Anamur´a Muzun Raf Ömrünü 1,5 Ay Uzatacak Tesis Kuruluyor
Anamurlu İş Adamı Meral Özatlı Kosgeb destekli yaptığı AR-GE çalışmasıyla, Anamur muzunun raf ömrünü 1,5 ay uzatan sistemi Anamur´a kazandırdıüını söyledi. Konu ile ilgili olarak BİRATLI AR-GE Biyoteknoloji ve Tarımsal Üretim Limited Şirketi ile de muz fidesinin yüksek standart ve yüksek verim elde edilebilecek fide geliştirilmesi içinde ayrıca Adana da Çukurova Üniversitesi içerisinde bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesinde de doku kültürü laboratuvarı kurduğunu da ifade etti.
Tarih: 6.4.2018 14:18:28/ 2970okunma / 0yorum


Anamurlu İş Adamı Meral Özatlı  Kosgep destekli yaptığı AR-GE  çalışmasıyla, Anamur muzunun raf ömrünü 1,5 ay uzatan sistemi Anamur´a kazandırdığını söyledi. Konu ile ilgili olarak BİRATLI AR-GE Biyoteknoloji ve Tarımsal Üretim Limited Şirketi ile de muz fidesinin yüksek standart ve yüksek verim elde edilebilecek fide geliştirilmesi içinde ayrıca Adana da Çukurova Üniversitesi içerisinde bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesinde de doku kültürü laboratuvarı kurduğunu ifade etti. 

/resimler/2018-4/6/1724532797865.jpg

Yatırım Tesisini kuracak olan İşadamı Meral Özatlı bu tesisle birlikte Anamur´a 13 milyon liralık yatırım için fizibilite çalışmalarına tamamladıklarını ve KOSGEB´ten teknolojik ürün yatırım desteği için başvurduğunu da sözlerine ekledi. Bu yatırımın gerçekleşmesi ile Anamur muzumuzun en az 1,5 veya 2 ay rafta kalmasının  sağlanacağını kaydeden Özatlı,  “Muzun raf ömrünü bu şekilde uzattığımız zaman ihracat imkanı daha rahat gerçekleştirme imkanına sahip olacağız.” Dedi.  Adana Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesinde TÜBİTAK destekli muz fidesinin verim ve kalitesini yükseltecek AR-GE çalışmalarında kurduğu doku labaratuarında gen yöntemiyle çoğaltma çalışmalarınıda sürdürmekte olduklarını kaydeden firma sahibi Meral Özatlı, “Bu projelerinde tamamlanmasıyla Anamur seralarında aynı tip fidede yetiştirilecek muz meyveside üretilmiş olacak.  Çalışmalarımıza Özatlı Birlik Tarım olarak başladık. Sonra da şirketin unvanını BİR-ATLI olarak düzenledik ve Anamur muzunun kalitesi yüksek verimi yüksek fidelerden elde edilmesini sağlamak için doku kültürü laboratuarı kurduk.
Öncelikle Adana da Çukurova Üniversitesi içerisinde bulunan Çukurova teknoloji geliştirme bölgesi bünyesinde,  15 Nisan itibariyle fide üretimine başlıyoruz” şeklinde konuşan Özatlı, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Anamur da bütün seralara baktığımızda farklı  seraların içerisinde çeşit çeşit  fidelerin olduğunu görüyoruz. Biz bunu, tek bir fide haline getireceğiz. Verimi yüksek, standardı yüksek muz meyvesi elde edeceğiz. Bunu elde ettikten sonra Anamur´un, dolayısıyla Türkiye´nin muzunun en büyük sıkıntılarından birisi olan raf ömrünün kısa oluşunun getirdiği sıkıntıları bertaraf etmiş olacağız. Yani buradan muzu Ankara, İstanbul gibi uzak yerlere, tüketim noktalarına gönderdiğimizde,  tüketicinin marketten aldığı  Anamur muzu 3 günde bilemedin 1 haftada simsiyah oluyor, yemiyor ve çöpe atıyor.  Ama ithal muzları evine götürdüğünde 1 ay 1,5 ay gibi bir süre bekletebiliyor. Bu nedenle tüketici, yerli muzunu değil yabancı muzu tercih ediyor. Bunun için biz KosGeb destekli bir AR-GE çalışması yaptık. Bu AR-GE´nin amacı,  kendi muzumuzun raf ömrünün uzatılmasına yöneliktir.” Dedi.
Çalışmalara  8 ay öncesinden başladıklarını kaydeden Özatlı; “Bir hafta 10 gün öncede yine Kosgebte oluşturulan kurul vasıtasıyla Çukurova Üniversitesinde merkezde yapılan laboratuvar denemesi ve buraya tayin edilen akademisyen ve profesör arkadaşaların konuyu incelemeleri deneylere katılmaları vasıtasıyla nihai noktayı 26 Martta koyduk.  Bu projemizin başarıyla tamamlandığı kosgeb tarafından Mersinde  oluşturuldan kurulda gerçekleştirildi. Şuanda artık bu tesisin yatırımına başlıyoruz. Bu yatırım nedir işte muzun hem raf ömrünü uzatmaya yönelik iklimlendirme odalarının yapılması, buna ilave olarak şoklamanın yapılması.  Tabi muzu şoklamayacağız. Biz bu bölgede yetiştirilen diğer meyvelerin çilek, dut, kiraz gibi meyvelerinde şoklamasını sağlayıp İnşaallah şoklanmış ürün ihracatınıda daha fazla bölgelere taşıyacağız.  Konuşmasında Anamur iskelesinin bölgede yetişen ürünlerin daha uzak pazarlara ulaşması için önemli olduğuna da dikkat çeken Meral Özatlı, “Burada yapılan iskelede 387 metre boyunda yapılan bir iskele Anamur için çok önemli. Tamamlandığında,  buradan taze meyve ihracatı ve şoklanmış meyve ürünleri ihracatı da gerçekleştirilmiş olacak. Bizim burada yapacağımız paketleme tesisi artık muzun ambalaj içerisine gireceğini sağlayacak. İklimlendirme odalarında bekletilerek raf ömrü40 gün 50 güne kadar çıkabilecek. Bunu biliroruz, çünkü şu ana kadar yaptığımız denemelerde bunu gördük.  Anamurda 13 milyon civarında eski rakamla 13 trilyonluk bir yatırım. Bunun büyük bir bölümü Kosgeb tarafından desteklenecek. En az 50 kişiye istihdam sağlayacak bir tesisi  Anamur muzunun dünya standartlarında önemli bir muz olarak satışını gerçekleştirmiş olacağız önemli bir işi Anamurda kuruyoruz.  Bunları da sizinle paylaşalım istedik. Anamur kamuoyunun bunu bilmesini istedik.  Anamuru idare edenlerin bilmesini istedik.” Dedi.

