DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3)
Tarih: 15.11.2017 07:30:11 / 673okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Sevgili kardeşimiz Temel´e yazdığım mektubu sizlerle paylaşmaya devam edelim. Bizim gurubumuzun adı ne? “H sınıfı arkadaşları”. Aynı sınıfta okumuş olmak. Aynı siyasi düşünceye sahip olmak değil. Siyasi düşünce ortak olabilir ama, benim sana yazdığım not farklı siyasi düşünceye sahip olduğumuzun örneğidir.
Gurubumuzdaki yazılan ifadelerin siyasi ağırlıklı olduğunu görünce ben şu paylaşımda bulundum: “Taraflı olmanıza katılmıyorum tarafındayım. Mersin Öğretmen Okulu ortak değerlerimizin gündemde olması tarafındayım.” İşte bunun üzerine vay efendim sen bunu nasıl yazarsın dercesine yazılanları ve karşılıklı yazışmalarımızı sırasıyla sunacağım.

Bak okul arkadaşım Temel, senin yürüyüşe katılmana benim bir sözüm olamaz. Hatta katıldığını da az öz olarak, katılmayanları rahatsız etmeyecek bir şekilde ifade de edebilirdin. Ama öyle bir yazdınız ki bunlara ben şaşırdım. 30 -40 tane aleyhimde yazı yazıldı.  Yürüyüş ortak değerimiz gibi sırf yürüyüş reklamı yapıldı. İzledim, seyrettim, yürüyüş gündemden çıkar diye bekledim. Arkasından 15 Temmuz destan meselesi ile devam edildi. Yazılanlar tarih sırasıyla şöyle:
Hikmet Öz (27.06.2017)
Koca Temel yine farklılığını ve birlikte eylem yapmanın gerekliliği gösterdin. Yüreğine sağlık. Ayaklarına derman. Adalet umuduyla yürüyen tüm insanlara saygılarımı sunarım. Tanrı Kılıçdaroğlu ve arkasındakileri korusun!
(Kendi ifadeleri, kopyaladım yapıştırdım. Çok ilginç; “Tanrı Türkü Korusun” gibi. “Tanrı Kılıçdaroğlu´nu korusun.” Ben de Allah Erdoğan´ı ya da Bahçeli´yi korusun diye yazsaydım hoşuna gider miydi okul arkadaşım Temel Talay?)

Bunun gibi yazılmış bir sürü destek yazısı ve beni ve benim gibi düşünen kişiyi rahatsız edecek yazılan vardı. Ben de bunun üzerine şunu yazdım.
İsmet Kadıoğlu(28.06.2017)
Taraflı olmanıza katılmıyorum tarafındayım. Mersin Öğretmen Okulu ortak değerlerimizin gündemde olması tarafındayım
. (Seni ve senin düşüncende olanları kırmamak için esnek ve kapalı bir şekilde siyaset ortak nokta olamaz birbirimizi kırmayalım, siyasi farklılıklarımızdan dolayı birbirimizi üzmeyelim demek istedim. Ortak noktalarımızı bulalım ve onları paylaşalım demek istedim.)
Okul arkadaşım Temel Talay sen ne yazdın bir de ona bakalım:
Temel Talay (28.06.2017)
İsmet kardeş niye tepki gösterdiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Biz elbette mio´lu olduğumuz ve sınıf arkadaşı olduğumuz için bu grupta 50 yıl sonra bir araya geldik.Dertlerimizle dertlenmek sevinçlerimizi paylamak ne güzel.Sana siyasi olarak baskı yapmak aklımın ucundan geçmez.Diğer arkadaşlarımin da böyle bir düşünce taşıyacaklarinı sanmıyorum.Mio ortak değerlerinde buluşalım diyorsun amenna.Bizim o değerlerden sapma gösterdiğimizi zannetmiyorum.Hak,hukuk,ADALET istememizin neresi bu değerlere aykırı.Ama sen bize paylaşacağımız seyleri dikte etmek istiyorsan kusura bakma kardeşim.Ben arkadaşlarıma saygılı olmak şartıyla düşuncemden ödün vermem.Bu yaşımdan sonra başka türlü davranamam. (Temel kardeş, yazını kopyaladım ve yapıştırdım. Noktası, virgülü, dili, yazım yanlışları sana ait. )

