‘Bu Restorasyon Mamure Kalesini Listeden Çıkarır´
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Antalya Mersin Karayolu üzerinde bulunan 700 yıllık tarihi Mamure Kalesi, UNESCO dünya Mirası Listesine alınarak 2012 yılında restore çalışmasına başlanmıştı. Restore çalışmasında son aşamaya getirilen kalenin taş yapıları arasına horosan yerine kireçle karıştırılarak kum kullanılması tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya ve Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel´in de içinde bulunduğu heyet, kalede önce incelemelerde b ulundu, sonra da basın açıklaması yaptı.
Tarih: 16.9.2018 10:54:51/ 1512okunma / 0yorum

 

/resimler/2018-9/16/1056568375382.jpg

Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde  Antalya Mersin Karayolu üzerinde bulunan 700 yıllık tarihi Mamure Kalesi, UNESCO dünya Mirası Listesine alınarak 2012 yılında restore çalışmasına başlanmıştı. Restore çalışmasında son aşamaya getirilen kalenin taş yapıları arasına horosan yerine kireçle karıştırılarak kum kullanılması tepkilere neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur  Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya ve Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel´in de içinde bulunduğu heyet, kalede önce incelemelerde b ulundu, sonra da basın açıklaması yaptı. Mersin Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel, bu restorasyonun kaleyi UNESCO geçici dünya mirası listesinden çıkaracağını iddia etti.
 Türkiye´nin en büyük kalelerinden birisi olan ve bütün ihtişamı ile deniz kenarında boy gösteren Mamure Kalesinin restore çalışmaları 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi´ne girmesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihale usulü ile restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.  Denetimi Kültür Varlıkları ve Müzeler  Genel Müdürlüğü Adana Bölge ve Anıtlar Müdürlüğüne bağlı olan Restorasyon işi 2012 yılında bir milyon 768 bin TL 30 kuruş´a  Yakupoğlu Restorasyon, Emlak İnşaat, Otomasyon, Taşeron, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine  verilmişti. 3 yılda bitirilmesi planlanan restore çalışması nedeni ile 6 yıldır ziyarete kapatılan kalenin içerisinde de kireç ve kum kullanıldığı kaydediliyor.  Görevliler, vatandaşın yanında basın mensuplarının da kaleye girişinin yasak olduğunu ifade ettiler.

/resimler/2018-9/16/1057184781854.jpg
CHP´den Basın Açıklaması
Kalenin burçlarının da mermerden yapıldığı ve işçiliğin ise kalenin mimari yapısına aykırı olduğu kaydedildi. Cumhuriyet Halk Partisi Anamur Gençlik Kolları konu ile ilgili Mamure Kalesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada,  Kalenin bin 700 yıllık tarihine saygısızlık yapıldığına dikkat çekildi.  Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kaya Başkanlığındaki gençlik heyeti önce kale etrafında incelemelerde bulundu, sonra basın açıklaması yapan Mehmet Kaya, “Roma döneminde yer alan ve UNESCO dünya mirasında geçici listesinde yer alan Mamure Kalesi´ndeki restorasyon çalışmalarında PVC Pencere, beton sıva ve mermerler kullanılmıştır. Kale içerisindeki camiye klima takılmıştır.  Bu sebeplerden dolayı kültür ve turizm Bakanlığını göreve davet ediyoruz.  Mamure Kalesinin tarihi dokusu yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.  CHP Gençlik Kolları olarak bu durumun takipçisi olacağız ve olmaya devam edeceğiz.” Dedi. CHP Gençlik Kolları Mersin İl Başkanı Ethem Güzel de bu yönetim anlayışının tarihi katliamlara devam ettiğini iddia etti ve kalenin son durumu hakkında şunları söyledi: “ 2012 yılında UNESCO´nun dünya mirası geçici listersinde yer alan Mamure kalesinin tarihi dokusu restorasyon nedeni ile yok olma ihtimali ile karşı karşıya kalmıştır. Bin 700 yıllık bir kaleye PVC´ler monte edilerek, onarımında horosan sıvası kullanılması yerine beton sıva, kaynak taş yerine mermer kullanılmıştır.  Bu da yetmemiş gibi kalenin içerisindeki camiye klima takılmıştır.  Restorasyon adı altında bu tahribatın sürdürülmesi durumunda ise, şehrimizin tarihi zenginliklerinden olan Mamure Kalesi UNESCO´nun listesine ne yazık ki giremeyecektir.” Dedi.

