EKONOMİK SAVAŞ-1
Tarih: 30.8.2018 00:10:08 / 372okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Bu savaşın nedenlerinden önce, varlığını şu özlü ifadelerle göstererek konumuza devam edelim. ABD dayatıyor.. Üstelik sadece Türkiye´ye değil, Avrupalı yandaşlarına da dayatıyor.
Kendileriyle yapılan ticaretlerden çok kazanıldığını tespit ediyor, vergi koyuyorum diyor ve koyuyor.
Rusya ile S-400 füzelerini ve gaz almayın yaptırım uygularım diyor ve uyguluyor.
İran´la ben ne kadar istersem o kadar ilişki kuracaksınız yoksa yaptırım uygularım diyor ve uyguluyor.
Bu ve benzeri bir sürü, kendine göre gerekçelerle yaptığı uygulamalar ekonomik savaşın başladığının göstergesidir.
Ekonomik savaşın esas/asıl sebepleri vesayet altına alamadığı Erdoğan yani onun yönettiği Türkiye var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde söz geçiremeyeceği bakanların atanması yangını körükleyen rüzgar oldu.
Buna dayalı olarak maliyeden sorumlu bakan ve baba Sadık Albayrak´tan bahsedeceğim.

BABA SADIK ALBAYRAK
Bakan Berat Albayrak´ın babası yazar Sadık Albayrak´tır. Baba Sadık Albayrak, 1970´li yıllarda Babıali´de Sabah, Yol, Ufuk, Yeni İstiklal, Sebil, Yeni Devir vb. gazete ve dergilerinde yazılar yazmıştır. Daha sonra Milli Gazete ve Yeni Şafak gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. Bugün için oğlu Berat Albayrak´ın siyasete girmesi ile köşe yazarlığını bırakmıştır. Değişik zamanlarda MSP, RP ve FP´den milletvekili adayı oldu. 21 tane yayınlanmış eseri vardır. 1981 yılında da yazdığı bir eserinden dolayı 9 ay Silivri Cezaevi´nde hapis yatmış bir kişidir.

Sadık Albayrak; Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın dünürü olmadan yıllar öncesinden “Sadık Ağabey” diye hitap ettiği yakın dostudur. Bu dostluk çok eski yıllara dayanıyor. Tayip Erdoğan´ın Refah Partisi İstanbul il Başkanlığı yaptığı dönemde, Sadık Albayrak da il yönetim kurulu üyesiydi. Ama iki dünürün tanışıklığı daha eskiye, 1980 öncesinde faaliyet gösteren Milli Selamet Partisi dönemine dayanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sadık Albayrak´a o günden bu yana hep “Sadık Ağabey” diye hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı´nın “Sadık Ağabeysi” ve gazeteci Sadık Albayrak ise Erdoğan için “Siyasetin Hagi´si” benzetmesini yapmıştır. Bunu Lütfü Oflaz´ın 2 Mayıs 2017 günü yazdığı “Ak parti´nin kaptanı siyasetin Hagi´si!”başlığı ile yayımlanan yazısından anlıyoruz.  O yazının bir bölümü şöyle:
Bundan bir süre önce Fatih´te daldın dalgın yürürken, bir kişi aniden bana sarılıp kucakladı. O kişi delikanlılık dönemimden arkadaşım Sadık Albayrak´tı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı´nın damadı Berat Albayrak ile Turkuvaz Medya Gurubu´nun Başkan Vekili Serhat Albayrak´ın babası olan Sadık Albayrak´ın aniden karşıma çıkması beni mutlu kılmıştı. Birlikte laflarken bir ara söz Tayip Erdoğan´dan açıldı. Sadık Albayrak, Tayip Erdoğan´la ilgili ilginç bir benzetme yaptı. “Beyefendi siyasetin Hagi´sidir” dedi. Galatasaray´da da oynayan dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarındandı Hagi.
… İşte gençlik arkadaşım Sadık Albayrak, Tayip Erdoğan için “Beyefendi siyasetin Hagi´sidir” derken bunları kastediyordu.
Başbakanlığından Cumhurbaşkanlığına kadar kamuoyunun bildiği ve bilmediği darbe teşebbüslerinde gemisini kurtaran kaptan oldu.
Onun doğuştan yetenekli bir siyasi lider olduğu rakiplerince de kabul edilir oldu. Doğuştan yeteneğiniz yoksa Pele, Maradona, Hagi, Messi gibi futbol ustası olunur mu?
Doğuştan yeteneğiniz yoksa Tayip Erdoğan gibi siyaset ustası olunur mu?
İşte sadık Albayrak´ın deyimiyle “Siyasetin Hagi´si” Tayip Erdoğan…

OĞUL/BAKAN BERAT ALBAYRAK
İş adamı ve siyasetçi olan Berat Albayrak, İstnbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü´nden mezun oldu. Amerika´da New York Peace Üniversitesi´nde ekonomi eğitimi gördü. Amerika yıllarında Berat Albayrak, çevresinde yoğun sosyal faaliyetleriyle de tanınıyor. Gazeteci babası Sadık Albayrak gibi fikirlerini yazmaktan hoşlanıyordu. Kağıda döktüğü yazıları Türk of Amerika Dergisi´nde yayımlanmıştır. Albayrak´ın adı derginin künyesinde de yer almıştır.

