‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.
Tarih: 14.8.2018 14:51:25/ 1165okunma / 0yorum

Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.  Sabri Uysal´ın yaşayan tanıklardan derlediği 71 Anamur Yörük hikayelerini içeren Yarenlik Edelim Dedik Yörük sohbetleri kitabı, Belediye Başkanı Mehmet Türe,  Meclis Üyeleri Ali Rıza Kibrit, Ahmet Öğür, Anamur Hayvanseverler Derneği Başkanı Veteriner Hekim Ali Kubilay Erdal ve yaklaşık 200 kişilik bir katılımla gerçekleşti.
Törenin sunumunu gerçekleştiren Belediye Kültür Müdürlüğü Sorumlusu Yaşar Yiğit´in Mustafa Kemal Atatürk´ün; ‘Arkadaşlar! gidip, toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.´ Veciz sözünü hatırlatarak Yörük kültürünün köklü ve sağlam bir geçmişe sahip olduğunun Atatürk tarafından tescillendiğini hatırlatması salonda büyük alkış aldı.  
1986 yılında yüksek öğrenim için burslu olarak Almanya´ya giden Doçent Doktor Sabri Uysal´ın çocukluk özlemi adlı anlatımı sinevizyondan katılımcılara sunuldu. Uysal´ın Dortmund Üniversitesi´nden öğrencisi olan Nalan Hacıhüseyinoğlu ile seslendirdiği düetler ayakta alkışlandı. ‘Yarenlik Olsun  Dedik´ adlı kitabı hem stresli bir ortamdan biraz olsun uzak kalmak için hem de gelecek nesillerin atalarının esprili yönlerine de sahip çıkmalarına örnek olmak için yazdığını kaydeden Uysal, kitabının ilk imza günü gelirlerini Anamur Hayvanseverler derneğine bağışladığını açıkladı.  
Belediye olarak bu tür kültürel etkinliklere her zaman destek vermeye devam edeceklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur´un kültürel değerlerini günümüze taşıyan Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´a da teşekkür etti. Katılımcılara Emekli Öğretmen Emine Figen Erdem´in hazırladığı el yapımı topalak kurabiyeler ve keçiboynuzlu susamlı çikolatalar ikram edildi. 

/resimler/2018-8/14/1454163314499.jpg

 

/resimler/2018-8/14/1454573315421.jpg

/resimler/2018-8/14/1455353634423.jpg

 

/resimler/2018-8/14/1456265504758.jpg

/resimler/2018-8/14/1456521911334.jpg

/resimler/2018-8/14/1457518632817.jpg

SABRİ UYSAL


 

Doc. Dr. Sabri Uysal
Anamur´ in Çaltibükü köyünde dogdu .
1970 Antalya / Aksu Ìlkögretmen Okulundan,
1974 Ankara Gaziegitim
Enstitüsü Müzik Bölümünden mezun oldu .
1979/ 1986 yillarinda
Kültür ve Turizm Bakanligi Milli Folklor Araştirma Dairesinde
" Folklor Araştirmacisi "
olarak çalişti..
Bu süre içerisinde :
- Anadolunun bir cok yöresinde geleneksel hakl müzigi alannda derleme ve
araştirma çalişmalari yapti . Dönerim taninmiş halk ozanlarindan mahalli sanatçilarina kadar , halk müzigine kaynaklik etmiş bir cok kişi ile çaliştim . Bunlardan ünlü bozlak ustasi " Kirşehirli Muharrem Ertaş " ile yapmiş oldugu derleme çalişmasi , kültür bakanliginca 2 CD halinde yayinlanmiştir.
- TRT Müzik Dairesi Başkanligi THM
Repertuvar Kurulu Üyeligi yapti.
- " Kültürel mübadele programi " çercevesinde bir ay süreyle
Çin Halk Cumhuriyeti
Uygur Bölgesinde kaldi.
1986 yilinda burslu olarak Almanya´ ya gitti.
- WDR Köln Radyosu
Türkce Bölümünde
Programci olarak çalişti.
- Taninmiş Alman müzisyenlerle beraber iki dilde müzik yapan
Türk/ Alman müzik grubu "Rüzgargülü / Windrose " grubunu kurudu.
- Dortmund Üniversitesinde, müzik
sosyolojisi alaninda doktora yapti.
- Daha sonra ayni alanda
doçent oldu.
- Ünlü Alman şirketi Allianz tarafindan Türkiyede açilan "Motto Müzik " kanalinda bir yil süreyle her hafta " Baglama Ögreniyorum "
Başligi ile baglama dersleri verdi..
- Türkce ve Almanca Yayinlanmiş kitap ve makaleleri bulunan
Sabri Uysal
Halen Almanya Kölnde
Ögretmen.müzisyen ve kültür danişmani olarak
çalişmalarini sürdürmentedir...

