15 TEMMUZ 2016 DESTANI
Tarih: 21.7.2017 00:25:01 / 860okunma / yorum
İsmet Kadıoğlu

15 Temmuz 2016 gecesi, Boğaziçi Köprüsü´nün üzeri… Bizim askerimiz sandığımız teröristler köprüyü ele geçirmiş. Tanklar köprü girişine yerleştirilmiş, silahlar halka çevrilmiş. Köprü yüksek noktalarında ise, keskin nişancılar var ateş ediyorlar. Asfalt kan gölü. İnsanlar üçer beşer yere düşüyor. Yere düşene yardıma koşanlar ve düşenin yerini doldurmak için ileri atılanlar çok… Ve 34 kişi şehit, onlarca yüzlerce gazi var… Artık bir şey çok net görülmekte… TSK üniformalı da olsalar bunlar bizim askerler değil. Ve bu bir işgal girişimi…

Destan yazdırmak… Kur´an, bayrak, vatan için gösterilen olağan üstü kahramanlıklarda destan yazılır.  Vatanı parçalamak isteyen, vatanı elde etmek isteyen her türlü düşmanın benzeri isteklerine mani olmak için; kişilerin, kuruluşların, kısaca vatanın sahiplerinin kahramanca karşı koymaları destan yazdırmaktır. 15 Temmuz 2016 tarihinde 250 kişinin şehit verilmesi ve binlerce gazi verilmesi gibi kahramanlıklar sonucu yazılan edebi eserler destandır. İşte 15 Temmuz 2016 tarihinde dış güçlerin kontrolünde, içteki satılmışların devletin silahlarıyla, tanklarıyla, uçaklarıyla ellerinde hiçbir silah bulunmayan sadece iman gücü ve milli duygularıyla hainlerin, millet düşmanlarının karşısına korkusuzca, şehit olmayı göze alarak, karşı koymaları sonucu destan yazılmıştır. Bu destan yazdırma kahramanlıkların bir sene sonrası, hainlerin ihtilal kalkışmalarındaki saldırıları ve acımasızlıkları görüntülerini televizyonlardan izledikçe işte destan böyle yazılır “YİĞİT”im diyorum.

Destan işini “TEMEL”den “KÖKTEN” ele alıp; “askerler masum, askeriyede emir vardır neden sorusu yoktur” diyenlere “ŞEN” askerim(ER´im) bu işi bir inceleyelim deyip destan yazmış yiğitlere bir bakalım ve iki türlü destandan hangisidir, edebi yönden bir ele alalım “YİĞİT”im dedim.

Halktan, içimizden birinin, taksi durağında oturup çay içen birinin, Ramazan´da çat kapı fakirin evine girip orucunu açan birinin bir çağrısı ile genç yaşlı, kadın erkek yollara düşmek ve tankların, g(K)ökten yağan bombaların karşısında “Vatan içinse ben varım” diyebilmek destan yazdırmaktır. Türk halkının çocukları, Çanakkale´den sonra “Ben varım” dedi ve yeni bir 15 Temmuz 2016 destanını yazdırdı. Milli Mücadele´de, Çanakkale´de düşman vardı. 15 Temmuz 2016´da Milli Mücadele´deki düşmanlar tarafında kullanılan kansız teröristler vardı. Bunlar düşman tarafından satın alınmış, kullanılan şerefsiz, kansızlardı.

Bu darbe kalkışmasında, emanet edilmiş Türk Askeri´nin silahlarını, Türk çocuklarına çevrilip taraması vardı. Bu çocukları vurma değil, Türkiye´yi vurma hareketiydi. Geçmişteki ihtilallerin hiç birinde halkın üzerine silah sıkılmamıştı. Nasıl bir cinnet geçirmedir ki; kendisine emanet edilen silahı dedelerin, daha henüz askerliğini yapmamış gençlerin, tülbentli bacıların, nenelerin üzerlerine boşaltan “Mankurt”ların bu hareketleri nasıl bir canavarlıktır. Zalimsin, taş kalplisin canavar, şerefsiz, edepsiz gavura satılmış adam.. Beyinsiz adam seni.. Senin elinde Türk´ün silahı, karşındakinin elinde bayrak, tekbir getirerek ilerleyen genç adamı, genç kıza silah doğrultup vurdun. Memleketime benim silahımı sıktın, beyinsiz satılmış adam. Silah sıkan sen ihanet ettin, vurdukların ölmediler şehadetle buluştular. Onlar ölmedi şehit oldular. Siz kim için çalışan satılmışlarsınız? Katil mahluklar, şehitleri öldüremezsiniz.

