RÜYA PROJENİN GERÇEKLEŞMESİ VE KIBRIS´LA İLGİLİ GEÇMİŞTEN BİR ANI…
RÜYA PROJENİN GERÇEKLEŞMESİ VE KIBRIS´LA İLGİLİ GEÇMİŞTEN BİR ANI…
Tarih: 20.10.2015 18:17:52 / 1639okunma / yorum
Gazi Mert (SOHBET KÖŞESİ)

17 Ekim 2015 Cumartesi günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin su ihtiyacını karşılamak üzere 2011 yılında yapımına başlanan ve ‘asrın projesi´ olarak adlandırılan ‘Türkiye´den KKTC´ye Su Temin Projesi´nde mutlu sona ulaşılmıştı. Dünyada ilk kez uygulanan ve ‘asrın projesi´ olarak adlandırılan, Mersin´in Anamur ilçesindeki Alaköprü Barajı´ndan Girne´deki Geçitköy Barajı´na denizden su taşıyacak projenin açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Davutoğlu, KKTC Başbakanı Kalyoncu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da katılmıştı.

KKTC ANA RESİM

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında özetle:

“Bugün Anadolu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, su gibi aziz projeyle bir kez daha birbirine kavuşuyor, bir kez daha kenetleniyor. Muhteşem bir su köprüsü kuruyoruz, Girne´yi Anadolu´ya bu kez su ile bağlıyoruz. Bütün dünyaya haykırıyoruz, Türkiye ile Kıbrıs hiçbir zaman ayrılmayacak şekilde birbirine kenetlenmiştir, Kıbrıs´a Türkiye´nin suyu bereket ve izzet götürecektir" demişti.

Konuşmasının devamında Türkiye´de yaptıkları yatırımları şöyle sıralamıştı:
“Türkiye son 13 yılda büyük atılımlar gerekleştirdi. İktidarımızda, dünya ölçeğinde ilk olan, pek çok eseri ülkemize kazandırmakla gurur duyuyoruz. 

Dünyanın üçüncü büyük Tohum Gen Bankası…

Dünyada ilk defa iki kıtayı su tüneliyle birleştiren Melen Projesi…

İstanbul´da dünyanın en büyük yolcu taşıma kapasitesine sahip üçüncü havalimanı…

 Avrupa´nın ilk, Türkiye´nin ilk, dünyanın ise üçüncü denize inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı...

Dünyaya parmak ısırtan bir şaheser olarak Marmaray…,

 İstanbul Boğazı Karayolu Avrasya Tüneli…

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü..”

“Bu gün burada Anamur´u ve KKTC´ni denizin altından boru hattı ile bir birine kenetledik birleştirdik.” diyen Sayın Ahmet Davutoğlu Anamur için yapacakları hizmetleri de şöyle sıralamıştı:

Anamur Devlet Hastanesini gelecek yıl tamamlıyoruz.

Anamur Ermenek yolunu açarak Taşket´e bağlayacağız inşallah…

Akdeniz Toroslardan Konya ovasına bağlanacak. Akdeniz sahil yolu, Anamur –Ermenek yollarıyla hem Antalya´ya hem Mersin´e bir kavşak ilçe olarak bağlıyoruz Allah´ın izni ile…”

Açılış töreninde konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye´nin hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, 1 Kasım seçimlerine değindi.

Akıncı:

 “Kuşkusuz sizler hassas bir dönem geçiriyorsunuz, 2 hafta sonra sandık başına gidecek oylarınızı vereceksiniz. KKTC´de de seçim olduğu zaman Türkiye bize dönüp baktığında bizi bir ve bütün görüyor. Bizim renklerimiz, düşüncelerimiz, partilerimiz arasında fark gözetmiyor ve bundan dolayı büyük memnuniyetle karşılıyoruz. Aynı şekilde ben de Türkiye´mize baktığımda hepinizi bir ve bütün olarak görüyorum ve hepinizi kucaklıyorum” diye konuşmuştu.

kıbrıs su temin projesi ile ilgili görsel sonucu

Daha sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, açılışını yaptıkları KKTC Su Temin Projesi´nin Türkiye´ye ve Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimize hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür etmişti.

