Filistinli Öğrencilere İngilizce Dersini Ayşe Öğretmen Verecek
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Filistin Ramallah kentinde eğitim veren Al,Quds Üniversty ve Al, İstiqlal Üniversty yüksek öğretim okullarının İngilizce eğitim talebi üzerine Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde proje yazan Anamur Mesleki Teknik Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Ayşe Petek Kadıoğlu verecek. Yerli Olmayan Konuşmacılara Arapça ve Yabancı dillerin Öğretilmesiyle ilgili Kapsamlı ve İleri Düzey İletişim Metodolojisi adındaki Avrupa Birliği platformuna uygun projeye, Türkiye´nin yanında İspanya, Fransa Ürdün bölgesi ve İsrail ortak ülkeler konumunda bulunuyor.
Tarih: 18.2.2017 10:26:59/ 2523okunma / 0yorum

 

/resimler/2017-2/18/1028317934026.jpg

Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Filistin Ramallah kentinde eğitim veren Al,Quds Üniversty  ve Al, İstiqlal Üniversty yüksek öğretim   okullarının İngilizce eğitim talebi üzerine Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde proje yazan  Anamur  Mesleki Teknik Anadolu Lisesi  İngilizce öğretmeni Ayşe  Petek Kadıoğlu verecek. Yerli Olmayan Konuşmacılara Arapça ve Yabancı dillerin Öğretilmesiyle ilgili Kapsamlı ve İleri Düzey İletişim Metodolojisi adındaki Avrupa Birliği platformuna uygun  projeye,   Türkiye´nin yanında İspanya, Fransa Ürdün bölgesi ve İsrail ortak ülkeler  konumunda  bulunuyor. 
5 Ülkenin Ortak Olduğu Proje Lideri Türkiye
Projelerden sorumlu  Şube Müdürü Recep Çıgıt, Anamur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsa Çelebi ve projeyi hazırlayan İngilizce Öğretmeni Ayşe Petek Kadıoğlu ile birlikte projeye son şeklini veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Avrupa Birliği ülkelerinin hepsi ile bu tür eğitim proje çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek   burada doğrudan eğitimin, bizim öğretmenimizin  tarafından sürdürüleceğini söyledi. Dağıstan; “İngilizceyi pratik ve diğer yönleri ile yazım olarak en kolay nasıl öğretilirse orada ona göre ders verilecek.  Bu projenin Filistinde yürütülecek olması bizim için daha bir önemlidir.  Zaten Filistin ile bir gönül bağımız var, bu proje ile bu bağı dağa da güçlendireceğiz.” Dedi. 
Proje  İki Yıl sürecek
Projenin iki yıl süreceğini kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, proje kapsamında kültürel etkileşimlerinde yaşanacağını belirtti. Bir ekip olarak bu proje üzerinde çalıştıklarını kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, Bu projeye arkadaşlarımız emek veriyorlar. İnşallah hayırlı olur. ” ifadesini kullandı. 

Bu Proje Okulumun Gurur Kaynağı
Böyle bir projeyi okul olarak kendilerinin hazırlamış olmasının gurur verdiğini kaydeden Anamur Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi Müdürü  İsa Çelebi de;  “Bu projenin bir ortağı konumundaki okul olarak Filistinli öğrencilere yabancı dilin nasıl öğretileceği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacağız.  Hem öğrenci, hem de öğretmenlerimizle Filistinli kardeşlerimize eğitim verirken bizde bilgi ve kültür paylaşımı ile kendimizi geliştirmiş olacağız.” Dedi.
Bu Proje Beni Çok Heyecanlandırdı
Yerli Olmayan Konuşmacılara ve Yabancı dillerin Öğretilmesiyle ilgili Kapsamlı ve İleri Düzey İletişim Metodolojisinin mimarı  Anamur Mesleki veTeknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Ayşe Petek Kadıoğlu, yazılım aşamasında da projenin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.  Filistinde Arapça konuşan öğrencilere İngilizce dersi verecek olmanın farklı bir anlamı olduğunu kaydeden Kadıoğlu; “Özellikle Filistinle ilgili bir ortaklık söz konusu olduğu zaman diğer projelerden farklı.  Öncelikle Müslüman bir ülke olması, bizden talep ettikleri konunun inanılmaz etkin bir yapıya sahip olması önemli. Çünkü  Türklerin İngilizceyi orada öğretmesi, bizim için çok büyük bir avantajdır.  Bunu Anamur İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hazırlanıyor olması bizim için ayrıca önemlidir.” Dedi.