/resimler/2018-4/6/1722368107648.jpg

/resimler/2018-4/6/1726178736976.jpg

/resimler/2018-4/6/1727359051030.jpg

 
Kaynak:

Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Mithat Ünal-Anamur Muz Üretcileri Birliği Başkanı (Muz-Bir)İbrahim Çıtırkı, geçtiğimiz hafta Demirören Mahallesi ve bu hafta başında Emirşah-Güleç Mahallelerinde meydana gelen hortumun verdiği zararın tahmini olarak yaklaşık 15 milyon lira olduğunu söyledi.
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Hatay´ın Reyhanlı İlçesi´nde üetici Mahmut Durmuşoğlu, ekimini yaptığı çileğin diğer çiftçilere örnek olmasını istedi. İlçenin Fevzipaşa Mahallesi´nde 6 dekarlık alana çilek ekimi yapan üretici Mahmut Durmuşoğlu, ovanın toprağının bereketli olduğunu söyleyerek, Anamur´da gördüğü ve beğendiği çilek ekimini Reyhanlı´ya taşıdığını belirtti.
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi ve CNR Fuarcılık tarafından bu yıl 5.si gerçekleştirilen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı ekonomik durgunluğa rağmen yüksek bir ziyaretçi katılımı ile gerçekleşti. Belediye Başkanı Mehmet Türe, ziyaretçi sayısının 23 bin düzeyinde olduğunu söyledi. 15´i sosyal ve kültürel 70´i tarım ve ziraat üzerine hizmet veren firmalar olmak üzere toplam 85 firmanın fuara katıldığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, fuarın son gününde firma temsilcilerine teşekkür belgesi verdi.
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 5.si düzenlenen Anamur Tarım ve Gıda Fuarında geleneksel olarak yapılan Muz güzellik yarışmasında renkli görüntüler yaşandı. Anamur Organizasyon tarafından organize edilen yarışmaya ellerindeki muz sepetleri ile katılan 18 muz güzeli, Yücel Paşmakçı´nın Özgür Kaya´dan derleyip notaya aldığı ‘Erik Dalı Gevrektir.´ parçası ile podyuma çıktılar. Podyumda jüri üyelerine kendilerini beğendirmek için bütün hünerlerini ortaya koyan güzeller, fuarda renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldular. Yarışmada Ayça Kozak birinci, İrem Bişan Çelik ikinci ve Esra Aydın üçüncü oldu.
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tatarından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir katılımla başladı.
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarına az bir zaman kala, gerek belediyede gerekse organizasyonu gerçekleştirecek olan CNR Pozitif Fuarcılık bazında hazırlık çalışmaları son aşamaya getirildi.
Çileklere Yoğun Bakım
Çileklere Yoğun Bakım
Anamurda tarlalara ekimi yapılan çilekler için kış sezonu öncesi yoğun bakım çalışmaları sürüyor.
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) düzenlediği Akdeniz Ziraat Odaları Bölge toplantısına katıldı.
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Mithat Ünal-Anamur T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çevresindeki DHTA niteliğindeki 12 bin 374,5 metrekare alanda zeytin ve turfanda sebze üretimine başladı. Adalet Bakanlığı, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar 700 zeytin fidesi diktiklerini bunun yanında da Akdeniz bölgesinde yetişen turfanda sebze yetiştirerek satışa başladı.
Alternatif Yerli Muza Sandıklı da Katıldı
Alternatif Yerli Muza Sandıklı da Katıldı
Afyonkarahisar´ın Sandıklı ilçesinde 14 ay önce deneme amacıyla termal suyla ısıtılan seraya dikilen muz fideleri meyve verirken, ilçede ilk kez bu şekilde muz üretildi. Böylece Anamur´un dışında Hatay, Antalya başta olmak üzere güney illerimizdeki alternatif yerli muz kervanına Afyonkarahisar´ın Sandıklı İlçesi de katıldı.
Anamur Tarım ve Gıda Fuar Alanı yüzde 60 Doldu
Anamur Tarım ve Gıda Fuar Alanı yüzde 60 Doldu
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 24-27 Ekim tarihleri arasında Atanur Bal Pazarında gerçekleşecek olan 5. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı için ilk istişare toplantısı yapıldı.
Büyükşehir Anamur´a can suyu oldu
Büyükşehir Anamur´a can suyu oldu
Bugüne kadar sunduğu tarımsal destek projelerini ara vermeden sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anamur ilçesinde hayata geçirdiği tarımsal desteklerle Anamurlu üreticilere can suyu oldu.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3611
EURO
6.0997
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12