Kazakistan´dan Türksat 4B uydusunu başarıyla uzaya gönderdiklerini belirten Erdoğan:

“Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiştik. Bugün de Akdeniz´in altında benzer bir başarının şahitliğini yapmak üzere buradayız. Bu millet karadan gemileri yürüttü, bu millet boğazın altından Marmaray´ı inşa etti. Bu millet şimdi de Anamur´dan Kuzey Kıbrıs´a yine denizin altından 107 kilometrelik su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet önümüzdeki yıl Avrasya Tüneli´ni yine boğazın altına inşa ediyor. Bu millet bir olursa, diri olursa, beraber olursa, kardeşçe yürürse, hep birlikte Türkiye olursa aşamayacağı hiçbir engel yoktur” demişti.
Sözlerinin devamında da:

Alaköprü Barajı, çok istisnai olarak katıldığım temel atma törenlerinden biridir. Bu barajın inşasını öngörülen tarihten de önce Mart 2014´te tamamladık. Aynı şekilde Kıbrıs tarafında inşa edilecek Geçitköy Barajı´nın temelini de 2012 yılında attık, öngörülen tarihte bitirdik. Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışmasıyla deniz altında askılı sistemle inşa ettiğimiz deniz geçişi boru hattını Ağustos ayında tamamladık. Böylece Alaköprü Barajı´ndan alınacak yıllık 75 bin metreküp suyu, 24 kilometresi Türkiye tarafında, 80 kilometresi denizde ve 3 kilometresi de Kuzey Kıbrıs tarafında olmak üzere 107 kilometrelik bir boru hattıyla Geçitköy´e aktarmış bulunuyoruz. Halen ciddi bir su sıkıntısı içinde olan KKTC´nin 50 yıllık içmesuyu ve tarımsal sulama ihtiyacını bu projeyle karşılıyoruz. 1 milyar 600 milyon liraya mal olan bu proje bir hayalin gerçekleşmesini ifade ediyor. Bugüne kadar hayalden gerçeğe dönüştürdüğümüz pek çok projenin yanına Kuzey Kıbrıs´a denizin altından geçen borularla su götürülmesini böylece gerçekleştirmiş oluyoruz. İşte gerçek millilik budur, gerçek milliyetçilik budur, gerçek yerlilik budur. Bunun bilinmesi lazım. Lafla olmuyor bu iş. Uygulamayla oluyor.” Demişti.

İşte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine borularla Anamur´dan gönderilen BARIŞ SUYU programında yapılan konuşmalardan bir bölüm…

O gün Anamur tarihi günlerden birini yaşamıştı…

10 binlerin katılımıyla gerçekleştirilen törende benim de apayrı bir görevim vardı.

“A Haber” televizyon kanalı tören için konuşmacı olarak Anamur´dan 2 isim istemişler…

Ak Parti İlçe başkanı Sayın Fevzi Yılmaz törenden 2 gün önce beni aradılar ve konuşmacılardan biri olarak ismimi “A Haber”e bildirdiklerini söylediler…

Törenden bir gün önce  “ A Haber “ yetkilisi Sayın Mehmet Miras aradı.

Tören anında kararlaştığımız yerde “ A Haber” yetkilileriyle buluştuk…

Mahşeri bir kalabalık…

 …ve gerçekleşen canlı yayın… Konuşmalar…

2 bine yakın polis…10 binin üzerinde vatandaş…

Televizyonlara Haber ulaştırmanın ve canlı yayın yapmanın zorluklarını öğrendim…

Rüya proje Rüya gibi geçip gitti…

Şu anda Anamur´un suyu gürül gürül Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarına akıyor…

Ne acıdır ki; Kıbrıslı Rumlar bile sevinç naraları atarken, dünya ülkeleri asrın projesini imrenerek izlerken içimizden bazı hainler, ne idüğü belirsiz satılmış kimseler satılmış gazetelerinde ASRIN PROJESİ olarak nitelendirilen rüya poreje´yi küçümseyici sözler söylüyorlar…

İşgal ordularının askerlerinin bile yapamayacağı bu adice saldırılar karşısında yüce Türk Milleti 1 Kasım seçimlerinde bu satılmış kalemlere gerekli cevabı verecektir…

Anamur´dan Kıbrıs´a borularla su götürülmesi Anamur için bir MİLAT´tır…

Bu ileriki yıllarda daha iyi anlaşılacaktır…

Gelelim Kıbrıs ile ilgili anı´ma…

Bu ANI´yı İnternet sitemde yayımlanan HAYAT HİKAYEM´den sizlere aktarıyorum.

Hem de noktası,virgülüne kadar…( bakınız: Gazi Mert.com HAYAT HİKÂYEM-1 )

******1967 yılında Kıbrıs olayları patlak vermişti. Günlüğümde belirtildiği şekliyle Yunan ordusu 15 bin askerini Kıbrıs´a göndermişti.

