ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ
Tarih: 6.7.2015 00:21:25 / 1341okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

 

          Eğitim: Okulun, öğretmenin, ailenin ve çevrenin istediği şekilde, kişinin davranış geliştirme ve değiştirmesidir. Yani istendik davranış değişikliğidir. Okuma yazma bilmeyen birinin okuryazar olması, bilgisayar kullanmasını öğrenmesi, davranış değişikliğidir. Yere tüküren, asansörde ya da kapalı yerde sigara içen, apartmanın balkonundan halı çırpan kişilerin bu davranışları eğitimsizliktir. Değiştirilmesi de eğitim yoluyla olur. Eğitim bireyi üretken ve araştırmacı yapar, yeteneklerinin ortaya çıkmasını ve gelişmesini sağlar. Bireyi güçlü kılar.         
          Öğretim: Bireyin davranışının değişmesi ve gelişmesi için uygulanan süreçtir. Kısaca değişim sürecidir. İstenen davranışların değiştirilmesi de önceden belirlenmiş bir program dahilinde okullarda verilir. İşte okullarda yapılan programlı öğretme faaliyetlerinin tümü öğretimdir. Kişinin hayatı boyunca devam eden eğitimin okulda, planlı ve programlı olarak uygulanması kişinin öğretimidir. Kısaca öğretim iyi bir rehberlik yapma hareketidir.
          İyi bir rehberliğin yapılabilmesi için, mekan yani okulun fiziki yapısı ve okulun kapısındaki güvenlik görevlisinden müdüre kadar her eleman önemli. Tabi ki eğitim ve öğretimin uygulayıcıları öğretmenler de önemli.

          Eğitim doğumla ölüm arasında süreklidir. Önce anne ile başlayıp, aile, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, lise… şeklindeki okullarda devam eder.

          Okulların bir özel olanları bir de devletin olanları var. Aralarındaki fark, biri paralı diğeri bedava olduğu için kalite farkı vardır şeklinde düşünülüyor. Aslında verilen eğitimin özü aynıdır ve temennimiz hiç bir farkın olmamasıdır.

         Her iki okulda işini çok iyi yapan idari görevli ve öğretmenler de var, çok kötü yapanlar da. Bu devlet veya özel olmasına bağlı bir şey değil. Okulların kalitesini etkileyen üç faktör var; öğrenci, müdür ve ekibi, veli.

         Torunumu 4 yaş grubunda bir özel okula verdik. Tabi bir sürü de para ödedik. İyi oldu mu? Sanırım. 5 yaş grubunda da Antalya Konyaaltı Alper Duru Anaokuluna verdik. Okulun farklı olduğunu çevreden öğrendik. Bizim şartlarımızla nasıl kayıt yaptırabileceğimizin uzun hesabını yaptık. Örneğin öğle grubunda ve bizim çocuğumuzu anlayacak bir öğretmen olmasını istedik.

          Müdüre hanım Aynur Tüfekçi, okulun yönetmenliklerine ve temayüllerine bağlı kalmak kaydıyla, bizim isteklerimize uygun şekli, hak hukuk çerçevesinde oluşturdu. Ve okula kaydını yaptırdık. Bir yıl boyunca dört dörtlük diyebileceğimiz güzellikte, servisiyle, müdiresiyle, müdür yardımcısıyla ve öğle gurubu Papatya Sınıfı öğretmeni Meliha Koçer ile bu seneyi bitirdik.

          Okul, fiziki olarak en uygun şekilde yapılmış. Bu vesileyle okul hakkında biraz bilgi verip, okulun fiziki olarak farklı oluşunun nedenlerini ve okul idare ve öğretmenlerinin nasıl farklı çalıştığını ve Türkiye´de bu okulun örnek bir okul olduğunu ve Antalya´daki okullar değil Türkiye´deki tüm okulların örnek alması gerektiğini burada ifade etmek istiyorum. Torunumun öğretmeni Meliha Koçer´e; çocuklarımızı sene sonuna kadar, nakış işler gibi işleyip, eğitim vermesine teşekkür eder başarılarının devamını diliyor, Allah razı olsun diyorum. Okul Antalya´da değil, Türkiye´de örnek bir okul. Okul Müdiresi Aynur Tüfekçi ve Meliha Hanım da örnek alınacak kişilerden. Tabi diğer öğretmenleri de aynı konumda. Zaten uymayan öğretmen o çalışma sisteminin içinde yok olmaya mahkum ve hepsi de aynı heyecanla çalışmaktalar. Tabi bunu da idare sağlamış ve herkes uymak konumunda olduğunu biliyor.

          “Çocuklarımız için çağdaş, dinamik ve kaliteli bir eğitim anlayışıyla yola çıktık” diyen okul, alanında aranılan isimlerden olmayı hedeflenmiş ve 4 yıl sonunda aranan okul olmuş.