 &source=anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Müftülükten Personeline Yemek
Müftülükten Personeline Yemek
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğü öğretmenevinde personeline yönelik bir yemek programı düzenledi. Kaymakam Mehmet Kurdoğlu ile birlikte yaklaşık 200 din görevlisinin katıldığı yemek Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Anamur´a Alman Simidi
Anamur´a Alman Simidi
Mithat Ünal-Anamur´un kardeş kenti Almanya´nın Bingen kentinden gelen 10 kişilik heyet, Muşurup Sanat sokağında Alman simidi dağıttı.
Anamur Belediyesinden Muşurup Sanat Sokağında Aşure İkramı
Anamur Belediyesinden Muşurup Sanat Sokağında Aşure İkramı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi Muarrem Ayı nedeni ile Muşurup Sanat sokağında vatandaşa aşure ikramında bulundu. Belediye Başkanı Mehmet Türe ile birlikte belediye başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin de iştirak ettiği aşure etkinliğine gelen vatandaşlar Muşurup Sanat Sokağını doldurdu.
‘Bu Restorasyon Mamure Kalesini Listeden Çıkarır´
‘Bu Restorasyon Mamure Kalesini Listeden Çıkarır´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Antalya Mersin Karayolu üzerinde bulunan 700 yıllık tarihi Mamure Kalesi, UNESCO dünya Mirası Listesine alınarak 2012 yılında restore çalışmasına başlanmıştı. Restore çalışmasında son aşamaya getirilen kalenin taş yapıları arasına horosan yerine kireçle karıştırılarak kum kullanılması tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya ve Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel´in de içinde bulunduğu heyet, kalede önce incelemelerde b ulundu, sonra da basın açıklaması yaptı.
Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Mithat Ünal- Bozyazı Kozağacı yaylasında bu yıl üçüncüsü gerçekleşen geleneksel Birlik şenliği ve mahalleler arası futbol turnuvasında birlik teması işlendi. Gürel Bolluk´un organize ettiği şenliğin sembolü ise Derköy mahallesinin sembolü gompil(patates) oldu.
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Anamuru Temsil Ettiler
Anamuru Temsil Ettiler
Anamur Belediyesi Folklor Ekibi İlçemizi temsil etmeye devam ediyor.
Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Anamur Şairini 33 yıldır Yaşatıyor
Mersin´in Anamur İlçesinde bir döneme damgasını vuran Anamurlu şair Abdülkadir Bulut ölümünün 33. yılında Anamur Kültür Derneği´nin organize ettiği etkinlikle anıldı. Anma programı kapsamında şairin doğup büyüdüğü Akine köyündeki Abdulkadir Bulut Kütüphanesi´nin açılışı yapıldı.
Kızının Kuşağını Başkan Bağladı
Kızının Kuşağını Başkan Bağladı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Başkanı Mehmet Türe ve Meliha Türe çiftinin kızları Avukat Hilal Türe ile Konya Akşehir İlçesi´nin mümtaz ailelerinden Sultan-Ahmet Aytaç çiftinin oğulları Avukat Fatih Aytaç, Belediye 82 Sosyal Tesisleri´nde gerçekleştirilen muhteşem düğün ile dünya evine girdiler. Belediye Başkanı Mehmet Türe, önce Gelinin kuşağını bağladı, sonrada kızının en mutlu anında folklor ekibine eşlik etti.
´Marka Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
´Marka Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Anamur Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerince Büyükşehir Belediyesi´nin katkılarıyla hazırlanan ´Marka Kent Stratejileri ve Anamur´ kitabı tanıtıldı.
Kükürlüler Derneğinden Festivale TamDestek
Kükürlüler Derneğinden Festivale TamDestek
Mithat Ünal-Anamur 12. Kültür ve Muz Festivalinin en hareketli stantlarından birisi de Kükür Köyleri Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği oldu. Dernek Başkanı Doktor Gülay Uysal, bütün ekibi ve yayık ayranı ile kurduğu stantta, katılımcılara köyünün yöresel yiyeceklerini ve otantik ürünlerini sergiledi. Belediye Başkanı Mehmet Türe, Kükür Köyleri Derneğinin her etkiliklerine katıldığını belirterek hem dernek üyelerine, hem de dernek başkanı Doktor Gülay Uysal´a teşekkür etti.
12. Kültür ve Muz Festivalinde Burcu Güneş Rüzgarı
12. Kültür ve Muz Festivalinde Burcu Güneş Rüzgarı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 12. Si gerçekleştirilmekte olan Kültür ve Muz Festivali´nin ikinci gününde sevilen sanatçı Burcu Güneş sahne aldı. Anamur Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen festival yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile deyim yerindeyse amacına ulaştı. Güneşin öncesinde, Anamur Belediye konservatuarı Halkoyunlarını sergiledi. Ardından Ankara Fogmet ve Kuzey Kıbrıs Çatalköy Belediyesi halk dansları topluluğu sahne aldı.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.6825
EURO
6.5678
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12