Bakan Elvan´dan Sanayi Değerlendirmesi
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Aralık ayı sanayi üretimi verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Sanayi üretimindeki güçlü artış büyümeyi desteklemeye devam ediyor.” Dedi.
Tarih: 14.2.2018 09:13:29/ 698okunma / 0yorum

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,  Aralık ayı sanayi üretimi verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede;  “Sanayi üretimindeki güçlü artış büyümeyi desteklemeye devam ediyor.” Dedi.
Beklentilerin üzerinde büyüme gösteren sanayi üretiminin, Aralık ayında yüzde 8,7 artış ile aynı dönem itibarıyla son yedi yılın en yüksek artış oranına ulaşmıştığını kaydeden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan açıklamasında; “2017 yılında ortalama artış yüzde 6,3 oldu. Bu oran son altı yılın en yüksek ortalamasıdır. 2017 yılının son çeyreğinde sanayide üretim yüzde 7,8, imalat sanayiinde üretim yüzde 8 oranında artmıştır. Bu rakamlar, yüzde 7´nin üzerinde bir büyüme beklediğimiz 2017 yılı için güçlü bir altyapı oluşturmuştur.” İfadesine yer verdi.  Alt kalemlere bakıldığında Aralık ayında tüm ana sanayi gruplarında üretim artışı gerçekleştiğini kaydeden Bakan Elvan, bu kapsamda, sermaye malı üretiminin yüzde 10,7, ara malı üretiminin yüzde 13,9 ve dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 5,4 oranında arttığını kaydetti.  Elvan´ın değerlendirmelerine göre, yılın son çeyreğinde sermaye malı üretimi yüzde 11,8, ara malı üretimi yüzde 9,3 oranında yükselmiştir. Sanayi üretiminde gözlenen bu güçlü ivme, 2018 yılı büyüme beklentilerini yukarı çekiyor. İmalat sanayini de değerlendiren Ekonomi Bakanı Lütfi Elvan,  bu sektördeki üretimin, Aralık ayında yüzde 8,9 arttığına dikkat çekti. Alt sektörlerde ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre; makine-teçhizat ürünleri üretimi yüzde 16,1, ana metal sanayi üretimi yüzde 12,1, giyim eşyaları imalatı yüzde 11,5, tekstil ürünleri imalatı yüzde 10,3, gıda ürünleri imalatı yüzde 10,2, mobilya imalatı yüzde 8,8 ve motorlu kara taşıtı imalatı yüzde 6,1 artış gösterdiğini belirten Bakan Elvan, “Sanayi sektörümüz için önem arz eden bu sektörlerdeki yüksek üretim artışları, son çeyrekte yatırım eğilimi artışını belirgin bir şekilde ortaya koymuştur.  Yatırım eğilimini ortaya koyan diğer önemli bir gösterge, kapasite kullanım oranlarındaki artıştır. Nitekim Aralık ayında Kapasite Kullanım Oranı yüzde 79 ve Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 54,9 ile yüksek seviyesini korumuştur.” Dedi.  Yıllık olarak Kapasite Kullanım Oranının 2017 yılında yüzde 78,5 seviyesine ulaştığını kaydeden  Kalknıma Bakanı Lütfi Elvan, “Bu oran son 9 yılın en yükseğidir. PMI ise yıllık olarak 52,8 ile 2011 sonrasında en yüksek düzeye ulaşmıştır. Bu göstergeler önümüzdeki dönemde yeni yatırımların en önemli habercisidir. Bu da üretimin, ihracatın ve istihdamın artmasında temel rolü oynayacaktır. Güçlü ekonomimiz, reel sektörümüzün dinamizmi ile emin adımlarla yoluna devam edecektir. 2017 yıllık büyüme hızının yüzde 7´nin üzerinde gerçekleşmesini ve 2018 yılına da güçlü bir giriş yapmasını bekliyoruz. Türkiye ekonomisi iç ve dış tüm olumsuz algı operasyonlarına rağmen, güçlü ve kararlı bir şekilde yoluna devam etmektedir.”ifadesine yer verdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bakan Elvan Sanayi Değerlendirmesi
MODA PERDEDE ÇEŞİT ÇOK
MODA PERDEDE ÇEŞİT ÇOK
.FARKI BİZİMLE YAŞAYIN
Torunoğlu: ´Herkes Elini Taşın altına Koymalı´
Torunoğlu: ´Herkes Elini Taşın altına Koymalı´
Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Odalar ve Borsalar birliği Başkanı R4ıfat Hisarcıklıoğlu´nun Türkiye genelinde yaptığı çağırı üzerine, Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Öztürk ve Ertuğrul Oğuz ile birlikte odanın toplantı salonunda bir basın toplantısı düzenledi. Torunoğlu, Anamurda ticaret yapan herkesi bu programa katılmaya çağırdı ve herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.
