ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE!
ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE!ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE!ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE!ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE!ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE!ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKT
Tarih: 3.12.2015 10:24:01 / 1309okunma / yorum
Didem Yıldız

ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN HEP BİRLİKTE EL ELE!

İnsan ömrü, doğum sonrası dönem, doğum ve ölüm arasındaki süreçtir. Doğum anı ile başlayan insan ömrü doğum, gebelik hatta gebelik öncesinde pek çok etmenden etkilenir. Dolayısıyla engelliliğe neden olan etmenleri doğum öncesi, doğum sırası, doğum sonrası, genetik nedenler olmak üzere dört gruba ayırabiliriz.  

DOĞUM ÖNCESİ VE DOĞUM SONRASI DÖNEMDE BESLENME ÖNEMLİ!

Doğum öncesi dönemde yani gebelikte beslenmenin bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi, anne karnında ölüm, premetürelik ve preeklampsi gibi durumlarla ilişkili olduğu yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır. Gebelikte yetersiz beslenen kadınların çocuklarının %14´ü prematüre veya düşük doğum ağırlıklı (<2500gram) bebekler olarak doğmaktadır.
Gebeliğin son 6 ayında protein gereksinmesi artar. Bu dönemde günlük protein alımı arttırılmalıdır. Beynin katı kısmının %50-60´ı lipitlerden oluşmaktadır. Deniz ürünleri, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler bebeğin beyin ve sinir gelişimi için büyük önem taşımaktadır.
Balık, süt, tereyağı, yumurta sarısı, havuç, domates ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan A vitamini eksikliğinde prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebek riski artmaktadır. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ise mikrosefali(baş çevresinin küçük olması) ve görme kusurları oluşmaktadır.
Domates, yeşil ve kırmızı biber, turunçgillerde yüksek oranda bulunan C vitamini ise gebelikte enfeksiyonları önlemektedir.

Folik asit eksikliğinde yeni doğan bebeklerde düşük doğum ağırlığı, nöral tüp defekti, annede megaloblastik anemiye neden olmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, et, yumurta, süt ve tahıl tüketimine önem verilmelidir. Ayrıca nöral tüp defektini önleyebilmek için planlanan gebeliklerde, doktor kontrolünde, gebelikten 4 ay önce folik asit kullanımına başlanılması gerekmektedir. 
Gebelikte artan demir ihtiyacı ile et, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, pekmez, kuru üzüm, incir gibi yiyeceklerin tüketimi önemlidir. Eğer demir eksikliği var ise mutlaka doktorunuzun önerdiği ölçüde demir kullanılmalıdır. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için bu çok önemlidir! 
Anne karnında büyüme geriliği, ölü doğumlar, doğumsal anomalilerin sıklığını çinkodan yetersiz beslenmeye bağlayan birçok araştırma bulunmaktadır. Yine et, deniz ürünleri, süt ve türevleri ile yumurta tüketimine önem verilmelidir. 
Annenin iyot eksikliği ağır büyüme ve gelişme geriliği, zeka geriliği, konjenital sağırlık ve serebral palsi ile ilişkisi olan bebekte endemik kretenizme yol açabilir. 
Gebelikte asla alkol kullanılmamalıdır. Alkol fetusta büyüme ve gelişme geriliği, mikrosefali, yarık damak, yüz ve kemiklerde az gelişme, eklem anomalileri gibi bozukluklara yol açar. 
Bu nedenle gebelikte ve emziklilikte her yaş grubundaki kişisel ayrıcalıklar ve değişik çevre koşulları değerlendirilip beslenme durumları saptanmalı ve uygun beslenme programı hazırlanmalıdır. 
ENGELLİ BİREYLERDE BESLENME NASIL OLMALIDIR?
Herhangi bir sebepten dolayı anormal doğumu engelleyemediğimiz zaman bireyde belli sağlık sorunları olacağı için beslenme yine önemlidir. 
Engelli bireylerde obezite ve malnütrisyon olmak üzere iki tür beslenme bozukluğu vardır. Obezite, alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması sonucu oluşur ve boy kısalığı, fgelişme geriliği yanında birçok kronik hastalığı beraberinde getirir. Malnürtisyon ise gerekli besinlerin uzun süre eksik alınması sonucu meydana gelir ve işlevsel kapasite, fiziksel aktivite azalması, bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesi, büyüme gelişme geriliği gibi birçok sağlık sorununa yol açar. Bireyin fiziksel özelliklerine uygun bir beslenme programı hazırlanması bu sağlık sorunlarını ortadan kaldıracaktır.

Obezite ve malnütrisyon dışında en çok rastlanan beslenme sorunları çiğneme, yutma güçlüğü ve özefajial reflüdür. Bu kişilerde diyetisyen kontrolünde halk arasında mama dediğimiz enteral ürünler kullanılabilir. Yetersiz besin tüketiminde, genel kas zayıflığında, sıvı beslenmede, sık geçirilen enfeksiyon hastalıklarında enerji kaynağı olarak da enteral ürün kullanılabilir. 
E, C vitamini, balık ve kırmızı ette bulunan Koenzim Q-10 (Besinlerin vücut enerjisine dönüşümünü sağlar), D vitamini, Folik asit, Magnezyum (Muzda iyi miktarda bulunur), çinko, demir, karnitin alımına önem verilmelidir. 
Konstipasyonu önlemek için sıvı ve posa alımı arttırılmalı, kuru meyve gibi laksatif etkili besinler beslenme programına eklenmelidir.
İştahsızlık ise ilgi çekici başarılabilecek uğraşlar bulunarak, besinleri çekici formda hazırlayıp sunarak, aşırı ısrarlardan kaçınarak çözülebilir.
Aşırı kilo alımı, yeterli ve dengeli bir beslenme programı hazırlanıp yüksek enerji içerek abur cubur gibi besinlerin tüketimi önlenerek engellenebilir. 
Sonuç olarak yaşanan beslenme bozukluklarından olumsuz etkilenmemek için hayıpları karşılamaya yetecek miktarda su ve organik maddeler içeren dengeli bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK! 

Beslenme ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:

Diyetisyen Didem YILDIZ

D-FİT SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Belediye karşısı Fazlıoğlu İşhanı K:1 D:3 Anamur/MERSİN

Tlf : 0532 062 59 33 – 0324 814 44 09

Anahtar Kelimeler: ENGELSİZ, DÜNYA, İÇİN, BİRLİKTE
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12