SAĞLIKLI BESLENELİM, BAYRAMI SAĞLIKLI GEÇİRELİM!
SAĞLIKLI BESLENELİM, BAYRAMI SAĞLIKLI GEÇİRELİM!
Tarih: 20.9.2015 23:34:12 / 1174okunma / yorum
Didem Yıldız

Dini kuralları yerine getireceğimiz için ayrı bir önemi olan kurban bayramı geldi. Yine kalabalık aile sofraları kurulacak, mangallar yakılacak, neredeyse sabah-öğle-akşam et tüketilecek…

Güzel paylaşımları yaşarken sağlıklı beslenme kurallarına uymak bayramın tadına daha iyi varmanızı sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalar ağır bir öğün sonrasında kalp krizi geçirme riskinin arttığını göstermiştir. Bayramda hava sıcaklığının da yüksek olduğu göz önüne alınarak öğünde aşırı miktarda et tüketiminden kaçınılmalıdır.  

Kırmızı et biyolojik değeri yüksek demir minerali, çinko, magnezyum, konjuge linoleik asit, kaliteli protein, doymuş yağlar ve niasin içermektedir. Etin çeşidine göre 100g kırmızı etin içerdiği enerji 250-300 kalori arasında değişmektedir.

Sağlıksız pişirilen etleri tüketen bireylerle yapılan çalışmalar sonucunda bu kişilerde mide ve kolon kanseri görülme sıklığının fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yağlı et tüketen kişilerde kan yağlarının ve ürik asit düzeylerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Uygun koşullarda muhafaza edilmeyen etlerde mikroorganizma üreme miktarının fazla nedeniyle kırmızı et riskli besinler arasındadır.

Kırmızı et içeriği nedeniyle sofraların temek besin kaynağıdır fakat tüketim sıklığı, pişirme tekniği, saklama koşullarının uygun olması gerekmektedir.

 

ETLERİ NASIL PİŞİRMELİYİZ?

Etlerin pişirilmesinde ızgara veya haşlama yöntemleri kullanılmalıdır. Kızartma yönteminden kaçınılmalıdır. Çok uzun süre, yüksek ısıda pişirme kanserojen maddelerin oluşumuna yol açar. Çok yüksek ısı etteki proteinleri katılaştırır, ısının iç kısımlara ulaşmasını önler. Etler ızgarada pişirilecekse vitamin kaybını ve kanserojen madde oluşumunu önlemek için ateşten 15cm uzakta olmalıdır ve kömürler kor halini aldıktan sonra pişirilmelidir. Ayrıca yine yüksek ısı etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin ögesi kaybını arttırır. Et yemeklerine yağ eklenmemelidir. Kırmızı et doymuş yağ içeriği yüksek olduğu için yemeklere yağ ilave edilmesi alınan yağ miktarını arttıracaktır.

Hayvanlarda görülen ve zoonoz olarak adlandırılan bazı hastalıklar insanlara bulaşabilmektedir. Bunlardan kist hidatik, toksoplazmozis, teniyoz, brusellozis, şarbon ve verem gibi hastalıklar ülkemiz açısında önem arz etmektedir. Bu hastalıklar basit kuralları uygulamakla önlenebilir. Özellikle Kurban Bayramlarında çok sayıda hayvanın kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde (saklama, hazırlama, pişirme) vb.) gerekli hassasiyetin gösterilmemesi birçok zoonoz hastalığın yayılmasına zemin hazırladığı gibi çok sayıda insanımızın da bu hastalıklara yakalanmasında neden olabilmektedir. Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır.  Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kuralları ihmal edilmemelidir.

 

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!

Özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet ( şeker hastalığı ), hipertansiyon, mide-barsak rahatsızlığı olan bireyler ve yaşlılar beslenmelerine dikkat etmek zorundadırlar.. Kırmızı et doymuş yağ, kolesterol içeriği oldukça yüksek besindir. Eti görünür yağlarını mutlaka temizleyin. Son yapılan bilimsel araştırmalar yağlı kırmızı et tüketiminin kan yağlarında ve ürik asit düzeylerinde artışa neden olduğunu göstermektedir. Ayrıca fazla tüketimin kolon, mide, prostat kanseri riskini arttırdığı da bilinmektedir. Fakat kırmızı eti beslenme hayatımızdan tamamen çıkarmak da demir eksikliği gibi, özellikle Türk bayanlarında oldukça yaygın olan, rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu nedenle eti en fazla haftada 3 kez doğru pişirme yöntemleriyle pişirmelisiniz.

 

ETLERİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

Kurban etleri, kesildikten sonra 1 gün boyunca bekletilmelidir. Ardından büyük parçalar şeklinde değil, tek yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine koyularak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir.

 

Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı "mikroorganizmalar" için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

 

Etlerin, "oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil", yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirir.

 

BAYRAM SÜRESİNCE;

Su tüketiminizi ihmal etmeyiniz, en az 2Lsu tüketiniz.

Bayramda sabah kalktığınızda suyunuzu içtikten sonra hafif bir kahvaltı yapınız.

Ziyaretlerde açık çay tercih edin ve kahve miktarında 1 fincanı geçmeyiniz.

Bol taze sebze ve kabuklu meyve tüketiniz.

Ziyaretlere gitmeden önce evde yemeğinizi veya ara öğününüzü mutlaka tüketiniz. Ardından yürüyerek gidiniz ve tatili değerlendirerek bol bol fiziksel aktivite yapınız.

Mutlaka 3 ana öğün yapınız.

Kalp sağlığınız ve kanserden korunmak için haftada 3 kereden fazla kırmızı et tüketmemeye özen gösteriniz.

Tatlı tüketiminde dikkatli olunuz.

Etin yanında tahıl ve sebze tüketimine dikkat ediniz.

Fazla tüketilen ve yanlış seçilen her gıdanın sağlığınızı tehlikeye atacağını unutmayınız.

 

SEVDİKLERİNİZLE BİRLİKTE GEÇİRECEĞİNİZ NİCE SAĞLIKLI, GÜZEL PAYLAŞIMLARIN OLDUĞU BAYRAMLAR DİLERİM…

Diyetisyen Didem YILDIZ

D-FİT Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlığı

Tlf : 814 44 09  Cep : 0532 062 59 33  

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12