ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü)
Tarih: 23.12.2017 02:06:07 / 613okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Suriye ve Irak´ta tüm bunlar yaşanırken, her şeye ses çıkartan İsrail´in hiç sesi çıkmıyor. Kendisine çok yakın Suriye´de bu olaylar olurken, İran, Rusya kilometrelerce uzaktan geliyor, resmen Suriye´yi işgal ediyor ve bu durumu İsrail görmüyor/görmek istemiyor.

Türkiye Ortadoğu´nun kalbi olan bir ülke ve Ortadoğu´ya yabancı değil. Asırlarca sahip olduğumuz topraklar. İsrail sonradan, olduğu yeri işgal etmiş ve sınırlarını genişletmek için kedinin avını pusuda beklediği gibi beklemektedir. Suriye ve Irak´taki bugünkü olaylara seyirci kalıyor ve sesini çıkarmıyor.

Bugün için Ortadoğu´da olması gereken üç devlet, İran, Türkiye ve İsrail´dir. Ama her biri ayrı konumda. İran, Rusya ve Çin destekli yaşıyor. İran şuanda Suriye´de fiilen işgalde bulunuyorsa aldıkları destekleri sayesindedir. Gücünü Rusya ve Çin´den alıyor.

İsrail ise, Amerika´nın Ortadoğu şubesi. İsrail Amerika´nın destekleriyle Ortadoğu´da önemli bir yerdedir. Amerika İsrail´e silah ve teknoloji yardımı yapıyor ve birçok masraflarını karşılıyor. Neden? Çünkü Ortadoğu´da sınırlar yeniden çizilmek isteniyor. Ve bu çizimin rahat yapılması için İsrail Ortadoğu´da  olmalı. Ve Filistin ve Mescidi Aksa üzerinden Müslümanları devamlı rahatsız etmesi için olmalıdır. Ancak, dış güçler, Türkiye´nin istemediği bir proje çizemezler. Bunu her tavrıyla Türkiye yıllardır hissettirmeye başladı. Bizdeki demokrasi ve refahın birlikte gelişmesi, Osmanlı toprakları olan bölge toplumlarında görüldü ve heyecan oluşturmaya başladı. Arap baharı dediğimiz hareket bunun sonucu meydana gelmiştir. Buna bağlı kaynaşmalar, Tunus, Libya, Mısır, Bahreyn, ve Filistin gibi ülkelerde görüldü. Ancak, Ortadoğu sınırlarına kendi istedikleri biçimde müdahale etmek isteyen vesayetçi ülkeleri bu durum rahatsız etti ve değişik müdahalelerle söndürülmeye başlandı.

Bugünkü durumda, Amerika, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa gibi devletler, Türkiye ile Ortadoğu arasında kendilerinin kontrolünde bir terörist devlet kurmak istiyorlar. Bu düşüncenin içinde sanırım İran da var. Irak, Amerika işgalinden sonra İran´a teslim edildi. İran, Irak´ın askerlerini yönetiyor ve silahlarını veriyor, günlük olaylarına karışıyor. Hatta başbakanını da o seçiyor. İran´ın Irak´a verdiği silahları kim sağlıyor. Daha düne kadar ambargo uygulanan bir ülke idi. İşte bu destek, Amerika´dan, Rusya´dan ve Çin´den geliyor. Ortadoğu´da çıkarılmak istenen kargaşanın mezhep savaşı çıksın ayağı. Şii İran ile Sünniler savaşı oluşturulmak isteniyor. Tabi bu arada zaman zaman araya girip vesayet hükmüyle petrolü ve İsrail´in güvenliğini garantileme peşindeler. Bu gibi hesaplarla Ortadoğu´da savaş çıkarma yolları deneniyor.

Bugüne baktığımızda ise, mademki Ortadoğu haritası yeniden çizilmek isteniyor, Türkiye bu çizimin içinde olduğunu ve olacağını Fırat kalkanı operasyonu ile tüm dünyaya göstermiş oldu. Türkiye birilerinin kontrolünde bir ülke değil. Ve sınırlarında ve Bölgede yaşanan olayları görmeyen/göremeyen bir ülke değil. Kendi güvenliği ve geleceği için, elbette bölgede söz sahibi. Çünkü Irat, Suriye, Musul, Kerkük, Rakka ve İdlib´de yaşayan mazlum insanlar biliyorlar ki bu zulümden kendilerini yalnız Türkiye kurtarır.

İSRAİL NASIL KURULDU?
İsrail nasıl kuruldu konusunu tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu´dan bir alıntı yazıyla tamamlamak istiyorum: “1800´lerde, İngiltere öncülüğünde, uzun soluklu bir ‘sömürü planı´ hazırladı…
Bu planın temel ekseni, Osmanlı şemsiyesi altında yaşayan etnik unsurları kışkırtıp, öte yandan İslam dünyasını etkileyerek, Osmanlı Devleti´ni parçalamaktı.

