Anamur´a Muzun Raf Ömrünü 1,5 Ay Uzatacak Tesis Kuruluyor
Anamurlu İş Adamı Meral Özatlı Kosgeb destekli yaptığı AR-GE çalışmasıyla, Anamur muzunun raf ömrünü 1,5 ay uzatan sistemi Anamur´a kazandırdıüını söyledi. Konu ile ilgili olarak BİRATLI AR-GE Biyoteknoloji ve Tarımsal Üretim Limited Şirketi ile de muz fidesinin yüksek standart ve yüksek verim elde edilebilecek fide geliştirilmesi içinde ayrıca Adana da Çukurova Üniversitesi içerisinde bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesinde de doku kültürü laboratuvarı kurduğunu da ifade etti.
Tarih: 6.4.2018 14:18:28/ 2879okunma / 0yorum


Anamurlu İş Adamı Meral Özatlı  Kosgep destekli yaptığı AR-GE  çalışmasıyla, Anamur muzunun raf ömrünü 1,5 ay uzatan sistemi Anamur´a kazandırdığını söyledi. Konu ile ilgili olarak BİRATLI AR-GE Biyoteknoloji ve Tarımsal Üretim Limited Şirketi ile de muz fidesinin yüksek standart ve yüksek verim elde edilebilecek fide geliştirilmesi içinde ayrıca Adana da Çukurova Üniversitesi içerisinde bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesinde de doku kültürü laboratuvarı kurduğunu ifade etti. 

