Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.Sertan ÖNTEPELİ
Çocuklarda Geniz Eti Ve Bademcik Sorunlarına Dikkat!!!
Tarih: 2.11.2016 13:44:40 / 1711okunma / yorum
SAĞLIK KÖŞESİ

/resimler/2016-11/2/1354207889153.jpg

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Sorunlarına Dikkat!!!
Özel Anamur Anamed Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Sertan Öntepeli çocuklarda büyüyen geniz eti ve bademcik problemleri hakkında bilgiler verdi.
Özel Anamur Anamed Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr.Sertan Öntepeli, yaptığı açıklamada, bademcik ve geniz etinin, bağışıklık sisteminin çalışması için gerekli salgıların ve hücrelerin yapımında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, "Bebeklik döneminde geniz eti ve bademcikler küçük olsa da, anneden geçen bağışıklık salgıları sayesinde bebeğin bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına gerek olmuyor. Ancak 2 yaşından itibaren çocuğun kendi bağışıklık sistemi görev yapmaya başlıyor. Bu yaştan itibaren çocuğun kendi bağışıklık sistemi vücuda giren bakteri, virüs gibi mikroplar, alerjenler, kimyasallar ve diğer yabancı maddelerle tanışıyor. Bu dönemde çocuklarda enfeksiyon riski daha yüksek oluyor. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin fazla çalışması nedeniyle bu yaşlarda bademcik ve geniz eti büyümeleri de sık görülüyor" dedi
Geniz eti ve bademcik sorunlarının çocuklarda büyüme ve gelişmede geri kalmaya, ağız ,diş ve damak yapısında şekil bozukluklarına neden olabileceğine dikkat çeken Özel Anamur Anamed Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Sertan Öntepeli, ‘"Enfeksiyonların ve geniz eti-bademcik büyümelerinin en sık gözlendiği yaş aralığı 3 ila 9´ dur . Çocuklarda yapısal olarak daha dar olan hava yolunu tıkayan ve boğaz enfeksiyonlarına yol açan en önemli sebep geniz eti ve bademciklerdir. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel teşkil etmekle birlikte kulak iltihaplarına ve sinüslerin boşalımını bozarak sinüzite yol açabilmektedir. Bu durum, çocuklarda işitme kayıpları, horlama, ağzı açık uyuma , gece artan öksürükler, burun akıntısı ile sonuçlanmaktadır.
AMELİYAT NE ZAMAN YAPILMALIDIR?
Bademcik ve geniz ameliyatında zamanlamaya dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Özel Anamur Anamed Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.Sertan Öntepeli, ‘‘ Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de bademcik ameliyatı uygulanmaktadır. Solunumu engelleyen geniz eti ve bademcikler yaş sınırı olmaksızın alınmaktadır. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar nedeniyle planlanan ameliyatların ise 3 yaşından sonra yapılması tercih edilir´´ dedi.

İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların çıkartılmasına başvurulur. Bu ameliyata karar vermek için kullanılan iki kriter var.
Kesin ve göreceli olarak ameliyatın gerekliliği belirlenir.
Kesin Kriterler;
* Üst solunum yolu bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak sık sık tıkanıyor, horlama ve ağzı açık uyumaya neden oluyorsa
* Bademcik etrafında abse oluşuyorsa
* Kötü huylu tümör şüphesi varsa ( asimetrik tonsil büyümesi)
* Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümesi görülüyorsa
* Konuşma bozukluğuna sebep oluyorsa
* Uyku apnesine yol açıyorsa

Göreceli kriterlerin en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları gelir, bademcik ameliyatlarının %60´ı bu nedenle yapılır.
Göreceli kriterler;
* Son bir yılda yedi defa veya son iki yılda yılbaşına beş defa veya son üç yılda yıl başına 3 defa ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi
* Hastanın difteri (Kuşpalazı) mikrobu taşıyıcısı olması
* Hastada kalp kapak bozukluğu olması
* Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı ve sinüzit geçirilmesi.

 

 

Anahtar Kelimeler: Kulak, Burun, Boğaz, Uzmanı, Sertan, ÖNTEPELİ
Yazarın Diğer Yazıları
8 Şubat Dünya Epilepsi Günü Etkinliği (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
OP.DR.CÜNEYT KAVAK (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ (28 Eylül 2016 - Çarşamba)
PSİKOLOG GONCA YILMAZ (08 Eylül 2016 - Perşembe)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (12 Ağustos 2016 - Cuma)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (27 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Uzm.Dr.Serkan KOÇ (23 Haziran 2016 - Perşembe)
DİYETİSYEN YILDIZ ÇİSEM ÖZARSLAN (24 Mayıs 2016 - Salı)
Kadın Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehmet Özekin (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Adil Çulcuoğlu (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12