikadan uzun sürmesi halinde hemen en yakın acil servise başvurmalısınız. Acil serviste yapılan testler neticesinde şikayetlerinizin bir kalp krizi olup olmadığı kısa sürede anlaşılabilir.

 

Acilde bana hangi testler yapılacak?

 

Acil serviste size yapılacak testler içerisinde kalp grafisi (EKG) kalp krizinin tanısında en değerli tanı aracımızdır. Acil servis ekibi size hızla EKG çekecektir, endişelenmeyin ve rahat olun. EKG´de kalp krizi bulgularına rastlarsak, vakit geçirmeden tedaviye başlarız. Ancak EKG nizin normal olması kalp krizi geçirmediğiniz anlamına gelmez, işte bu sebeple kan testlerinizin çalışılması gerekir. Alınan kan numunesinde “kalp enzimleri”nin yüksekliği de kalp krizi geçirdiğinizi kanıtlar. Bu sebeple acil servis ekibi EKG´nizi çektikten hemen sonra, sizden kan alarak laboratuvara gönderir. En geç 1 saat içerisinde kan sonucunuz çıkar ve kalp enzimlerinde yükseklik tespit edilmesi sizin bir kalp krizi geçirdiğinizi doğrular. Tanı konur konmaz, tedaviye başlanması gerekir.

 

Tedavide neler yapılabilir?

 

Kalp krizi teşhisi doğrulanır doğrulanmaz, kan sulandırıcı diye bilinen ilaç grupları acil olarak verilmelidir. Bu ilaçların bir kısmı ağızdan, bir kısmı ciltaltından bir kısmı da damar içinden verdiğimiz ilaçlardır. Kalp damarı içindeki pıhtıyı eritici serumların (fibrinolitik tedavi) uygulandığı tedavi, acil olarak anjioyaya alma şansımızın olmadığı durumlarda uyguladığımız tedavidir. Acil anjiografi yapılabilen hastanelerde ise bu tedavinin yerini acil olarak anjio ile kalp damarının açılması işlemi alır. Kalp anjiosu, kalbi besleyen ve bizim koroner dediğimiz damarların görüntülenme işlemidir. Anjio ile aynı seansta özel teller ve balonlar vasıtasıyla kalp damarınız açılabilir. Açıldıktan sonra yeniden tıkanmasın diye milimetrik boyutta, “yüzük” veya “tel kafes” şeklinde düşünebileceğiniz, stent dediğimiz parçalar damar içerisine yerleştirilir. Bu stentlerin bir zaman sonra “geri çıkarılması” işlemi yapılmaz, üzeri damarınızın kendi dokusuyla 1 ay-1yıl gibi bir zaman zarfında kaplanır ve hissedilmez. Pıhtı eritici serum verdiğimiz hastalarda da tıpkı hemen anjioyaya alınan hastalar gibi anjiografi gereklidir. Yani tedavinin temelini anjio oluşturur ve nadir durumlar dışında kalp krizi geçiren hastaların hemen tümüne anjiografi işlemi uygulanır.

 

Ne zaman taburcu olabilirim?

 

Herşeyden önce, taburculuk için acele etmeyin ve doktorunuzun sizi, en uygun zamanda taburcu edeceğinden emin olun. Erken taburcu olmak, yeniden kriz geçirmenize, bazı tehlikeli ritim bozuklukları gelişmesi nedeniyle “ölümünüze” sebep olabilir. Günlük olarak takip edilen kalp grafileriniz, kalp enzimleriniz ve muayeneleriniz ile ortalama 5 günlük bir zaman zarfında taburcu olabilirsiniz, ancak bu sürenin hastadan hastaya değişebileceği unutulmamalıdır.

 

Ömür boyu ilaç mı kullanacağım?

 

Ne yazık ki bu sorunun cevabı “Evet”. Kalp krizinin tekrar etmemesi, açılan damarınızın yeniden tıkanmaması için bundan sonraki yaşantınızda sürekli kullanacağınız en az 2 ilacınız olacaktır. İlaç sayısı kalp hastalığınızın durumuna ve eşlik eden hastalıklarınıza göre değişebilir. Kolesterol düşürücü ilaçlar kolesterol değeriniz normal olsa bile doktorunuz söylemeden asla bırakmamanız gereken ilaçlardandır. En önemli ve kesinlikle doktorunuza sormadan kesmemeniz gereken ilaç grubunuz ise kan sulandırıcı ilaçlardır. Lütfen kalp doktorunuza sormadan ilaçlarınızı asla kesmeyin.

 

Kalp krizi sonrası yapılması gerekli yaşam değişiklikleri, kontroller, tedavi değişiklikleri ve daha birçok konuyu bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Anahtar Kelimeler: Serkan
Yazarın Diğer Yazıları
8 Şubat Dünya Epilepsi Günü Etkinliği (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
OP.DR.CÜNEYT KAVAK (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ (28 Eylül 2016 - Çarşamba)
PSİKOLOG GONCA YILMAZ (08 Eylül 2016 - Perşembe)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (12 Ağustos 2016 - Cuma)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (27 Temmuz 2016 - Çarşamba)
DİYETİSYEN YILDIZ ÇİSEM ÖZARSLAN (24 Mayıs 2016 - Salı)
Kadın Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehmet Özekin (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Adil Çulcuoğlu (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12