DÜRÜST MÜSÜNÜZ?
DÜRÜST MÜSÜNÜZ?
Tarih: 6.2.2015 09:11:45 / 1365okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Dürüst müsünüz?
Evet, dürüst müsünüz? Böyle damdan düşer gibi sorunca, insan biraz irkiliyor. Türk Dil Kurumu Sözlüğü “doğruluk” diye açıklıyor. Başka sözlükler “olanı yansıtma”, “gerçeği saklamama”, “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmeye ve göstermeye çalışmama” diyorlar. Eski Türkçe ise, “samimiyet” şeklinde tanımlıyor.
Dürüst müsünüz? Sorusunu kendimize sorduğumuzda, bazılarımız “dürüst sayılırım”, bazılarımız da “dürüst olmaya çalışıyorum” diye cevap verir. Böyle deriz ama, bana göre, dürüstlüğün birazı olmaz. Dürüst olmaya çalışıyorum demek, doğru olmayan şeyleri bazen söylüyor ve yapıyor olmaktır. En küçük yalan bile hayatımızda olduğunda, artık dürüst değilizdir. Kabul ettirmekte, kendine yakıştırmakta zorlansa da kişi doğru ile karşılaşmak için doğru olmalıdır.
*
Hırsızlık; başkasına ait bir malı, korunuyor olduğu yerden izni olmaksızın almaktır.
Bir malın ölçüm ve tartımında eksik yapmak,
Devlete ait bir malı kendi çıkarı için kullanmak,
Malın değerinin yükselmesi için piyasadan çekmek, stokçuluk,
Rüşvet ve haraç almak, hazine arazilerini yağmalamak,
Başkasının hazırladığı proje ve buluşun altına imza atıp kendine ait gibi sunmak,
Çalıştırdığı insanın emeğinin karşılığını vermemek,
Genele ait bir bilgiyi sadece kendi çıkarları için kullanmak,
Başkasına ait bir malı çalmak,
Bilgi çalmak ve şahsına kullanmak, hırsızlıktır.
*
Yolsuzluk nedir?
Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlükte “yolsuzluk” kelimesi “bir görevi, bir yetkiyi kötüye kullanma”ya karşılık olarak kullanmaktadır. Dünya Bankası yolsuzluğu, “Kamu gücünün özel çıkar için kullanılması” şeklinde tanımlamıştır.
*
Bu tanımlamaları şunun için yaptım:  “Yolsuzluk ve ayrıcalıklı seçkin beyazlar” başlıklı yazımda;” Böylece Ak Parti içinde, kendilerini Ak Partili olarak tanımlayan, yolsuzluğa bulaşmış bir kesim oluştu. Bunların en önemlisi şüphesiz ki paralel yapıdır. Bunların sicili bir hayli kabarık. Sınav sorularını çalıp kendi paralel yapıları içinde dağıtılmasına kadar gittiler. Parti içinde partili gibi hareket ettiler…” demiştim. Bir arkadaşımın bana gönderdiği mesaj, “hocam, yazını okudum, güzel ama, her konuyu paralele bağlamanız doğru mu?” şeklindeydi. Onun üzerine aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

“Adli Yargı Avukat-1: AÇIKLAMA 1. Bu kitapçıkta Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testi bulunmaktadır. 2. Bu sınav için verilen toplam cevaplama süresi 150 dakikadır (2,5 saat). 3. Bu kitapçıkta her sorunun sadece bir doğru cevabı vardır. Bir soru için birden çok cevap yeri işaretlenmişse o soru yanlış cevaplanmış sayılacaktır. 4. İşaretlediğiniz bir cevabı değiştirmek istediğinizde, silme işlemini çok iyi yapmanız gerekir.”