/resimler/2018-9/16/1057466657321.jpg

/resimler/2018-9/16/1058174782901.jpg

/resimler/2018-9/16/1059036190186.jpg

 
Kaynak:

Anamur´un Gururu Oldular
Anamur´un Gururu Oldular
Kurulduğu günden beri başarıları ile adından söz ettiren Anamur Belediye Konservatuvarının kursiyerleri her dalda adından söz ettirmeye devam ediyor.
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Kükürlüler Derneğinden Öğretmenler Günü Etkinliği
Anamur kKükür Köyleri Yardımlaşma Derneği Anamur Öğretmenevinde 25 Kasım Pazar Günü Saat 12.00-18.00 arasında öğretmenler adına çay keyi gerçekleştirecek. Dernek başkanı Dr. Gülay Uysal, heryıl geleneksel hale getirdikleri öğretmenler günü etkinliklerinde yıllarını eğitim camiasında geçirmiş binlerce öğrenciye annelik,babalık,ağabeylik yapmış isimleri buluşturduklarını söyledi.
Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi
Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi
30 ülkeden 700 gösteri sanatçısının katılımıyla 4 yıl aradan sonra bu yıl 6´ncısı düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali sona erdi. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan festival, hafızalarda renkli anılar bıraktı.
Anamur Diyanet Gençlik Merkezi Gençlerin Katılımı ile Açıldı
Anamur Diyanet Gençlik Merkezi Gençlerin Katılımı ile Açıldı
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğü Diyanet Gençlik Merkezini açarak gençlerin hizmetine sundu. Akdeniz Caddesi Saçkan Kavşağı yanı Ebu- Bekir Mescidi üzerinde kurulan Diyanet Gençlik Merkezinin açılışına, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu okul müdürleri müftülük personelleri, öğretmenler ve gençler katıldılar.
Muhtarlar Günü Böyle Kutlandı
Muhtarlar Günü Böyle Kutlandı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde Muhtarlar günü kutlandı. Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe ile birlikte, askeri erkân ve daire amirleri katıldılar.
Müftülükten Personeline Yemek
Müftülükten Personeline Yemek
Mithat Ünal-Anamur İlçe Müftülüğü öğretmenevinde personeline yönelik bir yemek programı düzenledi. Kaymakam Mehmet Kurdoğlu ile birlikte yaklaşık 200 din görevlisinin katıldığı yemek Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Anamur´a Alman Simidi
Anamur´a Alman Simidi
Mithat Ünal-Anamur´un kardeş kenti Almanya´nın Bingen kentinden gelen 10 kişilik heyet, Muşurup Sanat sokağında Alman simidi dağıttı.
Anamur Belediyesinden Muşurup Sanat Sokağında Aşure İkramı
Anamur Belediyesinden Muşurup Sanat Sokağında Aşure İkramı
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi Muarrem Ayı nedeni ile Muşurup Sanat sokağında vatandaşa aşure ikramında bulundu. Belediye Başkanı Mehmet Türe ile birlikte belediye başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin de iştirak ettiği aşure etkinliğine gelen vatandaşlar Muşurup Sanat Sokağını doldurdu.
Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Hem Spor Hem Şenlik Birarada
Mithat Ünal- Bozyazı Kozağacı yaylasında bu yıl üçüncüsü gerçekleşen geleneksel Birlik şenliği ve mahalleler arası futbol turnuvasında birlik teması işlendi. Gürel Bolluk´un organize ettiği şenliğin sembolü ise Derköy mahallesinin sembolü gompil(patates) oldu.
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
BAŞKAN KOCAMAZ, “Bayramlar; mutluluklarımızı paylaşarak kucaklaşmaktır.”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Anamuru Temsil Ettiler
Anamuru Temsil Ettiler
Anamur Belediyesi Folklor Ekibi İlçemizi temsil etmeye devam ediyor.
‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
‘Yarenlik Edelim Dedik´in Geliri Hayvanseverlere
Mithat Ünal-Anamurlu Doçent Doktor Müzikolog Sabri Uysal´ın kaleme aldığı Anamur ve yöresinde yaşanmış hikayelerin anlatıldığı ‘Yarenlik Edelim Dedik´ kitabı´nın Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza günü gelirlerinin tamamı Hayvanseverler Derneğine bağışlandı.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12