21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI
Tarih: 25.6.2015 00:26:39 / 1253okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

 

          Daha önce bu konuda iki yazı yazdım. “MERVE İÇERİ” ve bir diğer yazımda “MERVE GİRMEYECEĞİNE GÖRE SERAP GİRSİN” şeklindeydi. Genel anlamda bu yazılarımda, kullandırılmayan haklardan ve özgürlüklerden bahsetmiştim.

          Ve yazımın birinde şöyle demişim: 1999 seçimlerinde iki başörtülü kadın aday TBMM´ye girmeye hak kazanmıştı; MHP´den Nesrin Ünal ve Fazilet Partisi´nden Merve Kavakçı.

          3 Mayıs 1999´da TBMM´deki yemin töreninde, yemin sırası Kavakçı´dan önce olan MHP´li Nesrin Ünal, başını açarak yemin etti ve Genel Kurul´dan büyük alkış aldı. Kavakçı ise, yemin töreninin ortasında Meclis´e başörtüsüyle girdi. FP sıralarından Kavakçı´nın salona girişi sırasında alkış koparken, DSP´li vekiller ise ellerini sıra kapaklarına vurarak protesto ettiler. MHP, ANAP ve DYP´liler ise olaya seyirci kalmayı tercih etti.

          Bu duruma, Başbakan Bülent Ecevit ve iki bakanı bizzat müdahale etti. Üçlü, kürsüye giderek oturumu yöneten geçici başkan Ali Rıza Septioğlu´ndan Kavakçı´yı dışarı çıkarmasını istediler. Ancak Septioğlu, Bakan Türk´ün, ´Laik Cumhuriyete yakışmıyor´ uyarısına ´Laiklik Cumhuriyetle ne alakası var´ diyerek Kavakçı´yı dışarı çıkarma eğilimi göstermedi.

          ´Türkiye´de özel yaşamda kadınların giyim -kuşamına başörtüsüne kimse karışmıyor. Ancak burası özel yaşam alanı değildir. Devletin gelenek ve kurallarına burada görev yapanlar uymak zorundadır. Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz´ sözleri Ecevit´e ait. DSP´liler de kürsü etrafında toplanarak alkışla ´Dışarı´ diye tempo tutmaya başladı. Sonuçta, Kavakçı yemin etmeden Genel Kurul salonundan ayrıldı.

          Merve Hanımı "dışarı dışarı" diye onu dışarı çıkaranlar şimdi dışarıda. Merve Hanım kardeşimiz onların yanında değil içeride mecliste olmalı. Bu da Ak Parti´nin görevi. Eğer milletvekili yapılmaz ise tabi ki söyleyeceklerimiz olacak. Bekliyoruz, şeklinde yazmıştım.