Elvan Bölgemizi Cazibe Merkezi Haline Getireceğiz
Elvan Bölgemizi Cazibe Merkezi Haline Getireceğiz
Mithat Ünal-Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Anamur Ticaret ve Sanayi Odasının Bozyazıda düzenlediği Bereketli Hal Sezonunu açılışı etkinliğine katıldı.
Anamurda Ekmeğe Gizli Zam
Anamurda Ekmeğe Gizli Zam
Anamurda ekmeğe iki aşamalı yaklaşık 45 kuruş zam yapıldı.
Çetin´den, Ahilik Haftası Mesajı
Çetin´den, Ahilik Haftası Mesajı
Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çetin , Ahilik Haftası münasebetiyle mesaj yayınladı.
Bereket Enerji Grubu´nun yeni CEO´su belli oldu.
Bereket Enerji Grubu´nun yeni CEO´su belli oldu.
Türkiye´nin önde gelen entegre enerji şirketlerinden biri olan Bereket Enerji Grubu´nun CEO görevine İdris Küpeli atandı.
USİAD: ‘ABD Yaptırımlarını Reddediyoruz´
USİAD: ‘ABD Yaptırımlarını Reddediyoruz´
Ulusal Sanayici ve İş Adamları Derneği (USİAD) tarafından ABD´nin Türkiye Cumhuriyetine karşı hukuksuz yaptırım kararlarına karşı yayınladığı mesajla bu yaptırımların dernek tarafından reddedildiği vurgulandı
Alışveriş Çadırında Binlerce Kişi Ağırlandı
Alışveriş Çadırında Binlerce Kişi Ağırlandı
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi Alışveriş Günleri Etkinlik çadırı geçtiğimiz 2 ay da binlerce misafiri ağırladı.
Alışveriş Günleri Resmi Açılışı Gerçekleşti
Alışveriş Günleri Resmi Açılışı Gerçekleşti
Bu yıl 3. sü düzenlenen Anamur Belediyesi Alışveriş Günleri resmi açılış töreni gerçekleşti.
Alışveriş Günlerine Yoğun Katılım
Alışveriş Günlerine Yoğun Katılım
Anamur Belediyesi tarafından Basın Halkla İlişkiler aracılığı ile İskele alışveriş Günleri ile ilgili bir açıklama yapıldı. “2015 yılında İskele´de başlattığımız Anamur Yaz Etkinlikleri ve Alışveriş Günleri halkımızın yoğun ilgisi ile güçlenerek sürmektedir.” İfadesi ile başlayan açıklamada, Öncelikle Alışveriş Günlerinin genel yararlarına dikkat çekildi.
Mithat Kadıoğlu: ‘SEÇ Tezgahlarına Yerli Malı Koyacağız´
Mithat Kadıoğlu: ‘SEÇ Tezgahlarına Yerli Malı Koyacağız´
Mithat Ünal/Anamur-Petek Anamur SEÇ Market, açılışının üzerin den kısa bir süre geçmesine rağmen yoğun bir ilgi gördü. Petek Marketin sahibi Mithat Kadıoğlu, 34 yıllık iş hayatında kendisini yalnız bırakmayan Anamur halkına teşekkür etti. Bundan böyle toptan alışlarını öncelikle Anamur´un yerli ürünlerinden temin edeceklerini böylece paranın yine Anamurda kalmasını sağlayacaklarını kaydetti.
Mevlüt için Hediyelik Yasin Kitabı Çeşitleri
Mevlüt için Hediyelik Yasin Kitabı Çeşitleri
Mevlüt için hediyelik yasin kitabı toptan ve perakende olarak en uygun fiyatlarla furkannesriyat.com.tr´de. Hemen sitemizi ziyaret edip alışverişe başlayın.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12