Yüksek lisans eğitimi ise New York´taki Pace Üniversitesi´nde finans üzerine MBA( İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yaparak tamamlayan Berat Albayrak, bankacılık ve finans alanında ihtisas sahibidir. Öte yandan yüksek lisan eğitimini bitmesiyle birlikte Türkiye´ye dönen Berat Albayrak, doktora eğitimini de enerji kaynaklarının finansmanı üzerine aldı.

Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi yaptı. 1996 yılında profesyonel çalışma hayatına atılan Albayrak, ekonomi, enerji ve finans başta olmak üzere farklı iş kollarındaki birçok farklı girişimlere yönetici olarak öncülük etti. Berat Albayrak, BTİ Eğitim Kurumları şirketinde Yönetim Kurulu başkanı ve Nun Eğitim Kültür Vakfı´nın kurucusudur.

Yüksek lisans eğitimi esnasında Çalık Holding´de değişik görevlerde bulunmuştur. 2002´de Çalık Holding´in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü, 2006 tarihinde Çalık Holding´in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı ve 2007 tarihinde ise yine Çalık Holding´e (CEO) Genel Müdür olarak görev yaptı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Ak Parti milletvekili oldu. 64., 65. ve 66. Hükümet´te üst üste Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nin ilk Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oldu. Ve çok göze battı.
Bir programın bir konuğu şöyle demişti: “İşin bir ahlaki boyutu var her şeyden evvel. Siz damadınızı hazineye devredemezsiniz. Olmaz ya, bu olmaz. Eğer siz damadınız dışında Türkiye´de Ak Parti içerisinde 40 yıllık siyasi hayatınızda yol arkadaşlarınız ve birikmiş değerler açısından bula bula damadınızı bulmuşsanız tek kelimeyle çok ayıp bu. Ahlaki değil bu. Ayıp, gerçekten ayıp, buna ayıp demeyecek, bunu eleştirmeyecek insanın aklından da, vicdanından da kaygı duyarım. Ak Parti içerisinde vicdanı olan adamlar itiraz edecekler bu duruma.“

Tayip Erdoğan, Gazeteci Yazar Sadık Albayrak için “idolüm” demiştir. İdol; örnek alınan kişi. Demek ki dünür olmadan öncesinden Sadık Albayrak, Erdoğan´ın örnek aldığı farklı birisidir. Bir başka ifadeyle şöyle diyorum: Berat Albayrak damat olmadan önce babası tarafından yetiştirilmiştir. Berat Albayrak´ın, verilen görevlerin karşılığındaki sahip olduğu değerlerin damat olmasıyla ilgisi yoktur. Çalık Holding´in CEO´su iken milletvekili seçilmiştir.

Sadık Albayrak 1982´de hapiste iken 10 yaşında büyük oğlu 5 yaşında da küçük oğlu Berat´a mektup yazmış ve bir bölümü şöyle: “… Her baba çocuğuna bir şeyler bırakır. Ben ise size, inancı ile dinamik ayakta duran, eserleri nesillerden nesillere akacak ve hiçbir zaman kıymetten düşmeyecek koca bir kütüphanesi olan mazlum bir baba bırakıyorum. Bu çağ, bu devir çileyi seçme zamanıdır…” diye yazmıştır. Berat Albayrak bana göre babası sayesinde; ülkenin en etkili ve yetkili ismi şimdi.

Albayrak´ın Enerji Bakanlığı döneminde, Türkiye´nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Stratejisi Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda doğalgaz arz güvenliği için Türkiye´nin ilk FSRU (Sıvılaştırılmış Doğalgaz Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) Projesi, yerli fabrika ve Ag-Ge şartlı biner megavatlık dünyanın en büyük güneş ve rüzgar enerjisi santralleri ihalesi, Türkiye´nin ilk yerli ve milli sondaj gemisinin hizmete alınması, 1 milyon metrekare sondajı hamlesi, Ulusal Bor Stratejisi gibi enerji ve maden alanında dünyaya örnek olacak bir çok proje hayata geçirildi. Yazı devam edecek..
Hoş kalın. Ağustos 2018, Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

 

Anahtar Kelimeler: EKONOMİK, SAVAŞ
Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12