ONLAR KAHRAMAN TÜRK KADINIYDI
ONLAR KAHRAMAN TÜRK KADINIYDI
Tarih: 13.2.2018 09:41:12 / 2075okunma / yorum
Nuray Sevgili Taş

 

Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde Anadolu köylü kadınının üstünde kadın çalışmasını zikretmeye imkan yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını “Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim” diyemez.

‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ ün sözleriyle bu makaleme başlamak istedim. Evet değerli okuyucularım bu makalemde kurtuluş savaşına önderlik etmiş isimleri hala zhinde olan kahraman Türk kadınlarından bazılarını ele alacağım. Lakin çift süren, tarla eken, ormandan odun kesip getiren, ürünleri pazara götürerek paraya çeviren, aile ocaklarının dumanını tüttüren, bütün bunlarla birlikte,sırtlarıyla, kağnısıyla, kucağındaki yavrusuyla, yağmur demeyip, kış demeyip, sıcak demeyip cephanenin savaş gereçlerini taşıyan ,  o yüce, o esirgemez, o tanrısal Anadolu kadınlarına genel değinmem doğru olacaktır.

Türk kadını hem cephede savaştı hemde cephegerisinde  yara sardı.´

Kurtuluş Savaşı sırasında kadınlarımız, Millî Mücadele´ye erkek kadar hizmet etmiş, en zor şartlara katlanmış, cephede erkekle omuz omuza düşmana karşı savaşmış, zaman zaman düşmana esir düşüp işkenceye maruz kalmış ama herşeye rağmen mücadelesine sonuna kadar devam etmiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün 19 Mayıs 1919´da Anadolu´ya çıkarak başlattığı kurtuluş hareketi içinde yer alan binlerce kadın, Cumhuriyetin temelinde en büyük pay sahipleri oldu.İşgal altındaki Anadolu´da başlatılan Milli Mücadele´de, binlerce kadın cephe gerisinde büyük bir çaba harcarken, çok sayıda kadın da silahlı mücadeleye katılarak, dünyaya örnek olacak kahramanlardan 20 yaşında bir gelin olan ağabeyi kucağında şehit düşmüş ve eşi de cephede olan  küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak orduya katılan Nene hatun´u ele alalım.

3 aylık bebeğini bırakıp savaştı...

Sabah ezanından hemen sonra "Moskof askeri Aziziye Tabyası´nı ele geçirdi" şeklinde minârelerden Erzurum halkına haber verildi. Bu haberin ardından Erzurum halkından silahı olan silahını, olmayanlar ise balta, tırpan, kazma, kürek, sopa ve taşları ellerine alarak Tabya´ya doğru koşmaya başladı. Koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan Nene Hatun da vardı. Ağabeyi Hasan bir gün önce cepheden yaralı olarak gelmiş ve kollarında can vermişti . Nene Hatun üç aylık bebeğini emzirdikten sonra, "Seni bana Allah verdi. Ben de Ona emânet ediyorum." diyerek vedâlaştıktan sonra bir kaç saat önce ölen ağabeyinin tüfeğini alarak sokağa fırlamıştır.

Erzurum´un her karış toprağında hizmetten hizmete koşarak destanlaştı.

Nene Hatun´un vatan için başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum´dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum´un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı. Gazi Ahmed Muhtar Paşa´nın zaferinde Nene Hâtun´un ve onun vatan aşkını paylaşan bütün insanların da payı vardı.

Ölümünden bir yıl önce kendisini ziyaret eden NATO´da görevli Amerikalı General Ridgway´ın bir sorusuna: “Ben o zaman gereken şeyi yapmıştım. Bugün de gerekirse aynı şeyi yaparım” cevabını vermişti. Bu cevap üzerine general Nene Hatun´un elini öptü.Türk Kadınlar Birliği tarafından ölümünden bir kaç ay önce yılın annesi seçilmiştir.

Birde Kurtuluş Savaşı kahramanlarından üsteğmen rütbesinde olan tek kadın asker tarihi adıyla Erzurumlu Kara Fatma´dan bahsedelim.

O, halde kimdir Kara Fatma ?

 1888 Erzurum doğumlu Fatma Seher, Balkan Harbi´ne, Edirne´de görev yapan kocası subay Derviş Bey ile katılır. I. Dünya Savaşı´nda, ailesinden 9-10 kadınla Kafkas Cephesi´ne gider.Kara Fatma, Mondros Mütarekesi´nden sonra eşi Ermeniler tarafından şehit edilen kadınları toplayarak, Ermeniler ile çarpışır.

Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek görev isteyen, kurduğu milis kuvvetiyle Bursa ve İzmit´in işgalden kurtarılması için mücadele eden Kara Fatma´nın müfrezesinde savaşanların sayısını 350´ye çıkarmıştır.1955 yılında Erzurum´da vefat ederken, cumhuriyetin temellerinin atılmasında pay sahibi olmanın mutluluğunu yaşamış kadın kahramanlardandı.Emekli maaşını Kızılay´a bağışlamıştır.

Eserleri hala günümüze ışık tutan Halide Onbaşı

İşgallerin ardından İstanbul´da yaptığı konuşmalarla halkı işgallere karşı uyandırmaya çalıştı. 1919´da Sultanahmet Meydanı´ndaki mitingde yaptığı etkin konuşma sonrası hakkında tevkif kararı çıkınca, eşi ile birlikte Anadolu´ya kaçarak Kurtuluş Savaşına katılmış ve  İstanbul Hükümeti tarafından Mustafa Kemal ile birlikte hakkında ölüm kararı verilen altı kişiden biriydi.1964´teölmüştür. Kurtuluş Savaşını ve Türk kadınlarının mücadelesini anlatan ve Türk klasikleri arasına giren pek çok esere imza atmıştır.

 Mustafa Kemal Atatürk´ün 1923´lerde yaptığı bir konuşmasında Anadolu kadınına verdiği büyük değere şahit oluyoruz: “Belki erkeklerimiz memleketi ele geçiren düşmana karşı süngüleriyle, düşmanın süngülerine göğüslerini germekle düşman karşısında bulundular. Fakat erkeklerimizin meydana getirdiği ordunun yaşam kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Yurdun varoluş nedenlerini hazırlayan kadınlarımız olmuş ve kadınlarımız olacaktır. Kimse inkar edemez ki bu savaşta ve ondan önceki savaşlarda ulusun yaşam yeteneğini tutan hep kadınlarımızdır.

 Evet kurtuluş savaşının kadınları Mustafa Kemal´in kağnısnı yarı yolda bırakmadı...

Anahtar Kelimeler: ONLAR, KAHRAMAN, TÜRK, KADINIYDI
Yazarın Diğer Yazıları
YEMEKLERİMİZ (15 Şubat 2019 - Cuma)
ORGANİK TARIM İÇİN (20 Kasım 2018 - Salı)
KEŞKE İLE BAŞLAMAYAN BİR HAYATIN OLSUN (03 Ekim 2018 - Çarşamba)
ADALET (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12