ANAMUR´U TANIYALIM : ANAMUR´U İL YAPMA ÇALIŞMALARINDA ODA VE KOOPERATİFLERİN ROLÜ
-
Tarih: 11.3.2016 23:08:53 / 830okunma / yorum
Gazi Mert (SOHBET KÖŞESİ)

ANAMUR´U TANIYALIM: ANAMUR´U İL YAPMA ÇALIŞMALARINDA ODA VE KOOPERATİFLERİN GÖRÜŞLERİ

Anamur´u il yapma çalışmalarının hız kazandığı 1995´li yıllarda Anamur Ticaret ve Sanayi Odası, Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Anamur Ziraat Odası, Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi, Aydıncık İlçesi Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlıkları aldıkları kararlarla Anamur´un İl olmasını istemişlerdi.

Şöyle ki:

1 - Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığının 2.10.1995 Tarih ve 26 Sayılı Oda Meclisi Kararı şöyleydi:

 “ Anamur Mersin´e 225 km. Antalya´ya 2?0 km. uzaklıkta Coğrafi konumu ile Türkiye´nin en güneyinde bulunmaktadır. Toros dağlarının eteklerinden kıyıya doğru gelişen kent, Deniz kıyısından 3 km. içeride, Deniz seviyesinden 10 m. yüksekliktedir. Anamur Burnu, orta Toros zincirinden “Karga Gedik” dağının Akdeniz´e uzantısından meydana gelmiştir. Bu güzel üçe kapalı bir bölgedir. Anamur´un gelişmesi, alt yapı, ulaşım sorunlarını aşabilmesi ve ilin getirdiği imkanlardan yararlanabilmesi için mutlaka İl yapılması gerekmektedir. Alt yapı, şehir içi yollar, su, elektrik, telefon gibi hizmetlerin yaygınlaşması için kendine ait bir bütçenin olmasını gerektirmektedir. Akdeniz sahil şeridinde yeni bir İl kurulacaksa mutlaka bu Anamur olmalıdır. Milli gelire büyük katkıları olan ilçemiz İl olmalıdır. Anamurlular olarak devlet imkanlarından faydalanmanın İl olmakia olacağı inancındayız. Çünkü ilçe ve yöre çevre halkı en iyi yaşama şartlarına ve devlet imkânlarının iyisine layıktır. Kaymakamlığın başlattığı İlimiz-Yolumuz kampanyasına Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak destekliyoruz. Yctkilüere diyoruz ki, “Anamur İl olmayı bekliyor. Anamur halkı iie. Hakkı ile İL olmaya layıktır.” Oda olarak bu ortak hareket kararını destekliyor, Anamur´un İl olmasını hasretle bekliyoruz. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası olarak Kampanyada her türlü çalışmanın üyelerimizin ve İlçe ekonomisinin geleceğini düşünerek, içinde olacağımızı bildiririz.”

2 -  Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı 4.10.1995 tarihinde toplanarak 13 sayılı karar ile Anamur´un İL olmasıyla ilgili kampanyaya her türlü desteğin verileceği şu şekilde belirtilmişti:

“ Anamur Mersin´e 225 km. Antalya´ya 250 Km. uzaklıkta, coğrafi konumu ile, Türkiye´nen en güneyinde bulunmaktadır. Toros dağlarının eteklerinden kıyıya doğru gelişen kent, deniz kıyısından 3 km. içeridde, deniz seviyesinden 10 m. yüksekliktedir. Anamur Burnu, orta Toros zincirinden “Kara Gedik” dağının Akdeniz´e uzantısından meydana gelmiştir. Bu güzel ilçe kapalı bir bölgedir. Anamur´un gelişmesi, alt yapı, ulaşım sorunlarını aşabilmesi ve ilin getirdiği imkanlardan yararlanabilmesi için mutlaka il yapılması gerekmektedir. Altyapı, şehir içi yollar, su, elektrik, telefon gibi hizmetlerin yaygınlaşması için kendine ait bir bütçenin olması gerekmektedir. Akdeniz sahil şeridinde yeni bir il kurulacaksa mutlaka bu Anamur olmalıdır. Milli gelire büyük katkıları olan ilçemiz il olmalıdır. Anamurlular olarak devlet imkanlarından faydalanmanın il olmakla olacağı inancındayız. Çünkü ilçe ve yöre çevre halkı en iyi yaşama şartlarına ve devlet imkânlarının iyisine layıktır. Kaymakamlığın başlattığı İlimiz-Yolumuz kampanyasına Anamur Esnaf Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu olarak destekliyoruz. Yetkililere diyoruz ki “Anamur İl olmayı bekliyor. Anamur halkı ile, Hakkı ile ÎL olmaya layıktır.” Oda olarak bu ortak hareket kararını destekliyor, Anamur´un il olmasını hasretle bekliyoruz. Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak Kampanyada her türlü çalışmanın üyelerimizin ve ilçe ekonomisinin geleceğini düşünerek, içinde olacağımızı bildiririz.”

