KURBANDAN KORKMA, ET YE DOYA DOYA!
KURBANDAN KORKMA, ET YE DOYA DOYA!
Tarih: 8.9.2016 11:38:01 / 956okunma / yorum
Didem Yıldız

 

Toplum olarak kurban bayramında et tüketimine dikkat etmemiz gerektiğini, hijyen kurallarını, etin bir gün bekletilmesi gibi bilgileri öğrendik.

Anamur gibi ilçelerde, küçük yerleşim yerlerinde kurban bayramında genelde küçükbaş hayvan tercih ediliyor. Bu nedenle yazımın sonunda keçi etiyle ilgili bilinmeyen önemli özelliklerden bahsettim. Her yıl afiyetle yediğimiz etleri bilimsel araştırmalar ışığında inceleyelim derim.

 Kolesterolü yükseltmede bilinmeyenler!

Kolesterol içeriğinin daha düşük olduğu düşünülerek kırmızı et yerine tavuk eti tüketilir. Az yağlı 100g dana etinin içerdiği kolesterol miktarı 71mg iken, 100g tavuk etinin(göğüs eti) içerdiği kolesterol miktarı 67mg´dır. (Keçi eti kolesterol içeriği yazının devamındadır.) Bilinenin aksine dana eti ile tavuk etinin arasında kolesterol miktarları açısından fark yok denecek kadar azdır. Farklı beslenme tedavisi uygulanacak bir hastalığınız yok ise haftada 2-3 kez kırmızı et tüketiminde miktarlara dikkat edildiği sürece hiçbir sakınca yoktur.

 Kırmızı et tüket kilo vermeye devam et!

Kilo kontrolü konusunda kırmızı et düşük kalorili gıdalar arasında yer almaktadır. Örneğin; 50g bulgur pilavı yani yaklaşık 5 yemek kaşığı 160kcal enerji içerirken, 50g kırmızı et (türüne göre farklılık gösterir) 60kcal enerji içermektedir.

Sağlıklı beslenmede günlük protein ihtiyacını karşılamak için oldukça iyi miktarda protein ihtiva ederken bu özelliği sayesinde kilo kontrolüne de yardımcıdır.

Kişinin uzun süre tok kalmasını sağlarken uygun şekilde hazırlanır ve pişirilirse zayıflama programlarında severek tüketilen bir yiyecektir.

Saydığımız özellikler sürekli et tüketimini gerektirmez. Vücudunuzun ihtiyacına uygun miktarlar kilo vermenize uygun olacak şekilde beslenme uzmanınız tarafından belirlenir.

 Kırmızı et ile beslen işte sağlıklı bir beden!

Kaliteli yaşam, ideal büyüme-gelişme için vücudumuzun sentezleyemediği ve dışarıdan mutlaka almamız gereken esansiyel aminoasitler vardır. Kırmızı et bu aminoasitler bakımından oldukça zengindir ve sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahiptir.

Sağlıklı bir birey besinlerle kilogram başına 1g protein almalıdır. Protein ihtiyacının %40-50´si ise hayvansal kaynaklı olmalıdır. Söz konusu miktarı tamamlamak için et önemli bir kaynaktır.

Bunun yanında demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko, kalsiyum, magnezyum içerir. Böylece doğru miktarda tüketildiğinde kalp sağlığında, kansızlıkta, kemik, saç, tırnak sağlığında önemlidir.

B gurubu vitaminlerinden içermesi nedeniyle de yine doğru miktarlarda tüketildiğinde sinir sistemi sağlığında önemli bir yere sahiptir.

 Kimse bilmiyor kolesterolü en az keçi eti içeriyor!

Keçi eti kolesterol içeriği açısından kırmızı etler içerisinde en düşük miktara sahiptir. Bu yönüyle en sağlıklı kırmızı et keçi etidir.

Doymamış yağ asitleri açısından zengin olmasının yanında, doymuş yağ içeriği de diğer etlere oranla daha düşüktür.

Keçiler sürekli hareket halinde olduklarından kas miktarı daha fazladır, deri altı yağ tabakası azdır. Böylece keçi etinin kalorisi aynı miktardaki tavuk göğüs etinden bile düşüktür.

Protein içeriği diğer etlerle neredeyse aynıdır fakat yağ içeriği %50-65 oranında daha düşüktür. Bu nedenle kilo korumada tüketimi daha önemlidir.

B1, B2, B3 vitaminlerini diğer etlere göre daha fazla oranda içerir ve sinir sistemi ve cilt üzerinde diğer etlerden daha etkilidir.

Açık alanlarda, dağlarda yetiştiği için en doğal, organik et çeşidi de keçi etidir.

 Et tüketiminden korkmayın. Yalnızca doğru miktarlar için beslenme uzmanınıza danışın.

Yılda bir kez kutladığımız kurban bayramında et tüketim miktarı birazcık fazla olabilir. Telafisi imkansız değildirJ

Yalnızca sağlığınızı tehlikeye atacak aşırı tüketime dikkat edilmelidir diyorum ve geçirdiğiniz en güzel kurban bayramınızın olmasını diliyorum.

Dyt. Didem YILDIZ

D-FİT SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Tlf : 0324 814 44 09 – 0532 062 59 33

Anahtar Kelimeler: KURBANDAN, KORKMA, DOYA, DOYA
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12