“Dölcel” kelimesinin anlamı nedir diye sözlüğe baktım bulamadım. Garip bir isim, hiç duymadığım ve sevimsiz görüntülü bir kelam. Allah sahibine güle güle kullanmayı nasip etsin. Bu vatandaş bir yazı yazmış ve bunu da arkadaşlardan bazıları paylaşmışlar. Ve yaptıkları yorumlara şaşırmamak mümkün değil.

Bazı bölümleri size aktarmak ve yorumlamak istiyorum. “..Neden orada olduklarını  bile bilmeyen 21- 22 yaşındaki çocukları linç etmek destan değildir” diyor vatandaş. Tankla vatandaşın üzerine geldi bahsettiği genç; dedeler, neneler, kadınlar, kızlar, delikanlılar ellerinde hiç silah olmadan tankın önüne yattılar. Bu tankların bazıları vatandaşı taradı. Örneğin köprüde 34 kişiyi şehit ettiler. Bir yazarın yazdığı gibi, “insan bedeni çelikten yapılmış bir makineyi, tank gibi çok güçlü bir savaş aracını, durdurabilir mi?..” Onlar durdurdular!.. Destan yazmak buna denir “YİĞİT”im.

“Kendi halkına zarar vermemek için mermi sıkmayan, tankının topunu ateşlemeyen çocukları katletmek destan değildir,” diyor kendini normal yurdum insanı sanan kişi. F16 uçaklarıyla yüzlerce toplanmış insanı tarayan ve bunun görüntülerini seyretmeden yazıyor vatandaş.  Ve 250 kişiyi kim şehit etti? Darbe ama “Kontrollü darbe” diyorsunuz madem öyle sen niye kontrole tabi oldun “salağım”. Vatandaş ne diyor: “Ulan bunca salağın yapmaya kalkıştığı darbeyi önlemek destan değildir” diyor. Kontrollü darbede ancak salaklar kullanılır. Salaklar cezasını çekmelidir. Salak her zaman satılır/satılmıştır.

“Teslim olmuş emir kulu Mehmetçiğin linç edildiği, boğazlandığı, kendi ordumuzun aşağılandığı bir olayı destan diye yutturamazlar” diyen bir arkadaşımız da, basında çıkan ve Suriye´deki bir boğazlama görüntüsü olduğunu anlamak istemediği, yani işine öyle geldiği için, köprüde askeri, vatandaşın boğazladığını sanıyor. Bilmediğinden değil, işine öyle geliyor. Vatandaşa iftira atıyor. Herkes her şeyi biliyor, kimseyi kandırıp buna inandıramazsın arkadaşım.

“YİĞİT”im, aslan kardeşim bu kalkışmanın karşısında gösterilen kahramanlık için yazılacak destan ne “doğal” ne de “yapay” destan türüne, madem ki girmiyor, buyur “YİĞİT”im sen kahraman ol senin için yazılan bu destan türlerinden iyi olanına girsin. Bu işi “TEMEL”den “KÖKTEN” çözmüş olalım. Sizin askerlere de “ŞEN” askerim (ER´im) adını koyalım.

İşte koskoca tankı çöp kamyonu ile durdurmak,  F 16´ya sopa fırlatıp düşürmek, iman gücüyle dualarla helikopter indirmek karşısında, edebiyatçıların destan yazması gerekir“YİĞİT” kardeşim. 15 Temmuz 2016 tarihinde vatandaşın kahramanlıkları destan yazdırmıştır. Kusura bakma geçmişteki yazılan destanlar bu ve benzeri davranışlar karşısında yazılmıştır. Milli Mücadele´deki iman gücüne ve yazılan destanına bak, destanın nasıl ve neden yazıldığını anlarsın. Destan da, bu yazılanlar da, herhalde “poponuzla” yazılmaz ve yazmadınız.

