Karnedeki “Düşük Notlardan Aile de Sorumlu”
Karnedeki “Düşük Notlardan Aile de Sorumlu”
Tarih: 15.6.2014 14:11:35 / 1381okunma / yorum
KAZIM KILINÇ (Eğitimci Gözü ile)

Öğrenciler karnelerini aldılar…

Peki karneyi nasıl okumalıyız?

Karne,çocuğun eğitim hayatındaki gelişmeleri ve değişmeleri,  derslerdeki durumunu, bir konuya olan ilgisini ve  sıkıntı yaşadığı alanları gösterir. 

Anne ve babalar, karneyi çocuğunun gelişimini takip etmek ve hangi alanlarda desteğe ihtiyacı olduğunu anlamak için kullanabilecekleri bir araç olarak görmeleri gerekir. Karne,çocuğu  başarıya götürecek yol haritası  şeklinde yorumlanmalıdır.

 

***

Karnesi kötü olan öğrencileri aşağılayıcı, kıyaslayıcı, utandırıcı davranışlar sergilenmemelidir. Bu davranışlar, çocuklarda olumsuz bir benlik gelişimine ve kendine güven eksikliğine neden olur.Yine bu  çocuklar, başka çocuklar ve  sınıf arkadaşlarıyla kıyaslanmamalıdır. Her çocuğun bir kapasitesi olduğu unutulmamalı ve  kapasitesinin üstünde beklentilere girilmemelidir.

Kötü notlar için onu cezalandırmak yerine düşük notların sebebi araştırılmalı ve öğretmenlerinin  fikirleri sorulmalıdır.Düşük notlar nedeniyle çocuk cezalandırmamalıdır. Çocuğu cezalandırmak anlık bir çözüm üretebilir fakat uzun süreli çözümlere için olanak vermez. Ceza vermek, çocuğun kişisel gelişimini engeller. Anne ve babanın çocuğu cezalandırmadan önce başarısızlığın altındaki nedenleri iyi araştırması gerekir.

Çocuk, iyi olan dersleri için  takdir edilmeli,gelecek eğitim-öğretim dönemi eksiklerini nasıl tamamlamayı düşündüğü sorulmalı ve bu konuda beraberce bir plan hazırlanmalıdır.

Aileler karneyi incelerken sorumluluğu sadece çocuğun üstüne atmamalı,yaptıklarının ya da yapamadıklarının özeleştirisini yapmalıdırlar.

***

Yaz tatili iki eğitim dönemi arasında bir köprü görevi görülmeli, çocuğun okul sürecinden kopması anlamına gelmemelidir.Özellikle okumaya önem verilmeli,ilgi çekici tatil kitaplarıyla öğrenilen konuların akılda tutulması sağlanmalıdır.Okuduğu kitaplar üzerinde konuşularak okuduğunu anlamaya ve dil gelişimine katkıda bulunulmalıdır.

Yaz tatilinin rahatlığından yararlanarak çocuklar akıllı telefon, Tv, tablet, bilgisayar karşısında saatlerce zaman geçirmekte,adeta teknoloji bağımlısı olmaktadırlar.Bu bağımlılık çocuğun zamanını boşa geçirmesine ve okul döneminde devam etmesine, böylece derslerini aksatmasına neden olmaktadır.

 

***

Karnesi başarılı olan çocukları ödüllendirirken, abartmamaya özen gösterilmelidir. Çocuk  büyük hediyeler için değil, geleceği için çalışması gerekir.Ayrıca çocuğa verilecek hediyelerin, okul başarısına ve bireysel gelişimine katkı sağlayacak hediyelerden seçilmesine dikkat edilmelidir. Maddi değeri yüksek hediyeler yerine yaşına uygun, gelişimine katkı sağlayacak hediyeler tercih edilmelidir.  

Son  Söz:Kötü karneyi düzelmek mümkün ancak,çocukların ruhsal dünyasında açılacak yaraları iyileştirmek pek de kolay değildir.

Anahtar Kelimeler: Karnedeki, “Düşük, Notlardan, Aile, de, Sorumlu”
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOCUĞA NE DERSEK O OLUR (29 Ağustos 2018 - Çarşamba)
ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Çocuğunuza Okul Korkusu Yaşatmayın (09 Eylül 2016 - Cuma)
BU HAVALARDA BİR BAŞKA GÜZEL ERMENEK (09 Temmuz 2016 - Cumartesi)
23 NİSAN ŞEHİT ÇOCUKLARININ BAYRAMIDIR (20 Nisan 2016 - Çarşamba)
Kırk Yıldır Radyo Dinliyor (03 Aralık 2015 - Perşembe)
Eğitimde, Kara Tahtadan Akıllı Tahtaya (14 Kasım 2015 - Cumartesi)
Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor..! (16 Ekim 2015 - Cuma)
Karne Sadece Öğrencinin mi? (19 Haziran 2015 - Cuma)
Son Yirmi Yılda Anamur Muzu… (27 Mayıs 2015 - Çarşamba)
ÖĞRENCİ BULUŞU: GÖLEVEZDEN KAĞIT… (18 Mayıs 2015 - Pazartesi)
Anamur Okullarında TÜBİTAK Bilim Fuarları (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
BİZ NASIL BİR OKULUZ? (24 Nisan 2015 - Cuma)
ANASINIFINDA DENEY DERSİ (07 Ocak 2015 - Çarşamba)
Yaz Tatilinde Öğrenme Kaybı… (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
“Benim de Parkım Var” (09 Haziran 2014 - Pazartesi)
Sanat Eğitimin Gücü (03 Haziran 2014 - Salı)
‘Soma’lı Eğitim (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Köy okulundaki küçük mucitler… (15 Mayıs 2014 - Perşembe)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12