          O zaman milletvekili adayları belirlenmemişti. Adaylar belirlendikten sonra ve Merve Kavakçı´nın kardeşi Ravza Kavakçı için yazdığı son yazısında da bahsettiklerinden anladıklarımıza göre, tüm tesettürlüler adına çok eziyet çeken ve bu konunun lideri olan Merve Hanım yerini kardeşine bırakmış.
         Bununla ilgili Ravza´ya “yolun açık olsun kardeşim” diyen Merve Kavakçı´nın yazdıklarından bazıları:
          “On altı sene önceydi, bugün gibi TBMM´de bir ant içme günüydü, sen yukarıda locada, ben Genel Kurul´da Türkiye ve dünya kamuoyu nezdinde Müslüman başörtülü bir kadının linç edilişini milletçe yaşadık. Biliyorum o anlarda sen, çaresizliğin, öfke ve korkunun, yanımda olamayışının ızdırabını yaşadın. Çünkü sen hep yanımdaydın. TED Ankara Koleji´ndeyken de Richland´da okurken de University of Texas´da Bilgisayar Mühendisliği bölümündeyken de, Howard´da doktora yaparken de... Başbakan Ecevit, “bu kadına haddini bildirin” komutunu verdiğinde de, Cumhurbaşkanı Demirel bana ajan provokatör iftirasını attığında da, 28 Şubat medyası da bunları emir tellaki edip evimizi, mahallemizi, yerimizi, yurdumuzu bize dar ettiğinde de sen yanımdaydın… Savcı Nuh Mete Yüksel bir gece evimi işgale yeltendiğinde de, aradan yıllar geçip, sular durulup, Ak Parti iktidar olduğundan epey sonra, uluslararası bir konferansta konuşmak üzere birkaç günlüğüne İstanbul´da bulunduğum bir günün gecesinde, saat 3 sularında, Şişli´de otelde beni tutuklamaya “gönderilenler” kapımızda peyda olduğunda da sen yanımdaydın.
          Sen İstanbul´da ben Ankara´da, 1999 seçimlerindeki kampanyam sırasında sen bir taraftan benim işlerime yetişiyor, diğer yandan Belediye Meclis üyeliğine aday olduğun Bahçelievler ilçesinde kendi seçim çalışmalarına koşturuyordun. Beraber çok şey gördük, üzüldük, sevindik, şaşırdık. Şimdilerdeki birçokları henüz bu davanın “d”sini bilmezlerken biz çok şükür içindeydik.
          Birçokları senin Türkiye´de Akbil denen akıllı biletleri ilk defa üreten o küçük dahi mühendis ekibinin içinde olduğunu bilmez mesela. Sonra da uzun müddet İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nde Avrupa Birliği departmanında çalıştığını, Afrika, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerini kapsayan bir dizi uluslararası projeyi başarıyla yönettiğini… Ama daha da önemlisi hem Doğu´yu hem Batı´yı iyi okuyabilen, ortaokuldan sonra eğitiminin tamamını Amerika´da almış, bu eğitimle edindiği bilgiyi, üstlendiği vazifelerle Türkiye insanının hizmetine sunmuş genç bir idealist olduğunu…
          Bugün seni başındaki örtünle Meclis´e uğurluyoruz. Yalnız değilsin, Fatma var, Zehra var, Leyla var, Hüda var, çok var! Emr-i bil mağruf nehy-i anil münker yapmanı diliyoruz. Yolun açık, cihadın mübarek olsun Ravza Kavakçı!” diyor Merve Kavkçı İslam, kardeşine.
          Ak Parti 12 yıllık iktidar döneminde, tüm konularda olduğu gibi örtü konusunda da var gibi gösterilen ama olmayan kanunların yokluğunu tüm partilere gösterdi. TBMM´ine 3´ü HDP´den 18 tanesi de Ak Parti´den olmak üzere 21 tane örtülü bayan milletvekili girdi.  1999´da Nesrin Ünal başörtüsünü boynuna indirerek yemin etmişti ama bu 21 milletvekili tesettürlü şekilde yemin edip vekil oldular.

          Ravza Kavakçı´nın ablasının başörtüsü ile yemin etmesi üzerine yeğenlerimden birinin duygularının bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.
          “Bugün Ravza KAVAKÇI Meclis kürsüsünde yemin ederken gözyaşları içerisinde kaldım. Ey birileri! Neden mi? Siz bunu anlayamazsınız. 1999 yılında Merve KAVAKÇI´ya dışarı dışarı diye tempo tutulmak suretiyle akıttığım gözyaşlarımı anlayamadığınız gibi. Siz bunu anlayamazsınız. M. Kavakçı O gün Milletin Meclisinde yemin ettirilmeden bir suçlu gibi kapı dışarı edilirken, kendisini Milletin üstünde görüp, ülkenin sahibi davranarak tepeden bakışlarının ruhumuzda bıraktığı izleri anlayamadığınız gibi..
          Müslüman kimliği ile aday gösterip meclise getirdiği bir hanım efendinin ardında durma cesareti gösteremeyecek kadar “ÖZGÜVENİ” örselenmiş siyasilerin acziyeti karşısındaki halimizi anlayamadığınız gibi..

