Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Hüseyin ARI
Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Hüseyin ARI
Tarih: 25.1.2017 14:21:39 / 1210okunma / yorum
SAĞLIK KÖŞESİ

AKUPUNKTUR NEDİR?
AKUPUNKTUR kelimesi Latince kökenli olup, ACUS: İĞNE ve PUNKTURA: BATIRMA-DELME anlamına gelmektedir. Yani NOKTAYA İĞNE BATIRMA anlamındadır. Akupunktur tedavisinde kullanılan iğnelerin içerisinde ya da üzerinde herhangi bir madde yoktur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan iğneler paslanmaz çelikten olup çok incedirler. Kullanılan iğnelerin boyları 1,5 ile 13 cm arasında değişmektedir. Ayrıca iğnelerin farklı şekilleri de vardır. Mesela raptiye şeklinde ki olan kulak akupunktur iğneleri. Çelik iğnelerden başka altın ve gümüş iğneleri de kullanılmaktadır. İğne cilde batırıldığında hastanın canını fazla acıtmaz, hatta hastaların çoğu iğnenin battığının farkında bile olmazlar.Her hastanın farklı sorunları olduğu için iğne sayısı ve seçilen akupunktur noktaları farklıdır. Akupunktur iğneleri tek kullanımlıktır.

 

AKUPUNKTURLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR
(WHO)-Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı raporlara göre günümüzde en az 60 çeşit hastalığın akupunktur ile tedavi edilme olanağı bulunmakta.
Romatizmal Hastalıklar-Nörolojik Hastalıklar: Servikal Artroz (Boyun Kireçlenmesi) - Gonartroz (Diz Kireçlenmesi) - Disk Herniasiyonu (Boyun Fıtığı Ve Bel fıtığı) - Siyatik - Romatoid Artrit - Behçet - Lupus - Raynaud Hastalığı - Tennis Elbow- Kronik Yorgunluk - El - Ayak Yanmaları - Aşırı Terleme- Migren - Baş Ağrıları - Facial Paralizi (Yüz Felci) - Trigeminal Neuralji - Dupuytren Kontraktürü - Kas Hastalıkları
Akupunkturun tedavi etkisi 6 grupta toplanır:
1. Analjezik etki
2. Sedasyon etkisi
3. Homeostatik etkisi
4. İmmun stimulan etkisi (Bağışıklık sistemini güçlendiren etki)
5. Psikolojik etkisi
6. Motor fonksiyonlarda iyileşme etkisi.

1.Analjezik etki: Ağrı eşiğinin yükselmesi ile olur. Ayrıca Endorfin ve Enkefalinler salgılanarak elde edilir.(Endorfin ve Enkefalinler çok güçlü ağrı kesici özelliğe sahip kimyasal maddelerdir). Akupunkturun analjezik etkisi hemen tedaviden sonra görülür ki bu da artrozların, baş ağrılarının, bel ve boyun ağrılarının ve buna benzer ağrılı sendromların tedavisinde etkılidir.
2.Sedasyon etkisi: Bazı akupunktur noktalarının stimulasyonu uyku hali ve uykudan dinlenmiş olarak kalkmayı sağlar. Sedasyon Raphe sistem, Bazal ganglionlar, Retiküler formatio gibi bazı beyin bölgelerinin aktivasionundan ileri gelir. Akupunkturdan sonra beyinde Dopamin, Serotonin, Endorfin, GABA (gama-amino-buterik-asid) miktarlarında artışlar tespit edilmiştir. Bu maddeler devreye girerek hastayı rahatlatır. Serotonin ve Dopamin artışı depresyon, insomni, anksiyete, histeri, ilaç bağımlılıkları ve davranış bozukluklarında sedasyon etkiyi yaratmaktadır.
3.Homeostatik etkisi: Akupunktur Sempatik ve Parasempatik sinir sistemi dengeye sokarak homeostatik etkiyi sağlar.
4.İmmun stimulan etkisi: Akupunktur vücut direncini artırır. Kanda ki lökosit, antikor ve gama-globülinlerin değerini artırarak bu etkiyi yaratır ve böylece enfeksiyona karşı vücut direncini artırır.
5.Psikolojik etki: Sakinleştirici ve trankilizan etkisi vardır. Akupunktur her yapılan canlıda etkilidir.
6.Motor fonksiyonlarda iyileşme etkisi: Paralizi olgularda geç safhalarda bile akupunkturla cevap alınabilir. Kas, tendon ve kemik yapısını kuvvetlendirir. Şahsın çalışma gücü artar.Sporcular daha fazla enerjiye sahip olurlar.Bundan dolayi akupunktur kimi zaman  doping amacıyla  kullanılmakta, hatta yarış kuruluşları tarafından akupunktur, ilaç dışı doping olarak kabul edilir.


