HAYAT GERİYE BAKARAK ANLAŞILIRKEN, İLERİYE BAKARAK YAŞANIR ve NECATİ GİRGİN
Tarih: 13.1.2018 00:11:33 / 888okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesi´nde beni çok etkileyen ve öğretmenliğimde birçok davranışlarını örnek aldığım hocam Necati Girgindi. Bu yazımda ondan bahsetmek istiyorum. Matematik ikinci branşım olmasına rağmen, Necati hocamın dersi sevdirmesi sebebiyle liselerde ve dershanelerde hep matematik derslerine girdim ve matematik üniversite hazırlık kitapları yazdım. İlgi ve dikkat toplamasını çok iyi bilen bir öğretmendi. Tahtanın başına geçer “aaaa….” demeye başlardı, biz de gülerdik. Arkaya döner” oğlum siz de iiii… deyin” derdi. Şekil çizer şekle harfleri verirken A ile M yan yana gelip söylememiz gerektiği zaman çekindiğimizi görünce “söyle oğlum ilimde ayıp olmaz” derdi.

İlk dersimizde tanışma..Herkesin ismini ve hangi okuldan geldiğini sormuştu. Ben ikinci ya da üçüncü sırada oturuyordum. İsmet Kurtaran ile beraber oturuyorduk. Nokta ile virgül gibi. O uzun ben kısa. Bana sıra geldiğinde Necati hoca “ismin var mı?” dedi. Ben ismet Kadıoğu dedim. O tekrar sordu “oğlum ismin var mı?” dedi. Ben yine İsmet Kadıoğlu dedim.  O çok ciddi ve hiç gülmüyor ama biz gülmeye başladık. Tekrar sordu ve aynı cevabı alınca; “oğlum artist gülmez güldürür, sen şu anda artistsin” dedi. Ve “oğlum ben senin adını sormuyorum var mı diyorum, cevabı var veya yok. Sorulana cevap ver” dedi. Ve devamındaki sorusu “ne ile geldin ambulansla mı geldin, hasta gibi bir halin var” idi. Tabi biz bu arada gülmekten ölüyoruz.

Bir gün beni trigonometri konusunda tahtaya kaldırdı. Ben yapamadım ya da zorlandım kendisi çok kızarak ve sinirlenerek yaptırdı. Çok kızdı. “Senden adam olmaz, kabahat senin değil seni gönderende, otur yerine” dedi. Arkasından çok tatlı bir şekilde, “yok oğlum benim dediğime bakma, ben adam olduktan sonra sen çoktan olursun” demişti. Ve sınıfa, “ilerde milletvekili, bakan olacak kişiler şu anda bana bakıyor, bak bak karşımda başbakan duruyor” demişti. Nedim diye bir arkadaşımız vardı. Ona da böyle bir kızgınlık içerisinde bağırdığını ve arkasından “oğlum benim dediğime bakma ileride üzerinde ‘Nedim´ yazılı Apollo aracını aya gönderen ilk insan sen olacaksın” demişti.

Kendisi dik ve keskin yürürdü. Sabah ilk ders matematik. Sınıfımız ikinci katta. Pencereden dışarı bakıyor ve hocamızı gözetliyoruz. Binaya yaklaşıyor. Bizim kendisini gözetlediğimizi de biliyor. Hiç bize bakmadan yürüyor. Dost doğru Batı istikametinde giderken yol Kuzey´e dönüyor. Hiç dönmeyecekmiş gibi Batı´ya giderken asker gibi çok hızlı ve ani bir şekilde Kuzey´e dönüyor. Bir komut veren varmış gibi.. Kapıya Hüseyin Güzel (Hüseyin biyoloji okumuştu. Vefat etmiş. Mekanı Cennet olsun) durdu ve çok sert şekilde “dikkaaat” diye sınıfa komut verdi. Hocamız içeri girdi ve çok kızgın bir şekilde, “ne yapıyorsun b.k herif, ben adamın ağzından girer bilmem neresinden çıkarım” demişti.

