Havacılardan 92. Yıl Anısına
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Mersin´in Anamur İlçesi´nde faaliyet gösteren Türkiye Havacılık Kurumu Derneği, Türk Hava Kurumunun kuruluşunun 92. Yıldönümü nedeni ile Atatürk Anıtına Çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Dernek Başkanı Başkanı Mehmet Danyal Gülcan ve beraberindekiler daha sonra Kaymakam Cebgiz Cantürk ve Belediye Başkan Yardımcısı Sezai Şimşek´i Başkanlık Makamında ziyaret ettiler.
Tarih: 17.2.2017 19:48:20/ 1225okunma / 0yorum


Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Mersin´in Anamur İlçesi´nde faaliyet gösteren Türkiye Havacılık Kurumu Derneği, Türk Hava Kurumunun kuruluşunun 92. Yıldönümü nedeni ile Atatürk Anıtına Çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Dernek Başkanı Başkanı Mehmet Danyal Gülcan ve beraberindekiler daha sonra Kaymakam Cebgiz Cantürk ve Belediye Başkan Yardımcısı Sezai Şimşek´i Başkanlık Makamında ziyaret ettiler. 
Türk Hava Kurumu (THK) Anamur Şubesi, 92. kuruluş yıldönümünü kutladı. THK Anamur Şubesi Başkanı Mehmet Danyal Gülcan, yönetim kurulu üyeleri Aziz Özinal ve Orhan Gür ile Anamur Anadolu Lisesi Genç Kanatlar Topluluğu, Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk Anıtı´na çelenk sunup saygı duruşunda bulundular.
Gülcan, burada yaptığı açıklamada, Türk Hava Kurumu´nun 92 yıldır Türk gençlerine, Türk çocuklarına havacılıkla ilgilenen herkese kapılarını sonuna kadar açan, onlara havacılığı sevdiren, havacılığın her dalında kurslar düzenleyen, eğitim veren bir kurum olduğunu söyledi.
THK´nin 16 Şubat 1927´te Mustafa Kemal Atatürk´ün "İstikbal Göklerdedir" ön görüşüyle kurulduğunu ve o günden bu güne yüklendiği havacılığı tanıtma ve sevdirme misyonunun, havacılık alanında, havacılık sporlarının, özellikle gençlere sevdirilmesi kapsamında çok büyük hizmetler vererek sürdürdüğünü vurgulayan Gülcan, şunları söyledi:
“THK, havacılığın her dalında kurslar veriyor. Planör, paraşüt, yelken, kanat, yamaç paraşüt ile model uçak başlangıç, tekamül ve rehber öğretmen kurslarını, sağlığı uçmaya-atlamaya elverişli olan herkese güzel imkanlarla sunuyor. Geçmişten bu güne; 5 bin pilot, bin yamaç paraşütçü, 10 bin planör pilotu, 70 bin paraşütçü, 73 bin model uçakçı yetiştirdi, yetiştirmeye devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Harp okullarına paraşüt ve planör uçuş eğitimi vermektedir. Türk Hava Yollarına pilot yetiştirmektedir. Zamanında organ nakli için süratli hava ulaştırma desteği sağlanmaktadır. Milli servetimiz olan ormanların yangınlardan korunması için havadan yangın söndürme çalışmalarını yıllardan beri başarıyla sürdürmektedir. Şubelerimizde ve okullarda havacılık kolları, izcilik üniteleri kurarak gençlere havacılığı sevdiriyor, onları havacılık konusunda bilgilendiriyoruz. Resmi bayramlarda kuruluş ve kurtuluş günlerinde imkanları ölçüsünde hava gösterileri yaparak, havacılık sevgisini yaygınlaştırmaya çalışıyor. Türk hava Kurumu bütün bu faaliyetleri devlet bütçesinden pay almadan, Türk milletinin katkılarıyla yürütmektedir.”

“Türkiye´nin dört bir yanındaki Türk Hava Kurumu şubelerine ve Anamur Türk Hava Kurumu şubesine sizleri bekliyoruz” diyen Gülcan, şöyle devam etti:

“Gelin Türk Hava Kurumu´nun bulduğunuz yerleşim bölgelerindeki şubelerine üye olun. Üye olun ki havacılığı sizlerin dinamizmiyle, sizlerin canlılığı, girişimciliği ve yenilikçi atılımlarınızla herkese tanıtıp, sevdirelim.

