Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tatarından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir katılımla başladı.
Tarih: 24.10.2018 15:49:20/ 1751okunma / 0yorum

Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçe Belediyesi ile birlikte CNR Fuarcılık tatarından bu yıl 5. si gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarı yoğun bir katılımla başladı. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası önünden başlayan Fuar Korteji, yaklaşık bir kilometrelik Tahsin Soylu ve Bankalar Caddesi boyunca yürüyerek Fuarın yapılacağı  Şehit Uzman Çavuş Atanur Baş Pazar yerine ulaştı. Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri ile gerçekleştirilen yürüyüşe Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Ak Parti 26. Dönem İstanbul Milletvekili Metin Külünk, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Kazakistan Ankara Büyükelçisi  Abzal Saparbeykul, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş´ün öncülüğünde çok sayıda ziraat odası başkanı muhtarlar,  üreticiler ve firma sahipleri katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan fuarın ilk gününde Anamur Belediye Konservatuarı folklor ekibi gösterileri ile büyük beğeni toplandı. Belediye Başkanı Mehmet Türe, ülkemizdeki kriz ortamına rağmen bu fuara, 70 tarımla ileigi ve 15 kültürel firma olmak üzere toplam 85 firmanın katıldığını söyledi. Sadece tarımla değil, ilçemizin turizmden de pay almasını istediklerini kaydeden Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe; “Sadece tarım değil, İlçemizde turizmde ön plana çıkmaya başladı. Anamur Antalya, Anamur Mersin Karayolunun yanında limanımızın yapılması, gümrük kapımızın açılmaya yönelik çalışmalarının başlatılması ile  turizmden pay alacağız ama tarım alanlarınıda inşallah öldürmeyeceğiz.” Dedi.  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da bölgedeki güneş enerjisinin tarımda kullanılması için teknik çalışmaların yapılmasını önerdi.  Atıcı; “Harcanan elektrik nedeni ile çiftçinin beli kırılmıştır. Şu anda ekimin sonundayız ve güneşten konuşamıyoruz bile. Allah bir güneş bahşetmiş, bu bölgede tarımsal sulamanın güneş enerjisi ile yapılacağı günleri de göreceğiz.” Dedi.  Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş üretime devam etmek zorunda olduklarını belirterek üreticiden olumsuzluklar karşısında morallerini bozmamalarını istedi. Anamur Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu da konuşmasında Anamur üreticisinin,  200 bin ton muz ve 63 bin ton çilek üretimi yapılarak ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığına vurgu yaptı ve ithal muza uygulanan yüzde 145,8 vergiden elde edilen gelirden Anamur muz üreticisine pay ayrılmasını talep etti. Kazakistan Ankara Büyükelçisi  Abzal Saparbeykul yüzde 80´i tarım ve hayvancılık yapılan ülkesinin gelir kaynaklarını Anamurdaki tarıma benzetti ve buradaki üreticileri yatırım yapmak üzere ülkesine davet etti. Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu fuarın açılış programında yaptığı konuşmada devam eden Antalya Mersin karayolunun bitirilmesi ile Anamur´un tarım veturizm merkezi olma yolunda bir adım daha ilerlediğini belirtti. Kurdoğlu; “Devam eden İskele inşaatımızla bizim hem turizm noktasında, hem tarım noktasında, ihracat noktasında kapımız daha açık olacaktır.” Dedi.  Konuşmaların ardından protokol fuar kurdelesini kesti.