“TEMEL”´den ya da “KÖKTEN” çözmek. Anladın mı “ŞEN” askerim (ER´im)?
Şu meseleyi "KÖKTEN" çözelim; "DÖLCEL" destan böyle yazılmazsa buyur kardeşim sen yaz "YİĞİT"im.  Ahkam kesme, sen ne yaptın? "ŞEN" askerim (ER´im) göklerde gezme "KÖKTEN" çözelim. Anamur´da, Bozyazı´da Muzların arasında saklanma, sokağa çık "YİĞİT"im. Tankların altına yatan sahteler yerine sen yat da görelim. Havanda su dövmeyelim. Bu işin "TEMEL"´ine in kardeşim. Lafla gemi yürünmez, icraat gerekli. Lafa bakılmaz işe bakılır. Ankara´dan Anamur´daki doktoruna TC´ni söylüyorsun Ankara´daki eczaneden ilacını alıyorsun. Anamur´daki evinden (Gazipaşa Hava Alanı aracılığı ile) İstanbul Mecidiyeköy´deki evine (evden eve) 5 saatte ulaşıyorsun. Mersin Şehir Hastanesi´ne hastalan da bir uğra belki 5 yıldızlı otellerde yatmamışsındır. Hastalığın sayesinde yatmış olursun. Benim de selamımı söyle 500 tane tek kişilik yataklarda yatırsınlar seni. Bu işin "TEMEL"ine bakalım "KÖKTEN" çözelim, "YİĞİT"im, “ŞEN” askerim(ER´im).

SİZLER BUNU ANLAYAMAZSINIZ ARKADAŞLARIM…
Dünyaya örnek olmuş milletime “bidon kafa” diyen sizler bu destanın destan olduğunu anlayamaz… Yazılan bu destanı “kontrollü darbe” diyerek yok etmek isteyen sizler bu destanın destan olduğunu anlayamaz… “Darbeyi püskürttük ama demokrasiyi kuramadık” diyen sizler, yasal olmayan emirlerle silahsız halka kurşun yağdırmış olanları “neden orada olduklarını bile bilmeyen 21- 22 yaşındaki çocukları linç etmek destan değildir” diyen sizler, “adalet” kavramını milletine silah doğrultmuş işbirlikçilerin ayakaltlarına düşürenler hiç anlayamaz. Bunları anlamak için ilk önce milletin koşulsuz, bir ferdi olmanız gerekir…