          O yüzden bu gün Ravza KAVAKÇI ablasının 16 yıl önceki başörtüsüyle yemin ederken akıttığımız gözyaşlarını siz anlayamazsınız. Çünkü; siz millete tepeden bakan sözüm ona “Seçkinci sınıf” içerisinde görüyorsunuz kendinizi. Bu nedenle de Milletle kavga halindesiniz hep. Ve milleti kimliğinden kopartmanın derdinseniz hep…

          Son 13 yılda “Normalleşen” “Özgüvenini” yeniden kazanan bu milletin durumu sizlerde şaşkınlık meydana getirdi. Bunu biliyoruz. Bu nedenledir ki siz; milletin dertleri söz konusu olduğunda geri adım atmayan, diklenmeyen ama dik duran bu “ÖZ GÜVEN MİMARI” nı hazmedemiyorsunuz. O´na düşmansınız. Bu nedenledir ki bizim gözyaşlarımızı anlamanızı hiç beklemiyorum… Bize bugün ki gözyaşlarını akıtma mutluluğunu ve özgüvenini yaşatanları rabbim de dünya ve ahrette huzurla yaşatsın. Amin.”

          Milletvekilleri yemin töreninde göze batan farklılıklar vardı. Bunlardan biri, Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun´un tekerlekli sandalyesi ile kürsüye gelip ,“Bismillahirrahmanirrahim” dedikten sonra yemin metnini okumasıydı.
          Bir diğer husus, Kemal Kılıçdaroğlu´nun yüreğini hoplatırcasına Deniz Baykal´ın “Geçici Genel Başkan” demesiydi.
          Bana göre en önemlisi ve kötüsü “Biz, Türkiye Partisiyiz” diyen ve bundan sonra barış sürecini siyasi olarak yürütülmesinin onlara ait olduğunu söylediğim (Bu kafayla silahları bırakıp küs olduklarını söyledikleri insanlarla barışı nasıl sağlayacaklarsa…) 80 tane HDP milletvekilinin Türkiye´mizin milli marşı “İstiklal Marşı”nı okumamaları… Bunlar 90´lı yılları tekrar özlüyorlar olmalı. Ak Parti´nin iktidardan olma pahasına barış süreci çabalarına ve CHP´nin oylarıyla barajı aşıp “Türkiye Partisi” iddialarına rağmen… Ayıp günah ve çok ayıp.
          Bir diğer farklılık tabi ki başörtülü milletvekillerinin olması.21 başörtülü hanım kürsüye başörtüsü ile çıktı. Ravza Kavakçı Kan kürsüye, ablasının milletvekili seçildiğinde genel kurula gelirken başına taktığı örtüsü ile çıktı. Ak Parti ve HDP´den, 21 başörtülü milletvekili. CHP ve MHP´den başörtülü milletvekili yok.
          16 yıl önce başörtülü yemin etmek için geldiği Meclis´te başta Bülent Ecevit ve bazı partililer tarafından linç edilen Merve Kavakçı´nın kardeşi İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, başörtüsüyle yemin ederek resmen milletvekili oldu. Kavakçı yemin törenine ablasının, o gün taktığı başörtüsünü takarak geldi. Bakın CHP´de de 90´lı yılları özleyenler var. Sahibi CHP Milletvekili Durdu Özbolat olan Yurt Gazetesi, Ravza Kavakçı´nın aynı başörtüsüyle Meclis´te yemin etmesini "Merve Kavakçı´nın kardeşi 16 yıl sonra intikam kostümü ile Meclis´e girdi" satırlarıyla duyuruyor. Ve gazete şöyle yazmış: “Merve Kavakçı´nın kardeşi 16 yıl sonra intikam kostümü ile Meclis´e girdi”. Size de çok ayıp CHP…
İnsanların kılık kıyafetine karışılmaması, demokrasinin ruhuna gösterilmiş bir saygıdır.
Ne mutlu bugünlere. Hoş kalın. İsmet Kadıoğlu. Antalya Haziran 2015.

 

Anahtar Kelimeler: BAŞÖRTÜLÜ, VEKİL, RAVZA, KAVAKÇI
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12