insanolmak
insanolmak
Tarih: 17.8.2016 11:30:02 / 969okunma / yorum
Hüseyin Şahin (İNSAN OLMAK)

 

 

                                                                                   BİZDEKİ

                                                                            ASMA HASTALIĞI...!

                      Bizde, asla önüne geçilemeyen asma hastalığı vardır. Bu sebeple, biz herşeyi heryere asarız. Asarız da özelliklede duvara asarız. Eğer, bir şeyi duvara asmışsak, bilinki onun, o şeyin ruhunuda duvara asmışız demektir. Nasıl mı ? Bakın şöyle :

                         1- KUR´AN´I KERİM : Yüce Allah(c.c)´ın biz kullarına okumamız, anlamamız ve uygulamamız için Peygamber (s.a.v) efendimiz aracılığı ile gönderdiği ilahi mektup hangimizin evinde yokki. Müslümanım diyen herkesin evinde vardır. Vardır da; okumayalım, anlamayalım, uymayalım, uygulamayalım diye yakalandığımız asma hastalığımız sebebiyle, evimizin duvarında asılıdır. Hiç inmez oradan. Ha... insede ölüler için iner, diriler için değil. Bununda sebebi, bizim Kur´an´ın aslında kendini değil, ruhunu duvara asmamızdır. Hadi  Kur!an´ın kendini ve ruhunu duvara asan biz cahilleri bir kenara bırakalım. Peki, ya O´nu okuyup öğreten, ilmini, imamlığını ( Peygamber varisliğini ) yapanlara ne demeli .? Kur´an´ın ruhundan o kadar uzaklar ki, çoğunlukla ağızlarından çıkanları kulakları duymuyor. Ben cahile; Kur´an ahkamına göre yaşamayı, kul´a kul olmayı değil, Yüce Allah(c.c)´a kul olmayı sözde öğretecek olan bunlar, öylesine yoldan çıkmış haldelerki kendilerini ve peşlerinden gidenleri uçuruma sürüklüyorlar. Yarın huzurda, mahkem-i kübrada yaptıklarının hesabını nasıl verecekler.? iyi düşünmeleri gerekir. Kendileri iyi bilirler; bilenle bilmeyen aynı değildir, ilmiyle amel etmeyen alimde, bilmeyenle aynı değildir...!

                         2- ATATÜRK´ÜN FOTOĞRAFI : Aziz Türk Milleti ve silah arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Rahmetli Atatürk´ün fotoğrafları devletin bütün kurumlarında, çoğumuzun evlerinde, iş yerlerinde, duvarlarda asılıdır. Bakarız, sadece bakarız. Ya o fotoğrafın arkasındaki asıl görmemiz gerekeni görebiliyormuyuz.? O fotoğrafın arkasıda Türk Milletinin, Atatürk´ün ve Silah Arkadaşlarının ruhu var. Tabi bakana ve görebilene...! Biz bugüne kadar duvarlarımızda asılı duran o fotoğrafın arkasındaki ruhları hiç fark etmedik. Birileride çıkıp bizlere dosdoğru anlatma zahmetine katlanmadı. Diğer bütün milli ve dini değerlerimizde olduğu gibi, anlatım işi yeraltı dünyasına ru´cu edildi. Neticede; birileri çıktı kendi çıkarlarına göre kullandı, birileride sadece düşmanlık yaptı. Başka bir ifadeyle, o ruhun doğru anlatılmaması sebebiyle, bu ülkenin insanı Atatürk´ün fotoğrafını ve arkasındaki ruhu hiç anlayamamıştır.

                         3- ANA-BABA FOTOĞRAFI : Hani bir söz vardır. " Atım at oluncaya kadar, sahibi malamat olur." diye. Evlat, evlat oluncaya kadar, ana-baba fani dünyadan gerçek dünyaya göç eder. Göç işlemi tamamlanınca, adam olan evladın yaldızlı çerçeveye yerleştirdiği ana-baba´nın fotoğrafları duvardaki yerini alır. O hayırlı evlatlar da girer-çıkar AH ANAM-BABAM diyerek iç çekerler ama, artık onlar yoktur. Oysa ah... diyerek andığı, sağlıklarında ise hiç dinlemedği ana-baba, onlar için ömürlerini vermiş ve onlar için yaşamıştır. Onlar, yani evlatlar ise yapılan fedakarlıkları görmemiş; bana, bize karışmayın hayat bizim, biz hayatımızı yaşayacağız diyerek, şimdi ah...la andıkları ana-baba´yı hep terslemişlerdir. Evlatlar tarafıdan terslenen ana-baba´nın tek suçu onların iyiliğini istemektir. Ölmeden evvel ölebilsek, anaya-babaya öf denmeyeceği öğrensek, ana-baba´nın fedakarlığının asla ödenemeyeceğini bilsek, daha dünyada iken onlara baktığımıızda gerçek halet-i ruhiyelerini anlayabilsek, onları gerçek hayatta iken gönlümüzün duvarına asabilsek, hayal olan fotoğrafları karşısıda acı çekmek yerine, onların varlıklarında olduğu gibi, ruhlarındada huzur buluruz. Yeterki elimizdeki değeri kaybetmeden kıymetini bilelim...! 