Havacılığa ilgi duyan herkese özellikle gençlere sesleniyoruz. Türk Hava Kurumu sizi havacılığın her dalında yetiştirecek imkan ve kabiliyete sahip. Sizlere havacılık eğitiminin beraberinde getirdi disiplini, cesareti ve özgüveni aşılıyor. Geleceğe daha büyük bir güvenle bakmanızı sağlıyor. Gelin dünyanın hiçbir yerinde sağlanamayan bu imkanlardan sizde yararlanın. Geleceğinize ışık tutacak hayata daha farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak, yeni dostlar, arkadaşlar edinmenize zemin sağlayacak. Bambaşka bir dünyanın kapılarını açacak bu ortam, bu faaliyetler sizleri bekliyor. Türk Hava Kurumu Türk gençlerini bekliyor. Atasının gösterdiği ´İstiklal Göklerdedir´ hedefine daha hızlı adımlarla ulaşmak için sizleri bekliyor.“
KAYMAKAMLIK VE BELEDİYEYE ZİYARET
THK Anamur Şubesi Başkanı Mehmet Danyal Gülcan ve beraberindeki yönetici ile öğrenciler, çelenk sunma töreninin ardından Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk ve Belediye Başkan Yardımcısı Sezai Şimşek´i makamlarında ziyaret ettiler.
Cantürk ve Şimşek, THK´nin 92. yıldönümünü kutlayarak çalışmalarında başarılar dilediler.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Havacılardan Anısına
Anamur´u Yine Hortum ve Rüzgar Vurdu
Anamur´u Yine Hortum ve Rüzgar Vurdu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde daha geçtiğimiz hafta Demirören Mahallesini vuran hortumun bir benzeri Anamur Koçu mevkiinden başlayarak Güleç Mahallesi arasında kalan seraları yerle bir etti.
Padişah 100 Yıl Önce Anamur Fethiye Arasını Kiralamış
Padişah 100 Yıl Önce Anamur Fethiye Arasını Kiralamış
Antalya da turizmci Akay Okudur´un (79) babasına ait sandıktan, dedesinin babasına ait olduğu düşünülen 1917 yılına ait tahvil çıktı.
Hastane İnşattı Mağduru İşçiler Mahkeme Sonunu Bekliyor
Hastane İnşattı Mağduru İşçiler Mahkeme Sonunu Bekliyor
Anamur Devlet Hastanesi İnşaatını yürüten taşeron firmadan bir yıldır paralarını alamayan işçiler, mahkeme sonucunu bekliyor. 59 yaşındaki İnşaat işçisi Zeki Kül, hastane bitti ama biz halen mahkemenin sonuçlanıp paramızın ödenmesini bekliyoruz.” Diyerek tepkisini dile getirdi.
Anamur Emniyet´inden ´polis-gençlik el ele´
Anamur Emniyet´inden ´polis-gençlik el ele´
Anamur Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği tarafından Ünlüselek Otel sponsorluğunda gerçekleştirilen kahvaltı programına Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, öğrenciler, ve Farklı liselerden öğrenciler katıldı.
Tahliye Kanallarını Anamur Belediyesi Açacak
Tahliye Kanallarını Anamur Belediyesi Açacak
Mithat Ünal-Anamur Belediye Meclisi Aralık ayı ilk oturumunda Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş´nin talep ettiği 5 trafo yerinin belirlenmesi ile ilgili talebi görüştü. CHP´li Meclis üyesi Abdurrahman Çetin, dilek ve temenniler bölümünde ise Anamur ovasında sular altında kalan muz seraları ve evlerinin kurtarılması için tahliye kanalını hangi kurumun açacağını sordu. Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ali Sarıca, kanalları Anamur Belediyesinin açacağını söyledi.
Seralar Hala Sular Altında Hayvanlar Telef Olmuş
Seralar Hala Sular Altında Hayvanlar Telef Olmuş
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde üç gündür sular altında kalan muz sera sahipleri isyanda. Sular altında kalan çok sayıda küçük baş hayvan telef oldu. Sera sahiplerinden Ahmet Koyuncu, Anamur ovasındaki tahliye kanallarının boşaltılmaması ve önündeki ızgaraların kapanmasından dolayı yağmur sularının seraların içerisine taştığını ve muz ağaçlarının yumuşayan zemin nedeni ile bir bir devrildiğini söyledi.
Anamur da Yağmur ve  Hortum Tarım Alanlarını Vurdu
Anamur da Yağmur ve Hortum Tarım Alanlarını Vurdu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesinde meydana gelen şiddetli yağış nedeni ile deyim yerindeyse sele teslim oldu. Şehir merkezinde etkili olan şiddetli yağışlar, sokak ve caddelerin sular altında kalmasına neden oldu, bir çok ev ve iş yerini su bastı. Anamur Belediyesi ve MESKİ ekipleri, su basan yerlerde yoğun olarak çalışmalarını sürdürdü.
Anamur Sele Teslim Oldu
Anamur Sele Teslim Oldu
Mithat Ünal-Anamurda geceleyin meydana gelen şiddetli yağış nedeni ile deyim yerindeyse sele teslim oldu.
Gazinin Cenazesini Kaymakam Taşıdı
Gazinin Cenazesini Kaymakam Taşıdı
Mithat Ünal-Kalp krizinden yaşamını yitiren 16 çocuk babası 89 yaşındaki Anamur´un Kore Gazisi Mustafa Ataş için Anamurda devlet töreni düzenlendi. Mustafa Ataş´ın cenazesi evinin önünden alınırken helallik istendi.
Anamur Belediyesinden Ağaçlara Kışlık Bakım
Anamur Belediyesinden Ağaçlara Kışlık Bakım
Anamur Belediyesi Park ve Bahçeler müdürlüğü ekipleri, Atatürk Bulvarındaki limon, turunç ve portakal ağaçlarına kışlık bakım yapıyor.
Harballar Köprüsü Açılışa Hazırlanıyor
Harballar Köprüsü Açılışa Hazırlanıyor
Anamur Belediyesi tarafından geçtiğimiz yaz başında temeli atılan Harballar Köprüsünün inşaatında sona yaklaşıldı. Belediye Başkanı Mehmet Türe ekibi ile birlikte tarafından geçtiğimiz temmuz ayında görkemli törenle temelini attığı Harballar Köprüsünün açılışına günler kala incelemelerde bulundu.
Torosların son göçerleri, dönüş yolunda
Torosların son göçerleri, dönüş yolunda
Bozyazı ilçesinden nisan ayında develerle yola çıkıp Konya ve Karaman´da Toros Dağları eteklerinde göçer hayatı süren Sarıkeçili Yörükleri, memleketlerine dönmek göç ediyor.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3504
EURO
6.0839
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12