"ANNE ÇOCUKLARI KÜÇÜK KURŞUNLA VURURLAR DEĞİL Mİ?"
Tarih: 29.12.2016 15:17:45 / 1239okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

HALEP
Dünya´nın ilk ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Halep, 2012´de rejimin askerleri ve muhalif güçleri arasında başlayan çatışmalarla adeta yok oldu. Suriye ordusunun kendi insanına havadan gerçekleştirdiği saldırılalar binlerce kişinin ölümüne, diğer binlercesinin ise evinden ayrılmasına sebep oldu.

Geçen yazımda Halep için yazdıklarımın devamı var yazacağım demiştim. Bu kez, basını ve sosyal medyayı tarayarak değişik kişilerin düşündükleri ve gördüklerini sizlerle buluşturmaya çalışacağım. 

Halep´in bizim için şehir olarak önemi var mıdır diye baktığımızda şunları görüyoruz. Her şeyden önce Osmanlı´nın en önemli yerleşim yerlerinden biri idi Halep. Türkçe deyimler ve atasözleri yanında edebiyatımızda Halep´i çok görüyoruz. “Halep orada ise arşın burada” gibi deyimler, Aşık Emrah´ın sevdiği kişiyi Halep´te araması, Aşık Ömer´in “İşte geldim gidiyorum şen olasın Halep şehri” beyiti, Kerem´in Aslı´sının ateşine Halep´te yanıp kül olması bu anlamdaki örneklerdir. Bu ifadeler, Halep´in, Türkçe deyimlere ve Türk edebiyatına yerleşmişliğinin örneklerindendir.

Osmanlı İmparatorluğu´nda dokumacılık önemli bir alandı. Bursa ve İstanbul´dan sonraki en önemli dokumacılığın merkezinin Halep olduğunu görüyoruz. Yine o dönemlerde İstanbul´dan sonra en büyük kuyumculuk çarşısı olan şehir ve ticaret merkezi Halep olmuştur. Halep klasik bir Osmanlı şehridir. Halep; İstanbul, Bursa ve Konya´nın benzeri olan bir Osmanlı şehridir.

Ayrıca, Kilis Halep arası 60 km. Reyhanlı Halep arası da 70 km. Halep, Türkiye sınırına ise 40 km. gibi çok yakın mesafede. Halep´teki çatışmalarda, atılan terörist bombalarının, Kilis´in, Gaziantep´in ortasına düşmeden, halkımızın güvenliğini sağlamak amaçlı, Fırat Kalkanı müdahalelerin içinde bulunmak zorundayız. Güvenliğimiz için;  Suriye´nin kuzeyinde başka bir devletin kurulmasına Türkiye asla müsaade etmeyecektir.

Bütün dünya seyretti, Halepliler ölüme terk edildi. Havadan ve karadan atılan varil bombalarıyla Halep harabeye döndürüldü. Bu durumda Halep´teki gerçek Haleplilerin nakledilmesi gerekiyordu. Türkiye´nin gayretleriyle kısmen ateşkes sağlandı ve on binlerce Halepli taşındı.

İran´ın genişleme yayılmacılık politikasını anlamak mümkün değil. Bu konuda Yeni Şafak Gazetesi´nden İbrahim Karagül´ün şu sözlerine katılmamak mümkün değil: “Tahran´ın Suriye´deki meselesi Suriye değildir. Şam rejimini korumak değildir. Irak´ı ele geçirdi, Suriye´yi de ele geçirip sınırını Akdeniz kıyılarına kadar uzatmaktır. Yemen´i de ele geçirip sınırı Kızıldeniz kenarına uzatmaktır. En nihayetinde de Mekke´yi ele geçirip savaşı İslam´ın kalbine yerleştirmektir.”

Arif Bilgin kardeşimiz “İran, neden Allah´tan korkmuyorsun? Sorusunu sorup şöyle yazmış: “Halep´ten ilk olarak hastalar konvoy halinde çıkarılıyordu. Baştan beri Ortadoğu´daki emelleri uğruna özellikle Sünni Müslümanların öldürülmesine, her türlü vahşetin uygulanmasına göz yuman İran´ın Şii milisleri konvoya saldırdı. Konvoy geri döndü; kim bilir kaç ölü ve yaralı vardır.
Nedir bu? İnsanlığın, Müslümanlığın, Şiiliğin neresinde var?
Ey İran, tarihte senin hiç mi insanlara faydalı bir işin olmayacak; hiç mi katliamsız ayların, yılların geçmeyecek? Allah´a havale ediyoruz. O intikamı da en iyi alandır..”

Demirci Lisesi´nde birlikte çalıştığım ve Anamur´dan evli Bursa´da ikamet eden tarih araştırmacısı sevgili arkadaşım Ali Çitli´nin şu düşüncelerini yine sizinle paylaşmak istiyorum. 

