SAĞLIKLI GÜNLERE AÇILAN KAPI; MATCHA ÇAYI!
Çay bitkisinin toplanmadan önce 15 gün boyunca karanlık ortamda bırakılmasıyla elde edilen ‘Chatee Matcha Çayı´nın faydaları saymakla bitmiyor.
Tarih: 10.5.2016 11:18:19 / 1050okunma / yorum
Didem Yıldız

 

Çay bitkisinin toplanmadan önce 15 gün boyunca karanlık ortamda bırakılmasıyla elde edilen ‘Chatee Matcha Çayı´nın faydaları saymakla bitmiyor. İşte ‘Chatee Matcha Çayı´nın diğer bitki çaylarını unutturacak faydaları!

KANSERDEN KORUYAN MATCHA!

Karanlık ortamda bekletilmesi bitkideki klorofil sentezini arttırmaktadır. Bitkide klorofil sentezinin artması antioksidan miktarını da arttırır.

Matcha çayında yüksek olan antioksidanlardan biri ‘Epigallokateşin galat(EGCG)´tır. EGCG, hücre ve DNA hasarına yol açan serbest radikalleri ortadan kaldırır yani kanserden korur. Amerika´da yapılan bir çalışmada bu antioksidan, diğer çaylara oranla matcha çayında 137 kat daha fazla bulunmuştur. Bu özelliği ile diğer bitki çaylarından daha iyi hastalıklardan koruyucu etkisi vardır.

2009 yılında ‘Journal of Clinical Oncology´de yayınlanan bir çalışmada matcha çayı tüketen lösemi hastalarının içte birinin iyileştiği tespit edilmiştir.

2007 yılında ‘Canser Letters´da yayınlanan çalışmada ise göğüs kanserinin yayılmasını önlediği tespit edilmiştir.

 METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN MATCHA!

Toz halinde olması yaprağın tamamının tüketilmesini sağlar. Yaprağın tamamen tüketilmesi ve işlenme şeklinin farklı olması ile yeşil çaydan 10 kat daha etkilidir.

Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile zayıflamaya yardımcıdır. Kilo vermek isteyenlerin pratik ve severek tüketeceği en etkili çaydır!

 MATCHA İLE SINAV BAŞARISINI ARTTIRIN!

Matcha L-Theanine aminoasiti açısından zengindir. Bu aminoasit dikkat üzerinde önemli rol oynayan alfa beyin dalgalarını uyarır. L-Theanine matcha çayında diğer çaylara oranla 5 kat daha fazladır!

Ayrıca saf kafein içeriği ile kişiyi sakinleştirir, düzenli kalp ritmi sağlar. Böylece kişiyi stresten uzak tutar!

MATCHA İLE KABIZLIĞA SON!

Hayvanlar üzerinde yapılan başka bir çalışmada matcha çayı içenlerle içmeyenler kıyaslandığında, matcha çayı içenlerin içmeyenlere oranla 7 kat daha fazla tuvalete çıktıkları saptanmıştır.

 KAN ŞEKERİNİ VE KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN MATCHA!

Japonya´da yapılan, ocak ayında yayınlanan bir çalışmada; matcha çayı tüketen yüksek kolesterol ve kan şekeri düzeyine sahip kişilerin kolesterol ve kan şekeri düzeylerinde düşme görüşmüştür.

Ayrıca 2009 yılında, diyabetik hayvanlar üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise diyabetin neden olduğu böbrek ve karaciğer hasarını onardığı tespit edilmiştir.

 Bütün bu faydaları sağlamak için bir bardak sıcak suya yarım çay kaşığı matcha çayınızı ekleyiniz.
Çay olarak tüketmekte zorlanırsanız yoğurdunuza, sütünüze, keklerinize ilave edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için;

D-FİT SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Diyetisyen Didem YILDIZ

TLF : 0532 062 59 33 - 0324 814 44 09

Anahtar Kelimeler: SAĞLIKLI, GÜNLERE, AÇILAN, KAPI, MATCHA, ÇAYI
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12