Necati hocam hiç kürsüde oturmazdı ve hızlı hızlı aralarda tur atardı. 42 sene öğretmenlik yaptım ben de bir dakika bile kürsüde oturmadım. Sanırım bu özelliği de Necati hocam bana kazandırmıştır. Yine bir gün sınıfa girdi, hızlı hızlı aralarda tur atmaya başladı. Bir baktık çenesinin bir tarafında ufak bir kağıt yapıştırmış. Hepimiz “ooo..  hocam baltayla mı tıraş oldunuz” gibi laf atıyoruz. “Yok çocuklar unutkanlık var. Tarihini unutuyorum ve bugünün tarihini yazıp yapıştırdım. Karşımdaki adama okutturup tarihi soruyorum” dedi. Bakıp okuyanlar doğru, günün tarihi yazılı demişlerdi.

Necati Girgin hocamın sanırım dilinde az pelteklik vardı. Mesela T harflerini dil ucuyla ‘d´ gibi söylerdi. Coğrafya Meliha hanım, edebiyat Melihat hanımdı. Bunlardan bahsedip ismini söylediğimizde dil ucuyla “oğlum T´li mi T´siz mi” derdi. Hatıra… Öğreci milleti denir ya… Bahsettiğim iki bayan hocalarımızla hiç irtibatım olmadı. Coğrafya öğretmenimizin saçları sarı, diğerinin saçları da kırmızıydı. Biz öğrenciler bazen de olsa “kırmızı kadın/k.rı, sarı kadın/k.rı diye bahsederdik.

Ben 1972 yılı güz dönemi mezun oldum ve Milli Eğitim Bakanlığı´nda yapılan kura çekiminde Manisa Demirci Lisesi´ne tayin oldum. 27 Kasım 1972´de göreve başladım. Tayinim Fizik- Matematik öğretmeni olarak yapıldı. Fizik derslerinin yanında Lise-3 Fen sınıfının da matematiğine girdim. Cebir Arif Akçabay´ın, geometri de Turan Tanın kitapları okutuluyordu. Geometri sentetik ve koniklerden oluşmaktaydı. Bir sürü teoremleri ezberler, iddia, ispat, hüküm şeklinde öğrenciye anlatabilmek için üniversitede okuduğumuz konularla direk ilgisi olmadığı için her gün oldukça fazla, yorucu bir şekilde ders çalışmak durumunda kalıyordum. Ama konuların sonunda verilen çözümsüz problemleri çözmede çok zorlanıyordum. Demirci İzmir arası 4 saatte gidilebiliyordu. Bir hafta sonu İzmir´e gittim ve Necati Girgin hocamın Turan Tanın´ın geometri sorularının çözümleri olan kitabını (özellikle Konikler isimli kitabı vardı.) aldım ve o kitaptan soruların çözümlerini bulup anlatıyordum.

Danimarkalı filozof Kierkegard ne güzel ifade etmiş: “Hayat sadece geriye bakarak anlaşılabilirken ancak ileriye bakarak yaşanabilir.” Bu yazımla, hayatı anlayabilmek için geriye bakmak istedim. Hazırlıkta aynı sırada beraber oturduğum İsmet Kurtaran her ne kadar o günlerin kardeşliğini/dostluğunu hatırlayamamış olduğunu tespit etmiş olmama rağmen onunla ilgili hatırımda kalan bir anıdan da bahsetmek istiyorum. Akşam üzeri dersler bittikten sonra yatakhanelerdeki odalarımıza çekilir yemek saatine kadar dinlenirdik. Ama her gün ve herkes, yarım saat önce aşağıya iner yatakhane blokları ile yemekhane arasındaki beton ya da parke döşenmiş yolda guruplar halinde yemekhane açılana kadar turlar atardık. Daimi ikametgahına göç ettiğini birkaç ay öncesinde öğrendiğim Mustafa Kasney; bölüm ve sınıf arkadaşımdı. Kasney Antepliydi, giyime önem verir şık giyinmeyi severdi. İşte yemek öncesi attığımız yol boyu turlamalarımızda şarkı söyler bizleri mest ederdi. Kıskanırım seni ben… şeklinde başlayan şarkıyı ve başka şarkıları çok güzel söylerdi. Türk Sanat Müziği´nin hayranlarından ve söyleyenlerindendi.
Bu vesileyle 54 yaşında kaybettiğimiz rahmetli arkadaşımız Kasney ve Yüksek Öğretmenli olup kaybettiğimiz arkadaşlarımıza, Rabbim merhameti ve rahmeti ile muamele etsin… Mekanları Cennet olsun..

