16 NİSAN BEKLENTİSİ
Tarih: 8.4.2017 10:05:11 / 999okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

UMMAK
Ummak; olması istenilen bir şeyin olacağını beklemek. Bir şeyin olabileceğini sanmak. Ummaktan doğan, güven duygusu. Bu duyguyu veren şey ‘umut´tur. Ummak ise TDK sözlüğünde; “bir şeyin olmasını istemek, beklemek" veya "Sanmak, tahmin etmek" olarak tanımlanmış.

Fakirde de zenginde de var olan, belki de tek duygu ‘umut´tur. Belki de anne karnında başlayan, en anlamlı duygu ‘umut´tur. İnsanlar umudu uğruna, parasından, kariyerinden ve buna benzer birçok şeylerini risk etmekten çekinmezler. Genelde kaybedilmeyen iki şeyden biri umut diğeri azimdir. Azim umuda dayalı bir duygudur.

Umut; hasta için iyileşme, bekar için evlenme, okuyan için okul bitirip işe başlama, çocuk için ailesinin, istediği bir oyuncağı alması, öğrenci için yüz almasıdır. Umut her insanda farklı olabilir. Zaman zaman da kaybolabilir. Umut genellikle iyi bir şeyin olabileceğinden doğan güven veya inanma, sanma duygusu olarak da tanımlanabilir.

Umutla ilgili atasözleri; “Allah´tan umut kesilmez.” “Çıkmadık canda umut vardır veya çıkmadık candan umut kesilmez.” Umut, fakirin ekmeğidir.”gibi.

NEDEN KÜSÜLÜR?
Küsmede dürüstlük vardır, yani küsme dürüstlüktür. Küsmek çocukça, ama saflık, yalansızlık demektir; bu özelliktekiler küser. Sevenler sevdiklerine küser, ama asla vazgeçmez. Sokaktaki hiç tanımadığın insana küsülmez. Küsersin ama onu asla yolda yalnız bırakmazsın. Küsmek nazlanmaktır. Kendine yakın olana küsersin ondan vazgeçmezsin. Ben sana küsüyorum ama sen benim için değerlisin demektir.

Bir konuşmacı şöyle diyor; bir saat konuştum, anlattım ve konumu bitirdim. Beni izleyen bir köylü kadını elini kaldırdı. Ona söz verdim “Hocam ummak küsmektir değil mi” dedi. Benim bir saatte anlattığımı iki kelimeyle anlattı dedi. Yani uman insan küser.

BEKLENTİ
İnsanın bazen çok beklentileri oluyor. Bu büyük beklentilerin sonucunda; düğünüm oldu az kişi geldi, hasta oldum az kişi aradı, doğum günüm oldu kutlayan ve hediye getiren az kişiydi, çok çalıştım çok az para kazandım gibi serzenişlerde bulunuruz. Çok olmasını umut edip, azla karşılaşmak. Umutlar insanı küstürebilir. Çok beklenti içinde olmamak gerekir. Gelmeyene gitmek, aramayanı aramak, sormayanı sormak ve beklentilere girmeyip küsmemek…
Beklenti, ummak; beraberinde küsmeyi getirir. Küsmek, kopmak, soğukluk ve yerine göre kin demektir. Küsmek, kalbe yüktür, negatifliliktir, vücuda hastalıktır. Küstüğünle; beraberliğin, yardımlaşma ve dayanışmanın bitmesi demektir. Mümkün olduğu kadar ummayı hayatımızdan çıkarmalıyız. Çağrılmayı ummuyorum, çağrıldığımda da katılmaya özen gösteririm diyebilmeliyiz. Ummak küsmekse, çıkarmalıyız umduklarımızı kafamızdan. Sevgi, saygı, dostluk hakimiyeti için umduklarınızı rafa kaldıranlardan olmalıyız.

Beklenti, herhangi bir konuda olması istenilen veya umulan her türlü olaylar ve düşünceler içeren duygudur. "Beklenti" ile "umut" aynı gibi görünse de; beklenti, umut edilmesi zorunlu olmayan durumlarda da var olabilir.

Referandumdan sonra da her şey düzelecek beklentisinde olmayalım. 17 Nisan´da işler hemen düzelmeyecek. Ama özellikle katılım yüksek olup, ‘evet´e destek %60´ın üstünde olursa, PKK ve FETÖ ile mücadelede hız kazanılacak beklentisi var.
Beklentilerin boşa çıkması hayal kırıklığına sebep olur. Hayal kırıklığı, insan beklentilerinin boşa çıkması halinde ortaya çıkan bir duygudur. Hayal kırıklığı, kişinin kendi davranışına bağlı değildir. Kişinin kontrolü dışında gelişen bir sonuçla ilgilidir. Bir spor karşılaşmasını kaybeden oyuncuların genellikle, kazanmak için ne gerekiyorsa yaptıklarına inanarak, kayıptan dolayı, kendileri dışındaki unsurları sorumlu tutmaları. Hissettikleri duygu hayal kırıklığıdır.  Bu duygu genelde geçicidir.

Beklentilerin yüksek tutulması… Hayal kırıklığına uğramak. İnsanda yüksek beklenti sonunda hayal kırıklığı olur. Yüksek beklenti kişinin kendi düzeyini bilmemesi sonucunda oluşabilir. Kişinin kendisini olduğundan fazla sanması… Beklentiler karşılanmazsa hayal kırıklığı olur. Doğrusu beklemiyordum, bu sonuç beni hayal kırıklına uğrattı… Beklentiyi yüksek tutmak, büyük hayallere sahip olmakla da ilgilidir.