          Okul; “Bir anaokulu olarak, çocuklarımızı ilkeli, doğaya saygı gösteren, toplumsal ve evrensel değerleri bilen ve sahip çıkan, yetenek ve ilgilerinin farkında olan ve geliştiren, içinde bulunduğu anı yaşamayı ve keyif almayı keşfetmiş, kendini gerçekleştirme yolculuğuna sağlıklı adım atmayı başarmış küçük bireyler olarak, bir üst eğitim kurumuna hazırlamak için varız” diyen misyona sahip.

          Okul bir hayırsever iş adamı olan Ali Duru tarafından, 26 yaşında kalp krizi geçirip hayatını kaybeden oğlu Alper Duru anısına yapılmış. Alper Duru Anaokulu Antalya Konyaaltı ilçesi Molla Yusuf Mahallesinde 08.03.2012 yılında eğitim öğretimine başlamıştır. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 3 sınıf 56 öğrenci ile tam gün eğitim vermiştir. 2015 yılı itibarıyla da 8 sınıflı okul, sabah ve öğle grubu olmak üzere 350- 400 öğrenci kapasitesiyle devam etmektedir.

          Okula çocuğunuzu kayıt yaptırıyorsunuz, çocuğunuzu okuldan alabilecek kişilerin parmak izini alıyor idare. Giriş yaptığınızda okulun bina girişinde resmiyle beraber görüntüleniyor ve geldiği anlaşılıyor ve ona göre hazırlıklar yapılıyor. Çıkışta servis değil de siz kendiniz alacaksanız, yine çıkış yapacağınızı kapıda parmak izi vererek bildiriyorsunuz ve öğretmene bildirilerek çocuğunuz kapıya hazırlanıp görevli tarafından velisine teslim ediliyor. İçerde bir işiniz var ise izin alınarak giriyorsunuz. Rastgele içeriye veliler alınmıyor. Bütün bu detayların bir bedeli olmalı. Elektronik ortam ve diğer teferruatların tabi ki bir bedeli var. İşte bu bedeli okulu rahmetli oğlu Alper Duru anısına yaptıran Ali Duru tarafından karşılanmış.

          Ali Duru; Çorumda doğup, tahsil hayatını İstanbul´da tamamlamış. Eşi lale Duru ile evlendikten sonra Alper ve Gözde isminde iki güzel evlada kavuşmuş. İstanbul Kapalı Çarşı´da baba mesleği kuyumculuk yapmış. 1988 yılında Antalya´ya yerleşerek burada da baba mesleğine devam etmiş. Halen İstanbul ve Antalya´da yaşamını devam ettiriyor.

          Bu okulu da 2012 yılında oğlu Alper Duru anısına minik yavrularımızın eğitimine katkı sağlayabilmek amacıyla armağan etmiş.
          Ali–Lale Duru çiftinin oğlu Alper DURU; 1982 de İstanbul´da doğdu. Eğitimine İstanbul´da başladı Antalya´da devam etti. 2000-2004 yılları arasında İstanbul Doğuş Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde okudu. Askerliğini yaptıktan sonra hemen çalışma hayatına başladı. Kariyerine HSBC Bankta devam edecekken sadece 5 gün çalışabildi. Kader onu, 19 Ekim 2007 günü iş çıkışı servis aracının içinde eve gitmek üzereyken ani bir kalp kriziyle aramızdan ayırdı!
          Babası Ali duru biricik oğlu Alper Duru adını vererek onun anısına bu okulumuzu Antalya Milli Eğitimine örnek bir okul olacak şekilde kazandırdı. Ali Duru´dan Allah razı olsun,  Alper Duru´nun mekanını cennet eylesin.
          Okulumuz pırıl pırıl, kuralları var, eğitim ve öğretime hazırlanmış, içerisi çocuklara en güzel hitap edecek şekilde donatılmış. Bundan sonrası idare ve öğretmenlere düşmekte. En önemlisi de çocuklara sevgisiz davranmamak. Onlara her zaman ve her ortamda sevgimizi hissettirmek. Alper Duru Anaokulunda olduğunu gördüm. Onları sevmek. Sevgisiz eğitim, çocuğun damak tadına hitap etmeyen yemek gibidir.
          Bu vesileyle öğretmen olarak öğretmenlere sözüm olacak. Bütün zorluklara ve olumsuzluklara rağmen mesleğimizde başarılı ve öğrenciler tarafından sevilen bir öğretmen olmak için, sevgili öğretmenim,  öğrencilerimizi inadına sevin.
          Öğretmenim, “İNADINA SEVGİ” sloganın olsun. Sevimli ol ve sevgiyle hoş kal öğretmenim. İsmet Kadıoğlu Haziran 2015 Antalya.

 

 

 

Anahtar Kelimeler: ALPER, DURU, ANAOKULU, İNADINA, SEVGİ
Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12