/resimler/2018-4/6/1724532797865.jpg

Yatırım Tesisini kuracak olan İşadamı Meral Özatlı bu tesisle birlikte Anamur´a 13 milyon liralık yatırım için fizibilite çalışmalarına tamamladıklarını ve KOSGEB´ten teknolojik ürün yatırım desteği için başvurduğunu da sözlerine ekledi. Bu yatırımın gerçekleşmesi ile Anamur muzumuzun en az 1,5 veya 2 ay rafta kalmasının  sağlanacağını kaydeden Özatlı,  “Muzun raf ömrünü bu şekilde uzattığımız zaman ihracat imkanı daha rahat gerçekleştirme imkanına sahip olacağız.” Dedi.  Adana Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesinde TÜBİTAK destekli muz fidesinin verim ve kalitesini yükseltecek AR-GE çalışmalarında kurduğu doku labaratuarında gen yöntemiyle çoğaltma çalışmalarınıda sürdürmekte olduklarını kaydeden firma sahibi Meral Özatlı, “Bu projelerinde tamamlanmasıyla Anamur seralarında aynı tip fidede yetiştirilecek muz meyveside üretilmiş olacak.  Çalışmalarımıza Özatlı Birlik Tarım olarak başladık. Sonra da şirketin unvanını BİR-ATLI olarak düzenledik ve Anamur muzunun kalitesi yüksek verimi yüksek fidelerden elde edilmesini sağlamak için doku kültürü laboratuarı kurduk.
Öncelikle Adana da Çukurova Üniversitesi içerisinde bulunan Çukurova teknoloji geliştirme bölgesi bünyesinde,  15 Nisan itibariyle fide üretimine başlıyoruz” şeklinde konuşan Özatlı, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Anamur da bütün seralara baktığımızda farklı  seraların içerisinde çeşit çeşit  fidelerin olduğunu görüyoruz. Biz bunu, tek bir fide haline getireceğiz. Verimi yüksek, standardı yüksek muz meyvesi elde edeceğiz. Bunu elde ettikten sonra Anamur´un, dolayısıyla Türkiye´nin muzunun en büyük sıkıntılarından birisi olan raf ömrünün kısa oluşunun getirdiği sıkıntıları bertaraf etmiş olacağız. Yani buradan muzu Ankara, İstanbul gibi uzak yerlere, tüketim noktalarına gönderdiğimizde,  tüketicinin marketten aldığı  Anamur muzu 3 günde bilemedin 1 haftada simsiyah oluyor, yemiyor ve çöpe atıyor.  Ama ithal muzları evine götürdüğünde 1 ay 1,5 ay gibi bir süre bekletebiliyor. Bu nedenle tüketici, yerli muzunu değil yabancı muzu tercih ediyor. Bunun için biz KosGeb destekli bir AR-GE çalışması yaptık. Bu AR-GE´nin amacı,  kendi muzumuzun raf ömrünün uzatılmasına yöneliktir.” Dedi.
Çalışmalara  8 ay öncesinden başladıklarını kaydeden Özatlı; “Bir hafta 10 gün öncede yine Kosgebte oluşturulan kurul vasıtasıyla Çukurova Üniversitesinde merkezde yapılan laboratuvar denemesi ve buraya tayin edilen akademisyen ve profesör arkadaşaların konuyu incelemeleri deneylere katılmaları vasıtasıyla nihai noktayı 26 Martta koyduk.  Bu projemizin başarıyla tamamlandığı kosgeb tarafından Mersinde  oluşturuldan kurulda gerçekleştirildi. Şuanda artık bu tesisin yatırımına başlıyoruz. Bu yatırım nedir işte muzun hem raf ömrünü uzatmaya yönelik iklimlendirme odalarının yapılması, buna ilave olarak şoklamanın yapılması.  Tabi muzu şoklamayacağız. Biz bu bölgede yetiştirilen diğer meyvelerin çilek, dut, kiraz gibi meyvelerinde şoklamasını sağlayıp İnşaallah şoklanmış ürün ihracatınıda daha fazla bölgelere taşıyacağız.  Konuşmasında Anamur iskelesinin bölgede yetişen ürünlerin daha uzak pazarlara ulaşması için önemli olduğuna da dikkat çeken Meral Özatlı, “Burada yapılan iskelede 387 metre boyunda yapılan bir iskele Anamur için çok önemli. Tamamlandığında,  buradan taze meyve ihracatı ve şoklanmış meyve ürünleri ihracatı da gerçekleştirilmiş olacak. Bizim burada yapacağımız paketleme tesisi artık muzun ambalaj içerisine gireceğini sağlayacak. İklimlendirme odalarında bekletilerek raf ömrü40 gün 50 güne kadar çıkabilecek. Bunu biliroruz, çünkü şu ana kadar yaptığımız denemelerde bunu gördük.  Anamurda 13 milyon civarında eski rakamla 13 trilyonluk bir yatırım. Bunun büyük bir bölümü Kosgeb tarafından desteklenecek. En az 50 kişiye istihdam sağlayacak bir tesisi  Anamur muzunun dünya standartlarında önemli bir muz olarak satışını gerçekleştirmiş olacağız önemli bir işi Anamurda kuruyoruz.  Bunları da sizinle paylaşalım istedik. Anamur kamuoyunun bunu bilmesini istedik.  Anamuru idare edenlerin bilmesini istedik.” Dedi.

/resimler/2018-4/6/1722368107648.jpg

/resimler/2018-4/6/1726178736976.jpg

/resimler/2018-4/6/1727359051030.jpg

 
Kaynak:

Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Mithat Ünal-Anamur T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çevresindeki DHTA niteliğindeki 12 bin 374,5 metrekare alanda zeytin ve turfanda sebze üretimine başladı. Adalet Bakanlığı, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar 700 zeytin fidesi diktiklerini bunun yanında da Akdeniz bölgesinde yetişen turfanda sebze yetiştirerek satışa başladı.
Alternatif Yerli Muza Sandıklı da Katıldı
Alternatif Yerli Muza Sandıklı da Katıldı
Afyonkarahisar´ın Sandıklı ilçesinde 14 ay önce deneme amacıyla termal suyla ısıtılan seraya dikilen muz fideleri meyve verirken, ilçede ilk kez bu şekilde muz üretildi. Böylece Anamur´un dışında Hatay, Antalya başta olmak üzere güney illerimizdeki alternatif yerli muz kervanına Afyonkarahisar´ın Sandıklı İlçesi de katıldı.
Anamur Tarım ve Gıda Fuar Alanı yüzde 60 Doldu
Anamur Tarım ve Gıda Fuar Alanı yüzde 60 Doldu
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 24-27 Ekim tarihleri arasında Atanur Bal Pazarında gerçekleşecek olan 5. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı için ilk istişare toplantısı yapıldı.
Büyükşehir Anamur´a can suyu oldu
Büyükşehir Anamur´a can suyu oldu
Bugüne kadar sunduğu tarımsal destek projelerini ara vermeden sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anamur ilçesinde hayata geçirdiği tarımsal desteklerle Anamurlu üreticilere can suyu oldu.
Vali Yardımcısı Şahin´den Anamur Ziraat Odası´na Ziyaret
Vali Yardımcısı Şahin´den Anamur Ziraat Odası´na Ziyaret
Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin´den Anamur Ziraat Odasına ziyaret.Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret etti.
Orta Refüjde Muz Fıstık ve Gölevez Ektiler
Orta Refüjde Muz Fıstık ve Gölevez Ektiler
Bozyazı Belediyesi çalışanları ve başkan yardımcıları ile Antalya Mersin Karayolu orta refüjüne ilçenin ana tarım ürünleri olan muz, yer fıstığı ve gölevez ektiler. Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılgan ve Zabıta Amiri İsmail Oktan, hem ekibi yönlendirdiler, hem de aldılar ellerine tarım alet edevatlarını ekimde yardımcı oldular.
Muz Üreticisinden Sabah´a Tekzip Gibi Açıklama
Muz Üreticisinden Sabah´a Tekzip Gibi Açıklama
Anamur Muz Üreticileri Birliği (Muz-Bir) Başkanı Mehmet Güzel, Anamur Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Güngör ile birlikte bir basın toplantısı yaparak, Sabah Gazetesi´nin Pazar ekinde Doktor Enis Doko imzası ile çıkan ‘Muz Yemek Nükleer Santralden daha tehlikeli.´Başlıklı yazıya karşı bir açıklama yaptı.
Kara Dutta Erken Hasat
Kara Dutta Erken Hasat
Anamurda muz ve çileğe alternatif olarak gösterilen ürünler arasında gösterilen karadutta yılın ilk karadut hasadı başladı. Anamurda hava sıcaklığının iki haftadır yüksek olması nedeni ile hasat olgunluğuna erişen dutlar toplanmaya başladı. Bahçe sahibi Leyla Nar, dut üretiminin baştan sona zahmetli bir iş olduğunu belirterek, hükümetten 40 yıl evlilik maaşı istedi.
HEM ve Ziraat Odası´ndan Arıcılara Ana Arı Sertifikası
HEM ve Ziraat Odası´ndan Arıcılara Ana Arı Sertifikası
Anamurda, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde aldıkları kurs eğitimlerini tamamlayan ana arı yetiştiriciliği kursu eğitimini alan 27 üreticiye sertifikaları Anamur Ziraat Odası´nda düzenlenen törenle verildi.
Anamurda Fırtına Çilek Seralarını Vurdu Muz Heykelini Yıktı
Anamurda Fırtına Çilek Seralarını Vurdu Muz Heykelini Yıktı
Anamurda geceden bu yana etkili olan fırtına, çilek seralarını vurdu. Fırtınanın etkisi ile Antalya Mersin Karayolu üzerindeki Anamur Muzunun sembolü durumundaki, muz heykeli de devrildi. Meteroroloji verilerine göre saatteki hızı 55 ile 75 kilo metreye ulaşan fırtına, ovadaki çilek arazilerinin üzerini kaplayan naylonları patlattı.
BOZYAZI. MUZU YILA YAYACAK
BOZYAZI. MUZU YILA YAYACAK
Bozyazı muz için ikinci kez toplanarak üretimin tüm yıla yayılması konusunda çalışmaların başlatılması için prensip kararı aldı.
ARTIK BELEDİYEDEN SERA YAPMA İZNİ ALINACAK
ARTIK BELEDİYEDEN SERA YAPMA İZNİ ALINACAK
Anamur Belediye Meclisi cama günü yaptığı toplantıda muz seraları konusunda sera yapım izni ve denetimi konusunda son nokta konuldu.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.6825
EURO
6.5678
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12