MUHALEFET NE YAPAR?
Tarih: 2.4.2015 12:35:28 / 1185okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Parlamenter sistemlerde seçimle işbaşına gelmiş iktidar partisi kadar muhalefette olmanın, muhalefet görevi yapan partilerin olması da rejimin olmazsa olmazıdır.

Muhalefet; bir tutuma, bir görüşe, bir eyleme karşı olma durumu, aykırılık veya karşı görüşte, kimseler topluluğu demektir.

Siyasi muhalefet; demokrasilerde iktidarın dışında olan parti ya da partilerin yaptığı görevdir.

Muhalefet partileri iktidarın alternatifi olduğu kadar aynı zamanda demokrasinin en büyük teminatı ve güvencesidirler. Bu nedenle iktidar partisinin icraatlarını sıkı bir şekilde takip eder, bir nevi denetim görevi yaparlar.
*
Muhalefetteki siyasi partilerin görevi, iktidarın yanlışlarını dile getirmek, eleştirmek, siyasi denetim yapmak ve iktidara doğru yolu göstermektir. Muhalefet etmek, önüne gelen her tasarıya, teklife karşı çıkmak olmamalı. Ülkenin çıkarları doğrultusunda hareket ederek kamuoyunu etkilemek ve kendi lehlerine kamuoyu oluşturmaktır.
*
Muhalefet, yaptığı toplantılarla, yurdun her köşesinde, halkın dertlerini dile getirerek, alternatif çözüm yollarını da halka ve iktidara sunarak politika üretir.

