TOPLUMDA KADININ ÖNEMİ VE ŞİDDET
TOPLUMDA KADININ ÖNEMİ VE ŞİDDET
Tarih: 5.2.2015 06:55:27 / 1405okunma / yorum
Mustafa KAYA

           TOPLUMDA KADININ ÖNEMİ VE ŞİDDET

    Özellikle son yıllarda   gün geçmiyor ki günlük olaylarda bir kadın  kocası veya bir yakını tarafından öldürülmesin ve şiddet görmesin, gün geçmiyor ki bir kadın çığlığı kulaklarımızda çınlamasın.

    Aslında gerek İslâmi inançlarda gerekse Türk toplumlarında kadına çok değer verilmiş, her şeyden önce kadınların da erkekler kadar hak sahibi oldukları kabul görmüştü.Kuran-ı Kerim bütün insanları bir kadınla bir erkekten oluşmuş olduklarını söylediğine göre kadınlarımızla erkeklerimiz arasında hiçbir farkın olmadığını bilmemiz gerekir.Her erkeğin ve her kadının vazgeçilmez hakları vardır.Ama bir de bakıyoruz ki

   Aile toplumun en küçük birimi olup, etki alanı oldukça sonsuz ve sınırsızdır.Düzenli ailelerin oluşturduğu toplumlar dünyada sesi çok çıkan ileri seviyelere ulaşmış ve kalkınmada önceliği yakalamış olan milletleri oluştururlar.

   Şöyle oturup düşündüğümüz zaman:Onlar bizlerin analarımız, eşlerimiz, kızlarımız, kardeşlerimiz, çocuklarımızın canları, olmazsa olmazları, evlerimizin temizliği,mutfaklarımızın zenginliği kısacası kendi vücutlarımızın yarısıdırlar.                                                     Sağlam kafa  sağlam vücutta olduğuna göre gelecek neslimizin sağlam nesillerle  devam etmesi ailenin iki temel taşı olan anne ve babanın sağlıklı birer fert olarak yuva oluşturması ile oluşur..Bedenen ve Ruhan sağlıklı nesiller yetiştirmek ve topluma mal etmek için öncelikle sağlıklı hanımlara ihtiyaç vardır. Ruhen, psikolojikmen, bedenen hasta hanımların yetiştirdiği çocuklar  da hasta toplumlar olarak ortaya çıkacaktır.

   İslâmiyet öncesi Türk Devletlerinde kadına oldukça değer verilir; bir toplantı yapıldığı zaman kadınlar en ön sıralarda otururlardı   Kadınlarımıza HATUN isminin verilmesi devleti yöneten yöneticilere HAN denmesinden kaynaklanıyor.Eski Türk destanlarına baktığımız zaman kadınlar erkeklerinden ayrı düşünülmemiş ve her zaman erkeğinin yanındadır.

   Bazı olayları kadın halleder erkeğinin yapacağı işe memur edilirdi.Çin ile HUN İmparatorluğu arasındaki yapılan bir anlaşmayı HUN İmparatoru METE HAN’ın hanımının imzalaması İslâmiyet öncesi Türk toplumlarında kadının ne kadar değerli olduğunu göstermektedir.İslâmiyet öncesi Türk toplumlarında kadına böyle önem verilirken, İslâmiyet öncesi Araplarda kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü.Bir çok toplumlarda(Hıristiyan  Çin’de ve İngilizlerde) xı. asra kadar kadınlar mal yerine konur ve pazarlarda erkekleri tarafından satılığa çıkarılabiliyordu.

   Ne oldu da Türk toplumlarında kadınlarımızın değer ve önemi birden kaybolup gitti.Son  5 yılda yaklaşık 1000 civarında kadınımız ve kızlarımız şiddet görerek hayatını kaybetti.Güya Müslüman bir toplumuz. Öyle ise hani Kadınlarımız  bize emanet  olarak verilmişti, emanete neden hıyanet ediliyor? Yine bir Hadis-i Şerif diyor ki: diye öğüt verirken ,aklı sıra Müslümanlığı  kimseye kaptırmayan bazı  aklı eveller kadına karşı maddi , manevi,fiziksel,cinsel, ruhsal,ekonomik, duygusal…şiddet uygulamaktadırlar.

   Yazımızı MEVLANA’nın şu güzel sözü ile bitirelim:`Kadınınızı incitmeyin;çünkü muhabbet ve merhamet insanlığın, hiddet ve şehvet de hayvanların sıfatıdır.`

                                                                   MUSTAFA KAYA

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: TOPLUMDA, KADININ, ÖNEMİ, VE, ŞİDDET
Yazarın Diğer Yazıları
GÜNAYDIN SAYIN MELİH GÖKÇEK! (21 Mayıs 2015 - Perşembe)
BAYRAĞIN ÖNEMİ (30 Temmuz 2014 - Çarşamba)
TÜM OLUMSUZLUKLAR ARASINDA (01 Temmuz 2014 - Salı)
ÇOCUK TERBİYESİNDE SEVGİ (07 Mayıs 2014 - Çarşamba)
SİGARA TEHLİKESİ (07 Mayıs 2014 - Çarşamba)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12