Tabi at izini it izine karıştırmadan bu kalkışanları temizlemek, kısa zamanda çözüme ulaşmak, mağdurları ayırt etmek iktidarın işi ama epeyi zor. Tenkit kolay olanı. Sözümü bir alıntı sözle bitireyim: “AK Parti seçim kazanıyor “din devleti geliyor” diyorlar.. Darbeyle yıkılmaya kalkılıyor, “din devleti geliyor” diyorlar.. Allah yardım etsin ne diyelim..”
Hoş kalın. Temmuz 2017 Anamur. İsmet Kadıoğlu.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: TEMMUZ, 2016, DESTANI
Yazarın Diğer Yazıları
ANAMUR´DAN MERSİN´E (06 Şubat 2019 - Çarşamba)
İTİRAZLARI VARMIŞ (01 Şubat 2019 - Cuma)
TBMM´NDE BİR GÜNÜM (20 Ocak 2019 - Pazar)
"KAR NASIL YAĞARDI ANLAT MEKTUPLA" (13 Ocak 2019 - Pazar)
"REİS NE DERSE O" (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
TÜRKİYE´NİN / "ERDOĞAN´IN ZAFERİ!" (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
GİDER GİBİ YAPARIZ (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
ÖLÇÜ ve ÖLÇÜLÜ OLMAK (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
İSTEMEK BİZDEN ve ÖĞRETMENLER GÜNÜ (24 Kasım 2018 - Cumartesi)
HAYAT KISA, ÇALI OL AMA EN İYİSİ OL (13 Kasım 2018 - Salı)
KAPI ÇALAR ve KAPI ÇALMAZ (06 Ekim 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK SAVAŞ-2 (14 Eylül 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ-1 (30 Ağustos 2018 - Perşembe)
ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve BİLSEM (17 Ağustos 2018 - Cuma)
İP ve CHP (07 Ağustos 2018 - Salı)
YAĞMUR DAMLASI (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
MUTLU OLMAK İÇİN JAPONYA´YA MI GİDELİM? (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
"YIKIM İTTİFAKI"NA OY VERMEM (19 Haziran 2018 - Salı)
İKİ ATASÖZÜ ve BİR HİKAYE (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
MERSİN ÖĞRETMEN OKULU BULUŞMASI ve 50. YIL (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DOĞAL GAZ (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
SİYASET ve 24 HAZİRAN SEÇİMİ (04 Mayıs 2018 - Cuma)
KLİMA ve MUZ SERASINDA DOĞALGAZ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-2 (15 Nisan 2018 - Pazar)
KÖYDEKİ TAŞEVLER-1 (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
ISINMAK ve BİR ŞİİR (23 Mart 2018 - Cuma)
İLAN EDİLMEMİŞ PAYLAŞIM SAVAŞI (01 Mart 2018 - Perşembe)
KIZILELMA ÜLKÜSÜ (17 Şubat 2018 - Cumartesi)
SİYASETTE ÜSLUP (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
KONUŞMA ADABI (ÜSLUP) (26 Ocak 2018 - Cuma)
ORTADOĞU-4 (İsrail nasıl kuruldu ve bugünü) (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ORTADOĞU-3 (İdlib) (15 Aralık 2017 - Cuma)
ORTADOĞU-2 (Misak-ı Milli) (05 Aralık 2017 - Salı)
DOST DEDİĞİN KİMDİR? ((Temel´e mektup-3) (15 Kasım 2017 - Çarşamba)
ANAMUR´DA DEĞİŞİM VAR MI? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
YORGUNLUĞUN ÇÖZÜMÜ NEDİR? (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET İNSAN HARCAMA SANATIDIR" (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
"METAL YORGUNLUĞU" (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
"SİYASET BARONLARI AK PARTİ´DE OLAMAZ" (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
KÖÇEK DEĞİL GÖÇEK veya GÖÇEN (15 Ağustos 2017 - Salı)
BABA--EVLAT ve DEDE (04 Ağustos 2017 - Cuma)
ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI YANDI KÜKÜR--6 (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
EKİZ GOCA ve FADİME NENE (23 Haziran 2017 - Cuma)
FİRMA: MİS AMASYA TUR PLAKA: 05 BB 575 (06 Haziran 2017 - Salı)
OSMAN GOCA (NAMIDİĞER KÖÇEK OSMAN) (27 Mayıs 2017 - Cumartesi)
ÖLÜM MELEĞİ (04 Mayıs 2017 - Perşembe)
