40 YIL SONRA DEMİRCİ´Lİ "ESKİ DOSTLAR"
Tarih: 19.6.2015 00:46:19 / 1368okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

Yazımın başlığını “Eski Dostlar” şeklinde belirlemiştim. Ancak orada bulunduğumuz süre içinde ve ayrıldıktan sonra ikili görüşmelerimizde, bu birlikteliğin en önemli tarafının 40 yıl sonra olabilmesi olduğunu anladım. En son Şükrü Nail Sayın öğrencimim bana telefon edip hocam nerelerdesin nasılsın şeklindeki konuşmamızda yine en önemlisinin 40 yıl süresinin olduğunu anladım ve Hamise Şaşmaz´ın “Eski Dostlar” şarkısını söylemesinin öneminin önüne geçen 40 yılı, yazımın başlığına koymak durumunda kaldım ve iyi de ettim.
*
Demirci isminin menşei ile ilgili olarak değişik kaynak ve varsayımlar bulunmaktadır. Bunlardan biri şöyle:
Amasyalı Sirabon, demirci Dağı´na Temiros Dağı ve Demirci Çayına da Temiros Çayı demektedir. Buna istinaden şehrin ilk isminin de Temiros olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Nitekim Demirci ile ilgili olarak Boyacıoğlu Alakese (1972) tarafından yapılan bir araştırmada şehrin içinde çarşı merkezinde bulunan ve Lord isimli Rum bir manifaturacının dükkanında demir kepenkler üzerinde “Temurçi Temurroslu Mağazası” yazdığı ifade edilmektedir.