Hilafetin gücü Osmanlıların elinden alınmalı, Müslümanlar, ‘dini lider´den mahrum edilmek suretiyle, dağılmaya mahkum edilmeliydi.
Böylece İslam dünyasının elindeki zengin kaynaklar bölüşülecek, özellikle Ortadoğu´daki petrol yatakları yağmalanacaktı…
Bu proje, Ortadoğu´da bir ‘taşeron devlet´ kurulmasını zaruri kılıyordu.
‘İsrail Devleti´ fikri işte böyle doğdu… Bu amaca ulaşmak için önce Osmanlı Devleti parçalanmalı, hilafetin birleştirici gücü ortadan kaldırılmalıydı.

Ardından sürekli savaşlarla bizi yıpratma sürecine soktular. I. Dünya Savaşı´ndan yenik çıkmıştık. İstanbul işgal edildi. Halifeyi alıp götürdüler. Bir süre sonra da hilafet kaldırıldı. Böylece İngiltere, meş´um projesinin en önemli sonucuna ulaştı: Artık ‘İslam Halifesi´ yoktu ve Müslümanlar bu birleştirici güçten mahrumdu. Yılların rüyası ( Filistin´de Yahudi devleti kurma) artık gerçekleştirilebilirdi.

İngiliz Hükümeti ile hükümetin içinde ve dışında yer alan Yahudi önderler, Sir Herry Finch isimli idealist bir avukatı Filistin´de bir Yahudi Devleti kurulması göreviyle bölgeye gönderdiler…

Siyonizm´in kontrolündeki hareket kısa sürede o kadar zenginleşti ki, Sultan II. Abdülhamid´e müracaat edip, son derece cazip bir teklif sundular.

Mabeyn Başkatibi Tahsin Paşa´nın anılarına göre, Sultan Abdülhamid, bu teklif karşısında çok öfkelenmiş, yüksek sesle bağırarak: “Dünyanın bütün devletleri ayağıma gelse ve bütün hazinelerini kucağıma dökseler, size Siyonistlik adına bir karış yer vermem. Ecdadımızın ve milletimizin kanıyla elde edilen bir vatan, para ile satılamaz. Derhal burayı terk edin. Defolun!” demişti. 

Hazin ki, 1909´da İkinci Meşrutiyet döneminde kurulan İttihat- Terakki Hükümeti´nde, üç Yahudi veya dönme bakan ( maliye, ticaret ve ziraat ile nafia bakanlıkları) yer alacak, kurdun gövdeye girdiği böylece görülecekti…
Ardından İtithad-Terakki iktidarı, azınlıkların da toprak satın alabilecekleri yolunda bir kanun çıkaracaktı…
Bu sayede Yahudiler, Filistin´de geniş topraklar satın alacak, hatta Sultan Abdülhamid´in kişisel arazisi bile yok pahasına Yahudilere satılacaktır.
Birinci Dünya Savaşı süresince İngiltere Filistin´i işgal etti. Askeri bir diktatörlük kurdu ve Filistin´e göç edecek her Yahudi´ye toprak sözü verdi.”

İşte böylece devamında, 14 Mayıs 1948´de BM paylaşım planı uyarınca David Ben-Gurion tarafından İsrail Devleti´nin kuruluşu ilan edildi.

ARZ-I MEV´UD (Vaat Edilmiş Topraklar)
“Berketli arz” olarak anılan Arz-ı Mev´ud toprakları, İsrailoğulları için yaratıldığı belirtilen yerler olarak kabul edilmekte. Yahudilere göre, Arz-ı Mev´ud/ Vaat Edilmiş Topraklar; “içinden süt ve bal akan topraklar”dır. Bu toprakları; bazı alimler, Şam ve Mısır, bazıları da Mescid-i Aksa´nın bulunduğu Kudüs ve Lübnan dağı çevresi olabileceğinin yorumunda bulunmuşlardır. Kısaca Yahudiler Arz-ı Mev´udu önce Filistin, sonra da bütün yeryüzü şeklinde yorumlamaktadırlar.

Yahudiler daima Arz-ı Mev´ud hayaliyle yaşamışlardır. Kısaca, Nil ve Fırat nehri arasına kendilerine vaat edilmiş kutsal topraklar kabul ediyorlar ve “bu toprakları er geç alacağız” diyorlar.
Yahudiler Arz-ı Mev´ud ideallerine üç adımda ulaşacaklarının planına sahipler.
Birinci adım olarak, Kudüs´ü ele geçirmek. Ve şu anda bunu gerçekleştirme peşinde, Kudüs´ü başkent olarak ilan ediyorlar.
İkinci adım, Nil ve Fırat arasını ele geçirmek. Başka bir ifadeyle, Ortadoğu´ya hakim olmak.
Üçüncü adım ise, dünya hakimiyetini ele geçirmek. Zira Onların anlayışındaki Tevrat´a göre, bütün yeryüzü Yahudilere vaat edilmiş kabul ediliyor.

Kudüs´ü Haçlılardan kurtaran Selahaddin´in anısına, kutsal şehri Osmanlı´ya teslim eden Yavuz´un anısına, Kudüs savunmasında şehit olan Osmanlı askerlerinin anısına sahip çıkmak için.., her türlü direnişin yanında olmalıyız.
Hoş kalın. Aralık 2017, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

 

Anahtar Kelimeler: ORTADOĞU, İsrail, nasıl, kuruldu, bugünü
Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12