‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.
Tarih: 14.8.2018 14:51:25/ 1314okunma / 0yorum

Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.  Sabri Uysal´ın yaşayan tanıklardan derlediği 71 Anamur Yörük hikayelerini içeren Yarenlik Edelim Dedik Yörük sohbetleri kitabı, Belediye Başkanı Mehmet Türe,  Meclis Üyeleri Ali Rıza Kibrit, Ahmet Öğür, Anamur Hayvanseverler Derneği Başkanı Veteriner Hekim Ali Kubilay Erdal ve yaklaşık 200 kişilik bir katılımla gerçekleşti.
Törenin sunumunu gerçekleştiren Belediye Kültür Müdürlüğü Sorumlusu Yaşar Yiğit´in Mustafa Kemal Atatürk´ün; ‘Arkadaşlar! gidip, toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.´ Veciz sözünü hatırlatarak Yörük kültürünün köklü ve sağlam bir geçmişe sahip olduğunun Atatürk tarafından tescillendiğini hatırlatması salonda büyük alkış aldı.  
1986 yılında yüksek öğrenim için burslu olarak Almanya´ya giden Doçent Doktor Sabri Uysal´ın çocukluk özlemi adlı anlatımı sinevizyondan katılımcılara sunuldu. Uysal´ın Dortmund Üniversitesi´nden öğrencisi olan Nalan Hacıhüseyinoğlu ile seslendirdiği düetler ayakta alkışlandı. ‘Yarenlik Olsun  Dedik´ adlı kitabı hem stresli bir ortamdan biraz olsun uzak kalmak için hem de gelecek nesillerin atalarının esprili yönlerine de sahip çıkmalarına örnek olmak için yazdığını kaydeden Uysal, kitabının ilk imza günü gelirlerini Anamur Hayvanseverler derneğine bağışladığını açıkladı.  
Belediye olarak bu tür kültürel etkinliklere her zaman destek vermeye devam edeceklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur´un kültürel değerlerini günümüze taşıyan Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´a da teşekkür etti. Katılımcılara Emekli Öğretmen Emine Figen Erdem´in hazırladığı el yapımı topalak kurabiyeler ve keçiboynuzlu susamlı çikolatalar ikram edildi. 

/resimler/2018-8/14/1454163314499.jpg

 

/resimler/2018-8/14/1454573315421.jpg

/resimler/2018-8/14/1455353634423.jpg

 

/resimler/2018-8/14/1456265504758.jpg

/resimler/2018-8/14/1456521911334.jpg

/resimler/2018-8/14/1457518632817.jpg

SABRİ UYSAL


 

Doc. Dr. Sabri Uysal
Anamur´ in Çaltibükü köyünde dogdu .
1970 Antalya / Aksu Ìlkögretmen Okulundan,
1974 Ankara Gaziegitim
Enstitüsü Müzik Bölümünden mezun oldu .
1979/ 1986 yillarinda
Kültür ve Turizm Bakanligi Milli Folklor Araştirma Dairesinde
" Folklor Araştirmacisi "
olarak çalişti..
Bu süre içerisinde :
- Anadolunun bir cok yöresinde geleneksel hakl müzigi alannda derleme ve
araştirma çalişmalari yapti . Dönerim taninmiş halk ozanlarindan mahalli sanatçilarina kadar , halk müzigine kaynaklik etmiş bir cok kişi ile çaliştim . Bunlardan ünlü bozlak ustasi " Kirşehirli Muharrem Ertaş " ile yapmiş oldugu derleme çalişmasi , kültür bakanliginca 2 CD halinde yayinlanmiştir.
- TRT Müzik Dairesi Başkanligi THM
Repertuvar Kurulu Üyeligi yapti.
- " Kültürel mübadele programi " çercevesinde bir ay süreyle
Çin Halk Cumhuriyeti
Uygur Bölgesinde kaldi.
1986 yilinda burslu olarak Almanya´ ya gitti.
- WDR Köln Radyosu
Türkce Bölümünde
Programci olarak çalişti.
- Taninmiş Alman müzisyenlerle beraber iki dilde müzik yapan
Türk/ Alman müzik grubu "Rüzgargülü / Windrose " grubunu kurudu.
- Dortmund Üniversitesinde, müzik
sosyolojisi alaninda doktora yapti.
- Daha sonra ayni alanda
doçent oldu.
- Ünlü Alman şirketi Allianz tarafindan Türkiyede açilan "Motto Müzik " kanalinda bir yil süreyle her hafta " Baglama Ögreniyorum "
Başligi ile baglama dersleri verdi..
- Türkce ve Almanca Yayinlanmiş kitap ve makaleleri bulunan
Sabri Uysal
Halen Almanya Kölnde
Ögretmen.müzisyen ve kültür danişmani olarak
çalişmalarini sürdürmentedir...