SIK SORULAN SORULAR
* Akupunktur tedavisi ne kadar sürer, hangi sıklıkla uygulanır?
Bir seans ortalama 15-20 dakika sürer. Bazı durumlarda 40-60 dakika kadar uzatılabilir. Seans sıklığı, hastalığına göre her gün haftada 2-3 kez veya haftalık ve aylık şeklinde değişir.
* Akupunktur iğnesi acı verir mi?
Bir çok kişi bu durumu merak eder. Akupunktur neredeyse ağrısız bir tedavi yöntemidir. İğneler çok incedir ve iğne batırılırken çok hafif bir sinek ısırığı hissi olur. İğne çıkarılınca acı vermez.
* Akupunktur hangi tür hastalıklarında kullanılır?
Akupunktur bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Başta boyun fıtığı, bel fıtığı, siyatik, migren, şişmanlık, sigara bağımlılığı, fasiyal paralizi-yüz felci, trigeminal nevralji, sinüzit, alerjik rinit-saman nezlesi, mide ve bağırsak şikayetlerini tedavi etmektedir.
* Akupunkturun yan etkisi var mı?
Hayır. Çünkü dışardan herhangi bir ilaç veya kimyasal madde verilmez. Akupunktur vücutta ki bulunan ilaçları ve hormonları harekete geçirerek hastalıkları tedavi etmektedir.
* Çocuklarda akupunktur yapılır mı?
Evet. Fakat çocuklarda iğne yerine lazer ile akupunktur yapılır.
* Akupunkturun etkisi psikolojik mi?
Hayır. Akupunktur´un etkileri laboratuar ortamında kanıtlanmıştır. Ayrıca küçük çocuklarda ve veterinerler tarafından hayvanlarda uygulanan akupunktur tedavisinde iyi sonuçlar alınmıştır ki bu hasta gruplarında bir psikolojik etkinlik  olması söz konusu olamaz.
* Akupunktur iğneleriyle AİDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hastalıklar bulaşır mı?
İğneler tek kullanımlıktır ve seans sonrası çöpe atılır. Akupunktur çok güvenli bir tedavi metodudur.


Hastanemizde bu işlem Fizik Tedavi Uzmanı Uzm.Dr.HÜSEYİN ARI tarafından yapılmaktadır.
Detaylı bilgi almak isteseniz 0(324)814 41 44 den bilgi alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Fizik, Tedavi, Rehabilitasyon, Uzmanı, Hüseyin
Yazarın Diğer Yazıları
8 Şubat Dünya Epilepsi Günü Etkinliği (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
OP.DR.CÜNEYT KAVAK (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ (28 Eylül 2016 - Çarşamba)
PSİKOLOG GONCA YILMAZ (08 Eylül 2016 - Perşembe)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (12 Ağustos 2016 - Cuma)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (27 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Uzm.Dr.Serkan KOÇ (23 Haziran 2016 - Perşembe)
DİYETİSYEN YILDIZ ÇİSEM ÖZARSLAN (24 Mayıs 2016 - Salı)
Kadın Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehmet Özekin (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Adil Çulcuoğlu (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12