TBMM´DE BİR SAATLİK ZİYARETİM ve MV AYŞE DOĞAN
Tarih: 26.6.2016 01:44:30 / 1427okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Anayasa´da laiklik tanımlama eksikliği, laikliği Cumhuriyet´in en önemli vasfı olarak anlaşılmasına sebep olmaktadır. Bu durumda sürekli laiklik elden gidiyor tartışmalarının yapılmasına sebep olmaktadır. Problem, laikliği bir özgürlük kuralı değil de devletin sivil hayatı kontrol eden kuralı olarak gösterilmesidir.

Anayasa´nın 24.maddesi; din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili resmi laiklik yorumunun karşılığı olmakla beraber, bu konuda bilgi sahibi kişilerin düşünceleri ve yazılarına baktığımızda; teknik açıdan bunu iddia edildiği gibi laikliğin tanımı olarak nitelendirmek doğru değildir.

Prof. Dr. Mustafa Erdoğan: “Anayasa´nın 24. Maddesi ve laiklik konusu” başlıklı bir yazısında şöyle diyor: “..hür dünya da sosyal ve ekonomik hayatın din kurallarından etkilenmediği bir ülke var mıdır?.. Kendi iktisadi iş ve ilişkilerini dini inancına göre yürütmek isteyenlere hür bir toplumda yer yok mudur?.. Eğer -kamusal alandan geçtik- sosyal düzen de devletin ise, o zaman dini bayramları, din kurallarına göre icra edilen resmi cenaze törenlerini de yasaklamamız gerekmez mi?..

Sonuç olarak, Anayasa´nın 24. maddesinin amacı, ne din ve vicdan özgürlüğünü doğru-dürüst bir güvenceye kavuşturmak ne de doğru-dürüst bir laiklik tanımı yapmaktır…”

Laikliğin eksik tanımlanmasından en çok zarar gören başörtü olduğunu herkes biliyor. Bu konuda Merve kavakçı başta olmak üzere, birçok dini inancı gereği örtünen üniversite öğrencileri ve devlet memurları olduğunu hepimiz biliyor ve bundan sonra da tekrar yaşanmayacağı garantisini veremiyoruz. Zira şuanda başörtü sorunu kalmadı gözüküyor ise de, bu konuda atıfta bulunularak kararlar verilmiş olan Anayasa maddeleri değişmediği sürece ve buna bağlı olarak, herkesi tatmin edecek, tüm tarafların haklarını koruyacak laiklik tanımlaması yapılmadığı sürece, kanunların uygulayıcılarına göre tekrar mağduriyetler yaşanacaktır.

Anayasa´nın 11 ve 153 maddeleri, öğrencilerin genel görüş, giyiniş ve davranışlarını belirleyen, aynı zamanda başörtüsü yasağının da yasal dayanağı olan maddeler olduğu varsayılmaktadır.

İkinci madde ne diyor; …demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.
Ama laikliğin tanımı yapılmadığından ve tam tanımı 24. madde de vermediğinden bütün başörtü ile ilgili mahkeme karaları laiklik ilkesine aykırılıktan göndermeler yapılarak verilmekte.

İşte yeni dönemde sayılabilen bir örnek: Bir programa konuşmacı olarak katılan Tevhide Kütük; 2007 yılında kazandığı kompozisyon ödülünü almak için çıktığı kürsüden, Kozan Kaymakamı ve Garnizon Komutanı tarafından indirilmiştir. Ve Tevhide Kütük konuşmasında şöyle diyor: “Lisede iken bir kompozisyon yazıyorsunuz, ardından birinci oluyorsunuz, ödül için kürsüye çıkıyorsunuz oradan ‘Hayır ödülünüzü alamazsınız!´ deniliyor. Neden? Örtünüz var. İşte böyle bir örtü düşmanlığıyla karşı karşıya kaldım. Bu nasıl bir düşmanlıktır, nasıl bir cehalettir anlam veremiyoruz.”

Nedir bu örnek; Anayasa´nın maddeleri duruyor ve Ak Parti döneminde bu olaylar artık yaşanmıyor. Neden? “At binicisine göre kişner.” Pekiyi kanunlar değişmediği sürece uygulayıcılara göre tekrar yasaklar uygulaması olabilecek mi? Bana göre olacak.

22Haziran günü TBMM´deki 1 saatlik ziyaretimden de bahsetmek istiyorum.
7 Haziran 2015 milletvekili seçiminde, 21 başörtülü milletvekili ve 7 Kasım´da da kapalı milletvekili seçildi. Bunlardan birisi de Anamurlu, Pullu´da piknik yapmış, Kaş Yaylası´nda naylon leğen üstünde karda kaymış, Anamur´un çocuğu, Tekirdağ´dan seçime girmiş milletvekili olmuş Ayşe (Çetin)Doğan.

Daha önceden yazışmalarımız ve sosyal medya üzerinden gıyabi tanışmamızın dışında yüz yüze görüşmediğim Ayşe Hanım´ı ziyaret etmek istedim. Meclisin ziyaretçi girişinden randevu almak için, danışmanına telefonla ulaştım. Daha sonra ismini öğrendiğim Ebru Hanım kızımız samimi ve gerçekçi duygularıyla; Ayşe Hanım´ın komisyon toplantısında olduğunu ve odasına uğramadan Meclis Genel Kurulu´na gideceğini ama odaya gelmem halinde bir şekilde görüştürebileceğini ifade etti.