Muhalefet, siyasette yönetme gücünü elinde bulundurmayan kişiler ve gruplardır. Krallıkla yöneltilen bir ülkede iktidar kral iken muhalefet yoktur. Demokrasi ile yöneltilen bir ülkede ise iktidar seçimle işbaşına gelen seçilmişlerdir ve muhalefet belirli seçmen barajını aşmış ve parlamentoda halkı temsil eden ve siyasette iktidarın politikasını eleştiren ve farklı sunan kişilerdir. Yani demokraside iktidarın dışında olan parti ya da partiler muhalefettir.
*
İktidar ve muhalefet kavramları devlet yönetiminde, yani hükümet kurmada olduğu gibi, yerel yönetimlerde de var. Yerelin iktidarı(Başkan ve yönetimi) ve muhalefeti vardır. Yerel yönetimi kazanan, hükümetin partisinden olabildiği gibi, diğer partilerden olması demokrasi gereğidir. Yereli kazanan, iktidar, kazanamayan da muhalefettir. Yerelde de iktidar ve muhalefet görevleri genel anlamda devlet yönetiminde olduğu gibidir.
*
İlçelerde, yapılacak işlerin bir kısmı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmakta. Bazı işler, ilçe belediyesine aittir. Bazı işler de var ki, merkezi hükümet ve kurumları yapar. Örneğin Karayolları, valilik vb. gibi.
*
Anamur Belediyesini ve Büyükşehiri, Ak Parti kazanamadığı için muhalefete düşmüştür. Belediye Başkanının, seçim zamanındaki yapacağım diye verdiği sözlerin ne kadarını yaptı takibini vatandaş yapmalı. Bu konuda vatandaşı bilgilendirmek ve belediyeyi uyarmak, sözünde durup durmadığını göstermek muhalefetin de görevi olmalıdır.
*
Anamur Ak Parti İlçe Başkanı Feyzullah Yılmaz, parti binasında yaptığı basın toplantısında yerel seçimlerin 1. yılında Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye seçimde verdiği vaatlerini sorduğunu, basından öğrendim. Yılmaz, Başkanın yaptıklarına teşekkür edip yapamadıklarının da eleştirisini yapıp, yerelde muhalefet olmanın sorumluluğunu yerine getirmiştir. Bu yazımda açıklanan konuları tek tek değil bazılarını sizlerle paylaşacağım.  Yılmaz zaten bu konuyu çok geniş ve detaylı bir şekilde, olumlu eleştirilerini yapıp açıklamış ve basın da görüntüleriyle birlikte yayınlamış.
*
Yılmaz’ın basın açıklamasının satır aralarından bazıları şöyle; “ Seçimde yapacağınız hizmetlerin kataloğunu bütün hemşerilerimize dağıttınız.  Siz verdiğiniz sözlerden hangisi başladı hangisi, inşaat halinde, hangisi tamamlandı. Anamur kamuoyu merakla beklemektedir… Sayın Başkan bu işin vebali var. Biz toplumsal sorumluluğumuzun gereği rakibimizin kazanmasına da saygı ile yaklaşır tebrik etmesini de biliriz. Zira bu, bizim vazgeçilmezimiz olan demokrasinin bir sonucudur.”
*
Yılmaz’ın açıklamasında ve daha sonra kendisiyle görüşmemde, Billboardlardaki yapılan işlerin fotoğrafı olanlarla, Belediye Başkanının seçim vaatlerinde dağıttığı broşürlerdeki yazılanların aynı olmadığını söylüyor. Ve yapacağım dediğin projelerle milletten oy aldın, ne kadarını yaptın ve yapmadıklarının nasıl yapılacağının açıklamasını istiyorum diyor.
*
Bu arada Yılmaz, yapılan bazı işlerin de belediyenin yapmadan sahiplenildiğini söylüyor. Aynen alıyorum, “Bu gün billboardlara bakıyoruz Ak Parti Hükümetinin TOKİ’ye yaptırdığı sinemayı kendi yapmış gibi sahiplendiğini, İlçe merkezine yapılan parka taşı yollar Belediye Başkanımızın eseridir, ancak köylere yapılan parkalar Ak Parti hükümetinin eseridir” diyor.
*
Yılmaz, Kısakayhaoğlu Konağının Mersin valiliği tarafından restore edildiğini belirti. Ayrıca sözleri arasında, “Konağın çevre düzenini yaptığı için Belediye Başkanına teşekkür ederim” dedi. Dağcılık ve yamaç paraşütünü,  sosyal aktivite merkezlerini, kapalı otoparkları, organik pazarı, resif projesini, yayla ve kayak turizmini, her mahalleye muhtar ofislerini, hilal kart projesini, Kaşdişlen köyüne düğün salonu- Cem evi projesini, Köşekbükü astım mağarası projesi, camilerin çevre düzenlemesi ve aydınlatılması, Mersin Anamur deniz otobüsü projesi, Anamur deniz uçağı projesi, ambulans helikopter projeleri gibi yapılmayan veya yapımına başlanılmamış işlerin hesabını sordu.
*
Anladığım kadarıyla Mehmet Türe, bu ve benzeri projeleri halka yapacağım diyerek oy almış ve yerelde muhalefet durumundaki Ak Parti İlçe Başkanı yapılanları görüyor belirtiyor ama yapılamayanlar için de eleştirilerini yapıyor.
*
Yılmaz, saymakla bitmeyen bu kadar çok projelerin sözde kalacağından ve yapılamayacağından endişe ediyor ki konuşmasını şöyle devam ettiriyor ve bu projelerin maddi değerini de öğrenmek istediğini soruyor. “Hangi bütçeyle yapacaksın? Nereden gelirlerin var? ki bu kadar bütçeyi ortaya getiriyorsun” diyor. Tabi bu kadar kabarık işlerin nasıl yapılacağının hesabını sormak hem vatandaşın, hem de muhalefet konumundaki partilerin görevidir herhalde.
*
Yılmaz, Muzlu kavşaktaki Sur Yapının binasının “Bu ucube binası yapılacak mı? Yıkılacak mı?” şeklinde sorusunu da soruyor. Bence de, ortada duruşuyla ve hiç değişmeyen şekliyle herkesin kafasını karıştıran bina için açıklama yapılması gerekir. Tabi ki problemli,  problem de en kısa zamanda çözülmeli. Çözücüler bizim dışımızda diyebilirsiniz. Binayı o şekle getirmeden önce hesabını yapıp problem olmayacak şekilde başlanmalıydı. Hesabını kitabını yapan belediye. Milli servet herkesin gözü önünde heba olmakta. Ben de üzgünüm, Başkan.
*
Bu tür açıklamaları olumlu buluyor ve İlçenin kalkınması için bütün kurum kuruluşların birlikte hareket edip elbirliği ile birbirimize köstek değil destek olmalıyız diyorum. İktidar partisinin İlçe Başkanı olarak Feyzullah Yılmaz’ın bu eleştirilerini olumlu bir davranış olarak görüyor ve onu tebrik ediyorum. Sağ olasın Feyzullah kardeş.

Yazımın sonunda Yılmaz’ın, Mehmet Türe Başkana çağrısını aynen alarak bitiriyorum. Bak ne diyor Yılmaz;

“ANAMUR İÇİN GEL ANKARA’YA BİRLİKTE GİDELİM

Belediye Başkanı hiçbir zaman Anamur adına yardım talep etmedi, hatta her söyleminde bizim önüne taş koyduğumuzu söyleyen Belediye Başkanımızı davet ediyorum. Alsın dosyalarını, projelerini gelsin birlikte Ankara’ya gidelim.”
*
İşte güçlü iktidarın İlçe Başkanı, işte Muhalefetin Belediye Başkanı, Anamur için kim kimin yanında ya da yanında değil, göreceğiz. Bir olmaya, diri olmaya davet. Uyup uymamak sorumlulara ait.

Hoş kalın. Nisan 2015. İsmet Kadıoğlu Anamur.

 

 

 

Anahtar Kelimeler: MUHALEFET, NE, YAPAR?
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12