3 - Anamur Ziraat Odası Başkanlığı 4.10.1995 tarih ve 11 nolu Oda Meclis kararıyla tüm çiftçileri temsilen Anamur´un İL olmasının başkanlıkça destekleneceği şöyle karara bağlanmıştır:

“ Türkiye´nin en güneyinde bulunan Anamur´umuz, Mersin iline 225 km., Antalya iline de 250 km. mesafede olan şirin bir üçedir. Ancak coğrafi konumu Anamur´u en güneyinde bırakmakla beraber en uçta, çaresiz bir durumda kalmaya mahkum etmiştir. İlçemizin gelir kaynağının büyük bir  bölümünü tarım sektörü oluşturuyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz mesafeler çiticimizin yetiştirdiği ürünü değerlendirememesine ve tarımı felce uğratmasına yetiyor. Akdeniz bölgesi itibari ile bir il kurulma düşüncesi var İse bu mutlaka Anamur olmalıdır. Böylece, çiftçimiz yeni imkanlara sahip olacak, teknolojinin bütün imkanlarından faydalanacak, ürününü değerlendirebilecek yeni ortamlar olacaktır. Kısaca bütünü ile CENNET ANAMUR´UMUZ´un yüzü gülecektir. Anamur´umuz İL OLMAYI BÜTÜNÜYLE HAK ETTİ diyerek, Kaymakamlığımızın başlatmış olduğu İlimiz-Yolumuz Kampanyasını biz Anamur çiftçisinin temsilcisi olarak Anamur Ziraat Odası meclis başkan ve üyeleri destekliyoruz.”

4 – Komşu ilçe Aydıncık İlçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı 4.10.1995 tarih ve 50 sayılı karar ile Aydıncık halkı ve Aydıncık Esnaf ve Sanatkarlarının Anamur´un İL olmasına canı gönülden destek verildiği şöyle belirtilmişti : 

“ Yönetim kurulumuzun 4.10.1995 tarih ve 1995/22 sayılı karan. Aydıncık her yönüyle yeteri kadar gelişememiş bir ilçedir. Bunda da en büyük faktör ilçemizin il´e yakın olmamasıdır. Bu yüzden halkımız ve esnaf camiası mağdur olmaktadır. İlçemizde özellikle, Eğitim konusunda öğrencilerin yeterli imkânları yoktur. İl´e gitmeleri lazım, bunu da her aile kaldıramaz, sağlık İle ilgili sorunlarda acil bir hasta olduğu zaman il´in uzak olması çoğu hastalarımızı yarı yoldan geri döndünnektedîr. Çiftçimizin ürettiği mallarda çoğu zaman kısa yoldan pazarlama oİayı yoktur, çiftçimizde mağdur olmaktadır. Bunun gibî daha bir çok sorunlar ilçemizde mevcuttur. Anamur il olduğu zaman, ilçemizde yatırım artacak, gençlerimize iş imkanları sağlanacak, kısaca ekonomik olarak bir değişim olacak ve sorunlar daha çabuk çözümlenecek ve Aydıncığımızın varlığı da ortaya çıkacaktır. Bu sebeplerden dolayı biz Aydıncık halkı olarak özellikle Esnaf ve Sanatkarlar olarak Anamur´un il olmasını canı gönülden destekliyoruz ve istiyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar olarakta her türlü yardıma hazırız. “

5 – Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi 4.10.1995 tarih ve 200 sayılı kararla Anamur´un İl olmasında yapılacak her türlü kampanyanın içinde olacaklarını bildirerek şu kararı almışlardır:

“ Anamur Antalya iline 250 km., Mersin iline 225 km. uzaklıkta coğrafi konumu ile, Türkiye´nin en güneyinde bulunmaktadır. Toros dağlarının eteklerinden kıyıya doğru gelişen kent, deniz kıyısından 3 km. içeride deniz seviyesinden İÜ m. yüksekliktedir. Anamur burnu, orta Toros zincirinden “Karga Gerik” dağının Akdenize uzantısından meydana gelmiştir. Bu güzel ilçe kapalı bir bölgedir. Anamurun gelişmesi, alt yapı, ulaşım sorunlarını aşabilmesi ve ilin getirdiği imkanlardan yararlanabilmesi için mutlaka il yapılması gerekmektedir. Alt yapı, şehir içi yollan, su, elektrik, tele fon gibi hizmetlerin yaygınlaşması için kendine ait bir bütçenin olması gerekmektedir. Akdeniz sahil şeridinde yeni bir il kurulacaksa mutlaka bu il anamur olmalıdır. Milli gelire katkıları olan İlçemiz il olmalıdır. Anamurlular olarak devlet imkânlarından faydalanmanın il olmakla olacağı inancındayız. Çünkü ilçe ve yöre çevre halkı en iyi yaşama şartlarına ve devlet imkanlarının İyisine layıktır. Kaymakamlığın başlattığı İlimiz – Yolumuz  kampanyasına Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi Meclisi olarak destekliyoruz. Yetkililere diyoruz ki: “ANAMUR İL OLMAYİ BEKLİYOR. ANAMUR HALKİ İLE, HAKKI İLE İL OLMAYA LAYIKTIR.” Kooperatif olarak ortak hareket kararını destekliyoruz. Bu kampanyada her türlü çalışmanın ortaklarımıza ve ilçe ekonomisinin geleceğini düşünerek, içinde olacağımızı bildiririz.”

