‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.
Tarih: 14.8.2018 14:51:25/ 1251okunma / 0yorum

Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.  Sabri Uysal´ın yaşayan tanıklardan derlediği 71 Anamur Yörük hikayelerini içeren Yarenlik Edelim Dedik Yörük sohbetleri kitabı, Belediye Başkanı Mehmet Türe,  Meclis Üyeleri Ali Rıza Kibrit, Ahmet Öğür, Anamur Hayvanseverler Derneği Başkanı Veteriner Hekim Ali Kubilay Erdal ve yaklaşık 200 kişilik bir katılımla gerçekleşti.
Törenin sunumunu gerçekleştiren Belediye Kültür Müdürlüğü Sorumlusu Yaşar Yiğit´in Mustafa Kemal Atatürk´ün; ‘Arkadaşlar! gidip, toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.´ Veciz sözünü hatırlatarak Yörük kültürünün köklü ve sağlam bir geçmişe sahip olduğunun Atatürk tarafından tescillendiğini hatırlatması salonda büyük alkış aldı.  
1986 yılında yüksek öğrenim için burslu olarak Almanya´ya giden Doçent Doktor Sabri Uysal´ın çocukluk özlemi adlı anlatımı sinevizyondan katılımcılara sunuldu. Uysal´ın Dortmund Üniversitesi´nden öğrencisi olan Nalan Hacıhüseyinoğlu ile seslendirdiği düetler ayakta alkışlandı. ‘Yarenlik Olsun  Dedik´ adlı kitabı hem stresli bir ortamdan biraz olsun uzak kalmak için hem de gelecek nesillerin atalarının esprili yönlerine de sahip çıkmalarına örnek olmak için yazdığını kaydeden Uysal, kitabının ilk imza günü gelirlerini Anamur Hayvanseverler derneğine bağışladığını açıkladı.  
Belediye olarak bu tür kültürel etkinliklere her zaman destek vermeye devam edeceklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur´un kültürel değerlerini günümüze taşıyan Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´a da teşekkür etti. Katılımcılara Emekli Öğretmen Emine Figen Erdem´in hazırladığı el yapımı topalak kurabiyeler ve keçiboynuzlu susamlı çikolatalar ikram edildi. 

/resimler/2018-8/14/1454163314499.jpg

 

/resimler/2018-8/14/1454573315421.jpg

/resimler/2018-8/14/1455353634423.jpg

 

/resimler/2018-8/14/1456265504758.jpg

/resimler/2018-8/14/1456521911334.jpg

/resimler/2018-8/14/1457518632817.jpg

SABRİ UYSAL


 

Doc. Dr. Sabri Uysal
Anamur´ in Çaltibükü köyünde dogdu .
1970 Antalya / Aksu Ìlkögretmen Okulundan,
1974 Ankara Gaziegitim
Enstitüsü Müzik Bölümünden mezun oldu .
1979/ 1986 yillarinda
Kültür ve Turizm Bakanligi Milli Folklor Araştirma Dairesinde
" Folklor Araştirmacisi "
olarak çalişti..
Bu süre içerisinde :
- Anadolunun bir cok yöresinde geleneksel hakl müzigi alannda derleme ve
araştirma çalişmalari yapti . Dönerim taninmiş halk ozanlarindan mahalli sanatçilarina kadar , halk müzigine kaynaklik etmiş bir cok kişi ile çaliştim . Bunlardan ünlü bozlak ustasi " Kirşehirli Muharrem Ertaş " ile yapmiş oldugu derleme çalişmasi , kültür bakanliginca 2 CD halinde yayinlanmiştir.
- TRT Müzik Dairesi Başkanligi THM
Repertuvar Kurulu Üyeligi yapti.
- " Kültürel mübadele programi " çercevesinde bir ay süreyle
Çin Halk Cumhuriyeti
Uygur Bölgesinde kaldi.
1986 yilinda burslu olarak Almanya´ ya gitti.
- WDR Köln Radyosu
Türkce Bölümünde
Programci olarak çalişti.
- Taninmiş Alman müzisyenlerle beraber iki dilde müzik yapan
Türk/ Alman müzik grubu "Rüzgargülü / Windrose " grubunu kurudu.
- Dortmund Üniversitesinde, müzik
sosyolojisi alaninda doktora yapti.
- Daha sonra ayni alanda
doçent oldu.
- Ünlü Alman şirketi Allianz tarafindan Türkiyede açilan "Motto Müzik " kanalinda bir yil süreyle her hafta " Baglama Ögreniyorum "
Başligi ile baglama dersleri verdi..
- Türkce ve Almanca Yayinlanmiş kitap ve makaleleri bulunan
Sabri Uysal
Halen Almanya Kölnde
Ögretmen.müzisyen ve kültür danişmani olarak
çalişmalarini sürdürmentedir...

