65 YAŞ ve ÜZERİ (Menderes Türel´in dikkatine)
Tarih: 23.5.2016 01:16:01 / 1072okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Şehir içi taşıma işlemini belediyeler üstlenmiştir. Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hizmetin kaliteli olması için yolcu odaklı olmak zorunludur. Bu hizmette yolcu memnuniyeti önemli olmalıdır. Bu anlayış benimsenmelidir. Toplu ulaşımın olması gereken hususlardan biri yolcu bilgilendirmesidir. Araç içi ekranlar, afişler; araç içinde ve bilgilendirme yerlerinde, özellikle vatandaşın takip edememesi hali olabiliyor, aracı kullananlar vasıtasıyla bilgilendirmeler yapılmalıdır. Yolculuk halinde zaten duraklarda ve araç içerisinde olmak zorunda.

İstanbul, İzmir, Antalya veya Mersin fark etmiyor her il ve ilçede, metro, Tranbay, metrobüs, otobüs veya minibüslerde, sıradaki durak bilgisi sesli bir şekilde ve yazılı ve ekranda görüntülü bir şekilde verilmelidir.

Personellerin özellikle sürücülerin ilgili birimler tarafından bilgilendirme ve davranış konusunda eğitime tabi tutulup bilinçlendirilmelidir.
Gözlemlediğim ve başımdan geçen birkaç olayı sizlerle ve yetkilerle paylaşmak istiyorum.

Akşam saat 18´den sonra şehir içi otobüslerde yolcu sayısı oldukça fazla oluyor. İş çıkışı ya da mevsimine bağlı olsa da akşamın olması dolayısıyla evlere dönüş saati olduğu için.

Otobüs (Büyükşehir belediyesine ait, yani minibüs değil) durakta durdu; ön kapıdan yolcu binmeye başladı, orta kapı açılmadı ve vatandaşın birisi yüksek sesle “şoför bey orta kapıyı açar mısınız” diye seslendi. Şoför; “kardeşim buton var ona basacaksınız açacağım, müneccim miyim ben” diye yüksek sesle söylenip kapıyı açtı. Şoför haklı; ancak çok kalabalık, düğmeye basmak kalabalıktan dolayı ulaşılamadığından mümkün olmayabilir. Ayrıca düğmeye basacaksın ama yerini bulamayabiliyorsun. Ya da vatandaş çok fazla otobüse binmediği için bu kuralların farkında olmayabiliyor. Hastane veya devlet dairesinde, mahkemede vs. gibi yerlerde bir işi olur zorunlu gelmiştir. Hatta parası vardır kartlı binişi de bilmez, diğer bir yolcu aracılığı ile binebilir. İşte bu gibi mazeretlerin olabileceğini şoför bilmeli değil mi? “Ben müneccim miyim?”

Otobüslerin arkasında numaralar (Örneğin KC06 gibi) yok. Sadece ön camda var. Vatandaş durakta duran ama hareket etmek üzere olan otobüsün biniş kapısına arkadan yanaşır ve sorar “Markantalya´dan geçer mi?” Şoför aynen şöyle der “Arabanın önünde yazıyor.” Be kardeşim Allah rızası için, “geçer ya da geçmez” demen tek kelime, üç kelimeli cümleyi söylemenin yerine tek kelimeyi söylesen günah mı işlemiş olacaksın.

Durakta duran yolcu gitmek istediği noktaya hangi otobüsün gittiğini bilmemekte. Duraktaki yolculara soruyor onlar da bilemiyor. Gelen otobüs durunca kapıdan kafasını uzatarak şoföre soruyor, “İl sağlık Müdürlüğü´ne hangi numaralı otobüs gider şoför bey?” şoförün cevabı; sanki azarlar gibi “bilmem…”

Bayan iki eli dolu koşarak otobüse biner. Elindeki eşyaları hemen kapı arkasına koyar. Kartını çıkaracak ve kart basacak. Yaşlı kadın. Ayakta zor duruyor. Zor şartlarda kartını basıyor. Tabi ki orada duruşu hatalı. Şoför düzgün ve uygun bir şekilde, diğer bir vatandaşın yardımıyla kapıdan uzaklaştırıp ortalara yollaması doğru olanı. Ama şoför bey tam tamına aynı olmasa da yaklaşık olarak azarlar gibi “hanım efendi orada durmayın ortalara gidin” der. Ben de en ön koltukta oturuyorum, genç bir delikanlıya teyzenin eşyalarına yardım et oradan uzaklaştır, yoksa şoför hanımefendiyi daha fazla durursa dövecek diyerek homurdanıyor, karnımdan konuşuyorum.

