Bakan Elvan´dan Sanayi Değerlendirmesi
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Aralık ayı sanayi üretimi verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Sanayi üretimindeki güçlü artış büyümeyi desteklemeye devam ediyor.” Dedi.
Tarih: 14.2.2018 09:13:29/ 549okunma / 0yorum

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,  Aralık ayı sanayi üretimi verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede;  “Sanayi üretimindeki güçlü artış büyümeyi desteklemeye devam ediyor.” Dedi.
Beklentilerin üzerinde büyüme gösteren sanayi üretiminin, Aralık ayında yüzde 8,7 artış ile aynı dönem itibarıyla son yedi yılın en yüksek artış oranına ulaşmıştığını kaydeden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan açıklamasında; “2017 yılında ortalama artış yüzde 6,3 oldu. Bu oran son altı yılın en yüksek ortalamasıdır. 2017 yılının son çeyreğinde sanayide üretim yüzde 7,8, imalat sanayiinde üretim yüzde 8 oranında artmıştır. Bu rakamlar, yüzde 7´nin üzerinde bir büyüme beklediğimiz 2017 yılı için güçlü bir altyapı oluşturmuştur.” İfadesine yer verdi.  Alt kalemlere bakıldığında Aralık ayında tüm ana sanayi gruplarında üretim artışı gerçekleştiğini kaydeden Bakan Elvan, bu kapsamda, sermaye malı üretiminin yüzde 10,7, ara malı üretiminin yüzde 13,9 ve dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 5,4 oranında arttığını kaydetti.  Elvan´ın değerlendirmelerine göre, yılın son çeyreğinde sermaye malı üretimi yüzde 11,8, ara malı üretimi yüzde 9,3 oranında yükselmiştir. Sanayi üretiminde gözlenen bu güçlü ivme, 2018 yılı büyüme beklentilerini yukarı çekiyor. İmalat sanayini de değerlendiren Ekonomi Bakanı Lütfi Elvan,  bu sektördeki üretimin, Aralık ayında yüzde 8,9 arttığına dikkat çekti. Alt sektörlerde ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre; makine-teçhizat ürünleri üretimi yüzde 16,1, ana metal sanayi üretimi yüzde 12,1, giyim eşyaları imalatı yüzde 11,5, tekstil ürünleri imalatı yüzde 10,3, gıda ürünleri imalatı yüzde 10,2, mobilya imalatı yüzde 8,8 ve motorlu kara taşıtı imalatı yüzde 6,1 artış gösterdiğini belirten Bakan Elvan, “Sanayi sektörümüz için önem arz eden bu sektörlerdeki yüksek üretim artışları, son çeyrekte yatırım eğilimi artışını belirgin bir şekilde ortaya koymuştur.  Yatırım eğilimini ortaya koyan diğer önemli bir gösterge, kapasite kullanım oranlarındaki artıştır. Nitekim Aralık ayında Kapasite Kullanım Oranı yüzde 79 ve Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 54,9 ile yüksek seviyesini korumuştur.” Dedi.  Yıllık olarak Kapasite Kullanım Oranının 2017 yılında yüzde 78,5 seviyesine ulaştığını kaydeden  Kalknıma Bakanı Lütfi Elvan, “Bu oran son 9 yılın en yükseğidir. PMI ise yıllık olarak 52,8 ile 2011 sonrasında en yüksek düzeye ulaşmıştır. Bu göstergeler önümüzdeki dönemde yeni yatırımların en önemli habercisidir. Bu da üretimin, ihracatın ve istihdamın artmasında temel rolü oynayacaktır. Güçlü ekonomimiz, reel sektörümüzün dinamizmi ile emin adımlarla yoluna devam edecektir. 2017 yıllık büyüme hızının yüzde 7´nin üzerinde gerçekleşmesini ve 2018 yılına da güçlü bir giriş yapmasını bekliyoruz. Türkiye ekonomisi iç ve dış tüm olumsuz algı operasyonlarına rağmen, güçlü ve kararlı bir şekilde yoluna devam etmektedir.”ifadesine yer verdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bakan Elvan Sanayi Değerlendirmesi
Mithat Kadıoğlu: ‘SEÇ Tezgahlarına Yerli Malı Koyacağız´
Mithat Kadıoğlu: ‘SEÇ Tezgahlarına Yerli Malı Koyacağız´
Mithat Ünal/Anamur-Petek Anamur SEÇ Market, açılışının üzerin den kısa bir süre geçmesine rağmen yoğun bir ilgi gördü. Petek Marketin sahibi Mithat Kadıoğlu, 34 yıllık iş hayatında kendisini yalnız bırakmayan Anamur halkına teşekkür etti. Bundan böyle toptan alışlarını öncelikle Anamur´un yerli ürünlerinden temin edeceklerini böylece paranın yine Anamurda kalmasını sağlayacaklarını kaydetti.