Projenin İspanya, Fransa, Türkiye ve Filistin´in yanında İsrailin bu projede mecburen bulunduğunu kaydeden Ayşe Petek Kadıoğlu,  Projenin uygulanacağı Üniversite,  İsralin özerk yönetimindeki Ramallah kentinde dolayısıyla projeye İsrailde ortak olduğunu söyledi.
Projede İngilizcenin Anadil gibi kullandırılması amaçlanıyor
 Proje hakkında  Mesleki Teknik  Anadolu Lisesindeki öğrencilerine de bilgi veren Ayşe Petek Kadıoğlu,  projenin başarılı olacağına inancının tam olduğunu söyledi.  Öğrenciler, öğretmenlerinin  Filistinli Üniversite öğrencilerine  de eğitim verecek olmasının kendileri içinde gururu verici olduğunu dile getirdiler.

Proje metninde, Filistin üniversitelerinde yabancı dil öğreniminin uluslar arası standartları karşılayamamasından dolayı bu projenin hazırlandığı kaydedildi. İmkanlar dahilinde dil laboratuarlarının kurulmasının planlandığı projede  ana dil kültürü ve ortamının dikkate alınarak ana dil kültürünün yabancı dil öğretim sürecine entegre edilmesi hedefleniyor.  Böylelikle ortak dil platformuna başvuran, internete dayalı yaklaşım ve dil laboratuarlarında yüz yüze ikili  olarak Arapça ve yabancı dil öğretiminde yeni yöntemlerin benimsenecek. 
Uygulamada ayrıca, Avrupa referansı doğrultusunda, Avrupa standartlarının karşılanacağı kaydedilirken, öğretmenlerin öğretim becerilerini arttırdıkları sözel, İngilizce becerilerini yükselttikleri ve öğrencilere yabancı dildeki hâkimiyetlerini arttırma konusunda fırsat sundukları değişim programları kapsamında saha ziyaretlerini arttırma amaçlanıyor.
Proje kapsamında ileriye dönük  en az beş yabancı dil laboratuarı ile bilgi yayma atölyesinin kurulması ve pratik kurslar geliştirilerek yabancı dil bölümünde zorunlu hale getirilmesi hedefleniyor.