                        4- DENİZ VE KARADAKİ MANZARA FOTOĞRAFI : Duvara astığımız veya asılı bulunan bu fotoğrafa baktığımızda, göz ve gönül olarak huzur buluruz. Çünki; Yüce Allah(c.c), deniz ve kara´yı, yani tabiatı biz kullarının hizmetine sunmuştur. Tıpkı, Yüce Allah(c.c) tarafından korunmak üzere bize bahşedilen sağlığımız gibi, deniz ve kara´yı -tabiatı- da korumamız gerekir. Duvarda asılı yere özlem duyan, gidip-görmek isteyen, oralarda gezip-tozmak isteyen insan, fotoğrafa bakınca o yerle ilgili içinde kopan sevgi fırtınasının aynısını tabiatın kucağında da yaşayabiliyor mu.? Eğer yaşıyor olabilsek, melül melül baktığımız fotoğrafın gerçeğinin içine girdiğimizde ona asla zarar vermememiz gerekirken; tabiatı kirletiyor, tabiatdakileri kah zehirleyerek, kah yakarak, içindeki canlılara zarar veriyoruz. Tabiatın ruhunu anlayamadığımız için, duvarda asılı manzaraya bakmayı severiz, ama onu, koruma ruhunda duvara astığımızdan ona zarar vermeyi, yok etmeyi daha çok severiz. Şunu iyi bilelim ki; Allah(c.c), " Tabiata zarar verirseniz, verdiğiniz zararın cazasının bir kısmını bu dünyada size çektiririm." buyuruyor.

                       5- MİLLİ SINIRLARIMIZI GÖSTEREN HARİTAMIZ : 814.578 Kilometrekarelik vatan toprağını hergün karşımızda görmek için milli sınırlarımızı gösteren haritayıda duvara asarız. Şehirlerin yerlerini, yollarını, akarsularını, dağlarını, ovalarını, ormanlarını, mümbit topraklarını, göllerini topluca görmek ve birarada sevmek için. Sadece o kadar. Oysa, duvarımıza astığımız haritada gösterilmeyen ve mütekabiliyet esasına dayandırılmadan yabancılara para karşılığı satılan ana kucağı kadar sıcak anadolu topraklarının yabancıların mülkiyetine nasıl geçtiğini, ne kadarının geçirildiğini orada görmemiz mümkün değil. Çünki; satan aldığı paraya bakar, bakanda duvarda asılı haritada gösterilen vatan toprağının eksildiğine bakmaz...!

                       6- TUTTUĞUMUZ FUTBOL TAKIMININ POSTERİ : Yattığımız odadaki yatağımızın başucunda, tam başımızın üstünde duvarda asılıdır tuttuğumu takımın posteri. Ona bakar, oyuncuları tek tek sayar, gururlanırız takımımızla. Yenildiği zamanlarda ise üzülürüz. Bağırır,çağırır, bazende etrafa zarar veririz. Oysa, unuttuğumuz birşey var. Yapılan bir eğlence. Bir spor eğlencesi. Duvara astığımız o postere baktığımızda eğlenceyi görebilmeliyiz. Tabii görmek için göz ve arkasında akıl gerekir. Fanatikliğin kör ettiği gözlerin posterdeki gerçeği görmesi mümkün değildir. Öyleki bize emek veren, ömrünü veren ana-baba´nın bir bardak su verirmisin? ricasını " ders çalışıyorum " bahanesiyle yerine getirmekten imtina eden sözde evlat olan bizler, takımımızın maçına bilet bulabilmek için geceden sıraya girmekte behis görmeyiz. Duvara asılan takım posterine bakıp, sporun eğlence olduğunu idrak edemeyen yoz kafanın, iyi bir insan ve ana-baba´ya da hayırlı evlat olmasını beklemek fazla iyimserlik olur...!

