Filistinli Öğrencilere İngilizce Dersini Ayşe Öğretmen Verecek
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Filistin Ramallah kentinde eğitim veren Al,Quds Üniversty ve Al, İstiqlal Üniversty yüksek öğretim okullarının İngilizce eğitim talebi üzerine Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde proje yazan Anamur Mesleki Teknik Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Ayşe Petek Kadıoğlu verecek. Yerli Olmayan Konuşmacılara Arapça ve Yabancı dillerin Öğretilmesiyle ilgili Kapsamlı ve İleri Düzey İletişim Metodolojisi adındaki Avrupa Birliği platformuna uygun projeye, Türkiye´nin yanında İspanya, Fransa Ürdün bölgesi ve İsrail ortak ülkeler konumunda bulunuyor.
Tarih: 18.2.2017 10:26:59/ 2807okunma / 0yorum

 

/resimler/2017-2/18/1028317934026.jpg

Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Filistin Ramallah kentinde eğitim veren Al,Quds Üniversty  ve Al, İstiqlal Üniversty yüksek öğretim   okullarının İngilizce eğitim talebi üzerine Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde proje yazan  Anamur  Mesleki Teknik Anadolu Lisesi  İngilizce öğretmeni Ayşe  Petek Kadıoğlu verecek. Yerli Olmayan Konuşmacılara Arapça ve Yabancı dillerin Öğretilmesiyle ilgili Kapsamlı ve İleri Düzey İletişim Metodolojisi adındaki Avrupa Birliği platformuna uygun  projeye,   Türkiye´nin yanında İspanya, Fransa Ürdün bölgesi ve İsrail ortak ülkeler  konumunda  bulunuyor. 
5 Ülkenin Ortak Olduğu Proje Lideri Türkiye
Projelerden sorumlu  Şube Müdürü Recep Çıgıt, Anamur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsa Çelebi ve projeyi hazırlayan İngilizce Öğretmeni Ayşe Petek Kadıoğlu ile birlikte projeye son şeklini veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Avrupa Birliği ülkelerinin hepsi ile bu tür eğitim proje çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek   burada doğrudan eğitimin, bizim öğretmenimizin  tarafından sürdürüleceğini söyledi. Dağıstan; “İngilizceyi pratik ve diğer yönleri ile yazım olarak en kolay nasıl öğretilirse orada ona göre ders verilecek.  Bu projenin Filistinde yürütülecek olması bizim için daha bir önemlidir.  Zaten Filistin ile bir gönül bağımız var, bu proje ile bu bağı dağa da güçlendireceğiz.” Dedi. 
Proje  İki Yıl sürecek
Projenin iki yıl süreceğini kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, proje kapsamında kültürel etkileşimlerinde yaşanacağını belirtti. Bir ekip olarak bu proje üzerinde çalıştıklarını kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Bu projeye arkadaşlarımız emek veriyorlar. İnşallah hayırlı olur. ” ifadesini kullandı. 

Bu Proje Okulumun Gurur Kaynağı
Böyle bir projeyi okul olarak kendilerinin hazırlamış olmasının gurur verdiğini kaydeden Anamur Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi Müdürü  İsa Çelebi de;  “Bu projenin bir ortağı konumundaki okul olarak Filistinli öğrencilere yabancı dilin nasıl öğretileceği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacağız.  Hem öğrenci, hem de öğretmenlerimizle Filistinli kardeşlerimize eğitim verirken bizde bilgi ve kültür paylaşımı ile kendimizi geliştirmiş olacağız.” Dedi.
Bu Proje Beni Çok Heyecanlandırdı
Yerli Olmayan Konuşmacılara ve Yabancı dillerin Öğretilmesiyle ilgili Kapsamlı ve İleri Düzey İletişim Metodolojisinin mimarı  Anamur Mesleki veTeknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Ayşe Petek Kadıoğlu, yazılım aşamasında da projenin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.  Filistinde Arapça konuşan öğrencilere İngilizce dersi verecek olmanın farklı bir anlamı olduğunu kaydeden Kadıoğlu; “Özellikle Filistinle ilgili bir ortaklık söz konusu olduğu zaman diğer projelerden farklı.  Öncelikle Müslüman bir ülke olması, bizden talep ettikleri konunun inanılmaz etkin bir yapıya sahip olması önemli. Çünkü  Türklerin İngilizceyi orada öğretmesi, bizim için çok büyük bir avantajdır.  Bunu Anamur İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hazırlanıyor olması bizim için ayrıca önemlidir.” Dedi.