Malazgirt Zaferi´nden sonra Türklerin Anadolu´ya yayılmaları esnasında yöreye gelen Türk Akıncılar suları pek bol, havası çok güzel manasına gelen Türkmen lisanı ile “Temuçi” demişler ve 1928 Harf inkılabı´na kadar bu isim kullanılmıştır.
*
Demek ki Demirci, Türk Akıncılarından Türkmenlerin yerleşmiş olduğu tarihi çok eskilere dayanan bir Türkmen yurdudur. Böyle tarihi renkli, suları bol ve buna dayalı olarak Mayıs ayında yeşillikleri zengin ve havası çok güzel olan manasına gelen “Temuçi”´de ilk göreve başlamıştım. İşte ilk göz ağrım Demirci ilçesi ve dede, ebe olmuş öğrencilerimin 15- 20 yaş arası çocuklarımı unutamamıştım.
*
Eğitim; çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme, terbiye. Kısaca kişinin istendik davranış değişikliği kazanmasıdır.
Öğretim ise, okulda olan planlı sistemli bir amaca yönelik yapılan sistemli bir iştir. Daha basit bir tanımla eğitim adam etmeyi, öğretim ise bilgi kazandırmayı amaçlayan süreçlerdir.
Öğretmenlerin görevleri çalıştığı okullarda öğretim yapmaktır. Yani öğrencilere okulun amaçları doğrultusunda bilgiler vermek onu önüne çıkacak sınavlara hazırlamaktır. Örnek olarak, matematik dersinde kişiye düşünmeyi hem de doğru düşünmeyi yaptırabilmek, problem çözmesini sağlamak için matematik problemlerini nasıl çözeceğini öğretmektir. Matematik ve fizik öğretmeni, Nazmi Özkul´a; kaliteli ürünü nasıl üreteceğini ve fabrikasında her türlü çıkan problemleri nasıl çözeceğine dair doğru düşünmeyi, matematik problemlerini çözmesi sayesinde öğretti ve işini en kaliteli şekilde yapmaktadır.
“Yafes´in Keçisi”
Bir alim olan Yafes´ten hükümdar keçiye kitap okumayı öğretmesini ister. Yafes, zor olan bu işin bir yolunu bulur. Kitabın her sayfa arasına biraz ot, yaprak vs. koyar. Keçiyi bu yolla yönlendirir. Kısa sürede keçi, her sayfayı dili yardımıyla çevirip aradaki otu yemekte sonra da başını sağa sola hafifçe sallamaktadır. Daha sonra Yafes, her sayfaya değil de aradan birkaç sayfaya bu otlardan koyar. Keçi arasında ot bulunan sayfayı bulana kadar diliyle sayfayı çevirmekte başını sallamaktadır. Yafes sonunda, hükümdarın karşısına keçi ve bir kitapla çıkar. Kitabın sayfa arasında hiç ot yoktur. Hükümdarın gözü önünde keçi tek tek otu arar ve son sayfaya gelene kadar başını sağa sola sallar ve kitabın son sayfasını da çevirir.
Hükümdar alaylı bir dille sorar; “Sor bakalım ne anlamış?”
Yafes cevap verir; “Ben dilinden anlamıyorum, isterseniz siz sorun…”
İşte Yafes´in keçiye uyguladığı işlemler öğretimdir. Hükümdarın bir alime karşı takındığı tavır eğitimsizliktir.
*
Dost; varlığını her yerde hissettiğin kişi. Dost dediğin, matematiksel olmalı; sevgiyi çarpmalı, geçmişi çıkarmalı, üzüntüyü bölmeli, yarını toplamalı.
Dostluk, iki dost arasında, kopması mümkün olmayan bir bağın oluşmasıdır.
Dostluk, içinde çok fazla sevgi bulunduran bir değerimizdir. Dostluk, paylaşmak demektir. Dostluk yıllarca edinilen arkadaşlıklardan sonra oluşur. Dostluk çukurda biriken yağmur suyu değil ki güneş vurunca yok olsun. Gerçek dostluk, su gibi buharlaşsa da, rahmet olarak, yağmur misali geri döner. Demirci de 40 yıl önce buharlaşmıştı, 40 yıl sonra 16 Mayıs´ta rahmet olarak geri döndü.
*
Tarihe ismini yazdırmış Demirci´de ilk öğretmenliğime 27 Kasım 1972 yılında başladım. Öğretmen olarak çalıştığım süre içerisinde kaç dönem mezun olmuş öğrencilerim vardı. Demirci Lisesi´nin ilk mezunları ve sonrası birkaç dönem mezun olmuş öğrencilerim var ve Türkiye´nin çok değişik yerlerindeydi. Benim gözümde o zamanın öğrencilerinden, Hamise Şaşmaz, Uğur Nalbantoğlu, Cahit Tekin ve diğerleri, Demirci´deki organizasyonunu da Mehmet Coşar ve Nurullah Temur yaparak, 1975, 1976 ve 1977 mezunlarını, bir yıla yakın bir zamandır bizzat telefonla ve sanal ortamdaki uğraşıları sonucunda 16- 17 Mayıs 2015 Cumartesi Pazar günleri, yine Demirci´ye yakışır bir şekilde yeni yapılmış ve ilk müşterisi iki gün yalnız şahsım ve daha sonrası 70 kişiden oluşan öğrencilerim olmuş ve güzel bir birliktelik Hisar Termal Otelde olmuştur. 