Bu açıklamada görüldüğü üzere hakimlik-savcılık KPPS sınavında 150 soru var. Ve Bu sorular üç bölümden ibaret. Genel Yetenek, Genel Kültür Testleri ile Alan Bilgisi Testleri. Basındaki açıklamalara göre, sınav sonuçlarına bakıldığında, soruların tümüne doğru cevap veren bir çok kişi var. Ve bir örneğini vereceğim matematik soruları dahil, tüm sorulara doğru cevap vermenin, desteksiz, bir hayli zor olduğunu düşünüyor ve bunun mümkün olamayacağını söylüyorum. Çıkan, 14. matematik sorusu şöyle:

14-Saatte 90 km sabit hızla giden bir otomobil, 1 saatte 5 litre benzin tüketmektedir. Benzinin litre fiyatı 4,6 TL olduğuna göre, bu otomobil 138 TL’lik benzin ile kaç km yol alır?

                              A)450 B)460 C)480 D)540 E)600  

*

2012 yılında, iki bine yakın avukat, hakimlik-savcılık imtihanına giriyor. O kadar avukat içinden, AK Parti Samsun Teşkilatı’ndaki “koca” birinci olmuş. Karısı da ikinci olmuş. Sonra
kendilerinin çaktırmadan ellerinde tuttukları medya grupları da dahil olmak üzere, pişkin bir şekilde, “Vay canına, AK Partili yöneticiler, hakimlik sınavında ful çektiler” haberi yapıyorlar.
•
Samsun’daki kardeşlerimizin haklarını yemeyelim. Medyada bu üstün başarıları haber olunca, ne olur olmaz diye düşünerek olsa gerek, yazılıda ikinci olan Atanur bacımız sözlüye katılmamış. Yazılıda birinci olan, kocası Ahmet kardeşimiz de, sözlüde başarılı olamamış. Veya işin cılkı çıkacak düşüncesi ile, başarılı sayılmamış. Ve hakimlik-savcılığa geçememişler.
•
İki bin civarındaki avukattan üçüncü sırada başarılı olan kardeşimiz İzmirli bir avukat, 

İsmet Ünsal; 93.5 puan alan Ahmet ve 93.2 puan alan Atanur’dan sonra 93.1 puanla üçüncü olmuş ama, o da mülakatta başarısız olmuş. “Bu kardeşimizin Gülen grubu ile ilgisi ne ki?” diyeceksiniz. 30 Mart belediye seçimlerinden hemen dört gün önce, İzmir’de bir grup Gülen grubuna bağlı işadamı, Tayyip Erdoğan’a tazminat davası açmış. Demişler ki, “Başbakan Erdoğan’ın, Fethullah Gülen ve Hizmet Hareketi’ne yönelik sözleri, bu davaya gönül vermiş kişileri incitmiştir. Her birimize 3’er bin lira tazminat ödenmelidir.” Avukatları kim?  Binlerce avukatın içinden 3. olup, sonra mülakatta başarısız olan İsmet Ünsal.

•
Sınavın dördüncüsü ile beşincisi kim? Tesadüf bu ya. İkisi de Kahramanmaraş Barosu’ndan.
Hatta bir tanesi, AK Parti ilçe teşkilatına da girmiş. Ancak, bu iki kardeşimiz şu an yargı mensubu. Görev yapıyorlar. Her ne kadar sınavın iptali için soruşturma devam ediyorsa da,
yargı mensupluğu görevlerini sürdürenlerle ilgili olarak, sadece “tesadüf”ü hatırlatalım; aynı ilden iki avukattan birisinin 93, diğerinin 92,8 puan alarak dördüncü ve beşinciliğe yerleştiklerini belirtelim. Kısacık bir bilgi verelim: Bu iki avukat kardeşimiz, yerel basına intikal eden haberlere göre, aynı kişilerin avukatlıklarını yapıyorlarmış “Tesadüfün böylesi, ne yaparsınız” deyip, geçelim.
•
92.5 puanla altıncı sırada başarılı olan Tülay Ardıç kardeşimiz ne yapmış? Mülakatta başarısız olmuş. Niye ki acaba? Aslında yazılıda çok başarılı oldukları halde, mülakatta başarısız olmalarının sebebi, planın deşifre olmasından kaynaklanıyor. Yazılı imtihan yapılıyor. Ardından karı kocaların benzer puan aldıkları medyada yer alıyor. Mülakatta da; ister istemez, tedbir alınıyor. “Yazılıda medyanın diline düştük. Sözlüde de aynısı olmasın” diye, bazı işleri göstere göstere yapma cesaretinden vazgeçiliyor. Onun içindir ki, yazılıda yüksek puan alanların birçoğu, ya sözlüye girmiyor ya da başarısız oluyor. 