 &source=anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Anamur´un Gururu Oldular
Anamur´un Gururu Oldular
Kurulduğu günden beri başarıları ile adından söz ettiren Anamur Belediye Konservatuvarının kursiyerleri her dalda adından söz ettirmeye devam ediyor.
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Anamur kKükür Köyleri Yardımlaşma Derneği Anamur Öğretmenevinde 25 Kasım Pazar Günü Saat 12.00-18.00 arasında öğretmenler adına çay keyi gerçekleştirecek. Dernek başkanı Dr. Gülay Uysal, heryıl geleneksel hale getirdikleri öğretmenler günü etkinliklerinde yıllarını eğitim camiasında geçirmiş binlerce öğrenciye annelik,babalık,ağabeylik yapmış isimleri buluşturduklarını söyledi.
Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi
Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi
30 ülkeden 700 gösteri sanatçısının katılımıyla 4 yıl aradan sonra bu yıl 6´ncısı düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan festival, hafızalarda renkli anılar bıraktı.
Anamur Diyanet Gençlik Merkezi Gençlerin Katılımı ile Açıldı
Anamur Diyanet Gençlik Merkezi Gençlerin Katılımı ile Açıldı
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğü Diyanet Gençlik Merkezini açarak gençlerin hizmetine sundu. Akdeniz Caddesi Saçkan Kavşağı yanı Ebu- Bekir Mescidi üzerinde kurulan Diyanet Gençlik Merkezinin açılışına, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu okul müdürleri müftülük personelleri, öğretmenler ve gençler katıldılar.
Muhtarlar Günü Böyle Kutlandı
Muhtarlar Günü Böyle Kutlandı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Muhtarlar günü kutlandı. Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe ile birlikte, askeri erkân ve daire amirleri katıldılar.
Müftülükten Personeline Yemek
Müftülükten Personeline Yemek
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğü öğretmenevinde personeline yönelik bir yemek programı düzenledi. Kaymakam Mehmet Kurdoğlu ile birlikte yaklaşık 200 din görevlisinin katıldığı yemek Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Anamur´a Alman Simidi
Anamur´a Alman Simidi
Mithat Ünal-Anamur´un kardeş kenti Almanya´nın Bingen kentinden gelen 10 kişilik heyet, Muşurup Sanat sokağında Alman simidi dağıttı.
Anamur Belediyesinden Muşurup Sanat Sokağında Aşure İkramı
Anamur Belediyesinden Muşurup Sanat Sokağında Aşure İkramı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi Muarrem Ayı nedeni ile Muşurup Sanat sokağında vatandaşa aşure ikramında bulundu. Belediye Başkanı Mehmet Türe ile birlikte belediye başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin de iştirak ettiği aşure etkinliğine gelen vatandaşlar Muşurup Sanat Sokağını doldurdu.
‘Bu Restorasyon Mamure Kalesini Listeden Çıkarır´
‘Bu Restorasyon Mamure Kalesini Listeden Çıkarır´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Antalya Mersin Karayolu üzerinde bulunan 700 yıllık tarihi Mamure Kalesi, UNESCO dünya Mirası Listesine alınarak 2012 yılında restore çalışmasına başlanmıştı. Restore çalışmasında son aşamaya getirilen kalenin taş yapıları arasına horosan yerine kireçle karıştırılarak kum kullanılması tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya ve Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel´in de içinde bulunduğu heyet, kalede önce incelemelerde b ulundu, sonra da basın açıklaması yaptı.
Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Mithat Ünal- Bozyazı Kozağacı yaylasında bu yıl üçüncüsü gerçekleşen geleneksel Birlik şenliği ve mahalleler arası futbol turnuvasında birlik teması işlendi. Gürel Bolluk´un organize ettiği şenliğin sembolü ise Derköy mahallesinin sembolü gompil(patates) oldu.
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Anamuru Temsil Ettiler
Anamuru Temsil Ettiler
Anamur Belediyesi Folklor Ekibi İlçemizi temsil etmeye devam ediyor.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12