Tabi gençler de alem. O teyzeleri ya da başka yaşlı ve çocuklu kişilerin ayakta olduklarını görmezler. Ya uyur numarası çekip kafalarını koltuğa dayar gözlerini yumarlar. Ya da en kötüsü ellerinde akıllı telefon onunla uğraşır dururlar. Gözlerini bir kaldırıp bakmazlar. Benim o cep telefonuyla oynamalarına rahatsızlığımı da bahane ederek bazen dayanamayıp, oğlum bak yaşlı teyzen, amcan yer verir misin dediğim oluyor.

Yolcu biniyor. Binerken ben şu adrese gideceğim hangi durakta ineceğimi bilmiyorum, bana söyler misiniz der. Şoför de tamam der. Ama cep telefonu ile durmadan konuşmakta. Dediği yere gelir ve geçer, telefonla devamlı konuşmasından dolayı yolcuya ineceği durağı söylemeyi unutur. Şoförün sürekli telefon ile konuşması doğru mu? Zaten o kadar hızlı sürüyorlar ki, adeta sağa sola çarptı çarpacak korkusu içinde yayık ayranı gibi olduğun yerde çalkalanıp durursun.

Çok eşyan vardır, durak haricinde şartlar müsait, indirebilir misin dersin hayır der, tabi ki haklı kurallara uymak durumunda. Ancak yine yolcunun lehine ama yolcuyu alırken durak harici el kaldıranı( tabi şartlar uygun olmak üzere) her seferinde alıyor. Çifte standart olmadı mı kardeşim. Hiç birini yapmayacaksın.

Zihinsel engelli bir vatandaş eşyaları ve her şeyi birbirleri ile karıştırıyormuş. Armuda kiraz kiraza şeftali, tavuğa mısır demesi gibi. Akıl hastanesine yatırılmış ve belirli bir süre kaldıktan sonra doktora doktor bey ben akıllandım, artık karıştırmıyorum demiş hasta. Doktor muayene etmiş doğru iyileşmiş. Ve çıkış işlemlerini yapmaya başlamış. Evrak üzerinde son imzasına atacağı sırada hasta, doktor bey benim kafama takılan bir durum var; ben kendimin darı(mısır) olmadığımı biliyorum ama tavuklar bunu biliyor mu demiş. İşte bu durum gibi benimde 65 yaş üzeri ve diğerleri için kafama takılan bir durum var:

Hükümet, 65 yaş üstündeki vatandaşların hangi şehirde olursa olsun, sorunsuz bir şekilde toplu taşıma araçlarından yararlanabilmesi için yönetmelik çıkardı. Ve bu vatandaşlar araçlara nüfus cüzdanlarını göstererek ücretsiz araçlara binebilirler şeklinde kanuna dayalı yönetmelik var.

2 Ağustos 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´nın da 4 Mart 2014 tarihinde yayımladığı yönetmelikle yürürlüğe giren 6495 sayılı kanunun 88.maddesi gereği, 65 yaş ve üzerindekilerin ‘nüfus cüzdanlarını göstererek´ ücretsiz olarak faydalanabilecekler.

Ben tam bir yıl önce İzmir´e uçakla gittim. Uygun zamanda bileti aldığım için otobüs biletinden daha ucuz ücretle gittiğimi de söylemeliyim Oradan Manisa Demirci´ye gidebilmem için otogara gitmek lazımdı. Elimde valiz koşturarak ve acele bir şekilde şehir içi otobüs bileti satan gişeyi buldum. Bileti aldım ve öğretmen indirimi yazısını gördüm, ben öğretmenim işte kimliğim deyince biletçi; hocam al şu paranı ver biletleri sen 65 yaşındasın kimliğini göster ücretsiz gidersin dedi. Tabi ki hoşuma gitti ve yasanın gereği yapılıyor.

Şu an İzmir´in uygulamasını bilmiyorum ama diğer şehirlerde örneğin Antalya´da kart çıkartıyorsunuz. Ama kafama takılan aynı kart neden Ankara veya Mersin´de Anamur´da geçmesin. Ya da kimlikle ücretsiz binilmesin. Ayrıca Mersin´de de bir kart mı çıkartmalı? Eğer öyleyse bu zor bir durum, sanırım.

Ben bu konuyu da şunun için gündeme getirdim. Komşum esnaf ağzını açıp gözünü yumuyor bu bir haksızlık, benim bir arkadaşım bu kurala uygun olduğu halde para verip uygulamıyor diyor. Ayrıca tam şahit değilim ama minibüsler bu duruma söyleniyormuş diye duydum. İnşallah öyle değildir. Bu uygulamanın sosyal devlet olmanın gereği diye düşünüyorum. Esas konu da bir şehre ait çıkartılan kart tüm belediyelerde geçerli olsun.
Bizden söylemesi, uygulaması yetkililere ait. İyi hizmet, kaliteli hizmet kimden gelirse Allah ondan razı olsun.
Hoş kalın. Mayıs 2016, Antalya, İsmet Kadıoğlu.

 

 

Anahtar Kelimeler: ÜZERİ, Menderes, Türel, dikkatine
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12