 

“Başarı değil hırsızlık (Y. A. H. K.’dan)
Meğer; “başarılı ve disiplinli bir eğitim görüntüsü”nün arkasında “hırsızlık” varmış, “tüyü bitmemiş yetimlerin haklarını gasp” varmış “ÖSYM Soruları”nı çalmışlar!.. “KPSS”nin sorularını çalmışlar!..“Askeriye’nin soruları”nı, “Polislik sınavları”nın sorularını çalmışlar!..“Hakimlik ve Savcılık sınavları”nın sorularını bile çalmışlar!.. Öyle bir “hırsızlık” ki;
“Paralelci Abi ve Abla”lar, o sınavlarda sadece “doğru”ları değil, “yanlış”şıkları bile “hep birlikte” işaretlemişler!.. İşte bu “sahtekâr”lar, işte bu “hırsız”lar, bugün kalkmış başkalarını “hırsızlık”la suçluyor, “haram yemedik” diye efeleniyor!..”

Aynı soyadını taşıyan eşler, kardeşler, abiler, ablalar veya yakın akrabalar, “KPSS sınavları”na girmişler ve ne ilginçtir ki; hepsi de “tüm soruları” doğru işaretleyip, “tam puan” almışlar ve böylece; hakim, savcı, subay, polis, doktor, maliyeci olmuşlar.
*
Bugün gazetesi şöyle haber yapmıştı; “Samsun İl İdaresi’nin 1. Hukuk Müşavirliğini yürüten Avukat Ahmet Kahrıman, 93,5 puanla birinci, eşi Merzifon Belediyesi’nin Ak Partili üyesi Avukat Nalan Kahırman da 93,2 puanla ikinci olmuştu. Sınavda 17. olan Avukat Mehmet Keleş’in de Erzurum’da AKP’nin il yönetiminde yer aldığı belirlendi.”

Erzurum’da yüksek puan alan karı kocadan da birisi, Ak Parti teşkilatında üye imiş.
2012’de yapılan “Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı”nda 17. olan Av. Mehmet Keleş’in 
Bugün gazetesinde; “2012 yılında AK Parti Erzurum İl Yönetimi’nde olduğu” iddia edilmişti.
Dönemin AK Parti İl Başkanı Murat Kılıç diyor ki; “Dönemin Erzurum İspir İlçe Başkanı Ebubekir Karaduran’ın tavsiyesi üzerine, 2009 yılında Mehmet Keleş’i yönetime aldık. Keleş, sadece bir toplantıya katıldı. Başkan Yardımcısı olmak istiyormuş, olamayınca ikinci bir toplantıya katılmadı. Bir süre sonra da yönetimden ihraç ettik. 2012 yılında yönetimde olma ihtimali yok.”
Şimdi, bu adama AK Partili diyebilir miyiz? Diyebilirsek, o zaman; Fetullah Gülen’e de, Hakan Şükür’e de, İdris Naim Şahin ve İdris Bal’a da AK Partili dememiz gerekmez mi? Öyle ya;
“17 Aralık 2013’ten önce, onlar da AK Partiliydi!”

 

Anahtar Kelimeler: DÜRÜST, MÜSÜNÜZ?
Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12