                       7- PUTLAŞTIRIP TAPTIKLARIMIZIN FOTOĞRAFI : Lider- önder kabul ettiklerimizin fotoğraflarını da, bizde duvara asma hastalığı vardır. Onu astığımız yerde daima görür, gözetler onunla gurur duyarız. Fikri-zikri bizim için önemlidir. Ancak; Yüce Allah(c.c)´ın " siz hiç düşünmezmisiniz, siz hiç aklınızı kullanmazmısınız " emrine uymadığımızdan, günümüzde lider-önder durumunu öylesine ileri götürüyoruz ki, artık o bizim için taptığımız puta dönüşmüştür. Ne söylerse, ne yaparsa bizim için doğrudur. Sormayız, sorgulamayız, sorgulanmasınada izin vermeyiz. Çünki; ona zımmen biat etmişizdir. Lidere-öndere şartsız biat bizi öyle uç noktalara götür ki, puta dönüştürdümüz lider-önder için söylenenleri, söylediklerimizi kulaklarımız duymaz olur. Yakalandığımız asma hastalığı sebebiyle duvarımıza astığımız ve lider-önder kabul ettiğimiz insana ait fotoğrafın arkasındaki gerçeği göremediğimizden, görünen yüzüne bakıp, onun sünnetinden bahseder, ona dokunmanın ibadet olduğuna inanırız. Dolayısıyla, putlaştırdığımız insan oğluna, Allah(c.c)´dan korkmadan tapmaya başlıyoruz...!

                       Aklını kullanan Allah(c.c)´ı bulur, zahiri ve arkasındaki gerçeği görür. Hak ve hakikati görmek dileğiyle...!

 

                                                                                                                               SAYGILARIMLA             

  