Projenin İspanya, Fransa, Türkiye ve Filistin´in yanında İsrailin bu projede mecburen bulunduğunu kaydeden Ayşe Petek Kadıoğlu,  Projenin uygulanacağı Üniversite,  İsralin özerk yönetimindeki Ramallah kentinde dolayısıyla projeye İsrailde ortak olduğunu söyledi.
Projede İngilizcenin Anadil gibi kullandırılması amaçlanıyor
 Proje hakkında  Mesleki Teknik  Anadolu Lisesindeki öğrencilerine de bilgi veren Ayşe Petek Kadıoğlu,  projenin başarılı olacağına inancının tam olduğunu söyledi.  Öğrenciler, öğretmenlerinin  Filistinli Üniversite öğrencilerine  de eğitim verecek olmasının kendileri içinde gururu verici olduğunu dile getirdiler.

Proje metninde, Filistin üniversitelerinde yabancı dil öğreniminin uluslar arası standartları karşılayamamasından dolayı bu projenin hazırlandığı kaydedildi. İmkanlar dahilinde dil laboratuarlarının kurulmasının planlandığı projede  ana dil kültürü ve ortamının dikkate alınarak ana dil kültürünün yabancı dil öğretim sürecine entegre edilmesi hedefleniyor.  Böylelikle ortak dil platformuna başvuran, internete dayalı yaklaşım ve dil laboratuarlarında yüz yüze ikili  olarak Arapça ve yabancı dil öğretiminde yeni yöntemlerin benimsenecek. 
Uygulamada ayrıca, Avrupa referansı doğrultusunda, Avrupa standartlarının karşılanacağı kaydedilirken, öğretmenlerin öğretim becerilerini arttırdıkları sözel, İngilizce becerilerini yükselttikleri ve öğrencilere yabancı dildeki hâkimiyetlerini arttırma konusunda fırsat sundukları değişim programları kapsamında saha ziyaretlerini arttırma amaçlanıyor.
Proje kapsamında ileriye dönük  en az beş yabancı dil laboratuarı ile bilgi yayma atölyesinin kurulması ve pratik kurslar geliştirilerek yabancı dil bölümünde zorunlu hale getirilmesi hedefleniyor.

