KEŞKE İLE BAŞLAMAYAN BİR HAYATIN OLSUN
KEŞKE İLE BAŞLAMAYAN BİR HAYATIN OLSUN
Tarih: 3.10.2018 15:32:26 / 543okunma / yorum
Nuray Sevgili Taş

 

Sevgi neydi?

Emekti,

Yana yana erimekti,

Bıçağın keskin tarafından yalınayak yürümekti.

Hayat denen o yolculukta durup geriye bakma gereği duyuyorum.Nerelerde düştüm, tökezlediğim, ayağa kalkabildiğim dik durabildiğim yerler nereleri. Hiç mutlu olabildim mi? Düştüğümde ayağa kalkmama ne sebep oldu?

Bir insanın hayatta bel kemiği neresidir? Saf duygularla yöneldiğin tek insan,anne. Cennet annelerin ayağı altındadır derler. Peki,bu söylem her anne için geçerlimidir. Duygularına gem vuramayan, hayata karşı dik duramayan, çocukları arasında adil davranamayan anne gerçek midir?

Eğer bel kemiğin annen değilse, keşke ile başlamayan hayatın olabilir miacaba. Her ne kadar hayata direnebilsen de içindeki o acı yakıp kavururken sen ne kadar mutlu olabilirsin ki? Gittiğin ama gidemediğin, kaldığın ama kalamadığın duygusu terk edebilirmi ki? Peki, acıdan ne çıkar? Kendine acıyan, sürekli geçmişle yaşayan insanlar.

Hayatta her şeyde olduğu gibi anne olmakta güç, irade, zekâgerektirir. Hayatın temelinin atıldığı yerdir orası. Öyle bir temeldir ki üzerine ne koyarsanız koyun artık temeli etkilemeyecek kapasitedir. Kendine inanma, güvenme, kendini sevme hep o temeldedir. Ne yaşarsan yaşa artık o temel sarsılmaz. Hep oradadır artık.

Şu hayatta her önüne gelen anne olmamalıdır.En başta kendi annesiyle bağlanma sorunu yaşayan, içinde kin, nefret, öfke biriktiren kişiler. Böyle kişiler anca kendi gibi bir bireyin meydana gelmesine yol açacaktır. Toplumda böyle kişilerin çokluğu sebebiyle artıko toplumda yaşanmaz hale gelir. Bunun için evlenirken karşımızdaki kişinin nasıl bir anne olacağını baz almak gerekir. Bütün olumsuzluklar seni dört bir taraftan kuşattığında bile net bir tavır sergileyebiliyorsan doğru bir anne tarafından yetiştirilmişsin demektir.Sorunlu bir evlilikte bile eğer anne güçlü ise o aileyi ayakta tutabilir.Çocuklarına kol kanat gerer.Topluma faydalı çocuklaryetiştirir. Annelerimiz sorumluluklarının ne kadar farkına varabilirlerse toplumda o kadar güzelleşecektir.

Sağlıklı ve mutlu toplum için geleceğin annelerini sevgiye doyuralım.Doyuralım ki  kendini gerçekleştiren, toplumun geleceği için uğraş veren, adil,dürüst güçlü bireyler yetiştirebilelim.Geleceğimiz annelerimizin o öpülesi ellerinde,dillerinde,gönüllerinde…

Anahtar Kelimeler: KEŞKE, BAŞLAMAYAN, HAYATIN, OLSUN
Yazarın Diğer Yazıları
YEMEKLERİMİZ (15 Şubat 2019 - Cuma)
ORGANİK TARIM İÇİN (20 Kasım 2018 - Salı)
ADALET (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
ONLAR KAHRAMAN TÜRK KADINIYDI (13 Şubat 2018 - Salı)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12