16 Nisan´da evet çıkarsa, hayır diyenlerce, hayır çıkarsa da evet diyenlerce; bu sonucu beklemiyordum demesi ve kesin gözüyle yani büyük beklentiyle kendi sonucu çıkacak beklentisi hayal kırıklığına sebep olacaktır. 16 Nisan´da ‘evet´ çıkması halinde Türkiye düzelecek beklentisi… ‘Hayır´ çıkması halinde Türkiye bölünecek beklentisi veya tersi düşünce… ‘Evet´ çıkması halinde bürokratların içerisindeki, fetöcülerin tamamının hemen temizleneceği beklentisi… Atanamayan bürokratların hemen atanacağı beklentisi… ‘Evet´ çıkması halinde parti teşkilatlarının değiştirileceği beklentisi… ‘Evet´ çıkarsa fatöcü milletvekillerinin ihraç edileceği beklentisi… ‘Evet´ çıkarsa, 18 yaşında onlarca kişi aday olacak seçilecek meclise girecek beklentisi… Gerçekte üç beş 18 yaş vekil ya olacak ya olmayacak… ‘Evet´ çıkarsa 17 Nisan sabahı ekonomi düzelecek beklentisi…´Evet´ çıkarsa terör bitecek beklentisi… Doğru ama terörün bitmesi anlık mesele değil. Uzun vadeli bir süreç. Bu süreç iyi yönetilerek terörün bitirilmesi hızlandırılacak, beklentisi doğru bir beklenti…  3 dönüm muz serasında bir sezonda 70 bin TL alırım beklentisi…
Bakmayın bazılarının ‘hayır´ çıkarsa hiçbir şey değişmeyecek demelerine. 16 Nisan´da ‘hayır´ çıkarsa hemen ertesi gün, “referandum kaybetmiş bir Cumhurbaşkanı ve hükümet meşru değildir, güven kaybetmiştir” demeye başlayacaklardır. Bu beklentinin karşısında ‘evet´ çıkarsa ve ‘hayır´ diyenler büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

‘Hayır´ çıkarsa hayır, sihirli sopasını, ‘evet´ çıkarsa da evet, sihirli sopasını uzatacağız, parlamenter sistemden dolayı iyi gitmeyen konular varsa, hemen düzelecek beklentisi… Böyle bir dünya yok.. Büyük beklenti ve umut, hayal kırıklıkları ve ummaktan küsmek. Kim kime küsecek? Ak Parti teşkilatlarında ve parlamentodaki sevilmeyenlerin değiştirileceği beklentisi olanların, ‘evet´ dedi ama 2019´da oy vermemek üzere küsenler olacak. ‘Hayır´ çıkarsa güven oyu alamamış bir Cumhurbaşkanı istifa etmelidir diyenler olacak. Tabi böyle bir şeyin olmadığını göreceklerin, beklentisi ve küsmesi… Cumhurbaşkanı bir sabah kalkıp muhtarlıkları, kıdem tazminatını kaldıracak, Meclis´ifeshedecek” beklentisi… Öyle olmadığını gören vatandaşın bu sözü söyleyenlere küsmeyecek mi? Bizi kandırdınız demeyecek mi? Ortamın karışacağına inanmak ve olmadığını görünce küsmek var… 16 Nisan beklentisindeki yazdıklarımı çok değişik kişilerden hem dinledim hem de tartıştım. Ama hayat devam ediyor, dünya dönüyor. Bana göre bu olumlu beklentilerin bir çoğu olacak ama yavaş yavaş. Değişim hızlı olmaz, ona bir süreç lazım…

Unutmayalım, sevginin ne anlama geldiği meselesinde, kendimizi gerçekleştirmenin koşullarının ne olması gerektiği bahsinde, ya da hangi erdemlerin önemli veya değerli olduğu konusunda, ya da devlet yönetiminde hangi sistemin daha iyi yaşama koşullarını garanti edeceği konusunda, herkes aynı düşüncede olmayabilir. İşte bu düşünceler bize ‘evet´ ya da ‘hayır´ dememiz konusunu karşımıza getirir ve biz de oyumuzu ona göre veririz.
Çift başlılıktan kurtularak daha seri ve hızlı kararlarla bana kendimi daha iyi yaşatacağını düşünerek değişikliği en azından bir deneyelim diyorum. Eğer ki kötü olursa tekrar oylarımızla öbür sisteme döneriz. Ona da ben, sen, o, biz (halk) karar verecek. Sevgili Mithat kardeşimizin dediği gibi; memleketim için ‘evet´ de, ‘hayır´ da hayırlı olsun.

Hoş kalın. Nisan 2017 Antalya. İsmet Kadıoğlu.

 

 

Anahtar Kelimeler: NİSAN, BEKLENTİSİ
Yazarın Diğer Yazıları
HER ŞEY YOLUNDA MI? (19 Nisan 2019 - Cuma)
İTTİFAK NE GETİRDİ (11 Nisan 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN TAKSİM´E BAKALIM (22 Mart 2019 - Cuma)
KADIN (18 Mart 2019 - Pazartesi)
"ÖZMEN´em" (05 Mart 2019 - Salı)
ANKARA´DA SEÇİM (21 Şubat 2019 - Perşembe)
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ 2016 DESTANI (21 Temmuz 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:

/resimler/2019-3/9/1138501358220.jpg

ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12