/resimler/2017-2/18/1030566076886.jpg&source=anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Anamur Emniyeti´nden Okul Çevresinde Denetim
Anamur Emniyeti´nden Okul Çevresinde Denetim
Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü Polisleri 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başlaması ile okul önlerinde ve çevrelerinde alacakları ek önlemlerle öğrencilerin sorunsuz bir eğitim öğretim dönemi geçirmeleri için gayret gösterecekler.
Gelecek Umutlarını Gökyüzüne Saldılar
Gelecek Umutlarını Gökyüzüne Saldılar
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde İlköğretim Haftası nedeni ile düzenlenen törende birinci sınıfa bu yıl başlayan minikler geleceklerini simgeleyen renkli balonları gökyüzüne uçurdular. Kıbrıs İlokulunda düzenlenen programa Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tuğrul, İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, Emniyet Müdürü Mehmet Güngör ile öğrenciler ve veliler katıldılar.
Anamurda Eğitim Sezonu Böyle Başladı
Anamurda Eğitim Sezonu Böyle Başladı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde yaklaşık 1 5 bin ilk ve orta öğretim öğrencisi ve 700 öğretmen 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına başladı. Eğitim Öğretin Haftası nedeni ile Yeni Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene, Kaymakam Mehmet Kurtoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu ve Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, daire amirleri, okul müdürleri, veliler ve öğrencileri katıldı. Törende, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan Atatürk anıtına çelenk sundu.
Okullarda Uyum Eğitimi Başladı, Eğitim Sezonu Haftaya Başlıyor
Okullarda Uyum Eğitimi Başladı, Eğitim Sezonu Haftaya Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yılın çalışma takvimini hazırladı. Buna göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı, 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak, 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek. Ana Sınıfı ve birinci sınıfa gidecek olan öğrenciler için ise eğitim öğretim sezonu başladı.
Halk Eğitim Merkezi Gençleri Geleceğe Hazırlıyor
Halk Eğitim Merkezi Gençleri Geleceğe Hazırlıyor
Mithat Ünal-Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumları(YKS(TYT/AYT)), Liselere Giriş sınavı(LYS), Kamu Personeli Seçme sınavı(KPSS)´nin yanında bu yıl başlattığı Açık Öğretim Fakültesi(AÖF) sınavları ile Anamur´un gençlerini geleceğe hazırlıyor. Halk eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Veli Uysal, genel tekrarlar, testler, taramalar, deneme sınavları ve birebir etütler ile yaygın eğitimde gençlerin yanında olduklarını söyledi.
Çınar:´Okullarınıza da Başörtülü Gidin´
Çınar:´Okullarınıza da Başörtülü Gidin´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, yaz dönemi kız Kur´an kursu sezon sonu programında yaptığı konuşmada kız öğrencilere okullarına da başörtülü gitmelerini istedi.
Müftü Çınar Kursiyerler ve Velileri Böyle Buluşturdu
Müftü Çınar Kursiyerler ve Velileri Böyle Buluşturdu
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğünün düzenlediği ve bu yıl üçüncüsünü düzenleyerek geleneksel hale getirdiği yatılı yaz Kur´an Kursları için sezon sonu etkinliği düzenlendi. 148 kız ve 130 erkek olmak üzere toplam 278 öğrencinin eğitim gördüğü Hafızlık ve Kur´an Kursları sezon sonu programlarına öğrenci ve velilerden oluşan yaklaşık 600 kişi katıldı.
Sıra Tercihlerde
Sıra Tercihlerde
YKS Açıklandı, Tercihler Ne Zaman Yapılacak?
Arkeoloji ve Doğa  Bilim Kampı Anamurda
Arkeoloji ve Doğa Bilim Kampı Anamurda
Mithat Ünal- Anamur da 12 ile 16 yaşları arasında değişen öğrenciler için kurulan ‘Arkeoloji Temelli Doğa ve Bilim Kampı´ projesinin Bir haftalık bölümü sona erdi. Anamuryum Antik Kenti, Mamure Kalesi ve Astım Köşekbükü Mağarası başta olmak üzere Anamur´un tarihi, turistik ve tarımsal bölgelerinde gezdiler.
Şimdi Tercih Yapacaklar
Şimdi Tercih Yapacaklar
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 2 milyonu aşkın öğrencinin girdiği YKS sınavına Anasmurda 2 bin 875 öğrenci 13 binada girdi. Üniversite eğitimine devam etmek isteyenlerin merak ettiği 2018 YKS sınavı TYT ve AYT oturumları sınav sonuçları ile ilgili detayları ÖSYM paylaştı. 2 milyonu aşkın lise mezunu öğrencisi 30 Haziran cumartesi günü YKS - TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve 01 Temmuz pazar günü YKS - AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavlarına girdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu sene ilk kez düzenlenen sınav sonrası gözler sonuçlara çevrildi.
Üniversite Öğrencilerine  Ücretsiz Kurs
Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Kurs
Mersin Büyükşehir Belediyesi´nin üniversite hayali kuran gençlerin sınava daha iyi hazırlanabilmeleri için hizmete açtığı ücretsiz Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurslarının 2018-2019 eğitim-öğretim yılı kayıtları başlıyor.
Anamur Halk Eğitim Kurs Kayıtları Başladı
Anamur Halk Eğitim Kurs Kayıtları Başladı
Anamur Halkeğitim Merkezi Müdürlüğü Temmuz ayında başlayan mesleki, beceri ve sınav kurs kayıtlarına başladı. Daha ilk günden Yaşanan Halk eğitim Merkezinde yaşanan yoğunluk dikkat çekti. Kurlar 2 Temmuz 2018´de başlayacak.

/resimler/2018-7/13/1622485260052.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12