MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM?
Tarih: 4.7.2018 00:05:56 / 438okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Köşe yazımızda derinlemesine bir fikri savunabileceğimiz gibi gündelik, sıradan bir olayı da anlatabiliriz. Anı, hatıra, hayat tecrübelerimiz, gördüklerimiz ve yaşadıklarımızdan çıkarttığımız ibretler.. Uzmanlık alanımızla ilgili kıymetli bilgilerimiz... İşte ben de, anılarımı, hatıralarımı, kazanımlarımı, tecrübelerimi Anamur, Mersin ve Türkiye genelinde gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

26 Haziran 2018 günü yazdığım köşe yazımda “Öz”akrabam olan bir arkadaşımızın 24 Haziran seçimine 2 gün kala, “bu kez olacak, bütün hakimler değişecek ve hapis yatanlar çıkacak, dışarı kaçmış olanlarda geri gelecek(FETÖ konusunu konuşuyoruz)” demesi üzerine, seçim sonuçlarına göre Milletin, iktidarı kimlere vermediğini/verdiğini yazmıştım.

Bu yazımda da ikisi de köylüm ve yakınım olan, genç öğretmen Murat ile emekli öğretmen Rahmi ve diğer kişiler arasındaki sosyal medya yazışmalarını gördüm dahil oldum ve bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ve çok küçük yazım hatalarını düzelterek kopyalayıp yapıştırarak yazılanları aldım.

Manipülasyonun: Yönlendirme, etkileme. Karıştırma/karışma demektir.

Sosyal medyada seçim ve sonuçlarıyla ilgili yorum ve yazılanları gören Murat şöyle yazmış:
Murat: Hepimiz aynı gök kubbenin altında, aynı vatan gemisinin içindeyiz...
Coğrafya insanların ve milletlerin kaderidir. Dolayısıyla insanların ve toplumların yaşanan olaylara kayıtsız kalması mümkün değil...
Son yıllarda yaşadığımız sıkıntılar malum ... Darbe teşebbüsleri, dolar ve euronun sürekli manipüle edilmesi,Türkiye Cumhuriyeti Bakanları ve Başbakanı´na ve dahi Cumhurbaşkanı´na Avrupa´da uygulanan çifte standartlar, sınırımızda kurulmakta olan kanton devletçikler, seçimlere günler kala halkımızın patates ve soğan ile sınanması velhasıl Türkiye´nin milli güvenliği tehdit eden durumların ortaya çıkması....
Emperyalist ülkelerin vicdanı yok. Başka Türkiye´de yok. Vatan mevzu bahis olunca Türk Milleti´nin her zaman söyleyeceği bir söz vardır...
Gün ola hayır ola... Devamında Murat yine yazdı.

Murat: Manipülasyon...! 
Sabahtan beri manipülasyonun alasını yapıyorsunuz... Bırakın bu işleri.
Devletin kurumlarını itibarsızlaştırmayın... Vazgeçin mazeret üretmeyi....
Sağa sola vekil göndereceğinize, birilerine baraj aşırtmaya çalışacağınıza enerjinizi milletten yana kullansaydınız belki sonuçlar daha farklı olabilirdi.

Çağrı isimli tanımadığım bir kardeşimiz bu Murat´a cevap yazıyor: Manipülasyonu yapan belli abi de, senin gözüne nasıl böyle perde indi onu anlamadım.

Murat: Çağrı´cığım benim gözümde perde filan yok. Millet ne derse o. Son iki yılda yaşadığımız sıkıntı malum. Batı´nın Türkiye´ye diz çöktürme adına yaptıkları ortada... 15 Temmuz sonrası yapılan baskıları herkes biliyor...
Türkiye aleyhine yapılan kara propaganda ... Avrupa ülkelerinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Bakanlarına uygulanan akıl almaz uygulamalar ve çifte standartlar ortada...
Sınırlarımızda kurulmak istenen kantonlar söylemeye gerek yok...
Secim sürecini etkilemek için dolar ve euro sürekli manipüle edilmesi. Artan benzin fiyatları. Seçime 3 gün kala milletin soğan ve patates ile sınanması.
Kusura bakma kimse milletin aklı ile dalga geçmesin...

Çağrı yine cevap yazıyor: … bence de abi haklısın geçmemeli... 15 Temmuzun mimarı kimdir 12 sene aynı yatakta yatıp da sonra nikahı düşüren kimdir. Söylediğin işleri 15 yılda düzeltemeyen kimdir. Benzin zammı diyorsun ya inşallah bundan sonra dünya tarihindeki en ucuz benzinin döneminde benzine zam yapılmaz diyelim.

Yazılanları görüp okuyan Rahmi hoca gündemi değiştirmek istiyor ve yazıyor.
Rahmi: Üretmeden bilimi sanatı göz ardı ederek nereye kadar gideceğiz. (Seçim öncesi söyle bunları ve taraftar bul oyunu arttır. Geçti artık. Sür .. Nğde´ye..İ. K.)

Murat cevap veriyor. Murat: Üreteceğiz kıymetli hocam. Çalışmadan, üretmeden, yorulmadan olmaz...

