FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575
Tarih: 6.6.2017 09:06:18 / 968okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

ESNAF
Her türlü ticaretle uğraşan ve bu yaptığı hizmet anında sürekli halkla iletişim halinde olan kişilere esnaf denir. Esnaf, hizmeti kendisi yalnız ya da ekibiyle yapar. Hizmet verdiği kişilere de müşteri denir.
507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatlar Kanununa göre, geçimini kamyonculuk, otomobilcilik ve şoförlükle temin eden kimselerin de esnaftan sayılacağı hükmedilmiştir. İster şoför, ister dev istikbal bayii ikisinin de esnaf olarak günlük kazanca bakmaları ortak yönleridir. Bunların her günü müşteri bekleyerek geçmektedir. Müşteri ile muhabbet halinde olmak durumundadırlar. Esnafın ağzından nasip kısmet sözleri düşmemelidir. Çünkü esnafın işleri biraz tesadüfe bağlı ve gerçekte bir şey üretmeyen kişilerdir.

Şehirlerarası otobüs ile yolcu taşımacılığı bahsettiğim gibi esnaflık işidir. Otobüs ya da sahibi/şoför yolcu dediğimiz kişileri, bir yerden bir başka yere götürür. Taşımada ücret alınmışsa, yolcu ile taşıyan arasında ticari anlamda taşıma ilişkisi kurulmuş olur. Taşıyan bu işi meslek edinmiştir ve bir esnaftır. Muhatapları da yolcu/müşteridir. Bu işlemde kanunen ve ahlaken taşıyan ile yolcu arası taşıma sözleşmesi yapılmış olur. Ve taşıyan yolcu taşıma sorumluluğu üslenmiştir.
Sorumluluk yükümlü olmakla ilgilidir, onunla sınırlıdır ve sorumluluk getirir.

ESNAF MÜŞTERİ/YOLCU İLİŞKİLERİ
Esnaflığın ilk şartı, doğruluk ve dürüstlüktür. Müşteriyi güler yüzle karşılamak ve en güzel hizmeti vermek esnafın en önemli görevlerinden biridir. İşinde dürüstlük ve doğruluk olmayan esnaf her zaman kaybetmeye mahkumdur.
Günümüzde müşteri ön plana çıkmıştır. Gelişen teknolojisi karşısında, müşteri payının, ön planda olduğunu görmekteyiz. Müşteri bilinçleniyor, haklarını öğreniyor; fiyata, kaliteye, ilgi- alakaya dikkat ediyor artık.
Müşterinin/yolcunun bilinçlendiğini ve haklarını korumalarının karşısında esnaf/iş sahibi, yolcunun beklentilerine uygun olarak davranmak zorundadır.
Bir iş yeri sürekli/kemikleşmiş müşteri bulmak zorunda/önemli.  Bir işletmenin başkasıyla rekabet edebilmesi için yapacaklarını/hizmetlerini sunumda, yolcu ilişkilerinde, organizasyonda, verilen ürün ve yapılan hizmetlerde farklılıklar oluşturmak zorundadır.  Müşteri memnuniyeti önemli... Otobüs firması mevcut yolcusunu tutmak ve yeni yolcular bulmak zorundadır. Firma memnun müşteriler oluşturmanın, yeni müşteriler kazanmanın ve kazanılan müşteriyi elde tutma çabasını göstermelidir/zorundadır. Bir konuşmacı konuşmasında: “Kaybedilmiş para, kaybedilmiş itibardır. Müşteri ilişkilerinin temelinin; bilgi alma, rezervasyon, karşılama, hizmet verme, hatırlama gibi unsurlara dayalıdır” diyor.

Şirket/firma şunu bilmelidir: Bir müşteri bile olsa şirket için değerlidir. Bir tekinin bile kaybetme maliyetinin yüksek olabileceğini ve bu kaybın vereceği zararları bilmek durumundadır. Müşteri istekleri düzgün, anlamlı, tebessüm ederek dinlenip karşılanmaya çalışılmalıdır. Tabi ki, makul ve mantıklı istekler.. Onlar memnun kalacaklar ve siz de uzun süreli müşteri kazanmış olacaksınız.

Esnaf, lüzumsuz münakaşadan kaçınacak, müşteriye karşı nezaketi bozmamalı. Müşteri velinimetimiz diyebilmelidir. Mesafeli olabilmek… Esnaf/şoför dediğin kişi, iyi niyetli vatandaşa hizmet amacıyla yola çıkmış, emek sarf eden kişidir. Tabi ki karşılığında bir miktar nafaka kazanmak durumundadır. Zaten esnaflığı çocuklarının nafakasını kazanmak için yapmaktadır.

05 BB 575
Zaman zaman, taşımacılık nedir ve hangi yollarla nasıl yapılır yazarım. Hava, deniz ve kara yolundaki taşımacılığının hangi şartlarda hangisinin kullanılması gerektiğini anlatırım. Şehirlerarası yolculuklarımda; hava yollarını kullandığım gibi kara yolculuğunu da kullanmak durumunda oldum.