“Ehl-i Sünnet Müslüman, asla yamuk duramaz. Lafı, sözü eğip bükemez. Eğip büküyorsa, İslam dışı bir hedefi vardır. Bu gün için İran ve Türkiye düşman değildir. Devletlerin çıkarları elbette ki, her zaman birbiriyle örtüşmez. Ancak Haşti Şabi ve onları yönetenler, aynen batılılar gibi düşmandır. Savaş yeni başlıyor. Birileri duracak sanıyorsa da, asla durmayacaktır. Halep´ten yeni gelen, Halepli yiğit çocuğun dediğini söylüyorum: “Halep´e geri döneceğiz.” Mekke´ye geri dönüp fethettiğimiz gibi, Allah´ın izni ile yeniden Halep´i fethedeceğiz. Bu topraklar, Hz. Muhammed(SAS) ümmetinin topraklarıdır. Ömrü olan görecektir ve görüşeceğiz, Allahu Rabbu´l alemin.”

HALEPLİ KIZDAN BİR MEKTUP
Yine sosyal medyada ve değişik kişilerin köşelerinde yazdıklarından değiştirmeden alıntı yaptığım bir kız çocuğunun mektubunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu mektup kime yazılmış ve ilk nerede yayınlanmış bir bilgim yok. Ancak hayali yazılmış bir mektupta olsa mektuptaki feryadı sizlerle paylaşmakta fayda olduğunu düşünerek sizlere sunuyorum.

“Ümmetin hocalarına, ulemasına… Çeşitli grupların şer´i yetkililerine… Bir zamanlar Ümmetin akidesinin derdini çektiğini iddia edenlere… Arapların eşraf ve liderlerine” diyerek başlayan,  Halep´in iffetli kızlarından birinin yazdığı çok yeni bir mektubu değiştirmeden aşağıya alıyorum…  

Ben biraz sonra tecavüze uğrayacak Halep kızlarından biriyim. Zira Vatan ordusu denen şu vahşilere karşı bizi koruyacak ne silah kaldı ve ne de erkek!
Sizden hiçbir şey istemiyorum.. Hatta dua bile istemiyorum.. Henüz konuşmaya takatim var.. Sanırım benim duam, sizin laflarınızdan daha doğru..
Sizden tek istediğim, kendinizi Allah yerine koymayın, ben öldükten sonra varacağım yer hakkında fetva vermeye kalkışmayın…

Ben intihar edeceğim! Benim Cehennemlik olup olmayışım hakkında ne dediğiniz hiç de önemli değil!
İntihar edeceğim! Geride bıraktıkları hakkında içi yanarak ölen babamdan sonra artık dayanamayacağım..

İntihar edeceğim.. Başka bir sebepten dolayı değil, sadece cesedimden şu vahşiler zevk almasınlar diye… Birkaç gün öncesine kadar Haleb´in adını bile ağzına almaktan korkanlar..
İntihar edeceğim.. Çünkü Haleb´de Kıyamet koptu. Sanmam ki daha şiddetli bir cehennem olsun..
İntihar edeceğim.. İyi biliyorum ki benim Cehennemlik olduğuma dair fetva ile uğraşacaksınız…. Sizi birleştiren tek şey, bir kız intihar etmiş olacak. Önemli değil, nasıl olsa senin annen, kız kardeşin, karın değil.. sadece bir kız işte…
Sözümün sonunda tekrar ediyorum: Fetvanızın benim gözümde şu hayat gibi, hiç bir değeri yok artık.. Onu kendinize ve ailenize saklayın siz…
Bu mesajımı okuduğunuzda artık ölmüş olacağım.
Herkese rağmen, tertemiz bir ölü..” Diyerek mektup bitiyor.

GELECEĞİMİZ ÇOCUKLAR
Sevgili Mithat Ünal da kısa az ve öz olarak şunu yazmış:
“Ey bu çocukların üzerine bomba yağdıran pilot. Emri kim verirse versin o bombanın öldürdüğü her çocuğun son katili sensin. Evine döndüğünde şefkatle çocuklarını kucaklayabiliyor musun?”

Masumiyet, bir çocuğun katliamdan önce annesine sorduğu soruda saklıydı; anne çocukları küçük kurşunla vururlar değil mi? (Sosyal medyadan)

Toprak utandı su utandı bahar kokan çocukları yıkayıp gömmekten. Ama insan dediğimiz utanmadı Halep´te çocuk öldürmekten. (Sosyal medyadan)

Kendimizi ve çevremizi zengin ve güçlü yapmak değil, ülkemizi güçlü yapmak için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Türkiye, PYD´yi silahlandıran Amerika´dan, Halep´i uçaklarıyla vuran Rusya´dan, Çin´den ve birçok ülkeden güçlü olmak durumunda. Binlerce kilometre uzaktaki ülkeler, İslam topraklarına el uzatmamalı, uçak göndermemelidir.
Hoş kalın. Ocak 2017. Antalya. İsmet Kadıoğlu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12