Galaksileri Bu Madde birleştiriyormuş
Uzmanlar ilk kez galaksiler arasında var olduğu tahmin edilen karanlık maddeye ait bir harita oluşturdular
Tarih: 18.4.2017 15:50:00/ 3458okunma / 0yorumWaterloo Üniversitesi´nde görev yapmakta olan bilim insanları tarafından, uzun süredir varlığı tahmin edilen, ancak varlığı doğrudan ölçülmemiş, galaksileri birbirine bağlayan, dahası galaksilerin bu ipliksi yapılar üzerinde oluşma eğilimde olduğu karanlık madde dağılımına ait bir harita çıkardılar. Bilim dünyasındaki güncel hakim görüşe göre, evrenin içerisinde bulunan, yaklaşık 100 milyar galaksideki, 100 milyar yıldız ve bunların etrafındaki çeşitli cisimler, gözlemlenebilir evrenin yüzde beşini oluşturuyor. Bir, yüzde altmış sekizlik kısım ise, evrenin giderek daha hızlı genişlemesine neden olan ve doğası konusunda bunun dışında pek az bilgi bulunan, karanlık enerji oluşturuyor.Diğer yüzde yirmi yedilik kısım ise, karanlık enerjide olduğu gibi, kendisini doğrudan gözlemleyemesek de, kütleçekim etkilerinin ölçülebilir olduğu karanlık maddeden oluşuyor. Sayılar, çeşitli kaynaklarda ±%5 civarında farklılık gösteriyor olsa da, bunların devamlı güncellenen yaklaşık sayılar olduğunu akılda bulundurmakta fayda var. Karanlık maddenin, galaksilerin etrafını sararak, hareketleri üzerinde etkileri olduğu düşünülüyor. Bunun dışında ise, karanlık maddenin neden olduğu düşünülen evrenin genişleme etkisi altında, gözlemlenebilir galaksilerin aksine, bir araya toplanmak yerine, uzun iplikler oluşturacak şekilde, galaksiler arasındaki boşluk boyunca uzandığı düşünülüyordu. Araştırmacılardan Mike Hudson, “Onlarca yıldır, araştırmacılar, galaksiler arasında, galaksileri birbirine bağlayan süper-yapılar oluşturacak şekilde karanlık madde ipliklerinin bulunduğu tahmin ediliyordu. Buradaki görsel bizi, tahminlerin ötesine götürerek, görebildiğimiz, ölçebildiğimiz bir yere taşıyor,” diyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Galaksileri Madde birleştiriyormuş
Video Pazarlama Artık En Değerli Kavram Oldu!
Video Pazarlama Artık En Değerli Kavram Oldu!
Tüm dünyada etkisini bir anda gösteren ve tüm pazarlama dengelerini bir anda alt üst eden video pazarlama artık pazarlama sektörünün gözdesi haline geldi. Neden mi? Bu sorunu yanıtını birkaç istatistik ile verelim.
SEO Sorunlarının Tespiti ve Çözümü Nasıl Yapılır?
SEO Sorunlarının Tespiti ve Çözümü Nasıl Yapılır?
SEO Sorunlarının Tespiti ve Çözümü Nasıl Yapılır?
GÜNEŞİN ETRAFINDA DÖNEN GEZEGEN
GÜNEŞİN ETRAFINDA DÖNEN GEZEGEN
Güneş etrafında, elips şeklinde bir yörünge çizerek, dönen gök cisimleri Günümüzde gezegen denildiği zaman, başta dünyamız olmak üzere, Güneş etrafında dönen diğer sekiz gezegen akla gelmektedir. Fakat uzayda nice güneşler etrafında dönen başka gezegenlerde vardır.Sadece galaksimiz Samanyolu´nda iki yüz milyar yıldız bulunduğunu göz önüne alırsak, bir galakside iki trilyona yakın gezegenin varlığından söz edebiliriz.Dünyamız dahil olmak üzere Güneş etrafında dönen dokuz gezegen inceleyebildiğimiz yegane gezegenlerdir.
Mars Dünyaya 4.7 Milyon KM yaklaşacak
Mars Dünyaya 4.7 Milyon KM yaklaşacak
NASA´nın tesbitlerine göre Dünya, Mars ve Güneş´in ortasında kalacak. 30 Mayıs´ta ise Mars gezegeni 11 yıl sonra Dünya´ya en yakın konumuna gelecek ve aradaki uzaklık 75,3 milyon kilometreye inecek. TELESKOP, kızıl gezegeni Dünya´dan 80 milyon kilometre uzaklıktayken görüntülemişti.
Apollo 10 astronotları: Ay´ın öbür yüzünde müzik duyduk
Apollo 10 astronotları: Ay´ın öbür yüzünde müzik duyduk
Apollo 10 uzay aracıyla Ay´a giden astronotlar, Ay´ın dünyaya uzak yüzünde gizemli bir müzik duyduklarını söyledi.
Cep telefonunuzu 10 adımda güvenli hale getirin
Cep telefonunuzu 10 adımda güvenli hale getirin
Müzikten fotoğrafa, banka hesaplarından binlerce kişi listesine kadar birçok kritik bilginin yer aldığı akıllı telefonlardaki tehdit her geçen gün büyüyor. 360 Security, hackerların zafiyet yaratmak için farklı yöntemlere başvurduğu ve 20 milyon virüsle baş başa kalan Android kullanıcılarını maksimum koruma altına almak için en önemli 10 ipucunu paylaştı.
BinbirNet´ten Kaliteli ve her bütçeye uygun internet
BinbirNet´ten Kaliteli ve her bütçeye uygun internet
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-7 yıldır Anamur da faaliyet gösteren Binbir Bilişim & Güvenlik Teknolojileri, internet ağı hizmetlerinde de iddiasını ortaya koydu. Kurmuş oldukları Binbir Net İnternet Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri San.Tic.Ltd.Şti yaklaşık 2 yıldır internet üzerine yaptığı yatırımlarla ilçemize kaliteli interneti ucuz fiyata halkımıza sunuyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12