Akşam yemeği yedikten sonra turlarını eksik atanlar tamamlar, bazıları da akşam saat 8´de başlayıp 10´da bitecek olan etüde hazırlık yapmak üzere yatakhaneye giderdi. Akşam etüdünde nöbetçi öğretmen olurdu. Kimyacı hocamızın nöbetçi olduğu bir gündü. İsmet Kurtaran sınıf başkanı ve yasak olmasına rağmen sigara içerdi. O gün etüt bitimine 10 dakika kala, kimsenin olmadığı anda sigarayı yatakhanede içmek üzere sınıftan çıkar. Kafasından da, nöbetçi öğretmen sorarsa sigara içmeye gittiğini söylemeyeyim diye düşündüğü anda öğretmen karşısına çıkar;” İsmet nereye gidiyorsun” diye bağırır. İsmet´te “sigara içmeye gidiyorum hocam der.” Tabi öğretmen kızar bağırır ve bir de tokat atar. İsmet gülüyor mu ağlıyor mu şaşkın bir şekilde sınıfa koşarak girmişti.

Face.´de arkadaş olduğumuz ve Isparta´da birebir görüştüğüm İsmet Kurtaran; Mersin Öğretmen Okulu Mezunlar derneği sayfasında yazdığım “Yüksek Öğretmenli Eskimemiş Eski Dostlar” başlıklı yazımın altına şöyle bir ifade yazdı.  “Benim için yazma… Selamlar.” Ve devamında olumsuz ifadeler kullandı. Ben de cevaben şöyle yazdım:  “Hayırdır Kurtaran? Ben inadına sevgi saygı diyor, seni biraz yumuşak olmaya davet ediyorum. Adaşım yapma bunu. Biz dostuz ve kardeşiz. Üzüldüm… Allah´a emanet ol..”
“Yüksek Öğretmenliler Unutulmaz” sayfasında yayınladığım bir önceki yazımda Ekrem Öztürk hocamızın hatırlatması üzerine, tarih öğretmenimiz Adil Tol´dan da bahsetmek istedim. Çok güzel tarih öğretirdi. Kısa, öz ve anı yaşıyormuş gibi anlatırdı. Yavuz Sultan Selim, İran şahı(Safevi hükümdarı) Şah İsmail´e “biraz halva (helva) gönder İsmail demiş, o da göndermeyince savaş açmış (yanlış hatırlamıyorsam Çaldıran Savaşı) derdi.

İkinci bir hatırası da şöyleydi: Üniversitede okuyor. Parası bitmiş. Babasına sınıfı geçtiğini telgraf ile bildirecek. En kısa; “Silifkeli Nazif geçtim Adil” der. Kıbrıs olaylarında radyodan konuştuğundan da bahsederdi. Radyoda neler söylediğini coşkulu ve heyecanlı bir şekilde anlatmıştı. Mekanı cennettir inşallah.
Eskimemiş eski dostlar görüşelim inşallah..
Hoş kalın. Ocak 2018 Ankara. İsmet Kadıoğlu.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12