İstanbul´da Cağaloğlu´nda Milli Türk Talebe Birliği vardı. Hemen onun karşısında da Milli Türk Talebe Federasyonu vardı. Ben Milli Türk Talebe Birliği üyesiydim. O yıllarda tüm ülke genelinde sağ-sol mücadelesi vardı.MTT Birliği sağı, MTT Federasyonu da solu temsil ediyordu.Her konuda ters düştüğümüz gibi Kıbrıs konusunda da Federasyonla ters düşmüştük.Biz Rumların Kıbrıs´ta Türklere karşı giriştikleri katliamı tel´in ederken onlar Türk askerinin Kıbrıs´tan çekilmesini istiyorlardı.

Bu konuda da karşılıklı sopalı, bıçaklı kavgalarımız olmuştu.

MTTB´de başkanımız sayın Rasim Cinisli idi. Federasyoncular beni tanımadıkları için  sayın Cinisli tebdil-i kıyafetle beni zaman-zaman onların arasına gönderir ve konuşmalarını sayın Cinisli´ye anlatırdım.

milli Türk talebe birliği görselleri ile ilgili görsel sonucu

Milli Türk Talebe Birliği bünyesinde pek çok çalışmalarımız olmuştu…

Derken işte bu Kıbrıs olayları patlak vermişti.

Türkiye askeri müdahalede bulunacağını belirtmiş hatta TBMM´si hükümete müdahale yetkisi vermişti.

Ben Milli Türk Talebe Birliğinde aynı zamanda Judo kurslarına devam ediyordum.

Bir gün bir binbaşının sivil kıyafetle kursa geldiğini ve bizlerle konuşacağını söylediler.

Binbaşı olduğu söylenen kişi Judo kursuna devam eden yüzlerce judocu arasından 30 kişi seçmişti. Ben de seçilenler arasındaydım.

Kurstan sonra salondan ayrılmamamızı  ve bizlerle özel olarak konuşacağını söylemişti.

O gece Orman fakültesinde sol grup tarafından rehin alınan bir kısım sağ görüşlü öğrenciyi kurtarmak için Milli Türk Talebe Birliğine bağlı gençler olarak gece yarısı Orman Fakültesine gitmiş ve öğrencileri kurtarmıştık.

Acaba binbaşı bunun için mi gelmişti?

Ben bu düşüncedeyken Kapalı spor salonunun öbür yanında Karate kursunda bulunan bir gurup arkadaş da yanımıza gelmişti.

Toplam 50 kadar olmuştuk. Bir kısmımız öğrenciydi. Siviller de vardı.

O sıralarda da Kıbrıs´a gönüllü gitmek için ülke genelinde   kampanyalar düzenleniyordu.

Binbaşı olduğu söylenen kişi kısa bir konuşma yaptı. Kıbrıs olaylarını anlattı.

Sayın Rauf Denktaş´ın Türkiye´de olduğunu, gizlice Kıbrıs´a gitmesinin gerektiğini, bunun için de sivillerden oluşan bir grubun sayın Denktaş´la birlikte gizlice Kıprıs´a gideceğini bunun için de  vatanını seven Milli Türk Talebe Birliğine bağlı üyelerden oluşan bir grup kuracağını, bu iş için bizi seçtiğini belirtmişti…

Onurlanmıştık, gururlanmıştık…

Eğitim başlamıştı.2 ay içinde bisiklete, motosiklete binmesini, araba kullanmasını öğretmişlerdi.

2 ay içinde Taksi ehliyeti almamızı sağlamışlar, Judo´da da birkaç kuşak değiştirmemiz için bizi yetiştirmişlerdi…

Yakın dövüş taktikleri ve tabancayla ateş etmesini öğretmişlerdi…

Gerçekten iyi yetiştirilmiş 50 kişilik grup 2 ay içinde Kıbrıs´a gitmek üzere  hazırlanmıştık.

Sayın Denktaş´ın Anamur üzerinden gizlice Kıbrıs´a çıkmasına yardımcı olacaktık.

Anamurlu oluşum  nedeniyle olsa gerek  Binbaşı benimle daha bir başka ilgileniyordu.

Diğer arkadaşlarımdan ayrı olarak bana EL YAZMASI bir KIBRIS HARİTASI vermişti.

Harita Osmanlıca yazılmıştı ve ayrılan grup içerisinde benden başka Osmanlıca bilen yoktu.