 &source=anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Aydın Doluoğlu´nun ´Çomaç´ Kitabı Çıktı
Aydın Doluoğlu´nun ´Çomaç´ Kitabı Çıktı
Emekli Edebiyat Öğretmeni Aydın Doluoğlu´nun kaleme aldığı “ÇOMAÇ” adlı kitabın tanıtımı Anamur Belediye Meclis Salonunda yapıldı.
ÖĞRENCİLERE SİNEMA PROGRAMI
ÖĞRENCİLERE SİNEMA PROGRAMI
Anamur Belediyesi Sinema Günleri kapsamında bu gün Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kursu öğrencileri ve öğretmenlerini misafir etti. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit´in de aralarında olduğu yaklaşık 200 kişilik ekip Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan´ın yaptığı Organize İşler 2 filmini izledi.
Büyükşehir Emıtt´te Mersini VR ile Tanıttı
Büyükşehir Emıtt´te Mersini VR ile Tanıttı
Her fırsatta ulusal ve uluslararası fuarlara katılarak Mersin´i tanıtan ve turizmine katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi EMITT´te kurduğu stantla Mersin´i tanıttı.
Kilim Kafe Bu Sefer Gazetecileri Konuk Etti
Kilim Kafe Bu Sefer Gazetecileri Konuk Etti
Anamur´da hizmet veren Kilim Cafe, Serbest Kültür Sohbetleri´nde bu ay gazetecilere ev sahipliği yaptı. “Anamur´da Gazeteci Olmak” konulu söyleyişinin yöneticiliğini müzik öğretmeni Elif Ayhan yaptı
Mamure Kalesinde ikinci bölüm Restoresi Başladı
Mamure Kalesinde ikinci bölüm Restoresi Başladı
Mithat Ünal-Anamur Mamure Kalesi ikinci restorasyon çalışmaları başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, proje Mimarı Tuğçe Özköse´den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Başkan Kocamaz: ‘Mutlu Yıllar Mersin´
Başkan Kocamaz: ‘Mutlu Yıllar Mersin´
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2018´in son saatlerinde hastanelerde tedavi gören hastaları ziyaret edip mutlu yıllar dilerken, yeni yılın ilk saatlerinde yine sahadaydı.
Başkan Türe´den Genç Yazar  Övünç Ezgi Yılmaz´a Tam Destek
Başkan Türe´den Genç Yazar Övünç Ezgi Yılmaz´a Tam Destek
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe´den genç yazara tam destek geldi.
Yiğit´ten 11 Asırlık Antik ve Çağdaş Sohbet
Yiğit´ten 11 Asırlık Antik ve Çağdaş Sohbet
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Yaşar Yiğit, Kilim Kafe´de, Anamur´un tarihi, Anamuryum Antik Kent´in bin 100 yıllık geçmişinden günümüze gelen kronolojisini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.
Anamur Belediyesi Kitap Günlerine Yoğun İlgi
Anamur Belediyesi Kitap Günlerine Yoğun İlgi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile Ayata Yayıncılığın ortaklaşa düzenlediği ve 21-30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam edecek olan Anamur birinci kitap günlerine vatandaşların yoğun ilgi göstermesi kitapçıları oldukça memnun etti.
Anamur´un Gururu Oldular
Anamur´un Gururu Oldular
Kurulduğu günden beri başarıları ile adından söz ettiren Anamur Belediye Konservatuvarının kursiyerleri her dalda adından söz ettirmeye devam ediyor.
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Anamur kKükür Köyleri Yardımlaşma Derneği Anamur Öğretmenevinde 25 Kasım Pazar Günü Saat 12.00-18.00 arasında öğretmenler adına çay keyi gerçekleştirecek. Dernek başkanı Dr. Gülay Uysal, heryıl geleneksel hale getirdikleri öğretmenler günü etkinliklerinde yıllarını eğitim camiasında geçirmiş binlerce öğrenciye annelik,babalık,ağabeylik yapmış isimleri buluşturduklarını söyledi.
Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi
Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi
30 ülkeden 700 gösteri sanatçısının katılımıyla 4 yıl aradan sonra bu yıl 6´ncısı düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan festival, hafızalarda renkli anılar bıraktı.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12