İşte Anamur´u İl yapma çalışmalarında faal rol oynayan oda ve kooperatif başkanlarının görüşleri…

Hoşça kalınız.

Yazarın Diğer Yazıları
İKİNCİ YARIYIL BAŞLARKEN... (03 Şubat 2019 - Pazar)
GENÇLERDE YARIYIL HEYECANI (18 Ocak 2019 - Cuma)
YENİ YILDA YENİ BİR AİLE MODELİ (01 Ocak 2019 - Salı)
İSLAMİYET BARIŞTAN YANADIR AMA… (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
KURBAN BAYRAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ... (20 Ağustos 2018 - Pazartesi)
YENİ SEÇİLECEK BELEDİYE BAŞKANINA ÖNERİ (21 Temmuz 2018 - Cumartesi)
RAMAZAN BAYRAMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ… (14 Haziran 2018 - Perşembe)
GAZİ BABAM (07 Nisan 2018 - Cumartesi)
İSLAMDA KUTSAL SAYILAN ÜÇ AYLAR (30 Mart 2018 - Cuma)
GEÇMİŞTEN BİR ANI (16 Mart 2018 - Cuma)
BUGÜN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ… (08 Mart 2018 - Perşembe)
ANAMURLU ŞEHİTLERİMİZ (06 Şubat 2018 - Salı)
TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KORKULU RÜYALARI (20 Ocak 2018 - Cumartesi)
BİR YARIŞMANIN ARDINDAN... (20 Ekim 2017 - Cuma)
İSLAMDA İLK ANARŞİSTLER- (15 Ağustos 2017 - Salı)
ORUÇ ÜZERİNE... (28 Mayıs 2017 - Pazar)
RAMAZANA GİRERKEN... (26 Mayıs 2017 - Cuma)
RAMAZAN AYI (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
BAHARIN MÜJDECİSİ; HIDRELLEZ BAYRAMI… (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ANI: İLKOKULA NASIL KAYDOLDUM? (22 Nisan 2017 - Cumartesi)
ÜÇ AYLARIN İSLAM ALEMİ İÇİN ÖNEMİ (29 Mart 2017 - Çarşamba)
DOĞUMUM İLE İLGİLİ BİR NOSTALJİ ( 2 ) (01 Mart 2017 - Çarşamba)
BARIŞA GİDEN YOL SEVGİDEN GEÇER (24 Ocak 2017 - Salı)
SİHİR VE SİHİRBAZLIK ÜZERİNE... (20 Aralık 2016 - Salı)
TÜRK MİLLETİNİN ZAFERİNİN KAYNAĞI (27 Kasım 2016 - Pazar)
KAHRAMAN KADINLARIMIZ (12 Kasım 2016 - Cumartesi)
ANAMUR YAMAÇ PARAŞÜTÜNÜN ARDINDAN (24 Eylül 2016 - Cumartesi)
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR… (17 Eylül 2016 - Cumartesi)
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ (05 Haziran 2016 - Pazar)
GÜZELLER VE GÜZELLİKLER DİYARI: ANAMUR (29 Aralık 2015 - Salı)
BARIŞ ÜZERİNE... (03 Kasım 2015 - Salı)
EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN... (15 Haziran 2015 - Pazartesi)
BİRLİK VE BERABERLİK SAĞLANMALIDIR (13 Haziran 2015 - Cumartesi)
TÜRKİYE TERÖR OLAYLARINI HAK ETMİYOR (09 Nisan 2015 - Perşembe)
DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLAMALARI (06 Mart 2015 - Cuma)
ZİL ÇALDI HAYDİ ÇOCUKLAR OKULA (07 Şubat 2015 - Cumartesi)
BİR ÖDEV BİR HİKAYE (14 Ocak 2015 - Çarşamba)
ANAMUR’DAN KIBRIS’A BARIŞ SUYU (29 Aralık 2014 - Pazartesi)
İŞÇİ VE İŞVEREN HAKLARI... (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
AKINCILAR VE AKINCILIK... (11 Kasım 2014 - Salı)
SAVAŞ VE BARIŞ ANLAYIŞIMIZ (15 Ekim 2014 - Çarşamba)
GÜNDEMDEKİ OKUL : İMAM-HATİP LİSELERİ... (13 Eylül 2014 - Cumartesi)
OSMANLILARDA HUKUK SİSTEMİ (01 Ağustos 2014 - Cuma)
SEVGİLİ VEDAT ÇELİKBAŞ’IN ARDINDAN... (10 Temmuz 2014 - Perşembe)
ORUÇ ÜZERİNE... (06 Temmuz 2014 - Pazar)
RAMAZANA GİRERKEN... (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
KIZLARIN EĞİTİMİNE İSLAMIN BAKIŞI (23 Mayıs 2014 - Cuma)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12