Son günlerde Antalya Ankara arası yolculuk yaptığım oldu. Uçakla ve otobüsle de gidip gelmemiz oldu. Daha önce şehir içi taşımacılıkta, şoför yolcu ilişkilerinde gördüğüm yanlış davranışları köşemde yazdım ve ilgili kişilere ilettim. Şimdide Antalya Ankara arası gidiş gelişimdeki yaşadığım bir olayı, otobüs firması yetkililerine ve halka şikayet için bu yazımı yazıyorum.

17 Mayıs 2017 Çarşamba akşamı saat 22.30´da hanım, torun (7 yaşında) ve kendim biletlerimizi mis AMASYA Tur firmasından 7, 8, 11 numaralı koltukları aldık. İki valizimizden uygun olanı, kodlukların arasına torunun ayakaltına koyabilir miyiz dedik. Çocuğun uyurken ayakuçlarının sarkmaması ve rahat uyuyabilmesi için. Şoför koyabilirsiniz dedi ve koyduk. Tek koltuğun önüne koyduğumuz valizin içinde giyecek ve sert olmayan bezden yapılmış, konduğu yerde hiç tahribat yapmayacak bir valiz. Valiz sözü belki büyüklük ifade ediyor olabilir ama iki koltuk arasına rahat konabilen ve yumuşak yapıda. Torunumuz çok güzel bir şekilde uyuyarak Ankara´ya kadar gidebildi. Ve biz bu firmada rahat edebileceğimizi gördük dedik ve 22 Mayıs 2017 Pazartesi akşamı saat 22.00´da tekrar aynı firmadan ve aynı numaraları üçümüz için aldık.

Buraya kadar her şey güzel. Bir sıkıntı yok. Yalnız biletimizi internet üzerinden almıştık ve 21.35´de Ankara otobüs garajındayız. 31 numaralı yazıhaneden biletimizi almak istedik, çıktı alamadıklarını ve 115 numaralı bindirme peronuna gidip otobüse binebileceğimizi söylediler. Perona vardık doğru, otobüs gelmiş. Mis AMASYA tur ve 05 BB 575 plakalı, 2016 model bir araba.  Torunumuz yarın öğleyin okula gidecek uykusuz olmamalı. Gidişteki düşüncemiz gibi ayağının altına aynı valizi koymak istedik. Vay efendim nasıl olur, asla koyamazsınız. Ayıp olmasın ve bilgileri dahilinde olsun diye fikrimizi beyan edip müsaade istedik. Neymiş; böyle bir şeye asla müsaade edemezlermiş. Hanım bir taraftan ben bir taraftan ne mahsuru olabilir çocuğun ayağının altına ve kimseye zarar vermeyecek şekilde koyacağız demişsek de fayda etmedi. Mavin ve iki şoför de kargaşanın içine dahil oldular. Saygısızca, fütursuzca, seslerini yükselterek, asla, asla asla diyerek çok sert ve anlamsız bir şekilde tepki verdiler. Saat 22.00´a gelmek üzere. Yaşça büyük olan şoför; hanımın başka otobüste, üstelik sizin firmanın otobüsü aldı demesine rağmen başka otobüsle gidin, yazıhaneye gidin paranızı geri alın diye bağırarak bizi hiç dinlemediler. Hanım bir ara kardeşim bu valizi uçakta bile yukarıda oturulan yerde alıyorlar sizde ne mahsuru var dediğinde, bir sürü kablolar var onları koparır dediler. Uçak lafını duyan yaşlı şoför, elini yumruk yaparak, otobüsün sağ ön farının üzerine vurarak bu araba uçaktan pahalı asla olmaz diye bağırdı.

Aslında çocuk olmasa biletleri geri alacağız ama, oda mümkün değil zira internet üzerinden alındığı için yazıhane iade etmiyor. Kalkış saati gelmiş ve yarın öğleden sonra çocuk okula gitmesi olmasa gitmeyeceğiz. Onlarda zaten o durumları bildikleri için gitmeyin tavrını sergilediler. Tabi onların şartlarında binmek zorundaydık bindik. Otobüs içindeki çay ikramlarında kalsın, zarar etmeyin kablolarınızı falan koparırız deyip ikramlarını da kabul etmedik.

Mis AMASYA tur firma yetkililerine ve bu otobüslere binen müşterilere şikayetimdir. Esas olan hayır olamaz demelerindeki yüksek tondaki kırıcı davranışlarının düzeltilmesi için gereği yapılır diyorum. İnşallah…
Ben 67 yaşında bir emekli öğretmenim. Şikayet ettiğimiz husus; şoförlerin/otobüsün sahiplerinin hayır olmaz söylemlerinin kırıcı olmaları ve  yaşlı başlı iki kişinin durumunu (üstelik birimiz bayan) dikkate almadan saygısızca sertlikleridir. Plka: 05 BB 575
Hoş kalın. Haziran 2017. Antalya İsmet Kadıoğlu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: FİRMA, AMASYA, PLAKA
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12