"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ"
Tarih: 26.3.2015 00:20:57 / 1205okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

“HALKIN VELİ’Sİ, HAKKIN DELİSİ”
Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Yahya Kemal “Ben kökü mazide olan atiyim” der. Mazisiz bir gelecek düşünülemez. Geleceğimiz; köklerde, geçmişimizdedir.
Geçmiş değiştirilemez ama şu anımıza ve geleceğimize iyi bir yol haritası olur. Geçmiş bize yapılan yatırımdır. Geçmişin yatırımı bize ait gelecek olmuştur. Bizim yatırımlarımız da çocuklarımıza yaptığımız yatırım olacaktır. Bize şekli; ana baba, en yakınlarımız, köyümüz, ilçemiz ve içinde bulunduğumuz toplum verir. Gelenek göreneklerimiz, örf ve adetlerimiz bizim özümüzdür.
*
İş hayatıyla ile birlikte, çocukluğumuz ve gençliğimizin geçtiği yerlerden ayrılıyoruz. Kişiliğimize şekil veren ortamda uzaklaşıyoruz. Zihnimiz oralarda şekillendi. Zaman zaman geri bakmak istiyor, oraları görmek istiyoruz. Ya da gençliğimizi birlikte geçirdiğimiz akraba dostlar ve insanlarla beraber olmak, hatıraları hatırlamak onları yad etmek istiyoruz.
*
İş hayatıyla, köyümden hep uzak oldum. Emekli olup Anamur’a gelince anıları yaşatmak ve köylülerimizle, yakınlarımızla zaman zaman bir araya gelebilmek, yardımlaşmak, kahvaltı yapmak, yemek yemek, unutulmaya yüz tutmuş anı ve hatıralarımızı yeniden hatırlamak ve özellikle okumak isteyen öğrencilere burs vermek istedim. 7 kurucu arkadaşımla köyümüzün adına dernek kurduk ve 4 yıl da başkanlığını yaptım.
*
Şimdi, Antalya’da oturuyorum. Yolum üzerinde bir levha, Anamurlu terzi Hasan. İçeri girdim, her gün buralardan geçerim, bu levhayı niçin görmedim dedim. Anamurlu musun diye sordum evet dedi. Oturmadan önceki bir olayı anlattım. Isparta’da dershanecilik yaparken, orman mühendisi iki yıldır, çocuklarının öğrencimiz olması sebebiyle, yanıma gelir sohbet ederiz. Bir gün odamda sohbet anında,”ağabi benim bir mühendis abim vardı Anamurlu hem de Anamur’un Kükür Köyündendi, ismi Bilal Buldu, sen tanır mısın” dedi. Ben de nüfus cüzdanımı çıkarıp gösterdim. Bu olayı anlattıktan sonra terzi Hasan’a sende mi Kükürlüsün diye sordum. O da Kükürlü ve yıllardır birbirimizden haberimiz olmayan yakın akrabalardan.
*
Terzi Hasan’la beraber olduğumuz bir zamanda, Antalya’da olan Anamurlular toplantısından bahsetti. Anamurluların meşhur batırık adında bir yemek türü var. Lara’da Su Cafe’de 80 kişinin bir araya gelip batırık günü yaptıklarını duydum. Foto Halis’in torunu Hüseyin Ardıç öncülüğünde ve daha sonra görüştüğüm Ayşe Afyoncu Tomay sorumluğunda batırık günü yapılmış. Mayıs ayında da Antalya’daki Anamurlular mangal günü yapacak dendi. Ne güzel, birbirimize Amerika’da okuyan üç gencin “Anamurluyuz hoyn” yazıp, sosyal medyaya koydukları gibi mangal gününde bir araya gelip birbirimize “ne yapan hoyn” diyeceğiz, tanış olacağız, unuttuklarımızı birbirimize hatırlatacağız inşallah.
*
İstanbul’da da buna benzer hatta daha güzel etkinlikler olmakta. Basındaki bilgi; İstanbul’da yaşayan Anamurlular kahvaltıda buluştu şeklinde. Çok eğlenceli ve güzel bir ortamda geçtiği yazıldı. Duyumlarım 250 civarında Anamurlunun toplantıya katıldığı. Bu toplantılara zaman zaman öncülük eden, Harita Mühendisi Şişli Belediyesinde çalışan Ahmet Doğan kardeşimiz köylüm. Toplantıda, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Mimar Halil Oğuz, Mete Kızmaz, Türkay Ergün gibi iş adamları katılıyor. Bunlar geçmişin yatırımları, iftihar ediyoruz. Yakınlarımızın oluşturdukları sonuçlar. Mutlu olmalıyız. Ne mutlu bize.