Rahmi: (Hoca kendi düşündüklerini uygun olsa da olmasa da yazmalı İ.K.) Kazanana itirazımız yok (Sanki kazanana itiraz ediyorsun diyen oldu da İ. K.)  Kimlerin oyuyla kazanıldı kazandıran seçmenlerin eğitim ve kültür seviyesi ne. (Oy verenin oyunun geçerli olması için Prof. olmak gerekiyor ya da kültür kursları veren dershaneler olmalı ve oralardan kültürlü insanlar diploması almış kişiler olmalı İ. K.) Hayallerimizi de mi yitirelim. Mutlu ülkeleri görmüyor muyuz. Onlar gibi sokaklarda özgürce birbirine saygılı temiz milli değerlerine bağlı vs toplumlardan olmak hayalleri falan. ( Mutluluk; sonuca vardığında insanda oluşan olumlu duygu birikimidir. Demokrasi; azınlıkta olanların haklarını korumak şartıyla, çoğunluğun idareyi ele almasıdır. Aldığı oyların fazla ve yeterli olması sebebiyle Türkiye´yi Cumhur İttifak´ı idare edecek. Mutluluğun şekli görüntüsü havai fişeklerinin atılması ve balkon konuşmasıdır.İ. K.)

Murat (Rahmi´ye cevap veriyor): Halkın oylarıyla kazanıldı kıymetli hocam. Milli irade tecelli etti... Aziz milletimiz alim olmayabilir ancak ariftir... İnsanlar, toplumlar hayalleri ile yaşar.  Mutlu ve müreffeh olmak milletimizin hakkı. Tabi ki demokrasi... Tabi ki hoşgörü... Tabi ki barış... Tabi ki insani ve evrensel kültür... Tabi ki milli kültür ve milli manevi değerler...

Rahmi: Demek ki çağdışı ve baskıcı zorlayıcı eğitim düzenine itirazınız yok. Komşu Suriye´nin içişlerine karışılmasına yani lideri yanlış yapan bir komşu ülkenin muhaliflerini silahlandırmanın mahsuru yok diyorsunuz (Sanki “baskıcı, zorlayıcı eğitimden bahsedildi ve doğrusun denildi de.. Suriye konusu da yazımızda geçmedi ama hoca kendi kafasındakileri yazmalı.. İ. K.). Her iki hatanın somut verileri ortada.

Murat: Değerli hocam bir eğitimci olarak ebette eğitim sistemi ile ilgili tespitlerim eleştirilerim ve önerilerim var..
Suriye konusunda yaşanan süreci cümle alem biliyor. "Devlet büyüklerimizin bu husustaki tavrı son tahvilde belli ve net" diye düşünüyorum. Türkiye elbette sınır güvenliği sarsacak, milli güvenliğini tehdit edecek oluşumlara izin vermeyecek, bu konuda ne gerekiyorsa yapacaktır...

Ben de araya girmeliydim ve şöyle yazdım: Murat .. kardeşim boşuna yorulma, "atı alan Üsküdar´ı geçti". İtirazı olan şartlarını oluşturur (demokrasi ne emrediyorsa) istediği gibi yani onun istediği şekilde idare eder. Millet yapılanları onaylıyor. Birlik beraberlik ve istikrar... Herkese sağlık sıhhat ve afiyetler..

Yazdıklarımı az buldum yeniden ilave ettim: Ağzına gönlüne görebilen gözlerine sağlık Murat. Millet eline arşını aldı Halep´i arşınladı. Onların istediği gibi idare edilecekler. Mührü basanın adına, eğitimine bakmıyorlar. Bir mühür bir oy ve toplam yüzdesi sonucu belirliyor. Mührü yuvarlağın içine basanın Kükür´lü kültürüne mi, Tarsus kültürüne mi sahip olduğuna bakılmıyor. Kaç mühür var ve kimin sayısı hükümeti kurmaya yeterli ona bakılıyor. Sonuç hayırlı olsun. Seçime gidilmeden önce herkes tarafından bilinen sonuç elde edilmiştir. Hayırlı olsun demek düşer herkese.

Hayret bir şey, buyurun cenaze namazına; Rahmi hoca bakın son olarak neler yazıyor birlikte okuyalım.

Rahmi:  Japonya kurulduktan sonra 10 yıl seçim yaptırtmadı. Sonra da seçimde okuma yazma bilenlere oy kullandırttılar (Demek ki okuma yazma bilenler oy kullanırsa devlet güçlü ve gelişmiş olacak. Birde Prof´lar oy kullansa mutlulukta dünya birincisi oluruz  İ. K.). Japonya´nın durumu ortada. Halklar kültürlerine göre liderlerini seçerler. Öyle de yönetilirler. Asıl olan doğruyu çağdaş ilmi ve bilimi LİDERLİĞİN tabanı uyararak yönlendirmesidir. O zaman gerçek aydınlığa daha kolay ulaşır özlediğimiz mutluluğu yakalarız. Atatürk halkına yalan söylemedi. Gerçek aydınlığı halkına anlattı. Zannedildiği gibi hiçbir birey diğerinden üstün veya değerli değildir. Kastedilen nitelik farkıdır. Sizleri seviyorum. (Nitelikli olmak; okuryazar olmak herhalde. İ.K.)
Biz de seni seviyoruz Rahmi kardeş de, mutlu olmak için ille de Japonya´ya mı gidelim. Türkiye´deki mutluluk yeter bana. Yeterli bulmayanlar Japonya´ya..
Hoş olun. Haziran 2018, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

Anahtar Kelimeler: MUTLU, OLMAK, İÇİN, JAPONYA, GİDELİM
Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12