(2) YANLIŞLARIN UĞRUNA 301 ŞEHİT ( İKİNCİ BÖLÜM)
(2) YANLIŞLARIN UĞRUNA 301 ŞEHİT ( İKİNCİ BÖLÜM)
Tarih: 9.6.2014 12:50:12 / 1381okunma / yorum
Mustafa KAYA

Olayların bir bölümünü yazımızın birinci bölümünde ele almıştık.Burası ikinci bölümüdür.

     Soma maden kazası denilen olay tamamen bir ihmaller,ilgisizlikler, yandaşça davranış,benim adamım dokunmayın, ben hükümetin yandaşıyım bana dokunamazsınız,bakınız benim eşim bile AKP’den meclis üyesidir …gibi yanlış düşüncelerin ve yanlışların silsilesinin sonucudur.

     CHP ve MHP’nin Soma kazasının öncesi  meclis araştırma tekliflerini  AKP çoğunluğu ile reddedilmiş olduğunu yazımın birinci bölümünde bahsetmiştim.

   Yerel seçimin 30 Mart 2014’te olduğunu hepimiz biliyoruz.Seçimden önce Milliyetçi Hareket Partisinin hemen hemen her yerde bir kömür ocağında  zor şartlarda çalışan bir işçi göstererek <ARTIK YETER TÜRKİYEM SÖZ SENİN!> Maden işçilerimiz soyulmasın ve çile çekmesin  anlamında bir sloganı vardı.Sanırım bir çoğumuz fark etmiş olmamız gerekir.Bu slogan her yerde gösterilmişti ve BENGİ TÜRK televizyonunda  yayınlanmaya devam etmişti. MHP bu durumu seçimden aylar öncesi fark edip slogan haline getirirken hükümet eden kişiler ve sorumlular bu görünerek gelen kazayı neden görmedi veya görmezden geldi?

    Önceki yazımda bahsetmiştim.Bu Soma kazası olmadan 20 gün önce meclise muhalefet tarafından  öncelik Soma olmak üzere tüm maden ocaklarımız için verilen araştırma önergesi AKP’liler tarafından kabul görmemiş, hatta Başbakan:>SOMA İLE İLGİLİ ÖNERGE SADECEO GÜNÜ ve  GÜNDEMİ ENGELLEMEYE YÖNELİKTİR>diyerek hem alay etmiş, hem de karşı çıkmıştı.Peki şimdi ne oldu?Muhalefet bu tehlikeyi fark ederken siz uyuyor muydunuz diye sormak hakkımız değil mi?

     Bu hükümetin icraatlarını on iki yıldır görüyoruz ve  yaşıyoruz.Kendinden olmayan herkesi ötelemeye çalışırken, kendinden olmayan belediyelere gerekli ve gereksiz saldırıyı reva görüyorlar. Maden işçilerini zor kullanarak AKP mitingine götüren,maden ocağı sorumluları ve hükümet: Bu kaza trafo patlaması diye sebep gösterdiler.Halbuki içerden yaralı ve sağ olarak çıkan  insanlar ise  bu görevliler ve yetkililerin tam aksine<GAZ PATLAMASI>diye sebep gösterdiler       Şimdi insanın aklına şu soru geliyor.Bu, olayın sebebini saklamak değil midir?

    Dokuz ay önce Enerji bakanı TANER YILDIZ Soma kömür işletmeleri için:ÖNEK VE GURUR DUYDUĞUM BİR İŞLETME> diyordu.Şimdi insanın aklına gelmez mi gurur duyulan bir yer 301 işçiyi yutarsa gurur duyulmayan yerler ne olur?

    Başbakanın Soma’da  yaralı(üzgün) bir kişiye:<GEL LAN BURAYA İSRAİL DÖLÜ!> diye hitap etmesi yakışabilir mi? Polislerce etkisiz hale getirilmiş yere yatırılmış  bir genci,bir hışımla, tekmeleyen bu Yusuf Yerkel isimli Müşavir yardımcısı herhalde önümüzdeki genel seçimde millet vekili olacaktır? Hüseyin çelik de her haliyle doğru ve gerçek olan bu olayı <BÖYLE  BİR OLAY OLMAMIŞTIR > diye milletten saklamaya çalıştığı için daha yüksek mevkilere gelecektir.?!Sanırım darp edilenin değil de darp edenin yani döğenin rapor alması da dünyada bir ilktir.( 7 günlük iş göremezlik raporu).Bu yazıyı kaleme aldıktan sonra görevden alındığını duydum.

     Bir de İzmir Vali yardımcısı bir Beyefendinin Soma’da ölenlerin arkasından<AKILLI OLANLAR KURTULDU> demesi ile bir başka yetkilinin, bir başka maden  kazasında>GÜZEL ÖLDÜLER> demesinin ne anlama geldiğini de siz değerli okuyucularıma bırakıyorum.

   Ülkücü  Mustafa PEHLİVANOĞLU’nun idam edileceği sırada ailesine yazdığı mektuba,Mısır darbesinde öldürülen Rabia isimli kıza, Diyarbakır’da dostları BARZANİ ile bir araya geldiklerinde İBRAHİM TATLISES ve ŞİVAN PERVER isimli vatan haini bir kişinin söylemiş oldukları türkülerde ağlayanlar 301 kişinin ölümüne neden ağlamıyorlar? Tamam. RABİA’ya da ağlayalım ama Soma maden kazasında  babası ölen 9 yaşındaki kızın babasının mezarı başında mektubu ile ağlayan ve mezarı başında babalarının doğum gününü kutlayan çocuklarımıza  neden ağlamıyoruz?

 Soma kazasında   Hükümet ve yandaşlarının< BURASI ÇOK GÜZEL DENETLENİYORDU< demelerine mi inanalım, yoksa linyit ocağından simsiyah kömürlü yüzlerle çıkan işçilere mi inanalım.

     Yazımı bir başka yaralıya: Tekrar maden ocağına inecek misiniz? Sorusuna karşılık:< KREDİ BORCUM VAR İNMEK ZORUNDAYIM> diye vermiş olduğu cevabı ile bitiriyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
GÜNAYDIN SAYIN MELİH GÖKÇEK! (21 Mayıs 2015 - Perşembe)
TOPLUMDA KADININ ÖNEMİ VE ŞİDDET (05 Şubat 2015 - Perşembe)
BAYRAĞIN ÖNEMİ (30 Temmuz 2014 - Çarşamba)
TÜM OLUMSUZLUKLAR ARASINDA (01 Temmuz 2014 - Salı)
ÇOCUK TERBİYESİNDE SEVGİ (07 Mayıs 2014 - Çarşamba)
SİGARA TEHLİKESİ (07 Mayıs 2014 - Çarşamba)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12