BİR ÖKSÜZÜN ÖYKÜSÜ (28 Nisan 2017 - Cuma)
TEŞEKKÜRLER ERDOĞAN ve BAHÇELİ (18 Nisan 2017 - Salı)
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ve OYUM (14 Nisan 2017 - Cuma)
16 NİSAN BEKLENTİSİ (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
AVRUPA "EVET" İÇİN ÇALIŞIYOR (17 Mart 2017 - Cuma)
SELİNTİ ve OSMAN GOCA (09 Mart 2017 - Perşembe)
AK PARTİ MHP ve OYUMUN RENGİ (19 Şubat 2017 - Pazar)
TEŞEKKÜRLER MEHMET TÜRE ve MEHMET CABBAR (08 Şubat 2017 - Çarşamba)
KARAMAN BEY´İN KOYNU ve VARYEMEZ (10 Ocak 2017 - Salı)
HALEP ORADA İSE ARŞIN BURADA (22 Aralık 2016 - Perşembe)
"EMEKLİLİK NASIL GİDİYOR" ARİF BEY? (15 Aralık 2016 - Perşembe)
ANEMURİUM (RÜZGARLI BURUN) (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
"PERDENİN ARDI PERDE" (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BATAN GEMİNİN HİKAYESİ ve BABA (01 Ekim 2016 - Cumartesi)
ADAM OLMAK, AHLAK ve İKİ KURUŞLUK DEĞER (29 Ağustos 2016 - Pazartesi)
"BEN SENİ ATATÜRK´LE DÖVERİM" (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DÜRÜSTLÜK ve RÜZGARLI SOKAK (13 Haziran 2016 - Pazartesi)
EĞİTİM HAYATIN TA KENDİSİDİR (02 Haziran 2016 - Perşembe)
NANKÖRLÜK ve BİR HİKAYE (03 Mayıs 2016 - Salı)
ANNE OLMAK ve EDİSON (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
"ERDOĞAN GİTSİN" (21 Mart 2016 - Pazartesi)
DEĞİŞİM ve SOYADI MESELESİ (KÜKÜR - 4) (09 Mart 2016 - Çarşamba)
ÇÖP KAMYONU OLMAMAK/olmak (13 Ağustos 2015 - Perşembe)
AÇIK OY, BİZ BİZE SAYIM (30 Temmuz 2015 - Perşembe)
GENÇLİK YAŞLILIK ve ÖLÜM (20 Temmuz 2015 - Pazartesi)
ESKİYİ ÖZLEMEK VE BAYRAM (15 Temmuz 2015 - Çarşamba)
ALPER DURU ANAOKULU ve İNADINA SEVGİ (06 Temmuz 2015 - Pazartesi)
21 BAŞÖRTÜLÜ VEKİL ve RAVZA KAVAKÇI (25 Haziran 2015 - Perşembe)
OYUM KİME (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
SİYASİLERİN UNUTULMAYAN GAFLARI (22 Mayıs 2015 - Cuma)
DOSTLUK VE AFFETMEK (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
POLİTİKA SİYASET VE AHLAK (05 Mayıs 2015 - Salı)
TANITIM VE ERDOĞAN SEVDALISI RABİA (23 Nisan 2015 - Perşembe)
8 HAZİRAN SABAHI "MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ" (18 Nisan 2015 - Cumartesi)
MERSİN`DE SİYASET (12 Nisan 2015 - Pazar)
MUHALEFET NE YAPAR? (02 Nisan 2015 - Perşembe)
"HALKIN VELİ`Sİ HAKKIN DELİSİ" (26 Mart 2015 - Perşembe)
TÜRKİYE DEYİNCE AKLA NE GELİR? (19 Mart 2015 - Perşembe)
DÜRÜST MÜSÜNÜZ? (06 Şubat 2015 - Cuma)
OSMANLICA YASAK MIYDI ACABA? (17 Aralık 2014 - Çarşamba)
ANAMUR’UN EN KÖTÜ YANI ANTALYA’YA DÖNÜŞÜ (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
MGK ve VESAYET REJİMİNE GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR (12 Kasım 2014 - Çarşamba)
YANDAŞLIK VE TARAFSIZLIK (03 Kasım 2014 - Pazartesi)
YENİ TÜRKİYE VE DAVUTOĞLU (16 Ekim 2014 - Perşembe)
KEŞKEK (16 Ekim 2014 - Perşembe)
İKİ GÜNDÜZ BİR GECE KÖYÜMDE (09 Eylül 2014 - Salı)
MUZ LİFİ BOZYAZI'DA HAYAT BULUYOR (21 Ağustos 2014 - Perşembe)
SEVGİ VE BİR HİKAYE (12 Ağustos 2014 - Salı)
13 (ON ÜÇ) (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
BAYRAM VE KUR'ANA DAVET (20 Temmuz 2014 - Pazar)
BİR YAZAN ADAMI KAYBETTİK (08 Temmuz 2014 - Salı)
BUGÜNÜN RAMAZANLARI BİR BAŞKA (03 Temmuz 2014 - Perşembe)
ANAMUR VE ANTALYA'DAN (28 Haziran 2014 - Cumartesi)
ANAMUR VE ANTALYA'DA TRAFİK (17 Haziran 2014 - Salı)
"HAVA YOLU HALKIN YOLU" (08 Haziran 2014 - Pazar)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (05 Haziran 2014 - Perşembe)
ANAMUR KÖYLERE HİZMET “37 KÖY ANAMUR” (03 Haziran 2014 - Salı)
DR. MUSTAFA ERİM VE OSMANLI KAZASI ANAMUR (26 Mayıs 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12