Kardeş, düşüncenden ödün ver demedim. Ortak düşüncede paylaşımdan bahsedilir. Farklı düşüncelerde paylaşım olmaz. Adalet istemek başka, adalet isteyen siyasi partiyle beraberiz bunu paylaşalım ve “tanrı Kılıçdaroğlu´nu korusun” demek başka. İşte ben bunu ortak sayfamızda paylaşamayacağımızı ve birbirimizi üzeceğini söylemek istedim. Ama vay sen misin bunu yazan diyerek, onlarca bana inat yazı yazdılar. Yürüyüşü bıraktılar 15 Temmuz destanına geçtiler.
İşte birkaç arkadaşın yazdıkları sonucu uzun süre düşünüp köşemde yazmak durumunda bıraktıkları yazılardan bazıları. Sevgili Temel kardeş ben gazeteciyim. Yazan adamım. Ve kendime yazmak için konu ararım. Fırsat verdiniz, birçok köşede köşe yazısı yazıyorum. Ve günlük çıkan gazetede de yazıyorum. Her şeyi yazarım demiyorum ama yazmak durumunda kalırsam (bunun gibi) yazarım ve yazdım.
İhsan Yiğit (14.07.2017)
Sevgili Kökten, destan konulu iletini çok beğendim. Konuya edebiyat yönüyle yaklaşırsak iki çeşit destan vardır : 1- Doğal destan, bunların temelinde geçmiş zamanlarda olmuş olaylar vardır: bizim Ergenekon Destanı gibi; 2- Yapay destanlar : bunlar gerçeğe dayanmayan bir yazarın hayal gücüyle oluşturulan destanlardır. Günümüzdeki destan dedikleri hangi gruba giriyor acaba? (Okul arkadaşım İhsan kardeş sanırım edebiyat öğretmeni. Yazdığı ifadeler bir edebiyat öğretmenine ait olduğu için hiç değiştirilmemesi gerekir diyerek, kopyaladım ve aynen yapıştırdım. İki noktadan sonraki küçük harf kendisine ait. Konuya da edebiyatçı olduğu için “edebiyat yönünde” yaklaşmış. Ama nokta, virgül, büyük harf.. Herkes yerine marş marş olmuş.)
Temel Talay (14.07.2017)
Bence hiçbir gruba girmez.Böyle destanlar olmaz olsun.Teslim olmuş emir kulu mehmetçiğin linç edildiği ,boğazlandığı ,kendi ordumuzun aşağılandığı bir olayı destan diye kimseye yutturamazlar.Asker kılığına girmis müritlerin ,alcakların sucunu suçsuzlara ödetmenin neresi destandır.Selam ve sevgilerimle... (Kopyaladım yapıştırdım. Yazım hataları Temel Talay´a aittir.)
İhsan Yiğit (15.07.2017)
Temel dostum, demek ki malum çevrelerin bir destana ihtiyaçları varmış ama unutmamak gerekir ki destanları ya uluslar veya Mustafa Kemal ve Onun kahraman askerleri yazar. Uyduruk destanlara Türk ulusunun karnı toktur. Zorla güzellik olmayacağı gibi zorlama destan da olmaz. Sevgiler Temel kardeşim.

Bu kadar üstüne gidildiği için ben de yazan biri olarak cevap vermeliydim Temel Talay kardeş. Temel kardeş, ben sizlerle dost olduğumuzu ya da olacağımızı sanmıştım.

DOST DEDİĞİN
Dost dediğin, yüreğini ortaya koyabilendir. Dost dediğin, seni sevecek biri olmadığı zamanda bile sana sarılandır. Dost dediğin, herkesin seni üzdüğünde bile sana moral verendir. Dost dediğin, güzel haberler alıp sevindiğinde seninle sevinendir. Dost dediğin, sen ağladığında seninle ağlayandır. Dost dediğin, gülü dikeniyle avucunun içine alabilendir.Dost dediğin, kalbinin derinliklerinde ihtiyacı hesaplamalı ve her zaman bütün parçalardan daha büyük olmalı, işi bitince seni bir tarafa bırakmamalı. Dost dediğin, matematiksel olmalı; sevgiyi çarpmalı, geçmişi çıkarmalı, üzüntüyü bölmeli, yarını toplamalı…
Dost sözünün değerini yalnız asil insanlar bilir. Dost kelimesini herkes kullanamaz, sadece gerçek dostlar kullanır. Mevlam bizleri gerçek dostlardan ayırmasın. Amin…

Deniz kenarında çok değişik taşlara rastlarsınız. Onlarla oynamayı ve incelemeyi çok severim. Bazen güzel gördüklerimi alır eve kadar taşırım. Bazen de arabamdaki vites kutusu yanındaki kutuya atarım, orada aylarca kaldığını bilirim. İşte dost, deniz kenarındaki ilginizi çeken özel taşların tümüne benzer. Bazen taşları tek tek toplar, sonra da denize tek tek atarsın, ama bazılarını denize atmaya kıyamazsın. Arabanın vitesinin yanındaki kutuya koyar saklarsın. İşte gerçek dostlar denize atmaya kıyamadıklarınızdır.

Gerçek dost kimdir? Deniz kenarından seçtiğimiz taşlardan saklananlardan mı yoksa atılanlardan mıyız, siz ya da ben?

Konumuza uygun sosyal medya için şu aldığım bilgileri de bu vesileyle paylaşalım istiyorum. Sosyal medya barikatların arkasında sözde huzur bulmamızı istiyor. Bu konuda sosyolog Zymunt Bauman:”Bireyin bu kadar önemsendiği bir çağda dışlanmışlık yıkıcı bir duygudur, insanlar sosyal medya üzerinden var olmayı sevdiler. Ama, sosyal medyayı, ufuklarını genişletmek için değil, yalnız, kendi gibi düşünenlerle birlikte olmak için kullandılar. Sizin gibi düşünmeyen birini bir el hareketiyle arkadaşlıktan atmanız çok kolay ve yalnız sizin gibi düşünen insanlarla birlikte olmak ise çok konforlu bir tercih. Bu açıdan baktığınızda sosyal medya bir tuzaktır...”
Hoş kal Temel Talay. Kasım 2017 Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

 

 

Anahtar Kelimeler: DOST, DEDİĞİN, KİMDİR, Temel, mektup
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12