Danışmanı Ebru Hanım Tekirdağlı. Ancak ilgisinden Anamurluların Ayşe Hanım´a ziyaret etmelerine alışık olduğunu anlıyorum. Ebru Hanım´a, sadece ziyaret için geldiğimi ama mutlaka görüşmem gerektiğini, hatta Genel Kurul toplantısının sonuna kadar bekleyeceğimi ve mutlak surette görüşmeden gitmeyeceğimi ifade edince danışman kızımız işin ciddiyetine inanarak bir şekilde görüştüreceğini ifade etti.

Bir iki başka özel görüşmelerim olacağını belirtip kısa süreli ayrıldım. Geri döndüğümde, Ayşe Hamın ile görüştüğünü ve Genel Kurul kısmına geçerek görüşeceğimizi söyledi. Oraya gidilmesi özel izne tabi olmasına rağmen bir şekilde gittik. Ve Genel kurul kulisinde bir araya geldik.

Başörtülü ve Anamurlu milletvekili. Çok kısa sürede az ama değişik konulara değindik. Ben geçmişteki çalışmaları ve mevcudu saklı kalmak üzere, Anamurlu olarak gelecek için, desteklerine Anamur´un ihtiyacı olduğunu ifade ettim. Abisi Hüseyin Çetin´den ve özellikle İlçe Başkanı Fevzi Başkan´dan bahsetmesek olmazdı, bahsettik. Fevzi Yılmaz´ın Ayşe Hanım´la okul arkadaşlığını da konuştuk tabi.

Tabi başörtüsünden bahsetmesek olmazdı. Ravza Kavakçı dahil, Merve Kavakçı ve onun milletvekili haklarından da bahsettik. Bana göre daha önceden de yazdığım gibi Merve Kavakçı´ya milletvekili haklarının iadesinin Ak parti´nin vermesi gerektiğini düşünüyorum. Başka partili vekillerin haklarını korumuş ve vermiş Ak Parti, Merve Kavakçı´ya vermemesini anlamış değilim.

Ayşe Hanım´ın iki satırlıkta olsa bu konudaki konuşmasında, başörtüsü konusunun tam çözülmediğini, tam çözümün yeni Anayasa hazırlanmasıyla olabileceğini, yoksa her an iktidarı elinde bulunduranların, iktidar olanların gücüne göre tekrar yasakların olabileceğini ifade etti. Hatta konuşmasından    bu konuda da yazı yazmam gerektiğini anladım. İşte bu amaçla mevcut Anayasa´dan ve uygulamalarından bahsettim.

Kendisi Genel Kurul toplantısından çıkıp gelmişti. Zamanını fazla almamak adına ayrılmak üzere ayağa kalktığımızda, alanına giren her konuda yardımcı olabileceğini, gelmeye de gerek olmadan direk ya da danışmanı Ebru Hanım aracığı ile ulaşabileceğimi ifade ettiler. Ebru Hanım kızımız beni uğurlamak üzere çıkış kapısına kadar geldi. Ve milletvekilimiz Ayşe Hanım´a başarılar dileyip ayrıldım. Sağ olasın Ayşe Hanım. İktidardasınız, hizmet için iktidarsınız, Anamur´a hizmet az olmuş. Nedeni hep muhalefette kalmış. Hizmeti az olmuş bir yere hizmet etmek daha kolaydır. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Bu TBMM´indeki bir saatlik ziyaretimde; Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan´ı da ziyaret ettim. Genel Kurul´a gittiğinden çok kısa bir görüşmemiz oldu. Tabi bu görüşme beni doyurmadığını da ifade edeyim. Daha sonra yine Mersin milletvekili Hacı Özkan´ı da ziyaret etmek istedim. Kendisi yoktu ama danışmanı Murat Bey beklenilenin çok üstünde ilgi ve alaka gösterdi. Telefonumu ve ismimi alıp milletvekiline ileteceğini ifade etti ve memnun olarak ayrıldım. Daha sonrasına Antalya´da oturuyorum ya, bu vesileyle aday tanıtımda kendisini dinlemişliğim vardı ve Antalya´da çok sevilen bir milletvekili Mustafa Köse ile görüşmek istedim ama yerinde yoktu. Buradan kendisine selam olsun diyorum. Danışmanı Nurcan Hanım inşallah selamımı iletmiştir.
Ben Ankara Yüksek Öğretmen Okulu mezunuyum. Okul yatılı olup öğrencilik dönemi ve arkadaşlık ilişkileri çok farklı ve iyidir. Ben 1972 mezunuyum, MHP Mersin milletvekili Oktay Öztürk ise aynı okuldan (yanlış hatırlamıyorsam) 1974 mezunudur. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim döneminde kendisiyle karşılaşmak istedim, genelde Antalya´da olduğumdan görüşememiştim. Mademki meclisteyim bir de onu ziyaret edeyim demiştim ve kendisinin odasına gittim. Ama odası kapalıydı. Kısmet olursa bir başka gelişimde inşallah görüşmek nasip olur. Size de selam olsun Oktay Bey.
Hoş kalın. Haziran 2016, Antalya. İsmet Kadıoğlu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: TBMM, SAATLİK, ZİYARETİM, AYŞE, DOĞAN
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12