*
Mutluluk; gördüğümüz olumlu sonuçlarda, hissettiğimiz duygudur ve adeta bizim ödülümüzdür. İş, arkadaşlık, aile, ilgi alanları, kariyer hep mutlulukla sonuçlanmasını istediğimiz şeylerdir. İşte sizinle paylaşmak istediğim, birçok kişinin de mutlu olabileceği sandığım ve Konya’dan Mustafa Altunel isimli bir yazarın köşesindeki yazısı.  Anamur’un Lenger Köyünden, Mehmet Tolu’nun emeği, yetiştirdiği oğlu, Av. Veli Tolu için yazdıkları:
*
Yazar; “Bugün kimisini gıyaben kimisini de yakinen tanıdığım aday adaylarından bazıları hakkında ki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum,” demiş ve bazı aday adaylarını tanıttıktan sonra, Ak Parti’nin en güçlü olduğu ve popüler adaylarının bulunduğu Konya’da, Av. Veli Tolu’nun aday adayları arasında nerde olduğunu, Konyalı yazardan okuyalım.
*
“Kuşkusuz aday adayları içinde en renkli ve popüler olanları Recep Konuk ve Av. Veli Tolu. Doğrusu Recep Konuk ve Veli Tolu’nun milletvekilliğine talip olması, pek çok adaydan daha fazla öncelik kazanmaktadır. 
*
Av. Veli Tolu;  İstanbul hukuk mezunu, çok hareketli bir siyasetçi. Sempatik, sevecen ve saygılı. Sanki özel sipariş edilmiş siyaset için. Mesleğinin gereği siyasetin içinden hiç uzak kalmamış. İstanbul’da kaldığı sürece Tayyip beyin ekibinde yer almış. Yani oda Tayyip Bey gibi Milli Görüşün mutfağında yetişmiş başarılı bir siyasetçi. Refah, Fazilet, Saadet partisinde çeşitli görevlerde bulunmuş sonrasında Numan Kurtulmuş’la birlikte HAS Partiyi kurmuş ve il başkanlığını yapmıştır. Daha sonra HAS Partinin fesih edilmesiyle AKP de GİK yedek üyeliğinde görev yapmıştır.
*
Veli beyde 40’lı yaşlardadır. Veli bey Konya siyasetinin kısırlaştığı günümüzde Konya siyasetine ivme kazandıracak vizyona ve bek raunda sahiptir.
İşini kaybetmiş, müvekkili olmayan biri olarak değil, işinin hakkını veren, hayat standardı, milletvekilliğinden yüksek olan biridir. Benim tanıdığım Konya barosunun en iyi avukatlarındandır. Kıvrak zekâsı, muhakeme ve mütalaa yeteneği ile kendisine parmak ısırtan bir hukukçudur. Yaşı küçük olmasına karşın mevcut milletvekillerinden çok daha fazla tanınan yüze sahiptir.
*
Sanırım 1999-2000 yıları idi. Başörtüsü zulmünün en kesif olduğu bir dönemdi. Ülke çapında Şanar Yurdatapan, Lale Mansur, Zuhal Olcay, Alev Alatlı gibi sanatçı ve yazarların başını çektiği sivil itaatsizlik bağlamında el ele eylemi ve başörtüsüne özgürlük için imza kampanyası başlatılmıştı. Benim ve 20 kişinin içinde bulunduğu, çoğunun mesleği avukat olan grubun, İstanbul Beşiktaş DGM mahkemesinde yargılanması vardı. Grubun içindeki kelli felli avukatların bu durumdan nasıl kurtuluruz diye kara kara düşünürken Veli bey İstanbul’a giderek” evet, bu suçsa; ben bu suçu işledim” diyerek hakim huzurunda ifade vermiş ve başörtüsüne eğilip bükülmeden sahip çıkmıştı. Herkes köşe bucak kaçarken o cesaret örneği göstererek diğerlerini utandırmıştı.
*
Birçok aday adayı, milletvekilliğini statü ve geçim standardını yükseltmek için kullanırken, Veli beyin buna ihtiyacı yoktur. Halen iktidar partisinin ilk 100 kişisinden bir tanesidir. Ayrıca Konya meselelerine hâkim, sorunlarına çözüm üretebilen ender insanlardandır. Ufku yalnızca Konya sorunları ile sınırlı değildir. Ülke ve dünya ile ilgili sorunlara somut ve sonuç çözümler üretebilen siyasetçidir. Aile yaşantısı, gösterişten uzak ebeveynleri ile birlikte üç kuşak bir arada özlenen bir tablo oluşturmaktadır.
*
Görgüsü, bilgisi giyim kuşam tarzı ile meclisin ışıltılı hayatının etkisinde değil, bizzat o ışıltıyı etkisi altına alacak karakter ve müktesebata sahiptir.  Şu ana kadar müracaat eden aday adaylar içerisinde halkla hemhal olan, dertleriyle dertlenebilen ender siyasetçilerdendir.
Kısaca halkın Veli’si, hakkın delisi olması temennimdir.”
İnşallah Veli Tolu Milletvekili olur, o da Anamur’a sahip çıkar. Sizinle iftihar ediyoruz baba Mehmet Tolu. Sen de iftihar edebilirsin. İsmet Kadıoğlu Mart 2015 Antalya.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: "HALKIN, VELİ`Sİ, HAKKIN, DELİSİ"
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12