/resimler/2018-10/24/1553569698650.jpg

/resimler/2018-10/24/1553117353952.jpg

/resimler/2018-10/24/1551080632835.jpg

/resimler/2018-10/24/1551431571046.jpg

 &source=anamurekspres.com" title="Google+'da Paylaş">

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anamur Tarım Gıda Fuarı Dolu Dolu Geçiyor
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediyesi Köylü Üretici Pazarının Temeli Atıldı
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, uzun süredir hayata geçirmeyiş planladığı Köylü Üretici Pazarının temelini Atti.
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Tahmini Bilanço 15 milyon Lira
Mithat Ünal-Anamur Muz Üretcileri Birliği Başkanı (Muz-Bir)İbrahim Çıtırkı, geçtiğimiz hafta Demirören Mahallesi ve bu hafta başında Emirşah-Güleç Mahallelerinde meydana gelen hortumun verdiği zararın tahmini olarak yaklaşık 15 milyon lira olduğunu söyledi.
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Anamurda Örnek Aldı Reyhanlıya Örnek Oldu
Hatay´ın Reyhanlı İlçesi´nde üetici Mahmut Durmuşoğlu, ekimini yaptığı çileğin diğer çiftçilere örnek olmasını istedi. İlçenin Fevzipaşa Mahallesi´nde 6 dekarlık alana çilek ekimi yapan üretici Mahmut Durmuşoğlu, ovanın toprağının bereketli olduğunu söyleyerek, Anamur´da gördüğü ve beğendiği çilek ekimini Reyhanlı´ya taşıdığını belirtti.
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Fuara 5. Yılında da Katılım Yoğun Oldu
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur Belediyesi ve CNR Fuarcılık tarafından bu yıl 5.si gerçekleştirilen Anamur Tarım ve Gıda Fuarı ekonomik durgunluğa rağmen yüksek bir ziyaretçi katılımı ile gerçekleşti. Belediye Başkanı Mehmet Türe, ziyaretçi sayısının 23 bin düzeyinde olduğunu söyledi. 15´i sosyal ve kültürel 70´i tarım ve ziraat üzerine hizmet veren firmalar olmak üzere toplam 85 firmanın fuara katıldığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe, fuarın son gününde firma temsilcilerine teşekkür belgesi verdi.
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Fuarı Güzeller Renklendirdi
Mithat Ünal-Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 5.si düzenlenen Anamur Tarım ve Gıda Fuarında geleneksel olarak yapılan Muz güzellik yarışmasında renkli görüntüler yaşandı. Anamur Organizasyon tarafından organize edilen yarışmaya ellerindeki muz sepetleri ile katılan 18 muz güzeli, Yücel Paşmakçı´nın Özgür Kaya´dan derleyip notaya aldığı ‘Erik Dalı Gevrektir.´ parçası ile podyuma çıktılar. Podyumda jüri üyelerine kendilerini beğendirmek için bütün hünerlerini ortaya koyan güzeller, fuarda renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldular. Yarışmada Ayça Kozak birinci, İrem Bişan Çelik ikinci ve Esra Aydın üçüncü oldu.
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamurda Fuar Hazırlıkları son aşamada
Anamur 5. Tarım ve Gıda Fuarına az bir zaman kala, gerek belediyede gerekse organizasyonu gerçekleştirecek olan CNR Pozitif Fuarcılık bazında hazırlık çalışmaları son aşamaya getirildi.
Çileklere Yoğun Bakım
Çileklere Yoğun Bakım
Anamurda tarlalara ekimi yapılan çilekler için kış sezonu öncesi yoğun bakım çalışmaları sürüyor.
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası bölge Toplantısına Katıldı
Anamur Ziraat Odası Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) düzenlediği Akdeniz Ziraat Odaları Bölge toplantısına katıldı.
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Anamur Cezaevi Hükümlülerinden Tropik Tarım
Mithat Ünal-Anamur T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çevresindeki DHTA niteliğindeki 12 bin 374,5 metrekare alanda zeytin ve turfanda sebze üretimine başladı. Adalet Bakanlığı, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar 700 zeytin fidesi diktiklerini bunun yanında da Akdeniz bölgesinde yetişen turfanda sebze yetiştirerek satışa başladı.
Alternatif Yerli Muza Sandıklı da Katıldı
Alternatif Yerli Muza Sandıklı da Katıldı
Afyonkarahisar´ın Sandıklı ilçesinde 14 ay önce deneme amacıyla termal suyla ısıtılan seraya dikilen muz fideleri meyve verirken, ilçede ilk kez bu şekilde muz üretildi. Böylece Anamur´un dışında Hatay, Antalya başta olmak üzere güney illerimizdeki alternatif yerli muz kervanına Afyonkarahisar´ın Sandıklı İlçesi de katıldı.
Anamur Tarım ve Gıda Fuar Alanı yüzde 60 Doldu
Anamur Tarım ve Gıda Fuar Alanı yüzde 60 Doldu
Mithat Ünal-Anamur Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 24-27 Ekim tarihleri arasında Atanur Bal Pazarında gerçekleşecek olan 5. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı için ilk istişare toplantısı yapıldı.
Büyükşehir Anamur´a can suyu oldu
Büyükşehir Anamur´a can suyu oldu
Bugüne kadar sunduğu tarımsal destek projelerini ara vermeden sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anamur ilçesinde hayata geçirdiği tarımsal desteklerle Anamurlu üreticilere can suyu oldu.
ANAMUR TV

ÇOK YAKINDA!

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mersin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:06 07:46 12:54 15:27 17:45 19:12