Mevlüt için Hediyelik Yasin Kitabı Çeşitleri
Mevlüt için Hediyelik Yasin Kitabı Çeşitleri
Mevlüt için hediyelik yasin kitabı toptan ve perakende olarak en uygun fiyatlarla furkannesriyat.com.tr´de. Hemen sitemizi ziyaret edip alışverişe başlayın.
Bozyazı    PTT Müdürlüğünden Müjde
Bozyazı PTT Müdürlüğünden Müjde
Bozyazı PTT Müdürlüğü, yerli malların PTT kargodan gönderilmesi halinde 24 Mayıs 2018-31 Ağustos 2018 Tarihleri Arasında yüzde 25 oranında indirim uygulanacağı duyuruldu.
Bets10 Sistem Fırsatları
Bets10 Sistem Fırsatları
Karşılıklı güveni oluşturan ve bonus imkânları ile beraber kazancı daha cazip hale getiren Bets10 ve İmajbet gerçekten çok sayıda insanın güven adresi olma yolunda doğru noktayı temsil ediyor. Protipster.co ´ dan bu imkanları takip edebilirsiniz.
ANTSO da, İş Adamları ile KGF Toplantısı
ANTSO da, İş Adamları ile KGF Toplantısı
Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Kredi Garanti Fonu Adana Şube Müdürü Celal Altıntaş´ın katılımı ile Anamurdaki ticaret erbabı ile bir toplantı gerçekleştirdi. Oda´nın toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, SGK Anamur Şube Müdürü Nevzat Acar, Mersin Serbest Mali Müşavirler Odası Anamur Temsilcisi İsmail Erdoğan ve İşadamları yer aldı.
Esnaf Odası Başkanı Yeniden Çetin
Esnaf Odası Başkanı Yeniden Çetin
Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına yine Başkan Ahmet Çetin getirildi. Kaplan Düğün Salonunda bu gün yapılan olağan kongrede Murat Doğan ile yarışan Ahmet Çetin yönetim kurulu ile birlikte güven tazeledi.
İş Dünyasının Anamurdan Faiz Tepkisi
İş Dünyasının Anamurdan Faiz Tepkisi
AEKSPRES-Mersin´in Anamur İlçe Ticaret ve Sanayi Odası´nın düzenlediği istişare toplantısına katılan bölgenin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarına hitap eden ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu şu anda iş dünyasının önünde yatırımı engelleyen en önemli etkenin yüksek faiz olduğunu söyledi.
Esnaf Kefalet Kooperatinde Özdemir İle Devam Kararı
Esnaf Kefalet Kooperatinde Özdemir İle Devam Kararı
AEKSPRES-Anamur Esnaf Kefalet Kooperatifi Kaplan düğün Salonunda gerçekleştirilen olağan genel kurulunda Ahmet Özdemir ile devam kararı aldı.
Özdemir: ‘Türkiye de 16. Sıraya Yükseldik´
Özdemir: ‘Türkiye de 16. Sıraya Yükseldik´
AEKSPRES-Anamur Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Özdemir, Kooperatif olarak Türkiye de 958 kooperatiften birinci sınıf kooperatifler arasında 16. Sıraya yükseldik. Bu çalışmada yönetim kurulu üyelerimizin çabası büyüktür.” Dedi.
Koç´a Hayırlı Olsun Ziyareti
Koç´a Hayırlı Olsun Ziyareti
Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Gürel ve Anamur Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü Fatma Çetinkaya Koç Zeytinyağı Fabrikasına hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
İŞKUR´da 5 bin kişi istihdam ediyor
İŞKUR´da 5 bin kişi istihdam ediyor
MİTHAT ÜNAL/AGÜNDEM-Anamur İŞKUR Kurumu 5 bin kişiye istihdam alanı sağlandı. İŞKUR Müdürü Ertuğrul Gök Anamur´da 2013 yılında faaliyete başlayan İŞKUR´un 3 yıldır Anamur´da hizmet verdiğini ve her kurumda yaklaşık 50-60 kişinin bulunduğunu söyledi
Anamurda  50  Girişimci Katılım Belgesine Kavuştu.
Anamurda 50 Girişimci Katılım Belgesine Kavuştu.
Mithat ÜNAL/AGÜNDEM-Mersin´in Anamur İlçesi´nde 50 girişimciye katılım belgesi verildi. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası´nda bugün saat 14.00´da KOSGEB ve İşkur Destekli Uygulamalı Girişimcilik Kursu kursiyerlerine tören düzenlendi.

/resimler/2018-3/7/1018436765531.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
DOLAR
4.7077
EURO
5.4848
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12