/resimler/2017-2/18/1030566076886.jpg&source=anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Emniyet ve Erbal Kreş´ten Çanakkale Yürüyüşü
Emniyet ve Erbal Kreş´ten Çanakkale Yürüyüşü
Anamur Emniyet Müdürlüğü ile Erbal Kreş´in 18 Mart Çanakkale şehitleri anısına düzenledikleri anma programı vatandaşın da büyük ilgisini çekti.
Suriye´li Sidra´dan Mehmetçiğe Afrin Teşekkürü
Suriye´li Sidra´dan Mehmetçiğe Afrin Teşekkürü
Anamur Hidayet Sinanoğlu İlköğretim Okulu´nda eğitim gören ve daha önce Mehmetçiğe duygu dolu bir mektup yazan Suriyeli Sidra Bazan, 18 Mart Çanakkale zaferinin 103. Günü Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Mehmetçiğin Afrin´i almalarından duyduğu memnuniyeti elinde Türk Bayrağı ile teşekkür ederek ifade etti.
Kıbrıs İlkokulu Öğrencilerinden Hayvanlara Mama Desteği
Kıbrıs İlkokulu Öğrencilerinden Hayvanlara Mama Desteği
Anamur Kıbrıs İlkokulu Öğrencileri, Okulun Şubat ayında belirlediği değerini Hayvan Sevgisi olarak belirleyince öğrencilerde hayvanlar için yardım kampanyası başlattı. Öncelikle kendi harçlıklarını ortaya koyan öğrenciler, Okul Müdürü Ayfer Koyuncu ve öğretmenlerinin öncülüğünde etkinliği daha da genişleterek velilerinin desteğini de kattılar.
BELEDİYE BAŞKANI MEHMET TÜRE´NİN İSTİKLAL MARŞI MESAJI
BELEDİYE BAŞKANI MEHMET TÜRE´NİN İSTİKLAL MARŞI MESAJI
.
ŞEHİT İBRAHİM ARMUT FEN LİSESİNDEN  ADINA YARAŞIR “İSTİKLAL MARŞI” KLİBİ
ŞEHİT İBRAHİM ARMUT FEN LİSESİNDEN ADINA YARAŞIR “İSTİKLAL MARŞI” KLİBİ
12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u anma etkinlikleri çerçevesinde Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi öğretmenleri bir klip çekti.
Suriyeli Sibra Babasını Hatırlayınca Mehmetçiğe Dua Etti
Suriyeli Sibra Babasını Hatırlayınca Mehmetçiğe Dua Etti
Anamur Ören Mahallesi Hidayet Sinanoğlu, İlköğretim okulu 1/B sınıfında eğitim gören Suriyeli Sibra Bazan, arkadaşları ile birlikte, Afrinde mücadele eden askerlerimiz için mektup yazarken babası Mahmut Bazan´ın 3 yıl önce şehit olduğunu hatırlayınca gözyaşlarına boğuldu
Yıldız: ‘Önümüzdeki Sezon Sağlık Bakım Teknisyenliği´ Bölümünü Açacağız
Yıldız: ‘Önümüzdeki Sezon Sağlık Bakım Teknisyenliği´ Bölümünü Açacağız
Özel Anamur Hızır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri, öğretmenler, öğrenci ve velileri kahvaltıda buluştu, Yıldız öğrenci velilere güzel haberler verdi. Ünlüselek Resturantta, veliler de çocuklarıyla ilgili öğretmenlerden bilgi aldılar.
Bozyazı da Okuma Yazma Seferberliği
Bozyazı da Okuma Yazma Seferberliği
Bozyazı Kaymakamı Hayati Taştan makamında, Seferberlik Kurulu üyeleri ile bir toplantı yaptı. Kaymakamlık Toplantıya Program Kapsamında Bozyazı Halk Eğitimi Müdürlüğü tarafından okuma-yazma bilmeyen kişilere en yakın okulda okuma yazma kursu verilmesi planlandı.
Kaymakam Öğrencilere Mesleğini Anlattı
Kaymakam Öğrencilere Mesleğini Anlattı
Anamur Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi tarafından 10. Sınıf öğrencilerine “Meslek Tanıtım Günleri”etkinliği gerçekleştirildi.
Hızır Öğrenciler Erasmus Sertifikalarını Aldı
Hızır Öğrenciler Erasmus Sertifikalarını Aldı
Hızır Öğrenciler Erasmus Sertifikalarını Aldı Okul Müdürü Mustafa Yıldız, 3. Grupta bulunan 8 öğrencinin ise refakatçi öğretmenleri ile birlikte 18 Mart- 7 Nisanda Romanya´ya gideceklerini söyledi.
Emniyetten Öğrencilere Motivasyon Kahvaltısı
Emniyetten Öğrencilere Motivasyon Kahvaltısı
Anamur Emniyet Müdürlüğü Sosyal Toplum Polis Amirliği, Anamur genelindeki 26 okuldan katılan başarılı öğrencilere bir kahvaltı verdi.
Mercan: ‘İkinci Dönem Daha yoğun Geçecek´
Mercan: ‘İkinci Dönem Daha yoğun Geçecek´
Anamur´un yeni Mili Eğitim Müdürü İlyas Mercan, 2017-2017 eğitim öğretim sezonunun birinci döneme göre daha yoğun geçeceğini söyledi. Sezonun başlaması nedeni ile bir açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, hedeflerinin, Anamurdaki eğitim çıtasını daha da yükseltmek olduğunu söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
3.9087
EURO
4.8245
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12