Haritayı ÇOK GİZLİ kaydıyla verdiğini kimseye göstermemem gerektiğini de söylemişti.

Sayın Rauf Denktaş´ı Kıbrıs´a çıkardığımız takdirde bu haritayı kendisine vermemi istemişti.

Sayın Denktaş´a veremediğim dünyada ilk defa yapılan EL YAZMASI Haritayı şu anda GİZLİ kaydıyla Arşivimde sağlamaktayım.

O sırada Anamur´da Kıbrıs´a yönelik KIBRISIN SESİ adıyla bir radyo evi kurulmuştu.

Anamur´dan motorlarla, kayıklarla gizlice Kıbrıs´a silah ve mühimmat sevki yapılıyordu.

Sanırım bunları anlattığım için benimle diğer gruptan ayrı görüşmeler yapıyordu.

Binbaşı´nın anlattıklarına göre sayın Denktaş´ın gizlice Kıbrıs´a gitmesini can güvenliği nedeniyle hükümet de istemiyordu..

Ama Denktaş Anamur üzerinden mutlaka Kıbrıs´a gizlice gitmeliymiş…

Çalışmalarımız sona ermiş ve her zaman sivil kıyafetle gelen Binbaşı askeri kıyafetiyle son defa son toplantımıza gelmiş, hazır vaziyette beklememizi istemişti…

Ayrıca Kıbrıs olayları sona erinceye kadar KETUM davranmamız gerektiği konusunda namus ve şeref sözü almıştı…

Babam güneydoğuda  kolunu kaybeden bir Gazi idi.

Binbaşının özel talimatıyla gizlice  Anamur´a gelmiş, durumu babama anlatmıştım…

Babam savaş taktiklerini bilen biriydi ve o da Ketum davranmış anneme bile bir şey anlatmamıştı…

rauf denktaş ile ilgili görseller ile ilgili görsel sonucu

Bağlantılar yapılmış ve Sayın Rauf Denktaş 1967 yılında Anamur´a gelmiş, Kıbrıs´a çıkış ortamı ayarlanıncaya kadar yeri tarafımdan bilinen bir evde saklanmış ve Anamur üzerinden gizlice Kıbrıs gitmiş, adaya çıkmıştı.

Bu plana dahil olmak isteyen Milli Türk Talebe Birliğine mensup gençler de ayrı-ayrı görevlerle bu Kıbrıs´a çıkışa destek olmaya çalışmışlardı…

Benim görevim Anamur´da  kalacak yer sorununu çözmek olmuştu…

Bu görev yerine getirilmişti ancak Sayın Denktaş adaya çıktığı anda Yunanlılar tarafından tutuklanmış, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinin baskısıyla Türkiye´ye iade edilmişti.

Bizim görevimiz neydi ve sonuç ne olmuştu?..

Namus ve şeref sözü vererek KETUM davranmamız istenmişti ya…

Bu konuda şu anda bile susmak  görevimizdi.

Aradan 44 yıl geçtikten sonra 2008 yılı Ağustos ayında  Cumartesi  Sohbet Köşesinde Anamur Türkmen Efem radyosunda canlı yayında telefonla halka açık olarak Sayın Rauf Denktaş´la bu konuları konuşmuştuk.

Kendisi Anamur´u, Anamur´luyu, Anamur sahillerini çok iyi tanıdığını söylemişti…

Kendisini Anamur´a davet etmiştim… Kendisiyle eski günleri anmıştık, halka açık ancak hiç kimsenin anlayamayacağı rumuzlu konuşmalar yapmıştık…

Nereden nereye…

İşte öğrencilik yıllarımda Kıbrıslı kardeşlerimize bir vefa borcu olarak  böyle bir girişimimiz olmuştu…

O dönemde  birçok arkadaşımız gönüllü olarak Kıbrıs´a gitmek için yazılmışlardı…

Ancak onlar bizim grup gibi şanslı olamamışlardı.

İlkay Kamil,Mustafa Haşim Altan, Muzaffer, Ahmet,…ile Kıbrıslı mücahit kardeşlerimiz  Süleyman Ali,İbrahim Sadık,Ahmet Haşim,Küçük Rauf  ile Saliha,Fatma,Zübeyde bacılarımız ve diğerlerinin kulakları çınlasın diyorum.***

İşte RÜYA PROJE ve RÜYA PROJE´nin hatırlattıkları…

Hoşça kalınız.

