DİYETİSYEN YILDIZ ÇİSEM ÖZARSLAN
DİYETİSYEN YILDIZ ÇİSEM ÖZARSLAN
Tarih: 24.5.2016 09:02:00 / 1276okunma / yorum
SAĞLIK KÖŞESİ

 

/resimler/2016-5/24/0920362791094.jpgOBEZİTE, BEN GELİYORUM DER!

Beslenme ; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden, bireyin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesi gereklidir.

Sağlıklı bir yaşam için  gün içinde besinlerden alınan enerji ile tüm gün harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji  vücutta yağ olarak depolanmakta ve bu da vücut ağırlığı artışına  neden olmaktadır.

OBEZİTE

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da OBEZİTE , “sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmıştır.

Kişilerin enerjilerinin fazla harcanmadığı hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemeleri, televizyon veya bilgisayar başında fazla vakit geçirmeleri, aşırı ve yanlış beslenme, öğün aralarında yüksek enerjili gıdaları tüketmeleri ve fast food denilen tost, sandviç hamburger, patates kızartması, pizza, kola vb. besinlerin tüketimini artırmaları, alkol kullanımı obezitenin en büyük nedenleri arasındadır. Özellikle genetik yatkınlığı olan, ailesinde obezite hikayesi olan kişilerde bu etkenlerin sonuçları daha hızlı görülmektedir.


Obezite Size Yakın mı Uzak mı ?
Bu sorunun cevabını bize “Beden Kütle İndeksi” verir.

              Peki nedir bu Beden Kütle İndeksi (BKİ) ?

Beden kütle indeksini televizyonda kamu spotu olarak hepimiz öğrendik.

Daha yakından bakacak olursak ;  BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine (BKI =  kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. BKİ 30 kg/m2 nin üzerinde ise obezite sizin çok yakınınızda.

BKİ ; boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının tahmin edilmesinde kullanılmakta, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18´i, kadınlarda ise %20-25´ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30´un üstüne çıkması obezite riskini oluşturmaktadır.

Obezite küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde obezite her geçen gün artış göstermektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite görülme sıklığı giderek artmaktadır. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (2010) sonuçlarına göre obezite sıklığı ; 19 yaş ve üzerinde       % 30,3 iken , erkeklerde % 20,5 ve kadınlarda % 41 olarak bulunmuştur.
Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Problemleri

Obezite oluşumunda yanlış beslenme ile fiziksel aktivite yetersizliği en önemli neden olarak kabul edilmektedir.  Tip 2 Diyabet, Hipertansiyon, Koroner arter hastalığı, Karaciğer yağlanması, Uyku apnesi, Hiperlipidemi, Metabolik sendrom, Safra kesesi hastalıkları, Bazı kanser türleri, Osteoartrit, Felç, Kas-iskelet sistemi problemleri, Astım, Solunum zorluğu, Ruhsal sorunlar (Anoreksiya nevroza (yemek yememe) veya Blumia nevroza (kusarak yediği besinlerden yararlanmama), özellikle sık aralıklarla ağırlık kaybetme ve kazanma sonucunda deri altı yağ dokusunun fazla olması nedeniyle deri enfeksiyonları, kasıklarda ve ayaklarda mantar Enfeksiyonları´na neden olabilir.

Obezite  Tedavisi
Obezite ile mücadele, anne karnından hayatın sonuna kadar sürdürülmesi gereken bir zorunluluktur. Bilimsel çalışmalar, doğum öncesi ve gebelik döneminden itibaren annenin yetersiz/dengesiz/aşırı beslenmesinin obezite oluşumuna neden olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca tüm bireylerin, kendi vücudunun farkına varması ,  beslenme  alışkanlıklarının sağlıklı yöne kaydırılması, fiziksel aktivite düzeyinin yükseltilmesi ve sağlıklı alışkanlıklarının kazandırılması gerek önleme gerekse tedavide önem taşımaktadır.

Obezite tedavisi, bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Bu nedenle obezite tedavisinde hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapistten oluşan bir ekip gerekmektedir.

Vücudunuzun farkında olun , önlem alın , gerekirse destek alın.

Unutmayın , Sağlıklı olmanın temeli sağlıklı beslenmedir.

Vücudunuza sağlık hediye edin J

Anahtar Kelimeler: DİYETİSYEN, YILDIZ, ÇİSEM, ÖZARSLAN
Yazarın Diğer Yazıları
8 Şubat Dünya Epilepsi Günü Etkinliği (06 Şubat 2017 - Pazartesi)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
OP.DR.CÜNEYT KAVAK (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ (28 Eylül 2016 - Çarşamba)
PSİKOLOG GONCA YILMAZ (08 Eylül 2016 - Perşembe)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (12 Ağustos 2016 - Cuma)
Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr.Fuat Olcay (27 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Uzm.Dr.Serkan KOÇ (23 Haziran 2016 - Perşembe)
Kadın Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehmet Özekin (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Nöroloji Uzmanı Prof.Dr.Adil Çulcuoğlu (12 Mayıs 2016 - Perşembe)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12