40 yıl dile kolay. Sonrası benim için öğrencilik bitmiş dostlar ve dostluklar oluşmuş 70 kişi ile birliktelik ne kadar hoş ve güzeldi. Anlatamam. Herkesin yaşadığı gibi, ben dolu dolu çok duygulu anlar yaşadım. Beni Demirci´den arabalarına alıp götüren, Cahit Tekin, Uğur Nalbantoğlu ve kardeşi Nesteren Nalbantoğlu, Nermin´le karşılaşma anımızı unutamam.
*
Hisar Termal otelde, bizden önce gelmiş ve bizi bekleyen, öncesinin öğrencileri sonrasının dostlarıyla karşılaşmam unutulamaz anlardı. Emin Dinçer´i herkesin adına yanaklarından öpüp beline sarıldığımda ağlamamak mümkün müydü.
*
Demirci Spor lokalinde eczacı İbrahim Bey´in ilgisi sonucunda Necati Öztürk öğretmenimize ve öğrencim ve işadamı Hamdi Öğütçü´ye ulaştırması ve buluşturması ayrı bir unutulmazdı. Hamdi tahmin edilemeyen bir yakınlıkla  ilgilenmiş ve tabiri caiz ise beni bir gün sırtında taşımıştır. Ve onun sayesinde, öğrencilik döneminde, sevimli, gayretli, hırslı, bu hırsından dolayı kendine göre başarısızlık saydığı konular karşısında ağlayan, öğretmenlerinin peşinden ayrılmayıp, okumak için çırpınan lisenin en küçük öğrencilerinden, sonrası koskocaman olmuş banka müdürü olarak emekli olmuş Nezahat Karakılınç ile telefon konuşmamda çok duygulu anlarımı artık unutur muyum bilmem.
*
Akşamki yemekte konuşmalar vardı. Mehmet Coşar organizatör olarak, Şükrü Nail Sayın ve Hamise Şaşmaz sınıf başkanları olarak birer konuşma yaptılar. Öğrencilik dönemleri öğretmenleri bu dönem ve sonrasında dostları Necati Öztürk ve Ben birer konuşma yaptık. Ben konuşmamda, mutluluk hedef çıtanın üstüne çıkılması halinde kişide oluşan duygular topluluğudur. Örneğin, mezuniyet döneminde öğrencilerin birlikte havaya şapka fırlatmaları mutluluk gösterisidir. Mutluluk, yakınlarınla, şu anda olduğu gibi öğrencilerinle yemek yemek, piknik yapmak, çığlık atmak, şarkı söylemektir. 40 yıl sonra burada sizlerle olmaktan mutluyum şeklinde düşüncelerimi ifade ettim.
*
Yemekte, keşkek kazanında keşkek karıştırarak fotoğraflar çektirildi ve yemek sonunda keşkekte yendi. Sonrası müzik eşliğinde eğlenildi ve o bölgenin oyunları başta olmak üzere değişik yörelerden bilenler oyun oynadılar. Bunlardan en güzelini Dilşeker çiftinin oynadığını söylemeden geçemeyeceğim tabi ki. Hamise Şaşmaz, “Eski Dostlar” şarkısını bizzat söyleyerek (Maşallah becerikli kız) geceye renk katanlardan oldu. Benim lisede kurduğum ve öğrettiğim Silifke Folklor ekip öğrencileri de mevcut olmasına ve oynamak istemelerine rağmen müziğinin çalınamamasından dolay oynanamadı.
*
Gece saat 1.30´a kadar eğlenildikten sonra otelde yatıldı ve Pazar sabahı kahvaltıdan sonra Lise Müdürüne okul açtırılıp herkes sınıflarını ziyaret ederek sıralarına oturup resim çektirdiler. Daha sonrasında Lisenin merdivenlerinde ve 40 yıl önceki aynı merdivenlerde topluca aile fotoğrafı çektirerek yine kucaklaşarak herkes geldiği ve yerleşmiş olduğu yöresine arkasına bakarak gitti. Manisa´nın doğusu, 40 yıl önce 12 bin civarında nüfusa sahip ve şimdi de çok fazla değişmemiş olan Demirci; gidenlerin arkasından beni yine yapa yalnız bıraktınız gidiyorsunuz sık sık gelin 40 yıl çok uzun bir zaman diyerek duygulu masum bakışlarıyla aynı yerde kaldı maalesef.
Hoş kalın. İsmet Kadıoğlu. Haziran 2015 Antalya.

 

 

 

                                                                                                                       

 

 

 

Anahtar Kelimeler: 40, YIL, SONRA, DEMİRCİ´Lİ, "ESKİ, DOSTLAR"
Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12