 

Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRI (13 Mart 2019 - Çarşamba)
İKİNCİ YARIYIL BAŞLARKEN... (03 Şubat 2019 - Pazar)
GENÇLERDE YARIYIL HEYECANI (18 Ocak 2019 - Cuma)
YENİ YILDA YENİ BİR AİLE MODELİ (01 Ocak 2019 - Salı)
İSLAMİYET BARIŞTAN YANADIR AMA… (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
KURBAN BAYRAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ... (20 Ağustos 2018 - Pazartesi)
YENİ SEÇİLECEK BELEDİYE BAŞKANINA ÖNERİ (21 Temmuz 2018 - Cumartesi)
RAMAZAN BAYRAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… (14 Haziran 2018 - Perşembe)
GAZİ BABAM (07 Nisan 2018 - Cumartesi)
İSLAMDA KUTSAL SAYILAN ÜÇ AYLAR (30 Mart 2018 - Cuma)
GEÇMİŞTEN BİR ANI (16 Mart 2018 - Cuma)
BUGÜN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ… (08 Mart 2018 - Perşembe)
ANAMURLU ŞEHİTLERİMİZ (06 Şubat 2018 - Salı)
TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KORKULU RÜYALARI (20 Ocak 2018 - Cumartesi)
BİR YARIŞMANIN ARDINDAN... (20 Ekim 2017 - Cuma)
İSLAMDA İLK ANARŞİSTLER- (15 Ağustos 2017 - Salı)
ORUÇ ÜZERİNE... (28 Mayıs 2017 - Pazar)
RAMAZANA GİRERKEN... (26 Mayıs 2017 - Cuma)
RAMAZAN AYI (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
BAHARIN MÜJDECİSİ; HIDRELLEZ BAYRAMI… (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ANI: İLKOKULA NASIL KAYDOLDUM? (22 Nisan 2017 - Cumartesi)
ÜÇ AYLARIN İSLAM ALEMİ İÇİN ÖNEMİ (29 Mart 2017 - Çarşamba)
DOĞUMUM İLE İLGİLİ BİR NOSTALJİ ( 2 ) (01 Mart 2017 - Çarşamba)
BARIŞA GİDEN YOL SEVGİDEN GEÇER (24 Ocak 2017 - Salı)
SİHİR VE SİHİRBAZLIK ÜZERİNE... (20 Aralık 2016 - Salı)
TÜRK MİLLETİNİN ZAFERİNİN KAYNAĞI (27 Kasım 2016 - Pazar)
KAHRAMAN KADINLARIMIZ (12 Kasım 2016 - Cumartesi)
ANAMUR YAMAÇ PARAŞÜTÜNÜN ARDINDAN (24 Eylül 2016 - Cumartesi)
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR… (17 Eylül 2016 - Cumartesi)
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ (05 Haziran 2016 - Pazar)
GÜZELLER VE GÜZELLİKLER DİYARI: ANAMUR (29 Aralık 2015 - Salı)
BARIŞ ÜZERİNE... (03 Kasım 2015 - Salı)
EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN... (15 Haziran 2015 - Pazartesi)
BİRLİK VE BERABERLİK SAĞLANMALIDIR (13 Haziran 2015 - Cumartesi)
TÜRKİYE TERÖR OLAYLARINI HAK ETMİYOR (09 Nisan 2015 - Perşembe)
DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLAMALARI (06 Mart 2015 - Cuma)
ZİL ÇALDI HAYDİ ÇOCUKLAR OKULA (07 Şubat 2015 - Cumartesi)
BİR ÖDEV BİR HİKAYE (14 Ocak 2015 - Çarşamba)
ANAMUR’DAN KIBRIS’A BARIŞ SUYU (29 Aralık 2014 - Pazartesi)
İŞÇİ VE İŞVEREN HAKLARI... (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
AKINCILAR VE AKINCILIK... (11 Kasım 2014 - Salı)
SAVAŞ VE BARIŞ ANLAYIŞIMIZ (15 Ekim 2014 - Çarşamba)
GÜNDEMDEKİ OKUL : İMAM-HATİP LİSELERİ... (13 Eylül 2014 - Cumartesi)
OSMANLILARDA HUKUK SİSTEMİ (01 Ağustos 2014 - Cuma)
SEVGİLİ VEDAT ÇELİKBAŞ’IN ARDINDAN... (10 Temmuz 2014 - Perşembe)
ORUÇ ÜZERİNE... (06 Temmuz 2014 - Pazar)
RAMAZANA GİRERKEN... (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
KIZLARIN EĞİTİMİNE İSLAMIN BAKIŞI (23 Mayıs 2014 - Cuma)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12