Anahtar Kelimeler: insanolmak
Yazarın Diğer Yazıları
insanolmak (23 Şubat 2019 - Cumartesi)
insanolmak (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
insanolmak (01 Şubat 2019 - Cuma)
insanolmak (28 Ocak 2019 - Pazartesi)
insanolmak (27 Ocak 2019 - Pazar)
insanolmak (25 Ocak 2019 - Cuma)
insanolmak (20 Ocak 2019 - Pazar)
insanolmak (27 Kasım 2018 - Salı)
insanolmak (23 Kasım 2018 - Cuma)
insanolmak (20 Kasım 2018 - Salı)
insanolmak (18 Kasım 2018 - Pazar)
insanolmak (04 Kasım 2018 - Pazar)
insanolmak (03 Kasım 2018 - Cumartesi)
insanolmak (01 Kasım 2018 - Perşembe)
insanolmak (28 Ekim 2018 - Pazar)
insanolmak (22 Haziran 2018 - Cuma)
insanolmak (18 Haziran 2018 - Pazartesi)
insanolmak (07 Haziran 2018 - Perşembe)
insanolmak (05 Haziran 2018 - Salı)
insanolmak (02 Haziran 2018 - Cumartesi)
insanolmak (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
insanolmak (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
insanolmak (12 Mayıs 2018 - Cumartesi)
insanolmak (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
insanolmak (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
insanolmak (22 Nisan 2018 - Pazar)
insanolmak (15 Nisan 2018 - Pazar)
insanolmak (05 Nisan 2018 - Perşembe)
insanolmak (01 Nisan 2018 - Pazar)
insanolmak (12 Mart 2018 - Pazartesi)
insanolmak (11 Mart 2018 - Pazar)
insanolmak (10 Mart 2018 - Cumartesi)
insanolmak (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
insanolmak (15 Şubat 2018 - Perşembe)
insanolmak (13 Şubat 2018 - Salı)
insanolmak (11 Şubat 2018 - Pazar)
insanolmak (08 Şubat 2018 - Perşembe)
insanolmak (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
insanolmak (28 Ocak 2018 - Pazar)
insanolmak (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
insanolmak (21 Ocak 2018 - Pazar)
insanolmak (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
insanolmak (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
insanolmak (21 Aralık 2017 - Perşembe)
insanolmak (16 Aralık 2017 - Cumartesi)
insanolmak (07 Aralık 2017 - Perşembe)
insanolmak (03 Aralık 2017 - Pazar)
insanolmak (26 Kasım 2017 - Pazar)
insanolmak (23 Kasım 2017 - Perşembe)
insanolmak (14 Kasım 2017 - Salı)
insanolmak (12 Kasım 2017 - Pazar)
insanolmak (02 Kasım 2017 - Perşembe)
insanolmak (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
insanolmak (23 Ekim 2017 - Pazartesi)
insanolmak (15 Ekim 2017 - Pazar)
insanolmak (04 Ekim 2017 - Çarşamba)
insanolmak (24 Eylül 2017 - Pazar)
insanolmak (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
insanolmak (14 Eylül 2017 - Perşembe)
insanolmak (02 Eylül 2017 - Cumartesi)
insanolmak (30 Ağustos 2017 - Çarşamba)
insanolmak (27 Ağustos 2017 - Pazar)
insanolmak (16 Ağustos 2017 - Çarşamba)
insanolmak (13 Ağustos 2017 - Pazar)
insanolmak (06 Ağustos 2017 - Pazar)
insanolmak (24 Temmuz 2017 - Pazartesi)
insanolmak (22 Temmuz 2017 - Cumartesi)
insanolmak (20 Temmuz 2017 - Perşembe)
insanolmak (13 Temmuz 2017 - Perşembe)
insanolmak (01 Temmuz 2017 - Cumartesi)
insanolmak (26 Haziran 2017 - Pazartesi)
insanolmak (12 Haziran 2017 - Pazartesi)
insanolmak (08 Haziran 2017 - Perşembe)
insanolmak (04 Haziran 2017 - Pazar)
insanolmak (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
insanolmak (25 Mayıs 2017 - Perşembe)
insanolmak (18 Mayıs 2017 - Perşembe)
insanolmak (14 Mayıs 2017 - Pazar)
insanolmak (29 Nisan 2017 - Cumartesi)
insanolmak (26 Nisan 2017 - Çarşamba)
insanolmak (23 Nisan 2017 - Pazar)
insanolmak (12 Nisan 2017 - Çarşamba)
insanolmak (09 Nisan 2017 - Pazar)
insanolmak (07 Nisan 2017 - Cuma)
insanolmak (28 Mart 2017 - Salı)
insanolmak (24 Mart 2017 - Cuma)
insanolmak (19 Mart 2017 - Pazar)
insanolmak (10 Mart 2017 - Cuma)
insanolmak (03 Mart 2017 - Cuma)
insanolmak (25 Şubat 2017 - Cumartesi)
insanolmak (16 Şubat 2017 - Perşembe)
insanolmak (11 Şubat 2017 - Cumartesi)
insanolmak (30 Ocak 2017 - Pazartesi)
insanolmak (29 Ocak 2017 - Pazar)
insanolmak (24 Ocak 2017 - Salı)
insanolmak (22 Ocak 2017 - Pazar)
insanolmak (13 Ocak 2017 - Cuma)
insanolmak (01 Ocak 2017 - Pazar)
insanolmak (30 Aralık 2016 - Cuma)
insanolmak (26 Aralık 2016 - Pazartesi)
insanolmak (24 Aralık 2016 - Cumartesi)
insanolmak (16 Aralık 2016 - Cuma)
insanolmak (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
insanolmak (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
insanolmak (29 Kasım 2016 - Salı)
insanolmak (24 Kasım 2016 - Perşembe)
insanolmak (19 Kasım 2016 - Cumartesi)
insanolmak (10 Kasım 2016 - Perşembe)
insanolmak (30 Ekim 2016 - Pazar)
insanolmak (29 Ekim 2016 - Cumartesi)
insanolmak (23 Ekim 2016 - Pazar)
insanolmak (18 Ekim 2016 - Salı)
insanolmak (03 Ekim 2016 - Pazartesi)
insanolmak (02 Ekim 2016 - Pazar)
insanolmak (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
insanolmak (18 Eylül 2016 - Pazar)
insanolmak (17 Eylül 2016 - Cumartesi)
insanolmak (28 Ağustos 2016 - Pazar)
insanolmak (27 Ağustos 2016 - Cumartesi)
insanolmak (19 Ağustos 2016 - Cuma)
insanolmak (13 Ağustos 2016 - Cumartesi)
insanolmak (05 Ağustos 2016 - Cuma)
insanolmak (26 Temmuz 2016 - Salı)
insanolmak (26 Temmuz 2016 - Salı)
insanolmak (24 Temmuz 2016 - Pazar)
insanolmak (04 Temmuz 2016 - Pazartesi)
insanolmak (01 Temmuz 2016 - Cuma)
insanolmak (26 Haziran 2016 - Pazar)
insanolmak (24 Haziran 2016 - Cuma)
insanolmak (09 Haziran 2016 - Perşembe)
insanolmak (07 Haziran 2016 - Salı)
insanolmak (23 Mayıs 2016 - Pazartesi)
insanolmak (18 Mayıs 2016 - Çarşamba)
insanolmak (16 Mayıs 2016 - Pazartesi)
insanolmak (11 Mayıs 2016 - Çarşamba)
insanolmak (08 Mayıs 2016 - Pazar)
insanolmak (29 Nisan 2016 - Cuma)
insanolmak (26 Nisan 2016 - Salı)
insanolmak (14 Nisan 2016 - Perşembe)
insanolmak (12 Nisan 2016 - Salı)
insanolmak (02 Nisan 2016 - Cumartesi)
insanolmak (30 Mart 2016 - Çarşamba)
insanolmak (26 Mart 2016 - Cumartesi)
insanolmak (22 Mart 2016 - Salı)
insanolmak (13 Mart 2016 - Pazar)
insanolmak (16 Şubat 2016 - Salı)
insanolmak (11 Şubat 2016 - Perşembe)
İnsanolmak (29 Ocak 2016 - Cuma)
İnsan Olmak (20 Ocak 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12